Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα και πάλι. Υπάρχει κάπου η έχει κάποιος έναν χάρτη εικονογραφημένο της Βουδαπέστη ώστε να τον εκτύπωσω και να οργανώσω το ταξίδι μου, ορίζοντας διαδρομές;; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μπορεις να εγκαταστησεις το mytrip στο κινητό σου και να κάνεις εκεί τον σχεδιασμό. Είναι καλύτερο από οποιοδήποτε χάρτη που θα έχεις τυπώσει..Με το που φτάσεις στο αεροδρόμιο θα μπορείς να προμηθευτείς ένα χάρτη που θα απεικονίζει τα κυριότερα αξιοθέατα και δίνουν και τα περισσότερα ξενοδοχεία.Θα δω όταν πάω σπίτι αν έχω τον δικό μου να στον σκανάρω για να κάνεις τον σχεδιασμό σου αν δεν σε βολεύει η εφαρμογή.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ! Ναι, τα έχω διαβάσει όλα τα ποστ. Όποιος καταλαβαίνει, κατάλαβε. Spiros_ts αν κάνεις ένα google search θα βρεις ωραίους χάρτες, σε εκτυπώσιμη μορφή, προσαρμοσμένους σε Α4 κιόλας.
Vagar εγώ είμαι του εντύπου και θα τα τυπώσω τα διάφορά μου (έχω να οργανώσω και 8 ενήλικες σε οδικό ταξίδι!) αλλά του συζύγου θα του φανεί εξαιρετική μια τέτοια εφαρμογή! Ευχαριστούμε!
Ερώτηση προς όποιον μπορεί να βοηθήσει... Παρότι στα κριτήρια του booking βάζω το parking, στα περισσότερα ξενοδοχεία δεν εννοείται ως δωρεάν και είναι έξτρα επιβάρυνση. Έχει μείνει κάποιος σε ξενοδοχείο που να αξίζει τα χρήματά του και να έχει εντός της τιμής τη θέση στάθμευσης;
Υ.Γ. Μην σας τρομάζει η ιδέα να στείλετε email σε όποιον επιθυμείτε να διευκρινήσετε το οτιδήποτε. Τόσο στο ξενοδοχείο που έχω σταμπάρει όσο και σε συγκεκριμένα λουτρά με τα οποία έχω ήδη επικοινωνήσει, έχω λάβει αμεσότατες, ευγενικές και τρομερά ακομπλεξάριστες απαντήσεις!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εδώ κάποιος από εδώ μέσα επέμενε να του βρω πόσο κοστίζει να νοικιάσει παντόφλες για να κάνει σπα και τελικά αγόρασε από Βουδαπέστη..Δηλαδή αν ήταν να αγοράσεις και να τις πάρεις μαζί σου στην Ελλάδα γιατί δεν πήρες τις δικές σου.Στο γύρνα χωρούσαν στην τσάντα σου αλλά στο πήγαινε ήταν φίσκα;;;
Dislike. Δεν έχει και αντίστοιχο κουμπί.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαχα James 30 ποστ για το αν μπορείς να νοικιάσεις μόνο σαγιονάρες κ τελικά αγορασες κ φαντάζομαι τις πήρες κ Ελλάδα κ δεν τις άφησες εκεί..Αναρωτιέμαι αφού τελικά τις έβαλες στην τσάντα σου στην επιστροφή γτ δεν κρατούσες τις δικές σου να ειχαμε γλιτώσει κ την χωρίς λόγο ένταση...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα το γράψω για τελευταία φορά.

Πρώτον. Η ένταση ήταν για το 'ψάχνουμε και κάτι μόνοι μας, μην τα θέλουμε όλα έτοιμα', όταν είχα ξετινάξει κάθε πιθανό τρόπο για να βρω την πληροφορία που ήθελα. Η πληροφορία μπορεί εσένα να σου φαίνεται ασήμαντη. Εγώ μπορεί να είμαι ψυχαναγκαστικός και να θέλω να μάθω πόσο κάνουν οι σαγιονάρες. Φάουλ λοιπόν που υπέθεσες ότι δεν έχω ψάξει αρκετά.
Δεύτερον. Ρώτησα ποιος ξέρει. Εσύ προσφέρθηκες ενώ δεν ήξερες (και σιγά το πράγμα δλδ) απαριθμώντας ένα σωρό λύσεις τις οποίες είχα ήδη εξαντλήσει.
Τρίτον. Έρχεσαι μετά από καιρό σε τρίτο άτομο να πεις ότι κάποιος τάχα μου σε έβαλε να βρεις πόσο έχουν οι σαγιονάρες. Ούτε καν. Ρώτησα ποιος ξέρει. Και άλλο φάουλ. Και γενικά πολύ unfair να το αναφέρεις έτσι απαξιωτικά λες και δεν θα το δω.

Το τι θα έπαιρνα μαζί μου ή όχι φυσικά και δεν αφορά κανέναν.
Ψυχαναγκαστικός είμαι ότι θέλω κάνω.
Μπορεί και συλλέκτης σαγιονάρων.
Over and out.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα το γράψω για τελευταία φορά.

Πρώτον. Η ένταση ήταν για το 'ψάχνουμε και κάτι μόνοι μας, μην τα θέλουμε όλα έτοιμα', όταν είχα ξετινάξει κάθε πιθανό τρόπο για να βρω την πληροφορία που ήθελα. Η πληροφορία μπορεί εσένα να σου φαίνεται ασήμαντη. Εγώ μπορεί να είμαι ψυχαναγκαστικός και να θέλω να μάθω πόσο κάνουν οι σαγιονάρες. Φάουλ λοιπόν που υπέθεσες ότι δεν έχω ψάξει αρκετά.
Δεύτερον. Ρώτησα ποιος ξέρει. Εσύ προσφέρθηκες ενώ δεν ήξερες (και σιγά το πράγμα δλδ) απαριθμώντας ένα σωρό λύσεις τις οποίες είχα ήδη εξαντλήσει.
Τρίτον. Έρχεσαι μετά από καιρό σε τρίτο άτομο να πεις ότι κάποιος τάχα μου σε έβαλε να βρεις πόσο έχουν οι σαγιονάρες. Ούτε καν. Ρώτησα ποιος ξέρει. Και άλλο φάουλ. Και γενικά πολύ unfair να το αναφέρεις έτσι απαξιωτικά λες και δεν θα το δω.

Το τι θα έπαιρνα μαζί μου ή όχι φυσικά και δεν αφορά κανέναν.
Ψυχαναγκαστικός είμαι ότι θέλω κάνω.
Μπορεί και συλλέκτης σαγιονάρων.
Over and out.
-Ήμουν ο μοναδικός που μπήκα στο σαιτ τους και έψαξα ποσο πουλανε τα πακέτα και σου έστειλα ακριβώς τι γράφουν παρολαυτα μπήκε μια κοπέλα που δεν ήξερε τι παίζει αλλά έγραψε υποθετικα μάλλον πουλάνε παντόφλες μόνες τους...Κάτι που τελικά δεν ίσχυε για να πάρεις από αλλού αλλά τότε σε είχε ενθουσιάσει για να πεις σε αυτόν που έψαξε για σένα ότι αυτή είναι απάντηση όχι η δικιά σου..Ντισκαλιφιε σου παίρνουν δελτίο κ δεν παίζεις ποτέ ξανά αν ξέρεις από αθλητισμό..
-Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με πάνω από 5 μαγαζιά κ επιχειρήσεις στην Βουδαπέστη για να κλείσω τραπέζια η να ρωτήσω πράγματα κ μου απάντησαν όλοι ευγενικά κ έμαθα οτι ήθελα, συγνώμη που δεν τους πήρα κ για το δικό σου..Ούτε εσύ πήρες ποτέ τηλέφωνο..
-Τελικά προτιμησες αντί να πάρεις τις 30 γραμμάρια παντόφλες στην τσάντα σου γιατι δεν χωρανε ή ειναι μεγαλη φασαρια για σενα να μας κάνεις άνω κάτω κ στο τέλος να αγοράσεις κ ως δια μαγείας να βρεθεί χώρος στον γυρισμο..Γιατί αν είσαι ψυχαναγκαστικος όπως λες αποκλείεται να τις άφησες εκεί, θα τις έπαιρνες ενθυμιο...
-Φυσικά και το έγραψα για να το δεις όχι επειδή ζήτησες κάτι παράλογο αλλά γιατί απαξίωσες την προσπάθεια κάποιου που πήγε να σε βοηθήσει ενω ενθουσιαστηκες με ένα μάλλον έχει που είπε επίσης ένα άλλο άτομο έχοντας δει τα ίδια πράγματα με μενα εκεί και χωρίς να ξέρει κάτι παραπάνω....Όταν κάποιος λοιπόν έχει προσπαθήσει να σε βοηθήσει στο ερώτημα σου και έχει γράψει πάνω από 50 σελίδες οδηγό χειρόγραφα μην πεις ευχαριστώ αλλά μην τον κατηγόρησεις κιόλας επειδή το μόνο που δεν έκανε ήταν να τους πάρει τηλέφωνο να τους ρωτήσει, αυτό έπρεπε να το κανεις εσυ..Δεν έχω ταξιδιωτικό γραφείο προσπαθώ να βοηθήσω αλλά στο μετρό του λογικου...Αυτά τα λίγα από μένα και θα σε παρακαλούσα να μην απαντησεις και να κλείσει εδώ το θέμα όλοι κατάλαβαν τι εγινε δεν χρειάζεται να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα άλλο...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ! Ναι, τα έχω διαβάσει όλα τα ποστ. Όποιος καταλαβαίνει, κατάλαβε. Spiros_ts αν κάνεις ένα google search θα βρεις ωραίους χάρτες, σε εκτυπώσιμη μορφή, προσαρμοσμένους σε Α4 κιόλας.
Vagar εγώ είμαι του εντύπου και θα τα τυπώσω τα διάφορά μου (έχω να οργανώσω και 8 ενήλικες σε οδικό ταξίδι!) αλλά του συζύγου θα του φανεί εξαιρετική μια τέτοια εφαρμογή! Ευχαριστούμε!
Ερώτηση προς όποιον μπορεί να βοηθήσει... Παρότι στα κριτήρια του booking βάζω το parking, στα περισσότερα ξενοδοχεία δεν εννοείται ως δωρεάν και είναι έξτρα επιβάρυνση. Έχει μείνει κάποιος σε ξενοδοχείο που να αξίζει τα χρήματά του και να έχει εντός της τιμής τη θέση στάθμευσης;
Υ.Γ. Μην σας τρομάζει η ιδέα να στείλετε email σε όποιον επιθυμείτε να διευκρινήσετε το οτιδήποτε. Τόσο στο ξενοδοχείο που έχω σταμπάρει όσο και σε συγκεκριμένα λουτρά με τα οποία έχω ήδη επικοινωνήσει, έχω λάβει αμεσότατες, ευγενικές και τρομερά ακομπλεξάριστες απαντήσεις!
-Ρίξε μια ματιά σε αυτό το λινκ για παρκάρισμα : http://www.ohb.hu/guide/hotels_free_parking.en.html
-Με όσα μαγαζιά επικοινώνησα κ εγω μέσω μαιλ μου απάντησαν σχεδόν αμέσως και ήταν πολύ ευγενικοι, ακόμα πιο ευγενικοι ήταν στο τηλέφωνο όταν πήρα να αλλάξω κάποιες κρατήσεις κ δεν ήθελα να στείλω πάλι μαιλ κ να μην γίνει μπέρδεμα..
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να βρεις το λινκ! Πράγματι, όσα ξενοδοχεία έχω κοιτάξει, όλα προσφέρουν μεν πάρκινγκ αλλά με αντίτιμο από 16-25 ευρώ την ημέρα. Αλλά όπως είπα, οι άνθρωποι είναι φοβερά εξυπηρετικοί. Από συγκεκριμένο ξενοδοχείο, μου έδωσαν μεν την τιμή του κοντινού πάρκινγκ με το οποίο συνεργάζονται αλλά μου έδωσαν ακριβή διεύθυνση και πορεία αυτοκινήτου από το ξενοδοχείο προς το πάρκινγκ το οποίο κοστίζει 10 ευρώ την ημέρα. Λύσεις υπάρχουν, καλούμαστε να βρούμε τις καλύτερες!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για τον φίλο @spiros_ts23 που ζήτησε χάρτη του κέντρου αν και το σκανερ μου δεν χωράει όλη τη διάσταση πιστεύω κατάφερα να καλύψω τα σημεία που είναι τα περισσότερα αξιοθεάτα..
Scan0007.jpg
Scan0009.jpg
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Καλησπέρα και απο εμένα και ειλικρινά μπράβο για τις απίστευτα πολλες και οργανωμένες προτάσεις και συμβουλές.Παω Βουδαπέστη την Κυριακή λογο εξεταστικής δεν έδωσα μεγάλη βάση στην επιλογή του ξενοδοχείου και τώρα μαλλον το πληρώνω.Εχουμε κλείσει το Arcadia Budapest hotel μπήκα σήμερα και διάβασμα αναλυτικά κάποια σχόλια και τίθεται μεγάλο θεμα με την καθαριότηταΕχει μεινει κανείς;Εχει 7.4 στο booking εσείς ως πιο έμπειροι τι λέτε να πιστέψω;Υπάρχουν και αρκετά καλα σχόλια σαν να μιλάνε για διαφορετικά ξενοδοχεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και απο εμένα και ειλικρινά μπράβο για τις απίστευτα πολλες και οργανωμένες προτάσεις και συμβουλές.Παω Βουδαπέστη την Κυριακή λογο εξεταστικής δεν έδωσα μεγάλη βάση στην επιλογή του ξενοδοχείου και τώρα μαλλον το πληρώνω.Εχουμε κλείσει το Arcadia Budapest hotel μπήκα σήμερα και διάβασμα αναλυτικά κάποια σχόλια και τίθεται μεγάλο θεμα με την καθαριότηταΕχει μεινει κανείς;Εχει 7.4 στο booking εσείς ως πιο έμπειροι τι λέτε να πιστέψω;Υπάρχουν και αρκετά καλα σχόλια σαν να μιλάνε για διαφορετικά ξενοδοχεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κάποια στιγμή το κοίταζα και εγώ αυτό το ξενοδοχείο αλλά προτίμησα να πάω σε ένα σε καλύτερη τοποθεσία.Η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολύ χαμηλή βαθμολογία για τέτοιο ξενοδοχείο... Προσωπικά δίνω περισσότερη βάση στις κριτικές των Ελλήνων όταν διαλέγω ξενοδοχείο αλλά τώρα δεν νομίζω να μπορείς να αλλάξεις κάτι 3-4 μέρες πριν πας...Φρόντισε να κάνεις καμία κράτηση σε εστιατόριο να φάτε καλά τουλάχιστον δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια αλλά δεν πιστεύω να σε ενθουσιάσει κιόλας...Εσύ θα μας πεις όταν γυρίσεις τι ισχύει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom