Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Συγκλονιστικός ο επίλογος, Έρση μου...Τι γλυκά ποιήματα...Μου σπάραξαν την καρδιά οι λευκοί ελέφαντες του Κήπου, όπως κι αυτός που ονειρευόταν Εκείνη που δεν είχε αντικρίσει ποτέ...Γι αυτό κι εγώ τελικά δεν συμπεριέλαβα τα elephant camps στο ταξίδι μου. Και τώρα βλέπω πως θα αφαιρέσω και τον Ζωολογικό Κήπο. Αν είναι να δει ελέφαντα από κοντά η μικρή, θέλω να το κάνει κάτω από άλλες, ευτυχέστερες συνθήκες...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Το ταξίδι της Ρόζας μας έφερε τη συνέχεια της Βιρμανίας από την Έρση. Να είστε καλά κορίτσια και οι δυο σας!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ροζα μου αμα βρεθειτε στη Yangon, και αν σας εχουν περισσεψει χρηματα για ξοδεμα, εξαιρετικα, αλλα και πολυ ακριβα, ειναι το εστιατοριο του ξενοδοχειου The Strand στο οποιο ουτως η αλλως αξιζει να πιειτε ενα καφε,για να χαζεψεται το προπολεμικο αποικιοκρατικο ξενοδοχειο της Βιρμανιας Luxury Hotels and Resorts in Asia, USA and Middle East:: General Hotel Management (GHM)
και επισης το εστιατοριο Le Planteur οπου εφαγα την καλυτερη γαλλικη κουζινα εκτος Γαλλιας. LE PLANTEUR RESTAURANT, YANGON, MYANMAR <Home Page>
Μας ειχαν παει και σε κανενα δυο παλια αποικιοκρατικα ξυλινα σπιτια διπλα σε λιμνες, αλλα δε θυμαμαι πια τα ονοματα τους.:(

Ειχαμε φαει επισης στα εστιατορια μιας βιρμανεζικης αλυσιδας στο Bagan και στη Yangon τα οποια ειχαν βιρμανεζικη κουζινα (καλη ειναι η κουζινα αυτη, ειναι μια παραλλαγη της ταυλανδεζικης κουζινας, αλλα η ταυλανδεζικη ειναι απειρως καλυτερη κατα την γνωμη μου, δηλαδη περιλαμβανει πολυ περισσοτερες συνταγες). Η τοποθεσια τους ηταν πολυ καλη. Και σαφως ειναι πολυ φθηνοτερα απο τα προηγουμενα.
Green Elephant Restaurants in Myanmar

Εννοειται οτι σε κανενα απο ολα αυτα που αναφερω δεν μπορουσε να παει ο μεσος βιρμανος. Δεν δοκιμασαμε street food με μικρο παιδι μαζι μας, και μετα απο την εμπειρια με τον αρουραιο ουτε που το διανοηθηκαμε! :haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Άλλη μια υπέροχη Βιρμανία, με επώνυμη υπογραφή.
Κάτι τέτοιες ιστορίες τη φέρνουν πιο ψηλά στη λίστα των επόμενων προορισμών ( παρά τα γνωστά μείον)
Δεν μπορώ βέβαια να μη σχολιάσω το παρακάτω:

.... ας πιστέψουμε τη μητέρα του Βούδα που ονειρεύτηκε έναν τέτοιο λευκό ελέφαντα να κατεβαίνει από τους ουρανούς, να της προσφέρει ένα ανθός λωτού, και να εισχωρεί εντός της. Δέκα μήνες αργότερα, γεννήθηκε ο μικρός Βούδας.
Τους βρίσκω λοιπόν πολύ πιο προχωρημένους τους βουδιστές, σε σχέση με τις δικές μας θρησκείες.
Εξαίρεση ο Δίας και οι γνωστές μεταμορφώσεις του.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπορει να αργησες να τελειωσεις την ιστορια...αλλα δεν παιζει κανενα ρολο...
ρολο παιζει οτι μας μετεφερες μια πολυ ομορφη ταξιδιωτικη ιστορια με το δικο σου μοναδικο τροπο.
Μπραβο Ερση και ευχομαι να ξαναπας συντομα προς εκεινα τα μερη...χωρις απροοπτα.:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ο επιλογος μας αφησε πικρη γευση με τους ταλαιπωρους ελεφαντες :(
Απολαυστικες οι ιστοριες σου Ερση , ειδικα οταν αφορουν αγαπημενα μερη. Δε θα παει μονο η Rosa στη Βιρμανια , πηγαμε και ολοι εμεις μεσα απο την καταπληκτικη αφηγηση σου :D
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
ερση, ειναι η δευτερη φορα που διαβαζω διηγήσή σου (η πρωτη ηταν για Κωνσταντινούπολη όπου και πήγα την πρωτοχρονιά). γράφεις πολύ όμορφα και σ' ευχαριστώ για τις ωραίες εικόνες και τις χρήσιμες πληροφορίες. Να είσαι καλά και πάντα να μας ταξιδεύεις.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
αντε , κοριτσια ξεκινηστε να παρω και εγω σειρα.< νοεμβριος η ιανουαριος του 2011 > ....και οποια χρησιμη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη...:roll::roll::roll:
 

niklas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η Βιρμανία είναι από τις αγαπημένες μου χώρες! Θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ το Μπανγκάν !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom