Ουγγαρία Βουδαπέστη φουλ εξτρα....Do you speak english?

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
tzenipap θελεις να σχολιασω τωρα αληθεια;
Ακομη μια φορα που καταφερες να με ταξιδεψεις και εχει 2 μερες που γυρισαμε απο Νεα Υορκη, λυπησου με και δεν εχω επισκεφθει ακομα την Βουδαπεστη.
Μη με ξεσηκωνεις pleaseeee
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρε λές; χαχα οχι εμείς μέναμε σε ισόγειο και πρώτο(ήταν μεζονέτα-χλίδες οχι αστεία)!
@James έχεις γράψει ιστορία; θα 'ηθελα να την διαβάσω.
Τότε δεν μέναμε στο ίδιο. Εκτός και αν ο Gabor (αν είναι ο ίδιος) έχει και άλλα διαμερίσματα. Ίσως στο ίδιο κτίριο (αν ήσασταν στην Hold).
Ιστορία δεν έχω γιατί δεν έγινε κάτι απρόοπτο όπως σε όοοολα μου τα ταξίδια, όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις κάποια από τις άλλες ιστορίες μου. Ήταν πολύ συνηθισμένο ταξίδι. Ούτε αστυνομίες, ούτε λάθος ξενοδοχεία, ούτε μπλόκα, ούτε σελέμπριτις. Ξεραΐλα.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
tzenipap θελεις να σχολιασω τωρα αληθεια;
Ακομη μια φορα που καταφερες να με ταξιδεψεις και εχει 2 μερες που γυρισαμε απο Νεα Υορκη, λυπησου με και δεν εχω επισκεφθει ακομα την Βουδαπεστη.
Μη με ξεσηκωνεις pleaseeee
Επέστρεψες;;; περιμένω εντυπώσεις και κυρίως αν είδατε από κοντά το φιάσκο της Mariah... Χε χε..
Να πάτε Βουδαπέστη!!! Είναι τοσο εύκολο!!! Και τόσο όμορφο ταξίδι..
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Τότε δεν μέναμε στο ίδιο. Εκτός και αν ο Gabor (αν είναι ο ίδιος) έχει και άλλα διαμερίσματα. Ίσως στο ίδιο κτίριο (αν ήσασταν στην Hold).
Ιστορία δεν έχω γιατί δεν έγινε κάτι απρόοπτο όπως σε όοοολα μου τα ταξίδια, όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις κάποια από τις άλλες ιστορίες μου. Ήταν πολύ συνηθισμένο ταξίδι. Ούτε αστυνομίες, ούτε λάθος ξενοδοχεία, ούτε μπλόκα, ούτε σελέμπριτις. Ξεραΐλα.
Θα σε διαβασω άμεσα, εχω περιέργεια!
Δεν θυμάμαι τον δρόμο καθόλου, αλλά πόσοι Gabor να υπάρχουν πια στο airbnb? Εκτός αν πρόκεται για το Ουγγρικο Γιώργος.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα σε διαβασω άμεσα, εχω περιέργεια!
Δεν θυμάμαι τον δρόμο καθόλου, αλλά πόσοι Gabor να υπάρχουν πια στο airbnb? Εκτός αν πρόκεται για το Ουγγρικο Γιώργος.
Να διαβάσεις να διαβάσεις!
Με το που έκανες 2 βήματα, έβγαινες σε κεντρικό, την Alkotmany, και έβλεπες την Βουλή ευθεία μπροστά σου. Αν δεις στο google maps θα τις βρεις τις οδούς.

Και τελικά είναι συνηθισμένο όνομα. Αγγλιστί Gabriel!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Να διαβάσεις να διαβάσεις!
Με το που έκανες 2 βήματα, έβγαινες σε κεντρικό, την Alkotmany, και έβλεπες την Βουλή ευθεία μπροστά σου. Αν δεις στο google maps θα τις βρεις τις οδούς.

Και τελικά είναι συνηθισμένο όνομα. Αγγλιστί Gabriel!
Τελικά δε μέναμε στο ίδιο εμείς μέναμε στην οδό που είναι το μετρό arani janos ut. Κι είχε ενα περίεργο διπλό όνομα..
 

silvermoon

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Μπράβο παιδιά, όμορφο ταξίδι, να'στε καλά να το θυμάστε και σύντομα όπου αλλού θέλετε. Σωστοί οι όροι: "υποβόσκων ρατσισμός" και οι όχι ιδιαίτερα "ζεστοί άνθρωποι" απέναντι σε τουρίστες που διακρίνατε, ενδιαφέρουσα και ωραία η περιγραφή σας, πετυχημένη και από εσάς η αναγνώριση του αντιτουριστικού κλίματος -με εξαίρεση ίσως των νέων- από τους ντόπιους(συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια, τόσο σε Ούγγρους, όσο και σε άλλους όμορους λαούς π.χ. Τσέχους, Σλοβάκους κ.λ.π.),μάλλον μετά την πτώση του παλιού καθεστώτος, ιδίως ύστερα και από την είσοδό τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση, νομίζω και δεν κάνω πολιτική μην παρεξηγηθώ, ότι έχουν ένα ύφος έπαρσης!!! Ιδίως προς Βαλκάνιους επισκέπτες και το έχουν παρατηρήσει και άλλοι... Κατά τ'άλλα από το Μάρτιο του 1987 που πρωτοπήγα, σχεδόν 30 χρόνια πριν μόνο τα αγάλματα, τα μνημεία και ο Δούναβης παραμένουν ίδια...!!! Πανέμορφη η Βουδαπέστη συμφωνώ απολύτως, πάντως πλάκα είχε και η Αγγλίδα με την πετσέτα!!! Πάλι σας εύχομαι ότι καλύτερο στη ζωή σας.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μπράβο παιδιά, όμορφο ταξίδι, να'στε καλά να το θυμάστε και σύντομα όπου αλλού θέλετε. Σωστοί οι όροι: "υποβόσκων ρατσισμός" και οι όχι ιδιαίτερα "ζεστοί άνθρωποι" απέναντι σε τουρίστες που διακρίνατε, ενδιαφέρουσα και ωραία η περιγραφή σας, πετυχημένη και από εσάς η αναγνώριση του αντιτουριστικού κλίματος -με εξαίρεση ίσως των νέων- από τους ντόπιους(συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια, τόσο σε Ούγγρους, όσο και σε άλλους όμορους λαούς π.χ. Τσέχους, Σλοβάκους κ.λ.π.),μάλλον μετά την πτώση του παλιού καθεστώτος, ιδίως ύστερα και από την είσοδό τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση, νομίζω και δεν κάνω πολιτική μην παρεξηγηθώ, ότι έχουν ένα ύφος έπαρσης!!! Ιδίως προς Βαλκάνιους επισκέπτες και το έχουν παρατηρήσει και άλλοι... Κατά τ'άλλα από το Μάρτιο του 1987 που πρωτοπήγα, σχεδόν 30 χρόνια πριν μόνο τα αγάλματα, τα μνημεία και ο Δούναβης παραμένουν ίδια...!!! Πανέμορφη η Βουδαπέστη συμφωνώ απολύτως, πάντως πλάκα είχε και η Αγγλίδα με την πετσέτα!!! Πάλι σας εύχομαι ότι καλύτερο στη ζωή σας.
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια1 Όσον αφορά τη λέξη "έπαρση" που χρησιμοποιείς με βρίσκει απολυτα συμφωνη και χαρακτηρίζει πολύ καλά το ύφος των Ούγγρων. Η αιτία επίσης ΄θεωρώ κι εγω πως είναι αυτή που λες κι εσύ.
Όπως και να' χει πρόκειται για μια πανεμορφη πόλη!
 

silvermoon

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Για το "πανέμορφη πόλη" που γράφεις συμφωνώ απόλυτα, τόσο ώστε για πολλά χρόνια μετά,
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια1 Όσον αφορά τη λέξη "έπαρση" που χρησιμοποιείς με βρίσκει απολυτα συμφωνη και χαρακτηρίζει πολύ καλά το ύφος των Ούγγρων. Η αιτία επίσης ΄θεωρώ κι εγω πως είναι αυτή που λες κι εσύ.
Όπως και να' χει πρόκειται για μια πανεμορφη πόλη!
ήταν για μένα ίσως η ωραιότερη πόλη που μέχρι τότε είχα επισκεφθεί και συγκρίνοντας την με τις υπόλοιπες πάντα της έδινα τα πρωτεία, μέχρι που επισκέφθηκα την Πράγα, η οποία είναι πιο μικρή, πιο ρομαντική και πιο "παραμυθένια", ιδίως για ταξίδια που γίνονται από ζευγάρια, μια και περπατάς πιο άνετα, χωρίς κίνηση και είναι κατά την γνώμη μου πιο "ατμοσφαιρική", άρα πήρε τα πρωτεία στις εντυπώσεις μου από τότε. Νομίζω ότι αξίζει να την επισκεφθείτε όταν μπορέσετε και σας το εύχομαι από καρδιάς. Πάντα βέβαια για ότι λέμε υπάρχει το υποκειμενικό μας κριτήριο.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Τελεια η ιστορια σου! Μου θυμισε τα παλια! Οσον αφορα τις φωτο που δεν καταφερες να βγαλεις στα λουτρα με καλη φωτογραφικη.....εχω παρα μα παρα πολλες απο την επισκεψη που ειχα κανει το 2013. Οι ατμοι να υπαρχουν παντου, πανω κατω δεξια αριστερα....στην εξωτερικη πισινα!! Απλα φανταστικο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom