Βόλτα στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Το Σάββατο πραγματοποιήσαμε μια μονοήμερη και περιπετειώδη εκδρομή στην Αθήνα,με σκοπό να επισκεφτούμε το νέο μουσείο της Ακρόπολης.
Το μουσείο είναι εντυπωσιακό στην αρχιτεκτονική του ,στον σχεδιασμό και την παρουσίαση των εκθεμάτων, στα ίδια τα εκθέματα, τόσο τα αρχαία όσο και των σύγχρονων αντιγραφών αυτών που λείπουν!!!
Με το που βγήκαμε από το μετρό πέσαμε πάνω σε μια λαοθάλασσα! ήταν πολύς ο κόσμος που πήγαινε στο μουσείο, όπως και εμείς .ανηφορίσαμε μαζί του την Δ.Αεροπαγίτου και στην είσοδο αντικρίσαμε ένα κτίριο, κατά την γνώμη μου ,πολύ ενδιαφέρον από αρχιτεκτονική άποψη. Πολύ μοντέρνο, αλλά εμένα μου άρεσε ο συνδυασμός του τσιμέντου με τις τεράστιες γυάλινες επιφάνειες! Ηταν κάπως σαν ένα διάφανο οικοδόμημα και νομίζω ότι το γυαλί το βοηθάει να φαίνεται μικρότερο και λιγότερο ογκώδες απ' όσο πραγματικά είναι!Αφού το θαυμάσαμε λίγο προχωρήσαμε στον υπαίθριο χώρο, όπου μας περίμενε μια έκπληξη !ξαφνικά βρεθήκαμε να περπατάμε πάνω σ’ ένα γυάλινο πάτωμα, πάνω από τα ερείπια της αρχαίας πόλης!!! σαν αίσθηση ήταν πρωτόγνωρη! Μου φάνηκε πως θα έβλεπα τους Αθηναίους να συγκεντρώνονται εκεί, να συζητούν τα του Δήμου ,ένα ταξίδι στον χρόνο....που έγινε μεσ’ το μυαλό μου!!! οι ουρές για εισιτήρια ήταν μεγάλες έξω και μέσα στο μουσείο. εμείς είχαμε κλείσει μέσω Internet και δεν χρειάστηκε να περιμένουμε καθόλου!! οι υπάλληλοι οφείλω να πω πως ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί σε κάθε περίπτωση!! επίσης πρόθυμοι και ικανοί στο να συνεννοηθούν με τους ξένους επισκέπτες του μουσείου, που ήταν πάρα πολλοί, από όλα τα πλάτη και τα μήκη του πλανήτη!!
Στο ισόγειο εκτίθενται τα ευρήματα των ανασκαφών ,κυρίως πήλινα σκεύη. από την καθημερινή ζωή των Αθηναίων. Εδώ, επίσης, μπορείς να παρακολουθήσεις video από την μεταφορά των εκθεμάτων από το παλιό στο νέο μουσείο. Εν τω μεταξύ, εξακολουθείς να περπατάς , κατά διαστήματα στο γυάλινο δάπεδο, πάνω απ’ την αρχαία πόλη! αισθανόμουν συνέχεια σαν να πετούσα πάνω από την αρχαία Αθήνα!!! το γυάλινο δάπεδο υπάρχει ΄και στους άλλους ορόφους, δίνοντας σου πάντα την ευκαιρία για οπτική επαφή με τον κάτω όροφο!
Στον 1ο όροφο είναι τα εκθέματα που συνδέονται με την αρχαική κυρίως εποχή και μερικά κατά πολύ μεταγενέστερα(πχ. Ευρήματα του 2ου ‘η 3ου αι.)Εδώ λοιπόν περιμένουν τον επισκέπτη τμήματα του Ερεχθείου, του ναού της Αθηνάς Νίκης, των προπυλαίων.
Οι Καρυάτιδες ασάλευτες και υπερήφανες, στέκονται 2500χρ. στο «ύψος «τους, θυμίζοντας σε όλους μας το επίπεδο και το μεγαλείο του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.
Οι πέντε από τις έξι Καρυάτιδες για να είμαστε ακριβείς! Γιατί η 6η περιμένει την πτήση του επαναπατρισμού της από το Βρετανικό Μουσείο!
Στον 2ο όροφο περιμετρικά οι εξωτερικοί γυάλινοι τοίχοι έδιναν την ευκαιρία στον επισκέπτη να έχει μια οπτική επαφή με την σύγχρονη πόλη των Αθηνών! αυτό δεν μου άρεσε σαν εικόνα! Νομίζω πως αυτό είναι και το μόνο μελανό σημείο στο μουσείο. Ο περιβάλλοντας χώρος. Πιστεύω πως θα υπάρχει κάποιος τρόπος βελτίωσης της εικόνας του. Εμείς καθίσαμε στην πλευρά απ’ την οποία έχεις θέα στην Ακρόπολη και το απολαύσαμε πάρα πολύ!!
Στον όροφο του Παρθενώνα τ' αρχαία αγάλματα σε οδηγούν κατευθείαν στο τότε....
Οι κενές θέσεις θυμίζουν σε όλους ότι κάτι λείπει! Κάτι έχει την θέση του στην ιστορία, στον χρόνο, στον χώρο, και η θέση αυτή είναι εδώ!! !Προκαλούν θλίψη οι άδειες θέσεις, είναι σαν σιωπηλά να ζητάνε...νιώθεις πως κάτι περιμένει να συμβεί!!!....
Εννοείται πως μια φορά μόνο δεν φτάνει. Εννοείται πως ακόμα δεν έχω «χωνέψει» τα όσα είδα....εν καιρώ!!...
Να αναφέρω ότι στο χώρο του μουσείου λειτουργεί εστιατόριο-καφέ, με πρωτάκουστο για τα ελληνικά δεδομένα τέλειο σέρβις και πολύ καλές τιμές!!!! τα παιδιά ευγενέστατα, τα σάντουιτς νοστιμότατα, ο καφές καφές και όχι ξέπλυμα και οι τιμές εντελώς λογικές. ,, και το νερό παγωμένο και σε καθαρό ποτήρι με το που κάθεσαι στο τραπέζι!! !μπράβο τους!!!
Το μουσείο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε κάθε επίπεδο!!
Μετά από 3 ώρες περιήγησης μέσα και έξω, φύγαμε γεμάτοι και εθνικά υπερήφανοι!!!
Εμείς φύγαμε εθνικά υπερήφανοι και με ψηλά το κεφάλι, οι Άγγλοι όμως πως φεύγουν???
Όπως είπε και ο μικρός μου γιος, με την σοφία που διακρίνει τα παιδιά, ¨«μπορεί να μην έχουμε πολλά ωραία σαν τους άλλους(ευρωπαίους εννοεί)αλλά έχουμε ένα πολύ ωραίο και με δικά μας(οχι κλεμμένα εκθέματα εννοεί)που έρχονται από την άκρη του κόσμου για να το δουν!!!»;)
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Πήγα κι εγώ το Σάββατο στο Μουσείο της Ακρόπολης. Δυστυχώς είχα στη διάθεση μου μόνο μια ώρα κι έτσι πήρα απλώς μια τζούρα. Μου άφησε κι εμένα θετικές εντυπώσεις και να πω ότι ο όροφος του Παρθενώνα πραγματικά εντυπωσιάζει με τη θέα στην Ακρόπολη, ενώ και τα γύψινα αντίγραφα αφήνουν τις εντυπώσεις που πρέπει να αφήσουν.

Τώρα σχετικά με τους Άγγλους. Πηγαίνοντας προς το μουσείο πέτυχα δυο Αγγλίδες από το Λονδίνο (σημάδι!!!) με ένα χάρτη στα χέρια να ψάχνουν την κεντρική είσοδο. Περπατήσαμε και μπήκαμε μαζί, μετά τις άφησα να το χαρούν και τις πέτυχα σε μια φάση στην αίθουσα του Παρθενώνα. Ξέρετε τι μου είπε η μία: "Ήρθαμε να δούμε το υπόλοιπο τμήμα. Σκέψου πόσο εντυπωσιακό θα ήταν αν μπορούσε να υπάρξει κάπου αυτοτελές και ολοκληρωμένο.."

ΥΓ, Ξέχασα να γράψω μπράβο που ανέβηκαν επιτέλους εντυπώσεις για το πολυσυζητημένο αυτό μουσείο...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πήγα κι εγώ το Σάββατο στο Μουσείο της Ακρόπολης. Δυστυχώς είχα στη διάθεση μου μόνο μια ώρα κι έτσι πήρα απλώς μια τζούρα. Μου άφησε κι εμένα θετικές εντυπώσεις και να πω ότι ο όροφος του Παρθενώνα πραγματικά εντυπωσιάζει με τη θέα στην Ακρόπολη, ενώ και τα γύψινα αντίγραφα αφήνουν τις εντυπώσεις που πρέπει να αφήσουν.

Τώρα σχετικά με τους Άγγλους. Πηγαίνοντας προς το μουσείο πέτυχα δυο Αγγλίδες από το Λονδίνο (σημάδι!!!) με ένα χάρτη στα χέρια να ψάχνουν την κεντρική είσοδο. Περπατήσαμε και μπήκαμε μαζί, μετά τις άφησα να το χαρούν και τις πέτυχα σε μια φάση στην αίθουσα του Παρθενώνα. Ξέρετε τι μου είπε η μία: "Ήρθαμε να δούμε το υπόλοιπο τμήμα. Σκέψου πόσο εντυπωσιακό θα ήταν αν μπορούσε να υπάρξει κάπου αυτοτελές και ολοκληρωμένο.."

ΥΓ, Ξέχασα να γράψω μπράβο που ανέβηκαν επιτέλους εντυπώσεις για το πολυσυζητημένο αυτό μουσείο...

κατάλαβες τι εννοούσαν με το να υπάρξει κάπου αυτοτελες και ολοκληρωμένο???
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Πράγματι πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον. Έχουμε σχεδιάσει και εμείς μία επίσκεψη στο μουσείο της ακρόπολης σε καμιά δεκαπενταριά μέρες και ήθελα μία πληροφορία αν μπορεί κάποιος να μου τη δώσει. Επειδή θα πάμε με αυτοκίνητο από επαρχία, υπάρχει κάποιος χώρος στάθμευσης για τους επισκέπτες δωρεαν ή όχι ή κάποιο πάρκινκ εκεί κοντά;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πράγματι πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον. Έχουμε σχεδιάσει και εμείς μία επίσκεψη στο μουσείο της ακρόπολης σε καμιά δεκαπενταριά μέρες και ήθελα μία πληροφορία αν μπορεί κάποιος να μου τη δώσει. Επειδή θα πάμε με αυτοκίνητο από επαρχία, υπάρχει κάποιος χώρος στάθμευσης για τους επισκέπτες δωρεαν ή όχι ή κάποιο πάρκινκ εκεί κοντά;
Η σελιδα του Μουσειου: http://www.theacropolismuseum.gr/

- Με αυτοκίνητο:
Το Μουσείο ενθαρρύνει τους επισκέπτες να χρησιμοποιούν κάποιο από τα πολυάριθμα μέσα συγκοινωνίας και να αποφεύγουν τη χρήση αυτοκινήτου στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
Το Μουσείο δε διαθέτει δημόσιο χώρο στάθμευσης. Περιορισμένες θέσεις στάθμευσης υπάρχουν στους παρακάτω κοντινούς δρόμους: Χατζηχρήστου, Δημητρακοπούλου, Βεΐκου, Μητσαίων, Παρθενώνος, Καρυάτιδων. Ιδιωτικοί χώροι στάθμευσης (parking) υπάρχουν στις Οδούς Ρομπέρτου Γκάλη και Φαλήρου.
 
Last edited by a moderator:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
@Elenik

Δωρεάν δεν υπάρχει. Επι πληρωμή νομίζω πως είδα χωρίς να είμαι σίγουρος.
Θα μπορούσες να παρκάρεις σε κάποιο σταθμό του μετρό ή του ησαπ και να πας με το μετρό που σε αφήνει ακριβώς από έξω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω κι εγω την ANEL για την καταγραφη εντυπωσεων απο το μουσειο αφου ετοιμαζουμε 'ημερα τουρισμου στην πολη μας' με τον junior :).
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μπράβο ANEL ! Ωραία και επιμορφωτική η βόλτα σας !...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εχει ακουσει κανεις τί πρόκειται να γίνει με το παλιο μουσειο της Ακρόπολης που ειναι πανω στο λοφο πίσω απο τον Παρθενώνα; Έχουν σκοπό να το γκρεμίσουνε ή θα μείνει εκεί, δείγμα της νεοελληνικής κουλτούρας;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εχει ακουσει κανεις τί πρόκειται να γίνει με το παλιο μουσειο της Ακρόπολης που ειναι πανω στο λοφο πίσω απο τον Παρθενώνα; Έχουν σκοπό να το γκρεμίσουνε ή θα μείνει εκεί, δείγμα της νεοελληνικής κουλτούρας;


λέγεται πως θα λειτουργήσει σαν χώρος εκθέσεων και αναψυκτήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom