ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο
  3. Κεφάλαιο 3ο
  4. Κεφάλαιο 4ο
  5. Κεφάλαιο 5ο
  6. Κεφάλαιο 6ο
  7. Κεφάλαιο 7ο]Το 2002 που πηγα τα πραγματα για τον ντοπιο πληθυσμο ηταν εξισου αγρια με σημερα. Η χωρα αυτη εχει δικτατορια απο το 1962(! ) η οποια ηταν σοσιαλιστικου τυπου δηλαδη καμια πρωτοβουλια στην ιδιωτικη οικονομια. Και πιο πριν μη φανταστειτε καμια αψογη δημοκρατια, ουσιαστικα υπηρχε μια μονιμη ενταση πολλες φορες και στρατιωτικη με τις διαφορετικες φυλες που αποτελουν το μωσαικο της Βιρμανιας. Υπηρχε δηλαδη ενα εμφυλιοπολεμικο κλιμα. (Αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι δοκιμος αυτος ορος για διαφυλετικες συγκρουσεις). Το 1988, πριν εικοσι χρονια, εγινε ξανα εξεγερση με ταραχες και με αρκετους νεκρους (ποσους ποτε κανεις δεν εμαθε υπολογιζουν γυρω στους 3.000 μπορει και περισσοτεροι) και επιβληθηκε και στρατιωτικος νομος (ητανε στραβο το κλημα το εφαγε και ο γαιδαρος...). Τοτε ομως κανεις απο τις μεγαλες δυναμεις δεν ενδιαφερθηκε να το κανει θεμα. Το 2007 εγιναν ξανα ταραχες και οι ΗΠΑ τωρα ειχαν λογους να το κανουν πρωτοσελιδο. Βλεπετε στο μεταξυ η Βιρμανια, που ειναι μια εξαιρετικα πλουσια χωρα και εχει ξεκοψει απο αυτους με τους οποιους παραδοσιακα ειχε σχεσεις, δηλαδη με τους Βρεταννους και τους διαδοχους αυτων τους Αμερικανους αρχισε να πουλαει ολα της τα προιοντα και κυριως το πετρελαιο της στην Κινα η οποια φυσικα υποστηριζει, με ολους τους τροπους, αυτο το απανθρωπο καθεστως (μη αλλαξει και που να τρεχουμε με τους καινουργιους, ειναι η αποψη της Κινας, η οποια επεπλεον δε θελει και πολυ πολυ να προμηθευεται το πετρελαιο της απο τις χωρες του Κολπου για ευνοητους λογους). Η Κινα με τη σειρα της τους πουλαει στρατιωτικους εξοπλισμους και η αγαστη συμμαχια καλα κρατει προς εκνευρισμο των Αμερικανο-βρεταννων, οι οποιοι καταγγελλουν τη βιρμανεζικη χουντα, την Κινα κλπ, οχι οτι τους νοιαζει ιδιαιτερα η αθλια κατασταση του λαου εκει, τους νοιαζει ομως η προσπαθεια της Κινας για ανεξαρτησια στην ενεργεια. Ο λαος, και οταν πηγα εγω, αθλια περνουσε χωρις [B]καμια[/B
  8. Κεφάλαιο 8ο]Δεν ειναι σωστο να σας αφησω με την εντυπωση οτι το Mandalay ειναι μια πολη μονο για ψωνια και τουριστικα σουβενιρ και παγοδες (που πραγματι εχει απειρες). Η ιδια η πολη ειναι ρυμοτομημενη με δρομους παραλληλους και καθετους (που να ειχε μαθει αραγε ο βιρμανος βασιλιας Mindon το ιπποδαμειο συστημα πολεοδομησης) εχει, η μαλλον ειχε, χαμηλα σπιτια. Τωρα πια δεν ξερω τι εχει συμβει ετσι και την επιασαν στα χερια τους οι κινεζοι... Στο κεντρο της υπαρχει το Mandalay Fort ενα ειδος "απαγορευμενης πολης". Προκειται για ενα τετραγωνο με εκταση 2χμ επι 2χλμ. (αυτο κανει τεσσερα τετραγωνικα χλμ αν δεν κανω λαθος ετσι δεν ειναι;)Περιστιχιζεται απο μια ταφρο κοντα εβδομηντα μετρα φαρδια και σχεδον τρια μετρα βαθια, κανονικο ποταμι δηλαδη. Αυτο το τετραγωνο ειναι ολο περιτοιχισμενο. Ο μονος τροπος να σας το δειξω και να παρετε μια ιδεα για το τι προσπαθω να περιγραψω ειναι να σας παραθεσω μια φωτογραφια απο το site του ξενοδοχειου που μειναμε και που εχει ακριβως τη θεα προς το Fort Mandalay. Δεν πιστευω να υπαρχει αντιρρηση, αλλιως ο administrator ας την αφαιρεσει: [URL]http://www.sedonasmyanmar.com/images/detail/mdy_01.jpg[/URL
  9. Κεφάλαιο 9ο
  10. Κεφάλαιο 10ο
  11. Κεφάλαιο 11ο
  12. Κεφάλαιο 12ο
  13. Κεφάλαιο 13ο

Μετα απο παρα πολυ καιρο συνεχιζω:

Την επομένη ημέρα, είχαμε πολλά να δούμε και να επισκεφθούμε. Ξεκινήσαμε πρωί να επισκεφθούμε ένα μοναστήρι κάπου στα περίχωρα το οποίο λειτουργούσε και ως ορφανοτροφείο για αγόρια, ορφανά αγόρια η αγόρια τα οποία οι γονείς τους δεν είχαν τα μέσα να τα θρέψουν έβρισκαν εκεί καταφύγιο. Το μοναστήρι τα έθετε και τους προσέφερε και μια υποτυπώδη, θρησκευτική κυρίως εκπαίδευση. Εμείς θα παρακολουθούσαμε την πρωινή πομπή των μικρών μοναχών καθώς θα γύριζαν από την καθημερινή ζητιανιά τροφής που έκαναν στη γειτονιά. Τα παιδιά γυρνούσαν στο μοναστήρι τηρώντας τις γραμμές τους και φορώντας ένα σκούρο πορτοκαλί, σχεδόν κόκκινο ράσο, και φέρνοντας το μεγάλο δοχείο από λάκα γεμάτο ρύζι που το είχαν δώσει πονόψυχες γειτόνισσες. Τα μάτια τους μεγάλα και σκοτεινά. Το στόμα τους με ένα μυστηριώδες αττικό σχεδόν χαμόγελο. Πέρασε η γραμμή σιωπηλή, ρίχνοντας πλάγια βλέμματα σε εμάς, τους μόνους παρόντες δυτικούς, και στεκόντουσαν μια στιγμή παραπάνω στην κόρη μου. Ένα παιδί με δυο γονείς εκεί μπροστά τους, ποιες αναμνήσεις να τους ξεσήκωνε άραγε;
Σε ένα λεπτό τα παιδία είχαν εξαφανιστεί στα ενδότερα του μοναστηριού. Κάποιες φωνουλες και γελάκια, μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι η υπήρχε και μια άλλη πιο παιδική συμπεριφορά μέσα στα οικογενειακά τους ενδότερα. Κατόπιν η Σουση μας έβαλε να γνωρίσουμε τον ηγούμενο του μοναστηριού. Αν καλή μου Ρόζα τύχει και έχεις τέτοια συναπαντήματα πρέπει να ξέρεις ότι η σωστή στάση είναι να είσαι καθιστός με τα ποδιά στο πλάι. Είναι έγκλημα καθοσιώσεως να δει ο ηγούμενος τις πατούσες σου. Επακολούθησε μια τυπική συζήτηση, από πού είμαστε, κλπ, δεν νομίζω ότι ο ηγούμενος ήξερε κατά που πέφτει η Ελλάδα, αλλά ήταν αρκετά γάτα ώστε να μην δείξει την άγνοια του, μας έδωσε την ευλογία του εμείς με τη σειρά μας δώσαμε μια εθελοντική προσφορά των εκατό δολαρίων αν θυμάμαι καλά, και χωριστήκαμε με ευχές εκατέρωθεν.
Κατόπιν σειρά είχε άλλη μια παγόδα όπου αξιόλογο ήταν το ξαπλωμένο άγαλμα του Βούδα. Πράγματι ήταν πελώριο, αλλά το πρόσωπο του ήταν από τα πιο γαλήνια και αισιόδοξα που είδα σε αυτή την περιοδεία, και αν δεν είδα βούδες.
Επόμενη στάση η Scott Market η πλέον Boyoke Aung San Market προς τιμήν του πατέρα της ηγέτιδας της αντιπολίτευσης. Αγαπητή Ρόζα να και το επίσημο site της αγοράς αυτής: Bogyoke Market Home Page
Να πω ότι ως επί το πλείστον τα προϊόντα που βρίσκαμε εκεί τα είχαμε βρει πολύ φθηνότερα στο Mandalay και στο Bagan, ωστόσο είχε και μερικά πράγματα τα οποία δεν τα είχαμε δει πουθενά αλλού όπως παλιά ασημένια μπολ όπου έβαζαν νερό με ροδοπέταλα, πρόσφορες στο Βούδα, αλλά παρά ήταν ακριβά. Μην ξεχνάμε ότι όταν πήγα εγώ το ευρω ήταν λίγο πιο χαμηλά από το δολάριο, σήμερα με το εύρο στα ύψη μπορεί τα προϊόντα αυτά να είναι πιο συμφέροντα. Εννοείται ότι το παζάρι επιβάλλεται. Πιο πολύ όμως μας εντυπωσίασαν οι αγορές των πολυτίμων λίθων. Ακόμη και στο πάτωμα γινόντουσαν οι συναλλαγές με χυμένα τα ρουμπινιά και τα ζαφείρια. Η Βιρμανία φημίζεται για τις πολύτιμες πέτρες της, κυρίως τα ρουμπινια της, που έχουν το καλύτερο χρωματισμό, δηλαδή «το χρώμα του φρεσκοσφαγμένου περιστεριού», τα ζαφείρια της, το ζαντ και αλλά πολλά. Σύμφωνα με τον δεκάλογο του σωστού ταξιδιώτη πρέπει να μποϋκοτάρουμε και να μην αγοράζουμε πολύτιμους λίθους από τη Βιρμανία, γιατί έτσι ενισχύουμε το καθεστώς, το οποίο καρπούται χρόνια τώρα, τον ορυκτό πλούτο της χώρας ο οποίος κανονικά όφειλε να ανήκει σε όλους τους βιρμανους, και έτσι ενδυναμώνεται οικονομικά η βιρμανεζικη χούντα. Σωστό ως εδώ, αλλά αν τελικά αγοράσω το ρουμπινι μου από κοσμηματοπωλείο της Βουκουρεστίου, το οποίο μέχρι να φτάσει εκεί, θα έχει περάσει ίσαμε πέντε μεσάζοντες θα έχει- στην τελική- αποκαθαρθει από το μίασμα των βιρμανων τυράννων; Νομίζω ότι όχι, όποτε ας έχουμε υπόψη μας ότι πολύ λίγες πολύτιμες πέτρες έχουν εξορυχτεί και πωληθεί υπό κανονικές συνθήκες, είτε πρόκειται για διαμάντια από την Αφρική, είτε για ρουμπινιά από την Βιρμανία και ας το συνεκτιμήσουμε όταν πρόκειται να προβούμε σε πολύτιμες αγορές.
Τέλος πάντων, υπάρχει και ο κίνδυνος, εφόσον δεν είμαστε ειδικοί, να μας πουλήσουν αντί για πολύτιμους λίθους απομιμήσεις τους, όποτε αντί να πάμε για μαλλί να βγούμε κουρεμένοι. Νομίζω ότι με όλα αυτά σας έπεισα να χαζέψετε όσο μπορείτε το θέαμα των πολυτίμων λίθων, αλλά να μην αγοράσετε όσο φθηνά και να το βρείτε το κόσμημα. Η μάλλον ιδιαίτερα αν το βρείτε φθηνά.
Νομίζω ότι σας έπεισα όλους τους υποψήφιους αγοραστές πολυτίμων βιρμανεζικων λίθων όποτε προχωρούμε παρακάτω στη Sule Pagoda. Πρόκειται για μια επιχρυσωμένη στούπα, την παλαιότερη της χώρας. Η ίδρυση της ακολουθείται από διάφορους μύθους και ανάγεται στον ίδιο τον Βούδα ο οποίος έδωσε λέει τα πρώτα σχέδια κατασκευής της σε δυο βιρμανους έμπορους. Η παγόδα αυτή καθώς καταλαβαίνετε είναι πολύ μεγάλης σημασίας για τον βιρμανεζικο λαό. Η κεντρική της τοποθεσία την έκανε θέατρο των άγνωστων και πολύνεκρων ταραχών του 1988 και των γνωστών πλέον του 2007. Όταν την επισκεφθήκαμε δεν είχαν ακόμη ξεσπάσει οι ταραχές του 2007, αλλά ο απόηχος του 1988 κάπου υπήρχε ακόμη. (Η ίσως πάλι να ήταν η ιδέα μας). Έχω συγκρατήσει στη μνήμη μου την αντανάκλαση που έριχνε η χρυσή αυτή παγόδα πάνω σε ένα μοντέρνο γυάλινο παρακείμενο κτίριο, από τα λίγα που υπήρχαν ακόμη εκείνη την εποχή στην Yangon. Ελπίζω όταν θα βρεθεί εκεί η Ρόζα να μην μου πει να ξεχάσω ότι ήξερα και ότι όλα έγιναν πια γυάλινα κουτιά. Κατόπιν κάναμε μια βόλτα στην περιοχή των πρεσβειών, πολύ πράσινο, επαύλεις με κήπους, και γενικά ένα προάστιο τύπου Ψυχικού με ανατολίτικο χρώμα. Ήπιαμε έναν καφέ σε ένα πολύ χαριτωμένο ξενοδοχείο όπου έμεναν κάποιοι φίλοι μας από την κρουαζιέρα του Irrawady. Δώσαμε και ραντεβού να φάμε μαζί το βράδυ. Στην συνέχεια μια και η ώρα είχε πια περάσει είπαμε να πάμε στην Shwedagon Pagoda έτσι ώστε να προλάβουμε να δούμε και τη δύση του ήλιου εκεί. Δύσκολα μπορώ να περιγράψω την παγόδα αυτή. Η κατασκευή της αρκετά πολύπλοκη, χωρίς όμως να κουράζει ίσως επειδή τα –πώς να το πω, δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος- παρεκκλήσια ήταν πολύ οργανικά ενταγμένα στον χώρο, ίσως επειδή τα μεγαλόπρεπη κλιμακοστάσια με τους πίνακες δεξιά και αριστερά σε προϊδέαζαν σιγά για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει, δεν ξέρω γιατί, πάντως δεν «μπουκώθηκα» από αυτό που είδα. Η ώρα που την επισκεφθήκαμε ήταν πολύ καλή, ο πολύς κόσμος είχε αρχίσει να αποχωρεί και είχαμε στη διάθεση μας την ολόχρυση παγόδα. Η Σουση πολύ εκνευρισμένη μας είπε ότι οι δικτάτορες προσπαθώντας να εξαγοράσουν τις κακές πράξεις τους, κάθε τόσο ξανά χρυσώνουν την παγόδα και προσθέτουν πολύτιμους λίθους στην κορυφή της. Τα λόγια της μου θύμισαν απόηχους από τις «ημέρες της Μπούμα» του Τζορτζ Όργουελ όπου ο κακός Βιρμανος, ο οποίος, για προσωπικό του συμφέρον, θέλει να βυσσοδομήσει εναντίον του καλού ινδού, στην παρατήρηση της γυναίκας του ότι αυτά που σκέφτεται είναι πολύ κακά και δε θα αρέσουν στο Βούδα της αποκαλύπτει ότι θα φροντίσει να εξιλεωθεί για τις κακές πράξεις του με πλούσιες πρόσφορες. Με το πέρασμα της ώρας η βεράντα να την πω(;) είχε αδειάσει από τους προσκυνητές και κάποιες γυναίκες, μεταξύ των οποίων και αρκετές δυτικές είχαν πιάσει από μια σκούπα στο χέρι και τραγουδώντας ύμνους σκούπιζαν τον χώρο. Η Σουση μας εξήγησε ότι ένας πιστός βουδιστής πρέπει να κάνει κάτι προς όφελος του ιερού χώρου στον οποίο προσεύχεται, όποτε το έθιμο επιτάσσει να πιάσει κανείς μια σκούπα και να αρχίσει να το παίρνει από τις γωνίες το θέμα. Εννοείται ότι αρπάξαμε και εμείς από μια σκούπα και αρχίσαμε να σκουπίζουμε μανιωδώς. Κατόπιν θαυμάσαμε άλλο ένα εξαιρετικό ηλιοβασίλεμα και κατόπιν πίσω στο ξενοδοχείο να ετοιμαστούμε για να πάμε να δειπνήσουμε με τους καινούργιους φίλους μας.
Ροζακι μια και ενδιαφερεσαι ιδου το site της Παγοδας: Shwedagon Pagoda Official Web Site
 

Attachments

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.... ( Αν σας ενδιαφερει και η καθεαυτη Βιρμανια).
Aν...?:)
Εννοειται θέλουμε συνέχεια,αφου με απορροφησε τόσο ο προλογος και το χαλί-κέντημα, το υπολοιπο στορυ θα με συνεπαρει!!!:D
Μπράβο Ερση!:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Βεβαιως περιμενουμε τη συνεχεια Ερση και... τελος παντων βρες ενα τροπο να μας δειξεις αυτο το κεντημα.
Εχω μεγαλη περιεργεια!!!:roll:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Εκπληκτική εισαγωγή Έρση. Περιμένω τη συνέχεια.

ΥΓ Πρόσθεσα και μία φωτογραφία στο Post σου για να εμφανίζεται ατην 1η σελίδα, αλλά και όπου εμφανίζεται το θέμα. Φυσικά και μπορείς να την αλλάξεις.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Προτεινω να την αλλαξεις και να βαλεις φωτο απο το πολυσυζητημενο κεντημα.:haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σε διαβαζουμε.
Περιμενουμε την συνεχεια οπωσδηποτε.
Παρεπιμτοντως και γω προσφατα κουβαλισα ενα μπρουτζινο αγαλμα 10 κιλων
χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα.
Βαλε φωτο το κεντημα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ο λαός απαιτεί συνέχεια στην έξοχη ιστορία που ξεκίνησες να μας διηγηθείς Έρση....και φωτό από το κέντημα βεβαίως!!!!! :clap:

(Φωτό δε φαντάζομαι να έχεις ψηφιακές;))
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γεια σας παιδια!
Ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σας λογια. Μολις βρω λιγο χρονο θα μπω στο βασικο ταξιδι. Πραγματι, δεν εχω καμια ψηφιακη φωτογραφια απο Βιρμανια, πολυ προσφατα αποκτησαμε ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη. Καθως καταλαβαινετε, ειμαστε λιγο στην εποχη των σπηλαιων απο αποψη τεχνολογικης ενημεροτητας. Μολις καταφερω να πεισω την κορη μου να ασχοληθει με το θεμα θα ανεβασω τη φωτογραφια του κεντηματος. Να δω τι θα πρεπει να της ταξω για να το κανει... 18 χρονα, βλεπετε, αλλες προτεραιοτητες. Στo μεταξυ ευχαριστω πολυ για τη φωτογραφια απο την Παγοδα Shwedagon θα μιλησω για αυτη στο επομενο post μου.
Να περνατε καλα
Ερση
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Έρση το κέντημα πρωταγωνιστεί της ιστορίας

θα πρέπει να το δούμε.Όσο για τη Βιρμανία αναμένουμε με ενδιαφέρον!!
asmileys.smileycentral.com_cat_36_36_13_14.gif
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
καταπληκτική περιγραφή

συνέχισε ακάθεκτη.:lol:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Τέλεια περιγραφη,ανυπομονω για τη συνεχεια!:D

Υ.Γ:Τα μεσανυχτα στο Μega θα μεταδοθει το ντοκιμαντερ του Σ.Δανεζη "Δυο ονοματα για μια δικτατορια'' , οποιος δεν το εχει δει ας το παρακολουθησει,αξιζει!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ ωραία η περιγραφή.
Εγώ ομως εχω αποφασίσει να αποφεύγω οσο μπορώ τα τυραννικά καθεστώτα.
Αρα θα μεινει για το μέλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom