Βόλτα στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης!

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
επισκεύτηκα κ εγώ το μουσείο της ακρόπολης πριν 4 μερες.... οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές αν κ έχω να επισημάνω μερικά πράματα που δε μου πολυ-άρεσαν...
ένα πράμα που δε μου αρέσει στα κτήρια είναι να αφήνουν μερικά σημεία "τσιμέντου" εκτεθημένα.. πρέπει να είναι σχετικά νέα τάση στους κύκλους της αρχιτεκτονικής γιατί το βλέπω αρκετά συχνά..
έτσι κ το μουσείο έχει τις κολώνες του εκτεθιμένες, το τσιμέντο να είναι μέσα στην αρχαία πόλη...

το διαφανές πάτωμα ήταν πραγματικά καταπληκτικό. σαν να πετούσαμε πάνω απο την αρχαία πόλη... αλλά το διαφανές πάτωμα στον 3ο όροφο γιατί το θέλανε??? πραγματικά ζαλίστικα κ μέχρι να περάσω ανεβήκανε οι σφυγμοί μου βλέποντας 4 ορόφους κενό κάτω από τα πόδια μου (ήθελα να ξαναδώ την αρχαία πόλη κ την πάτησα!)

αυτά όσον αφορά το κτήριο...
τα εκθέματα πραγματικά σου προκαλούν δέος, και παρουσιάζονται με πολύ ωραίο τρόπο.. θα ήθελα όμως ένα φυλλάδιο στην είσοδο του μουσείου με προτεινόμενη "πορεία" ´ετσι ώστε να μην χάζω τίποτα!
αυτό όμως που δε μου άρεσε καθόλου ήταν που πήγα να αγοράσω τον "οδηγό" του μουσείου , κ ήταν απλά απαράδεκτος..από κάθε μουσείο που επισκέπτομαι αγοράζω το "μαγικό βιβλιαράκι" , αλλά αυτό στο μουσείο της ακρόπολης ήταν απαράδεκτο..μόνο μερικές φωτογραφίες που αναφέρανε το τι είναι αυτό που απεικονίζεται και τίποτε άλλο.
έτσι αρκέστηκα στις κλασσικές καρτ ποσταλ...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Επιστρέφω μόλις απ' το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Σαν κτίριο μου έδωσε την εντύπωση της εμπνευσμένης σύλληψης. Για τα εκθέματα θα ήταν ύβρις να πει κανείς ότι είναι 'λίγα', όμως σε όλη την οικογένεια μας δόθηκε η εντύπωση πως κάτι λείπει... Δεν ξέρω αν έχει αφεθεί χώρος για τα αρπαγμένα ή αν σκόπιμα δόθηκε πολύς ελεύθερος χώρος γύρω ώστε να τονιστεί η σπουδαιότητά τους. Πάντως είδαμε κάτι πρωτοποριακό και σαν εμπειρία είναι διαφορετική από όσα μουσεία κι αν έχει επισκεφτεί κανείς, μιας και τα μουσεία είναι εξ ορισμού εσωστρεφή ενώ αυτό φανερά εξωστρεφές, ανοιχτό στο λόφο της Ακρόπολης, στα αρχαιολογικά ευρήματα του υπεδάφους και στον αττικό ουρανό!
Όσο για τον οδηγό του μουσείου, δεν τον αναζητήσαμε μεν, είχαμε όμως διαβάσει με τα παιδιά πριν να πάμε 'Το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης', οδηγό για παιδιά και νέους της Μαρίζας Ντεκάστρο, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Είναι εύπεπτος και μας βοήθησε σε γενικές γραμμές να ξέρουμε τι βλέπουμε.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φρέσκο-φρέσκο φωτορεπορτάζ, από τη σημερινή μου επίσκεψη στο Μουσείο, ανέβασα στη Gallery (Ελλάδα-Αθήνα) !

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου, όπως ακριβώς τις περιγράφει η ANEL στην ιστορία της !

Tips- Μην αμελήσετε να παρακολουθήσετε βιντεοπροβολή για την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα, στον 2ο όροφο (εξαιρετική παρουσίαση)
- Στο ισόγειο, η βιντεοπροβολή αφορά στην κατασκευή του μουσείου και την μεταφορά των εκθεμάτων, με γερανούς, στην οριστική τους θέση
- Υπολογίστε ένα 3ωρο, για την περιήγησή σας (αξίζει κάθε λεπτό !...)
- Οι φωτογραφίες εντός του Μουσείου, απαγορεύονται αυστηρά και ο έλεγχος είναι συνεχής !

Να πάτε όλοι, όταν ευκαιρήσετε !:clap:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Tips- Μην αμελήσετε να παρακολουθήσετε βιντεοπροβολή για την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα, στον 2ο όροφο (εξαιρετική παρουσίαση)
Ίσως, μάλιστα, θα ήταν σκοπιμότερο να παρακολουθήσει κανείς πρώτα τη βιντεοπροβολή , κι ύστερα να αρχίσει την περιήγηση...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ένα εκατομμύριο οι επισκέπτες του Μουσείου της Ακρόπολης

Υπολόγιζαν ότι οι επισκέπτες του νέου Μουσείου της Ακρόπολης θα είναι περίπου ενάμισι εκατομμύριο τον χρόνο. Τελικά στους τέσσερις μήνες της λειτουργίας του, η ανταπόκριση του κόσμου έδειξε ότι απ’ αυτό το μουσείο, που η αλήθεια είναι πως πολυδιαφημίστηκε περισσότερο από κάθε άλλο, θα δούμε και μεγαλύτερα έσοδα και επισκέπτες. Οσο για τον υπουργό Πολιτισμού, Παύλο Γερουλάνο, στον οποίο προσφέρθηκε χθες το πρωί το εκατομμυριοστό εισιτήριο, δεν έκρυβε την ικανοποίησή του.

Εικόνα των επισκεπτών του μουσείου έδωσε και ο πρόεδρος του Δ.Σ. Δημήτρης Παντερμαλής, ο οποίος είπε πως το 70% του κοινού είναι κυρίως ξένοι και το 30% Ελληνες. Για τον ετήσιο αριθμό, τελικά μάλλον θα είναι περισσότεροι από 1,5 που υπολόγιζαν αρχικά. Τέλος, στα σχέδια του μουσείου και του υπουργείου συγκαταλέγεται και μια «επιθετική» πολιτική προς τα έξω για το τι προσφέρει το νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

Ευκαιρία ίσως είναι να επανεξετάσουν το πρόβλημα με τα πούλμαν που συνωστίζονται στην περιοχή. Παρότι η προηγούμενη ηγεσία είχε υποσχεθεί πως τα πούλμαν που μεταφέρουν τουρίστες θα αποβιβάζουν τους επισκέπτες και εν συνεχεία θα κατευθύνονται στο Φαληρικό Δέλτα και θα επιστρέφουν -όταν ειδοποιηθούν- για επιβίβαση στον Διόνυσο, κανείς δεν τους μετακινεί από τη λεωφόρο Αμαλίας. Εκεί, στην προτομή της Μελίνας Μερκούρη, περιμένουν κάθε μέρα και κανείς δεν τους μετακινεί. Ποιος άλλωστε; Θέση για πάρκινγκ και μάλιστα πάνω στον πεζόδρομο βρίσκουν και τα περιπολικά

ολόκληρο το άρθρο kathimerini.gr |
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
θυμιζω ποτε με φουστα το μουσειο αν δεν θελετε λογω γυαλινων πατωματων να γινετε εσεις αιτια οφθαλμολουτρου....
εχει και τα στραβα του το μουσειο....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
θυμιζω ποτε με φουστα το μουσειο αν δεν θελετε λογω γυαλινων πατωματων να γινετε εσεις αιτια οφθαλμολουτρου....
εχει και τα στραβα του το μουσειο....
Η και τα τυχερα του! :shock: Οπως το παρει κανεις! Αλλα οντως, οταν πηγα με παντελονι μετα απο συμβουλη φιλεναδας μου, περισσοτεροι χαζευαν το θεαμα αυτο, παρα τις Καρυατιδες που υποτιθεται οτι ηταν ο λογος του γυαλινου πατωματος. Παντως το γυαλινο πατωμα ειναι σε ενα ορισμενο σημειο μονο, και τα υπολοιπο κτιριο δεν παρουσιαζει τετοιου τυπου προβληματα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για τα εκθέματα θα ήταν ύβρις να πει κανείς ότι είναι 'λίγα', όμως σε όλη την οικογένεια μας δόθηκε η εντύπωση πως κάτι λείπει... Δεν ξέρω αν έχει αφεθεί χώρος για τα αρπαγμένα ή αν σκόπιμα δόθηκε πολύς ελεύθερος χώρος γύρω ώστε να τονιστεί η σπουδαιότητά τους.
Δεν ξερω αν αναφερεσαι στην αιθουσα με τις μετοπες και τη ζωφορο. Οπου ακομη και να μας επιστραφουν τα κλεμμενα, απο το Βρετανικο Μουσειο κυριως, παλι ετσι θα ειναι ο χωρος: απλως θα αντικατασταθουν οι αντιγραφες απο τα πρωτοτυπα. Παντως εμενα μου αρεσε η αισθηση οτι περιδιαβαινω τον χορο στις διαστασεις του αρχαιου ναου και μπορω ετσι να εχω καλυτερη αισθηση των αναγλυφων, σχεδον οπως θα το εβλεπα αν βρισκοντουσαν ακομη στον αρχαιο ναο. Ηταν τοσο αριστουργηματικα τα εκθεματα, φωτισμενα απο τον αττικο ηλιο που δεν ηθελα τιποτε περισσοτερο να υπαρχει εκει.
Αν παλι αναφερεσαι στην αιθουσα του πρωτου οροφου, ειχα την αντιθετη εμπειρια. Οταν το επισκεφθηκα, τελος Σεπτεμβριου, ειχα την αισθηση οτι χρειαζοταν περισσοτερος χωρος στην περιοχη με τα αρχαικα αγαλματα -τις κορες, τον μοσχοφορο, την σκεπτομενη Αθηνα κλπ. Ειχε παρα πολυ κοσμο, με συνεπεια να στριμοχνωμαστε στο σημειο αυτο και παραλληλα η "πληροφορια" που λαμβαναμε να ειναι πολυ πυκνη. Ηθελα τα εκθεματα να "αναπνεουν" περισσοτερο.
Μου αρεσε επισης οτι υπηρχαν και καποιοι υπαλληλοι του Μουσειου οι οποιοι εδιναν πληροφοριες για τα εκθεματα, σε οποιους ζητουσαν περισσοτερες διευκρινησεις. Και παρατηρησα οτι λειτουργουσε πολυ καλα το συστημα αυτο κυριως με τους μεμονομενους ξενους οι οποιοι εθεταν συνεχως ερωτησεις και λαμβαναν απαντησεις.

kaonashi
τα εκθέματα πραγματικά σου προκαλούν δέος, και παρουσιάζονται με πολύ ωραίο τρόπο.. θα ήθελα όμως ένα φυλλάδιο στην είσοδο του μουσείου με προτεινόμενη "πορεία" ´ετσι ώστε να μην χάζω τίποτα!
Παντως οταν το επισκεφθηκα, διπλα στα εισιτηρια μοιραζαν δωρεαν φυλαδιο-χαρτη του Μουσειου.
Οσον αφορα την αρχιτεκτονικη του κτιριου, μου αρεσε πολυ περισσοτερο η εσωτερικη του αρχιτεκτονικη συλληψη παρα το εξωτερικο του. Αλλα και παλι ειχαν τοσες πολλες παραμετρους να λαβουν υποψη τους οι αρχιτεκτονες, πραγμα που τους περιοριζε παρα πολυ.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πάντως θα αποτολμήσω να πω ότι εμένα και η εξωτερική όψη δεν με χάλασε. Είναι ένα κτήριο που αντικατοπτρίζει την εποχή του. Σίγουρα υπάρχει η ένσταση του πως "δένει" με το περιβάλλον- ή όπως λένε πολλοί ότι θα ήθελαν "κάτι σε πιο νεοκλασικό.." (!!!) αλλά θεωρώ ότι είναι ένα κτήριο που κοιτάει στο μέλλον
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
αλλά θεωρώ ότι είναι ένα κτήριο που κοιτάει στο μέλλον
Έτσι το είδα κι εγώ ! Μοντέρνο, με έντονες γραμμές, όχι αναμενόμενο...μου άρεσε αυτό το κοντράστ, πραγματικά "ένα κτίριο που κοιτάει στο μέλλον" (ωραία το έθεσες Δωροθέα !):)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ίσως, μάλιστα, θα ήταν σκοπιμότερο να παρακολουθήσει κανείς πρώτα τη βιντεοπροβολή , κι ύστερα να αρχίσει την περιήγηση...
Μπράβο Rosa, ακριβώς αυτό σκέφτηκα και γώ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ομως η βιντεοπροβολη αφορα μονο τον Παρθενωνα των κλασικων χρονων, τα εκθεματα του οποιου βλεπουμε στον δευτερο οροφο, ενω τα εκθεματα του πρωτου οροφου αφορουν ολη την Ακροπολη και κυριως αυτη των αρχαικων χρονων, αλλα παντως δεν περιλαμβανουν εκθεματα απο τον Παρθενωνα των κλασικων χρονων. Αρα καλυτερα να παρακολουθησει κανεις την βιντεοπροβολη πριν την επισκεψη του στις μετωπες, τις ζωφορους και τα αετωματα του Παρθενωνα που βρισκονται στον δευτερο οροφο.
Θεωρω ελλειψη που δεν ειχαν ενα πιο εκτεταμενο φιλμακι που να αφορα σε ολη την Ακροπολη-και κυριως αυτη των αρχαικων χρονων- και οχι μονο στον Παρθενωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom