Γαμήλιο ταξίδι...Χειμωνιάτικο;;;

angelikoula1

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Γεια σας κι από εμένα! Μένω Κύπρο και παντρεύομαι 29 Δεκεμβρίου. Θέλουμε να πάμε κάπου ακριβώς μετά τον γάμο, αλλά θα έχουμε μπροστά μας μόνο 6 μέρες. Το δύσκολο είναι ότι λόγω του χειμώνα, πολλά ξενοδοχεία που βλέπουμε είναι κλειστά εκείνες τις μέρες. Δεν έχουμε τον χρόνο να πάμε κάπου μακριά, γι' αυτό σκεφτόμασταν κάπου στην Ευρώπη. Έχετε κάτι να μας προτείνετε;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γεια σας κι από εμένα! Μένω Κύπρο και παντρεύομαι 29 Δεκεμβρίου. Θέλουμε να πάμε κάπου ακριβώς μετά τον γάμο, αλλά θα έχουμε μπροστά μας μόνο 6 μέρες. Το δύσκολο είναι ότι λόγω του χειμώνα, πολλά ξενοδοχεία που βλέπουμε είναι κλειστά εκείνες τις μέρες. Δεν έχουμε τον χρόνο να πάμε κάπου μακριά, γι' αυτό σκεφτόμασταν κάπου στην Ευρώπη. Έχετε κάτι να μας προτείνετε;
Ειναι πολυ γενική η ερώτηση σου! Δεν έχει νόημα να προτείνει ο καθένας απο μια πόλη έτσι... Δώσε κανένα στοιχείο... Τι θα ήθελες; Σε ποιες είσαι ανάμεσα; Φανταστικό ειναι το Λονδίνο τα Χριστούγεννα! Κλασικός προορισμός honeymoon ειναι το Παρίσι. Αλλα το θέμα ειναι εσύ τι θέλεις...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Για 6 μέρες μπορείς να πας στις Μαλδίβες ... αν θέλεις κάτι διαφορετικό.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αγγελικουλα δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι έχετε στο μυαλό σας! Θέλετε διακοπές σε πόλη; Μήπως επαρχία; χιόνι ή παραλία;
 

angelikoula1

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Λοιπόν, θέλουμε να πάμε κάπου κοντά σχετικά για να μην περάσουμε 2 από τις 6 μέρες μας σε αεροπλάνο. Γι' αυτό αποκλείσαμε τις διακοπές στυλ Μαλδίβες κλπ. Τώρα για την Ευρώπη, Λονδίνο έχουμε πάει αρκετές φορές, το ίδιο και Παρίσι. Λόγω των καιρικών συνθηκών, νομίζω η παραλία δεν προσφέρεται. Θα θέλαμε να δούμε κάτι διαφορετικό. Φαντάζομαι ένα μέρος που θα δούμε όμορφα τοπία, να μένουμε σε ενα ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις, κάπου ζεστά, ίσως και χιονισμένα (λόγω εποχής). Εν τω μεταξύ θα είναι και η παραμονή Πρωτοχρονιάς που θα θέλαμε να ζήσουμε κάτι διαφορετικό που θα το θυμόμαστε. Στο μυαλό μου έχω κάτι σαν Γερμανία και να δούμε κανένα Christmas market ή Αυστρία ή Τσεχία. Δεν ξέρω αν σας έχω κατατοπίσει κάπως, όμως για οτιδήποτε άλλο χρειάζεστε, εδώ είμαστε :)
 
Last edited:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θα σου πρότεινα ιταλικές ή αυστριακες Άλπεις τότε. Οι αυστριακες Άλπεις συνδυάζονται με Μοναχο και Σάλτσμπουργκ αν θέλετε να δείτε και πόλη και οι ιταλικές με Μιλάνο που μπορείς να πάς εύκολα με eastjet από Λάρνακα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Οι χριστουγενιάτικες αγορές στην Ευρώπη νομίζω ότι σταματούν στις 24/12 ... :rolleyes-80:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Έχει δίκιο η evi01. Οι περισσότερες σταματούν 24/12 αλλά επειδή το έψαχνα πρόσφατα θυμάμαι ότι Ιταλία και Τσεχία μένουν κάποιες ανοικτές μέχρι 5~6 Ιανουαρίου.
 

emmybasketaki

Member
Μηνύματα
6
Likes
27
Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ θα σου πρότεινα Ενδιμβούργο και Highlands!!! Εμείς πήγαμε πέρσυ τον Νοέμβριο και κυριολεκτικά πάθαμε εξάρτηση!!! Σκέψου ότι ψάχνω για γαμήλιο ταξίδι και δεν βρίσκω κάτι σε χειμερινό προορισμό να μου αρέσει περισσότερο... Γενικά οι θερμοκρασίες είναι ανεκτές για τους Έλληνες (δεν πέφτει κάτω από το Ο ότι περίοδο και να πας). Ειλικρινά η ατμόσφαιρα θα σας καθηλώσει! Η easyget έχει πολύ οικονομικές πτήσεις από Ελλάδα. Ψάξτο! Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου δώδω περισσότερες πληροφορίες.
 

angelikoula1

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ θα σου πρότεινα Ενδιμβούργο και Highlands!!! Εμείς πήγαμε πέρσυ τον Νοέμβριο και κυριολεκτικά πάθαμε εξάρτηση!!! Σκέψου ότι ψάχνω για γαμήλιο ταξίδι και δεν βρίσκω κάτι σε χειμερινό προορισμό να μου αρέσει περισσότερο... Γενικά οι θερμοκρασίες είναι ανεκτές για τους Έλληνες (δεν πέφτει κάτω από το Ο ότι περίοδο και να πας). Ειλικρινά η ατμόσφαιρα θα σας καθηλώσει! Η easyget έχει πολύ οικονομικές πτήσεις από Ελλάδα. Ψάξτο! Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου δώδω περισσότερες πληροφορίες.
Μας άρεσε η ιδέα του Εδιμβούργου γιατί σπουδάζαμε κι οι δυο Αγγλία, όμως δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να πάμε! Θα μπορούσαμε λες να μείνουμε σε παλιά κάστρα; Μας αρέσει η ιδέα της φύσης, αλλά και της απόλυτης χαλάρωσης (μια και θα φύγουμε ακριβώς μετά τον γάμο) και θα χρειαζόμαστε οπωσδήποτε ξεκούραση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν δε μασάτε από καιρό κι εγώ Εδιμβούργο ψηφίζω.

Αλλιώς, ωραια είναι η Βαρκελώνη, κοντά και με πολλά να δεις, η Ρωμη είναι μαστ αν δεν έχετε πάει, μια Πράγα-Βουδαπέστη επίσης (κι έχει και χιόνι, αν και με μπέρδεψες με το
κάπου ζεστά, ίσως και χιονισμένα (λόγω εποχής)
γιατί χιόνι και ζέστη μαζί μόνο στο Τουρκμενιστάν νομίζω έχει), ο καιρός είναι καλός για Αίγυπτο ανάλογα με το πώς θα είναι τότε η κατάσταση, πόλη με πολλά να κάνεις, να δεις, να μάθεις να φας είναι το Βερολίνο, κι η Τοσκάνη με αμάξι ενδείκνυται, Κωνσταντινούπολη είναι κοντά σας και εκπληκτική, εμένα και η Μάλτα μου άρεσε πάρα πολύ. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όπου και να πας πρωτοχρονιά θα είναι τίγκα στον κόσμο κι αυτό δεν αλλάζει.

Για εναλλακτική επιλογή, ένα Santiago de Compostela-Pontevedra-La Coruna είναι πανέμορφο, αλλά αν δεν έχετε πάει Ρώμες και Πόλεις, μάλλον θα έχετε άλλες προτεραιότητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom