Γαμήλιο Ταξιδι στην Τυνησία

kos_kal

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλως ηρθες στην παρεα του travelstories. Σου ευχομαι πολλα κ ομορφα ταξιδια.
Στο θεμα μας τωρα. Εχω επισκεφτει δυο φορες την Τυνησια. Την δευτερη φορα πηγα με ταξιδιωτικο γραφειο απο Θεσσαλονικη, το οποιο ειχε τις 8 διανυκτερευσεις ( σε Βορρα κ Νοτο ) 500 ευρω σε πολυ καλα ξενοδοχεια κ ημιδιατροφη κ αεροπορικα. Ειδα προσφατα το προγραμμα τους για το καλοκαιρι, το οποιο το εχουν κανει καλυτερο ομολογω κ η τιμη εξακολουθει να ειναι η ιδια. Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη.

Την πρωτη φορα πηγα με ντοπιο ξεναγο αποκλειστικα στο Νοτο κ στην ερημο, αλλα απ οσο θυμαμαι αυτη η εκδρομη γινεται μεχρι Μαιο, που δεν πιανουν οι μεγαλες ζεστες.
Χαίρεται και από μένα...
Eleni please pm και σε μένα αν μπορείς το γραφείο ή / και το site του για να μπορέσω να έρθω και γω σε επικοινωνία μαζί τους!!! Thanks in advance
 

kos_kal

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Χαίρεται και από μένα...
Eleni please pm και σε μένα αν μπορείς το γραφείο ή / και το site του για να μπορέσω να έρθω και γω σε επικοινωνία μαζί τους!!! Thanks in advance
Thanks a lot!!!
 

larry

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΔΑΝΙΑ ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ
ευχαριστω renata για πληροφοριεσς για Τυνησια
θελω να παω αλλα εχουν πολλες εκδρομες και καπου μπερδευομαι.
θα κανω αυτο που προτηνης
 

kos_kal

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
και να ρωτήσω κάτι άλλο; Το κόστος που κυμαίνεται για 2 άτομα στο περίπου για καμιά βδομάδα; Πέρα απ' τα εισιτήρια και διαμονή εννοείται;
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
και να ρωτήσω κάτι άλλο; Το κόστος που κυμαίνεται για 2 άτομα στο περίπου για καμιά βδομάδα; Πέρα απ' τα εισιτήρια και διαμονή εννοείται;
Το κοστος ζωης στην Τυνησια ειναι παρα πολυ φτηνο. Παραδειγμα ενας καφες ή τσαι σε δικο τους καφενε κοστιζει γυρω στα 20 λεπτα, ενα σαντουιτς στο δρομο μισο ευρω. Αν ειναι κατι ακριβο αυτο ειναι το αλκοολ, κυριως σε τουριστικες περιοχες, δηλ. μια μπυρα θα την πιεις με 2-3 ευρω κυριως τις εισαγωγης.
Σουβενιρ κ ο,τιδηποτε αλλο θα τα βρεις σε καλες τιμες μετα απο πολυυυυ παζαρι εννοειται. Εχω παρει ενα μαντηλι για το κεφαλι με 5 ευρω μετα απο σκληρο παζαρι κ τελικα καποιος αλλος το πηρε με 2 ευρω...
προτιμησε αν βγεις για φαγητο ή ποτο τα δικα τους μαγαζια, γιατι τα περισσοτερα σε τουριστικες περιοχες ειναι ξενα κ ειναι ακριβοτερα ( για μας εξακολουθουν να εινα φτηνα βεβαια)...

κ κατι τελευταιο...στη σουσα τουλαχιστον, κοντα στα μαγαζια με τα χαλια στο παζαρι υπαρχει ενα μαγαζι με σουβενιρ με τιμες φιξ, που ειναι πιο χαμηλες απο οποιοδηποτε παζαρι... αναζητησε το, θα σε γλιτωσει αρκετο χρονο απο ασκοπα παζαρια...
ρωτησε το ξεναγο σου κ για αλλες πολεις, σιγουρα θα υπαρχουν κ εκει...
 

larry

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΔΑΝΙΑ ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ
Θελω πληροφοριες για 8/10.
Οι τιμες αλαζουν απο 600-750 πανε στα 1050.
Απο θερμοκρασια τι γινετε τον Αυγουστο,αν ξερει καποιος,φτανει 40-45.
Τι να μην χασω και τι να προσεξω.
Ευχαριστω και καλα ταξιδια.
 

angie89

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
καλησπερα!! πηγα τυνησια πριν 5 χρονια..μετους γονεις μου και πηγαμε αυγουστο...ειχε ζεστη αλλα ηταν υποφερτη...! υπαρχουν διαφορα πακετα.. εγω θα προτεινα αυτο που ειχα κανει.. που συνδιαζε και χαλαρες διακοπες στον βορρα και σαφαρι οασεις και βολτα με καμηλες στον νοτο!! ειχαμε μεινει οικογενειακως πολυ ευχαριστημενοι απο το ταξιδιωτικο γραφειο που επιλεξαμε ειχαμε ελληνα ξεναγο.. και οσογια την τιμη ηταν πολυ καλη ειχαμε βρει προσφορα στα 520.. τωρα που ειχα παρει τηλεφωνο και ρωτησα για να ξαναεκανα την εκδρομη.. η τιμη ειναι στα 550 + 110 φοροι!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να ρωτήσω αν τα πρακτορεία περιλαμβάνουν τα Ksour στο νότο (περιοχή Tataouine) ή φτάνουν μέχρι Matmata.
Προσωπικά έκανα πέρσι την άνοιξη ένα βδομαδιάτικο ταξίδι στην Τυνησία με μια φίλη, χωρίς πρακτορείο. Πέρναμε τα λουάζ και πηγαίναμε από πόλη σε πόλη και κάναμε ξενάγηση μόνοι μας. Οάσεις κλπ τα κάναμε με τοπικά πρακτορεία.
Αν και δεν είδα την Καρχηδόνα ή τις τουριστικές παραθαλάσσιες πόλεις , για μένα το γοητευτικότερο κομμάτι πλην του Ελ Τζέμ ήταν τα Ksour.... Ελάχιστοι τουρίστες δε... Επίσης η Kairouan είναι ένα στολίδι και αξίζει διανυκτέρευσης όταν φύγουν τα πούλμαν. Το Ξενοδοχείο Kasbah εκεί είναι εξαιρετικό.
Εν κατακλείδι...μπορείτε αν έχετε λίγο αίσθημα περιπέτειας να πάτε και μόνοι σας!
 

angie89

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
δυστυχως τα πρακτορεια δεν περιλαμβανουν τα ksour οι περιοχες που σε πανε ειναι σε ολα τα ταξιδιωτικα τα ιδια... hammamet, sousse, matmata,kebili,tozeur,kairouan, douz,και ισως και djebra! και εγω ειδα τα ksour σε ενα ταξιδιωτικο οδηγο...επισης κοντα στην hammamet υπαρχει και το friguia park ενα ζωολογικο παρκο.. στο οποιο προσφατα εβαλαν και δελφινια με τα οποια μπορεις να κολυμπησεις..κατι που κοστιζει 50ευρω αν δεν κανω λαθος ενω κατι αντιτοιχο στο ντουμπαι κοστιζει 200!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
-πήγαμε τρία κορίτσια ,μεμονωμένο ,...
..για αυτο και μόνο πρεπει να σε κερασω!!!!!!!!!!:bleh::bleh:





Τωρα μαλλον φίλε δεν ζητησες απο το πρακτορειο τι ηθελες να δεις...και εκεινοι σας ειδαν νιοπαντρους και ειπαν να σας αφησουν μονους στην ησυχία σας... ...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
επισης κοντα στην hammamet υπαρχει και το friguia park ενα ζωολογικο παρκο.. στο οποιο προσφατα εβαλαν και δελφινια με τα οποια μπορεις να κολυμπησεις..κατι που κοστιζει 50ευρω αν δεν κανω λαθος ενω κατι αντιτοιχο στο ντουμπαι κοστιζει 200!!!
Ελαφρώς εκτός θέματος αλλά νομίζω αξίζει να ειπωθεί: Κι εγώ θα ήθελα πολύ να κολυμπήσω με δελφίνια, αλλά από αυτά που έχω ψάξει έχω διαπιστώσει ότι λόγω της υψηλής τους νοημοσύνης δεν περνάνε καθόλου καλά σε συνθήκες αιχμαλωσίας και επομένως ίσως θα έπρεπε να μην υποστηρίζονται τέτοιες επιχειρήσεις, τουλάχιστον από όποιους έχουν μια κάπως αυξημένη ευαισθησία σε θέματα προστασίας της άγριας ζωής (και αυτό το λέω χωρίς να υιοθετώ κάποιες ακραίες θέσεις οργανώσεων για τα δικαιώματα των ζώων).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.927
Στην Τυνησία, θεωρώ, έχει τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις που το τελευταίο είναι το κολύμπι με τα δελφίνια. Άσε που το θεωρώ και ολίγον άσχετο σαν ατραξιόν στη συγκεκριμένη χώρα. Επίσης, προ δελφινιών, έχει τύχει να επισκεφθώ τον συγκεκριμένο ζωολογικό κήπο και δεν είναι κάτι συγκολονιστικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.482
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom