Αυστρία Γερμανία Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ - Ένας πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός!

panos80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκοτία
Το κείμενο σου με βοηθησε πραγματικά να κατανοήσω πολλά για το ταξίδι.."ανοπομονο" για την διαδρομή.θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου όταν με το καλο επιστρέψω να είσαι καλά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το κείμενο σου με βοηθησε πραγματικά να κατανοήσω πολλά για το ταξίδι.."ανοπομονο" για την διαδρομή.θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου όταν με το καλο επιστρέψω να είσαι καλά.
Αγαπητέ, μετέτρεψα το κείμενο από greeklish σε ελληνικά με τη βοήθεια του link που έβαλα στο σχετικό μήνυμά για να σε βοηθήσω, καθώς τα greeklish σου μπορεί να μη γίνονταν κατανοητά από κάποιους που θα ήξεραν και θα ήθελαν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Συνήθως δεν το κάνω, χρόνο για κανονική "μετάφραση" δεν έχω και κανονικά το μήνυμα σου θα έπρεπε να διαγραφεί. Ως εκ τούτου δεν κατανοώ την ειρωνεία σου τόσο εδώ όσο και στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες.
 

panos80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκοτία
Πραγματικά δεν σε ειρωνεύτηκα σε κάποιο κείμενο mou.s ευχαρίστησα που μου έστειλες το link και ευχαρίστησα τον theo2905 για το κείμενο με τις τόσες λεπτομέρειες για το ταξίδι.
 

Αργύρης.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια, καταρχην να σας πω οτι δεν εχω ταξιδεψει ποτε οδικως Ελλαδα Γερμανια.
Θελω να ταξιδεψω την επομενη βδομαδα δηλαδη δεκεμβριο.. θελω την γνωμη σας για τους δρομους κροατια σερβια σλοβενια.. σε περιπτωση χιονιου εχουν εκχιονιστηκα οι δρομοι ειναι καθαροι?? οποιος θελει και μπορει ας μου απαντησει.. Ευχαριστώ..
 

chabos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Γεια σου Αργυρη. Εγω προσωπικα που περασα απο αυτες τις χωρες χειμωνα,ηταν ολα πεντακαθαρα.Αλλοστε ειναι μια διεθνης αρτηρια και πρεπει να ειναι ολα οκ!
Βεβαια ποτέ δεν ξερεις και εννοειτε οτι θα εχεις μαζι σου αλυσιδες. Καλο ταξιδι να εχεις και περιμενουμε τις εντυπωσεις σου.
 

IoanninaXarisGTS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Συγχαρητήρια για τον οδηγο αυτο. Ευχαριστω πολυ με τη σειρα μου τα ατομα που γραψανε τις πληροφοριες τους. Θα ήθλεα να κανω καποιες ερωτησεις. Αρχικά θα ειναι η πρωτη φορα σε μερικους μηνες που θα κανω αυτο το ταξιδι. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν τα 75 ευρω αναφαιρονται στο συνολικο κοστος διοδιων και βινιετων που θα χρειαστει να πληρωσω. Πριν κανω το ταξιδι μπορω να βρω βινιετα μεσω ιντερνετ καπως ετσι? Επισης επειδη το αυτοκινητο μου εχει και υγραεριο και σαν κοστος θα ηθελα να κινουμε μονο με υγραεριο υπαρχουν πρατηρια με υγραεριο στη διαδρομη? Εχω ακουσει πως εχουν διαφορετικα στομια για γεμισμα οποτε μαλλον θα πρεπει να εφοδιαστω με τα αναλογα. Επισης μπλοκα για ορια ταχυτητας εχουν συνχα υπαρχουν καποια μερη συγκεκριμενα που την στήνουν το εχω αναφερει αυτο γιατι εχω μιλησει και με κατι τουρκους φιλους μου που κανουν αυτο το δρομολογιο και μου λενε περνανε αερα απο σερβια σκοπια κλπ (τρεχουν δλδ). Οποιος γνωριζει τουλαχιστον για το υγραεριο και για το κοστος θα τον ευχαριστουσα πολυ. η διαδρομη που θα ακολουθησω θα ειναι ιωαννινα-μοναχο
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Επισης επειδη το αυτοκινητο μου εχει και υγραεριο και σαν κοστος θα ηθελα να κινουμε μονο με υγραεριο υπαρχουν πρατηρια με υγραεριο στη διαδρομη? Εχω ακουσει πως εχουν διαφορετικα στομια για γεμισμα οποτε μαλλον θα πρεπει να εφοδιαστω με τα αναλογα.
Πρατήρια με υγραέριο βρίσκεις παντού στη διαδρομή που σε ενδιαφέρει. Διαφορετικό στόμιο, αν θυμάμαι καλά, έχει μόνο η Γερμανία αλλά έχουν αντάπτορα που σου τον δίνουν στα πρατήρια και δεν χρειάζεται να έχεις δικό σου.
 

Ilias_83

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και συγχαρητήρια καταρχήν για τον πραγματικά κατατοπιστικοτατο οδηγό.
Θα είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτήν την διαδρομή καθώς βρηκα νέα δουλειά στην Γερμανία (Μόναχο ) και θέλω να μεταφέρω το αυτοκίνητο μου και μερικά βασικά πράγματα.
Το πρόβλημα είναι ότι τα βασικά πράγματα τελικά αποδείχθηκαν πολλά και το αυτοκίνητο θα είναι γεμάτο εκτός από τις δυο μπροστά θέσεις που θα καθόμαστε.
Πιστεύετε ότι αυτό θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην διαδρομή? Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με ένα τέτοιο ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ !
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα και συγχαρητήρια καταρχήν για τον πραγματικά κατατοπιστικοτατο οδηγό.
Θα είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτήν την διαδρομή καθώς βρηκα νέα δουλειά στην Γερμανία (Μόναχο ) και θέλω να μεταφέρω το αυτοκίνητο μου και μερικά βασικά πράγματα.
Το πρόβλημα είναι ότι τα βασικά πράγματα τελικά αποδείχθηκαν πολλά και το αυτοκίνητο θα είναι γεμάτο εκτός από τις δυο μπροστά θέσεις που θα καθόμαστε.
Πιστεύετε ότι αυτό θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην διαδρομή? Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με ένα τέτοιο ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ !
Κάναμε ένα παρόμοιο ταξίδι στην Τσεχία τον Ιούλιο 2016 με γεμάτο το αυτοκίνητο εκτός από τις δυο μπροστά θέσεις. Μόνο στα Σκόπια μας έκαναν παρατήρηση γιατί είχαμε 5 δοχεία λιόλαδο αλλά περάσαμε χωρίς προβλήματα. Στους υπόλοιπους συνοριακούς σταθμούς απλά μας ζητούσαν να ανοίξουμε το πορτ μπαγκάζ για να το δουν.
 

lebel

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου!
Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο απο Βενετία για να πάω Σλοβενία και Κροατία. Προβληματίστηκα με την πράσινη κάρτα. Γνωρίζεις πως γίνεται με τα νοικιασμένα;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου!
Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο απο Βενετία για να πάω Σλοβενία και Κροατία. Προβληματίστηκα με την πράσινη κάρτα. Γνωρίζεις πως γίνεται με τα νοικιασμένα;
Θα δηλωσεις στην εταιρεία οτι θελεις να πας εκτος συνόρων και θα σου την προμηθευσουν αυτοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom