Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Να διευκρινήσω, ότι όταν έγραψα "...σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σκανδαλωδώς εναντίον σου", αναφερόμουν σε εκδρομές και όχι ανταλλακτήρια...τώρα ποιος ο λόγος να δώσεις προμήθεια για αλλαγή σε $ στην Ελλάδα για να τα χρησιμοποιήσεις όπως ακριβώς το Ευρώ στο Βιετνάμ, πργματικά μου διαφεύγει o_O
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ναι δυστηχως δεν θα ειναι και οτι καλυτερο Sapa Ιανουαριο αλλα θελω πολυ να παω.Σκεφτομουν να παω και Ταμ Κοκ αλλα μηπως ειναι και αυτο στην ιδια κατασταση με Sapa και δεν αξιζει τον κοπο??
Στο halong Bay θα μπορεσουμε να κολυμπησουμε ή θα εχει κρυο και εκει?
Να πας Sapa μην σκέφτεσαι τον καιρό δεν κάνει δα και τόσο κρύο 10-15 βαθμούς μόνο να είστε τυχεροί να μην βρέχει,Ταμ Κοκ να πάτε αξίζει τον κόπο να αφιερώσεις 1 ημέρα βαρκάδα δίπλα στους οριζόνες και τα βράχια ,μοναδικό φαινόμενο.Απο Σαιγκόν Πνομ Πένχ από το ποτάμι και Σιεμ Ρήπ,οποσδήποτε 3-4 ημέρες και θα πάτε οποσδήποτε και στην Λϊμνη Τόνλε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ποιος ο λόγος να δώσεις προμήθεια για αλλαγή σε $ στην Ελλάδα για να τα χρησιμοποιήσεις όπως ακριβώς το Ευρώ στο Βιετνάμ, πργματικά μου διαφεύγει o_O
Δεν θ' αργήσεις να το καταλάβεις! (όταν με το καλό βρεθείς κι εσύ εκεί) ;)
Όσο για την προμήθεια, σου είπε κι ο elgeo2 - δεν πληρώνεις. Άσε που, όσο νά'ναι, όλο και καμμιά εκατοστή δολλάρια θα σου βρίσκονται ούτως ή άλλως (από προηγούμενα ταξίδια) - έτσι δεν είναι; :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
1-2 δολλαρια ναι, πρεπει να χω:D
Ειμαι της πιστωτικης εγω, τα μετρητα δε τα πολυμπορω, τα θεωρω αναγκαιο κακο πια.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Να διευκρινήσω, ότι όταν έγραψα "...σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σκανδαλωδώς εναντίον σου", αναφερόμουν σε εκδρομές και όχι ανταλλακτήρια...τώρα ποιος ο λόγος να δώσεις προμήθεια για αλλαγή σε $ στην Ελλάδα για να τα χρησιμοποιήσεις όπως ακριβώς το Ευρώ στο Βιετνάμ, πργματικά μου διαφεύγει o_O
Προφανώς γιατί ακόμα και αν δέχονται ευρώ, εσένα δε θα σε συμφέρει βάσει ισοτιμίας 1€>1$.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1-2 δολλαρια ναι, πρεπει να χω:D
Ειμαι της πιστωτικης εγω, τα μετρητα δε τα πολυμπορω, τα θεωρω αναγκαιο κακο πια.
Να δω τα cyclo να δέχονται πιστωτική και τι στον κόσμο! :haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δηλαδη πειτε πως ειμαι στην περιοχη,bangkok, και θελω να παρω μια μυρωδια απο siam reap δεν αξιζει να πεταχτω για ενα 4 ημερο;
Visa on arrival ισχυει σωστα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δηλαδη πειτε πως ειμαι στην περιοχη,bangkok, και θελω να παρω μια μυρωδια απο siam reap δεν αξιζει να πεταχτω για ενα 4 ημερο;
Visa on arrival ισχυει σωστα;
Στο siam reap, σίγουρα όχι. Στο siem reap, σίγουρα ναι! :)
Και, ναι, βγάζεις βίζα on arrival.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δηλαδη πειτε πως ειμαι στην περιοχη,bangkok, και θελω να παρω μια μυρωδια απο siam reap δεν αξιζει να πεταχτω για ενα 4 ημερο;
Visa on arrival ισχυει σωστα;
Φυσικά και αξίζει. Επιβάλλεται θα έλεγα!
4 ημέρες είναι μια χαρά για τη περιοχή (3ήμερο το πάσο στους ναούς) και η βίζα επιτόπου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο siam reap, σίγουρα όχι. Στο siem reap, σίγουρα ναι! :)
Και, ναι, βγάζεις βίζα on arrival.
Σωστός, χααχχαχααχαχ

Φυσικά και αξίζει. Επιβάλλεται θα έλεγα!
4 ημέρες είναι μια χαρά για τη περιοχή (3ήμερο το πάσο στους ναούς) και η βίζα επιτόπου.
Ευχαριστώ πολύ παίδες!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δηλαδη πειτε πως ειμαι στην περιοχη,bangkok, και θελω να παρω μια μυρωδια απο siam reap δεν αξιζει να πεταχτω για ενα 4 ημερο;
Visa on arrival ισχυει σωστα;
Και μια βολτίτσα από το Siem Reap στη γειτονική λίμνη Tonle Sap είναι επιβεβλημένη. Γραφικότατη εντός νερού αλλά η οσφρητική δοκιμασία είναι στη στεριά: υπέροχες αιθέριες οσμές ψαρίλας ανάμεικτες με σκουπιδίλα (συνδυασμός που σκοτώνει). Το σκουπιδαριό είχε τόσο πια πατηθεί τότε που δεν πατούσες πια χώμα αλλά ένα στρώμα σκουπιδιών. Ελπίζω τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί από το μακρινό 2004
Επίσης κάτι που αγνοούσαν σχεδόν εντελώς οι ξένοι ήταν το Cambodian Cultural Village. Είναι θεματικό πάρκο, παρουσιάζονται με χοροί και παραδοσιακά δρώμενα κι αν είστε τυχεροί μπορεί να επιλεχθείτε ως γαμπροί για τη τελετή του γάμου. Εγώ πάντως το συνταξιδιώτη μου τον έντυσα γαμπρό και τον πάντρεψα με την Χμερ Καλλονή. Εγινε το έλα να δεις.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Και μια βολτίτσα από το Siem Reap στη γειτονική λίμνη Tonle Sap είναι επιβεβλημένη. Γραφικότατη εντός νερού αλλά η οσφρητική δοκιμασία είναι στη στεριά: υπέροχες αιθέριες οσμές ψαρίλας ανάμεικτες με σκουπιδίλα (συνδυασμός που σκοτώνει). Το σκουπιδαριό είχε τόσο πια πατηθεί τότε που δεν πατούσες πια χώμα αλλά ένα στρώμα σκουπιδιών. Ελπίζω τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί από το μακρινό 2004
Συμφωνώ με την hydronetta για την λίμνη Tonle Sap προτείνω ψαροχώρι Kampong Khleang όλα τα λεφτά σ'όλο το χωριό απλομένες γαρίδες για αποξήρανση ,προσπάθησα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες αλλα κάπου τα μπέρδεψα,σόρυ,δεν κατέχω και καλά τούτο το πράμα.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom