Γαμήλιο ταξίδι

hotsauna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους τους πολυταξιδεμένους!
Είμαι κι εγώ νέο μέλος στην ομάδα σας!
Από ταξίδια έχω πάει στην Τυνησία και στο ’μστερνταμ!
Τώρα σχεδιάζω το γαμήλιο ταξίδι μου τον Ιανουάριο!
Αφού έκαμψα τις αντιστάσεις της (μέλουσας) γυναίκας μου που ήθελε ταξίδι στο Παρίσι (θα το πραγματοποιήσουμε το Πάσχα), αποφασίσαμε να περάσουμε το 12ημερο ταξίδι μας στη Νέα Υόρκη (μια βαλίτσα με μπουφάν) και στον ’γιο Δομίνικο ή την Τζαμάικα (μια βαλίτσα με μαγιώ). Έχω πλεόν δίλημμα ποιόν εξωτικό προορισμό να διαλέξω! Για τον ’γιο Δομίνικο βρήκα εδώ πληροφορίες που με ενθουσίασαν, αλλά όχι για Τζαμάικα. Όποιος έχει πληροφορίες για το ποιό από τα δυο μέρη είναι το καλύτερο, ας με βοηθήσει!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλώς όρισες και καλά στέφανα!. Η go2beach είναι ο άνθρωπός σου. Μόλις ευκαιρήσει θα σου απαντήσει.
 

hotsauna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απλώς σκεφτόμουνα και να πάρω μια γεύση πολιτισμού, αλλά και να ζεστάνω λίγο το κοκαλάμι μου σε ένα τροπικό παράδεισο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ αν είχα την δυνατότητα.. οικονομική και κυρίως χρονική, στην Νέα Υόρκη θα πήγαινα στην παρούσα φάση! ;-)

Καλό ταξίδι ότι και να επιλέξεις και καλωσήρθες! ;-)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλώς ήρθες. Ξέχνα τζαμάικες και δομήνικους και πέρνα το12ήμερό σου στη Νέα Υόρκη :D
συμφωνω κι εγω.θ'απογοητευτεις στους "τροπικους παραδεισους" της καραιβικης που ανεφερες. ή διαλέγεις λιγότερο τουριστικό νησί ή προσθετεις λιγες μερες Μαιαμι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
θα συμφωνησω οτι 12 μερες ειναι πολυ λιγες για να τις μοιρασεις σε ΝΥ και καποιο απο τα νησια που λες. Οσο για το ποιο νησι απο τα δυο ειναι καλυτερο δεν υπαρχει απαντηση. Δεν εχω παει και στα δυο , μονο στο Δομηνικο, αλλα μπορω να αναφερω καποιες διαφορες.

Ο Αγιος Δομηνικος ειναι πολυ μεγαλυτερος και αυτο σημαινει περισσοτερα ανεξερευνητα μερη και παραλιες.
Στον Δομηνικο μιλανε Ισπανικα ενω στη Τζαμαικα η Βρετανικη κυριαρχια αφησε το αποτυπωμα της και στη γλωσσα που ειναι η αγγλικη εκτος απο τα τζαμαικανα πατουα.
Η μουσικη και η κουλτουρα ειναι αλλη διαφορα αλλα δε θα επεκταθω σε αυτο.
Αν υποθεσουμε οτι θα αφιερωσεις 7 μερες , θα δεις τα περισσοτερα απο τη Τζαμαικα ενω τον Δομηνικο ισα που θα τον αγγιξεις.
Η Τζαμαικα ειναι πιο τουριστικη και γενικα στην καραιβικη τα λιγοτερα τουριστικα νησια ειναι τα ισπανοφωνα.

Προς Samion: Γιατι λες οτι θα απογοητευτει καποιος απο τους "τροπικους παραδεισους" της καραιβικης? Σε ποια νησια εχεις παει? Ο Δομηνικος οχι μονο δε με απογοητευσε , αλλα ηταν κατι παραπανω απο οτι περιμενα..μαλλον το ωραιοτερο μερος που εχω επισκεφτει.
Μου κανει εντυπωση που προτεινεις να διαλεξει η/ο hotsauna ενα νησι λιγοτερο τουριστικο απο τον Δομηνικο και Τζαμαικα και προτεινεις αντι αυτου το τουριστικοτατο και κοσμοπολιτικο Μαιαμι..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα συμφωνησω οτι 12 μερες ειναι πολυ λιγες για να τις μοιρασεις σε ΝΥ και καποιο απο τα νησια που λες. Οσο για το ποιο νησι απο τα δυο ειναι καλυτερο δεν υπαρχει απαντηση. Δεν εχω παει και στα δυο , μονο στο Δομηνικο, αλλα μπορω να αναφερω καποιες διαφορες.

Ο Αγιος Δομηνικος ειναι πολυ μεγαλυτερος και αυτο σημαινει περισσοτερα ανεξερευνητα μερη και παραλιες.
Στον Δομηνικο μιλανε Ισπανικα ενω στη Τζαμαικα η Βρετανικη κυριαρχια αφησε το αποτυπωμα της και στη γλωσσα που ειναι η αγγλικη εκτος απο τα τζαμαικανα πατουα.
Η μουσικη και η κουλτουρα ειναι αλλη διαφορα αλλα δε θα επεκταθω σε αυτο.
Αν υποθεσουμε οτι θα αφιερωσεις 7 μερες , θα δεις τα περισσοτερα απο τη Τζαμαικα ενω τον Δομηνικο ισα που θα τον αγγιξεις.
Η Τζαμαικα ειναι πιο τουριστικη και γενικα στην καραιβικη τα λιγοτερα τουριστικα νησια ειναι τα ισπανοφωνα.

Προς Samion: Γιατι λες οτι θα απογοητευτει καποιος απο τους "τροπικους παραδεισους" της καραιβικης? Σε ποια νησια εχεις παει? Ο Δομηνικος οχι μονο δε με απογοητευσε , αλλα ηταν κατι παραπανω απο οτι περιμενα..μαλλον το ωραιοτερο μερος που εχω επισκεφτει.
Μου κανει εντυπωση που προτεινεις να διαλεξει η/ο hotsauna ενα νησι λιγοτερο τουριστικο απο τον Δομηνικο και Τζαμαικα και προτεινεις αντι αυτου το τουριστικοτατο και κοσμοπολιτικο Μαιαμι..
γιατι όπως είπες είναι λίγες οι μέρες.τι θα δεις σε 3-4 μέρες? σε ένα μεγάλο συγκρότημα θα είναι απογοήτευση χωρίς χρόνο για εξερεύνηση. απλά είπα τη γνώμη μου όπως και ο def χωρίς να έχουμε πάει. σίγουρα είναι πολυ πιο εύκολο (και πιο οικονομικό) να συνδυάσεις Μαιαμι με NY παρά τα 2 νησιά.γι αυτό είπα ή το ενα ή το αλλο όχι "αντι αυτού". προσωπικά έχω πάει διακοπές σε Barbados, st Lucia, Cayman και σε αρκετα αλλα με κρουαζιερες. 3-4 μέρες σε ένα μικρότερο νησί δεν θα ήταν καλύτερα?και ειδικά μετά από 8-10 μέρες στη ΝΥ. ή πας μαιάμι απλά για μπάνια το χειμώνα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομισα οτι σε απογοητευσαν τα νησια Samion:lol:. Οκ , απο αυτη την αποψη συμφωνω κι εγω οτι για λιγες μερες δεν αξιζει τον κοπο.
 

hotsauna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Τελικά, αλλάξαμε σχέδια! Αναβάλουμε τον προορισμό για το καλοκαίρι με επικέντρωση αποκλειστικά σε ταξίδι στη Νέα Υόρκη και για γαμήλιο ταξίδι πλέον παίζουν το Παρίσι και η Ρώμη (μάλλον Ρώμη για θερμοκρασία όπως στο Ελλάντα).
Το φόρουμ ... φυσικά θα αποτελέσει την βασική πηγή πληροφοριών για να επιλέξω τον καλύτερο προορισμό.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλωσήλθες και από εμένα. Αν δεν έχετε ξαναπάει, η Ρώμη θα σας ενθουσιάσει για γαμήλιο ταξίδι. Είναι ρομαντικότατη, με υπέροχα εστιατόρια και ακόμη και τον χειμώνα αξίζει το περπάτημα στους δρόμους και τις πλατείες της. Μόνο προσοχή στην επιλογή του ξενοδοχείου ώστε να είστε κοντά στο ιστορικό κέντρο και να μην αναλωθείτε σε διαδρομές στην νέα πόλη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom