Γειαααααααααά!!!!!!!!!!!!

Μηνύματα
32
Likes
11
Καλησπέρα στην παρέα, καλώς σας βρήκα! :D

Εδώ και χρόνια δεν έχω ταξιδέψει εξωτερικό γιατί πάντα κάτι γινόταν και είτε η παρέα δε μπορούσε είτε εγώ (πχ μία φορά είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή και ένα ταξίδι που θα κάναμε στην Ευρώπη με τις μηχανές ακυρώθηκε). Μένω και Ναύπλιο βέβαια οπότε δεν έχω και την "ανάγκη" να πάω κάπου με θάλασσα πχ ή τέλος πάντων να ξεφύγω από το τσιμέντο όσο αν έμενα σε κάποια μεγαλούπολη φαντάζομαι.

Επειδή όμως περνάει ο καιρός και βλέπω ότι η παρέα με το συμπάθειο κ#λοβαράει αποφάσισα να οργανωθώ εγώ και όποιος θέλει ακολουθεί. Ειδάλλως πάω και μόνος στη χειρότερη. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να μπω στο φόρουμ να μαζέψω πληροφορίες και ιδέες και γιατί όχι να κάνω και νέους φίλους/φίλες που μπορεί και να συνταξιδέψουμε κιόλας.

Έχω πάει βέβαια σε λίγα μέρη εντός και εκτός Ελλάδας, εκτός: Αγγλία, Βέλγιο, Σερβία, Σλοβενία, Κύπρο, Ολλανδία και εντός: Λέσβο, Χίο, Ρόδο, Κρήτη, Καρδίτσα, Κατερίνη, Λιτόχωρο, λίμνη Πλαστήρα, Ιωάννινα, Ίο, Σύρο, Σίφνο, Σπέτσες, Ύδρα, Θεσσαλονίκη και πάει λέγοντας.
Ανά διαστήματα έχασα κάποιες ευκαιριΆΡΕΣ για κάποια ταξίδια αλλά ας όψεται η γκαντεμιά μου, ο στρατός κλπ...

Θα μου πείτε τώρα γιατί σας ζαλίζω με όλα αυτά; Εν πρώτοις για να γνωριστούμε καλύτερα, να μάθετε 5 πράγματα για μένα και να αποκτήσουμε μία οικειότητα και από εκεί και πέρα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε καλύτερα σε αυτά που θα ήθελα να μάθω (στυγνός συμφεροντολόγος δηλαδή :p ). :)

Μπάτζετ: Ιδανικά όχι πάνω από 2 χιλιάρικα με όλα τα έξοδα μέσα.
Μέρες: Κανα 10ήμερο μαζί με τα πανέλα.
Μ'αρέσει πολύ η φύση και να βλέπω ωραία τοπία, το καλό φαγητό:rolleyes: και λιγότερο το clubbing και τα σχετικά αν και δε θα πω κατηγορηματικά όχι και σε κάτι τέτοιο αν έχει όρεξη η παρέα. Πιο πολύ ροκάς βλέπετε...
Ασχολούμαι και με τα latin άρα θα ήθελα να πάω κάπου που να έχει και πολύ χορό. Θα μου πείτε βέβαια, έτσι που έχει γίνει μόδα, όπου και να πας θα βρεις αλλά τεσπα νομίζω καταλάβατε πως το εννοώ και αν όχι θα καταλάβετε στην πορεία :)

Και αφού σας ζάλισα πάμε στο ¨ψητό", το πού δηλαδή:
1)Μεξικό, εκεί έχω κόσμο να με φιλοξενήσει άρα γλυτώνω και αρκετά χρήματα και φυσικά η παρέα από εκεί θα με ξεναγήσει κλπ. Βέβαια σκέφτονται να έρθουν το Φθινόπωρο στην Ελλάδα οπότε ίσως πάω του χρόνου.
2)Κούβα!!! Χρόνια τη σκέφτομαι και θέλω πολύ να πάω... αν και διαβάζοντας κάποια ταξιδιωτικά ομολογώ ότι προσγειώθηκα κάπως ανώμαλα... δεν είναι και τόσο σούπερ όσο νόμιζα... ή κάνω λάθος;;;
3)Άγιο Δομίνικο. Για εδώ ομολογώ ότι δεν ξέρω και πολλά αλλά από τα όσα έχω διαβάσει/ακούσει φαίνεται καλή επιλογή.
4)Άγιος Βικέντιος ομοίως με το 3.
5)Βόρεια Αμερική:
-Νέα Υόρκη;;;;;;;; Άκυρο με τα προηγούμενα αλλά είναι και αυτό κάτι που θα ήθελα να δω/κάνω κάποτε. Νομίζω όμως ότι το budget αλλάζει άρδην σε αυτή την περίπτωση.
-Λος Άντζελες έχω επίσης παρέα να με φιλοξενήσει αλλά χμμμ ας πούμε ότι δεν τρελαίνομαι...
-Καναδάς. Έχω φίλους να με φιλοξενήσουν αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας σε σχέση με τις πρώτες επιλογές
6)Κάτι άλλο;;;

Αυτά πάνω κάτω. Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε προορισμούς (όχι απαραίτητα κάτι από αυτά που έγραψα) και επίσης αν νομίζετε ότι αυτά που ζητάω και διαθέτω δε συμβιβάζονται, πείτε το και θα δούμε τι θα αλλάξουμε.
Για Νοέμβρη λέγαμε αλλά δεν είναι και σίγουρο, ίσως πάει αρχές Άνοιξης.
Όοοο,τι έχετε να πείτε καλοδεχούμενο! :)

Υγ: Από ξένες γλώσσες μιλάω πολύ καλά Αγγλικά, Γαλλικά για γέλια και σκέφτομαι να αρχίσω (ασχέτως ταξιδιού) Ισπανικά. Κάτι λίγα Ιαπωνικά ξέρω αλλά για βασικές οδηγίες που να πάω στο τάδε μέρος με το ζόρι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα στην παρέα, καλώς σας βρήκα! :D

Εδώ και χρόνια δεν έχω ταξιδέψει εξωτερικό γιατί πάντα κάτι γινόταν και είτε η παρέα δε μπορούσε είτε εγώ (πχ μία φορά είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή και ένα ταξίδι που θα κάναμε στην Ευρώπη με τις μηχανές ακυρώθηκε). Μένω και Ναύπλιο βέβαια οπότε δεν έχω και την "ανάγκη" να πάω κάπου με θάλασσα πχ ή τέλος πάντων να ξεφύγω από το τσιμέντο όσο αν έμενα σε κάποια μεγαλούπολη φαντάζομαι.

Επειδή όμως περνάει ο καιρός και βλέπω ότι η παρέα με το συμπάθειο κ#λοβαράει αποφάσισα να οργανωθώ εγώ και όποιος θέλει ακολουθεί. Ειδάλλως πάω και μόνος στη χειρότερη. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να μπω στο φόρουμ να μαζέψω πληροφορίες και ιδέες και γιατί όχι να κάνω και νέους φίλους/φίλες που μπορεί και να συνταξιδέψουμε κιόλας.

Έχω πάει βέβαια σε λίγα μέρη εντός και εκτός Ελλάδας, εκτός: Αγγλία, Βέλγιο, Σερβία, Σλοβενία, Κύπρο, Ολλανδία και εντός: Λέσβο, Χίο, Ρόδο, Κρήτη, Καρδίτσα, Κατερίνη, Λιτόχωρο, λίμνη Πλαστήρα, Ιωάννινα, Ίο, Σύρο, Σίφνο, Σπέτσες, Ύδρα, Θεσσαλονίκη και πάει λέγοντας.
Ανά διαστήματα έχασα κάποιες ευκαιριΆΡΕΣ για κάποια ταξίδια αλλά ας όψεται η γκαντεμιά μου, ο στρατός κλπ...

Θα μου πείτε τώρα γιατί σας ζαλίζω με όλα αυτά; Εν πρώτοις για να γνωριστούμε καλύτερα, να μάθετε 5 πράγματα για μένα και να αποκτήσουμε μία οικειότητα και από εκεί και πέρα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε καλύτερα σε αυτά που θα ήθελα να μάθω (στυγνός συμφεροντολόγος δηλαδή :p ). :)

Μπάτζετ: Ιδανικά όχι πάνω από 2 χιλιάρικα με όλα τα έξοδα μέσα.
Μέρες: Κανα 10ήμερο μαζί με τα πανέλα.
Μ'αρέσει πολύ η φύση και να βλέπω ωραία τοπία, το καλό φαγητό:rolleyes: και λιγότερο το clubbing και τα σχετικά αν και δε θα πω κατηγορηματικά όχι και σε κάτι τέτοιο αν έχει όρεξη η παρέα. Πιο πολύ ροκάς βλέπετε...
Ασχολούμαι και με τα latin άρα θα ήθελα να πάω κάπου που να έχει και πολύ χορό. Θα μου πείτε βέβαια, έτσι που έχει γίνει μόδα, όπου και να πας θα βρεις αλλά τεσπα νομίζω καταλάβατε πως το εννοώ και αν όχι θα καταλάβετε στην πορεία :)

Και αφού σας ζάλισα πάμε στο ¨ψητό", το πού δηλαδή:
1)Μεξικό, εκεί έχω κόσμο να με φιλοξενήσει άρα γλυτώνω και αρκετά χρήματα και φυσικά η παρέα από εκεί θα με ξεναγήσει κλπ. Βέβαια σκέφτονται να έρθουν το Φθινόπωρο στην Ελλάδα οπότε ίσως πάω του χρόνου.
2)Κούβα!!! Χρόνια τη σκέφτομαι και θέλω πολύ να πάω... αν και διαβάζοντας κάποια ταξιδιωτικά ομολογώ ότι προσγειώθηκα κάπως ανώμαλα... δεν είναι και τόσο σούπερ όσο νόμιζα... ή κάνω λάθος;;;
3)Άγιο Δομίνικο. Για εδώ ομολογώ ότι δεν ξέρω και πολλά αλλά από τα όσα έχω διαβάσει/ακούσει φαίνεται καλή επιλογή.
4)Άγιος Βικέντιος ομοίως με το 3.
5)Βόρεια Αμερική:
-Νέα Υόρκη;;;;;;;; Άκυρο με τα προηγούμενα αλλά είναι και αυτό κάτι που θα ήθελα να δω/κάνω κάποτε. Νομίζω όμως ότι το budget αλλάζει άρδην σε αυτή την περίπτωση.
-Λος Άντζελες έχω επίσης παρέα να με φιλοξενήσει αλλά χμμμ ας πούμε ότι δεν τρελαίνομαι...
-Καναδάς. Έχω φίλους να με φιλοξενήσουν αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας σε σχέση με τις πρώτες επιλογές
6)Κάτι άλλο;;;

Αυτά πάνω κάτω. Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε προορισμούς (όχι απαραίτητα κάτι από αυτά που έγραψα) και επίσης αν νομίζετε ότι αυτά που ζητάω και διαθέτω δε συμβιβάζονται, πείτε το και θα δούμε τι θα αλλάξουμε.
Για Νοέμβρη λέγαμε αλλά δεν είναι και σίγουρο, ίσως πάει αρχές Άνοιξης.
Όοοο,τι έχετε να πείτε καλοδεχούμενο! :)

Υγ: Από ξένες γλώσσες μιλάω πολύ καλά Αγγλικά, Γαλλικά για γέλια και σκέφτομαι να αρχίσω (ασχέτως ταξιδιού) Ισπανικά. Κάτι λίγα Ιαπωνικά ξέρω αλλά για βασικές οδηγίες που να πάω στο τάδε μέρος με το ζόρι.
καλώς τον! Δεν ξερω απο γλωσσες τι ξερεις, παντως η γλωσσα σου παει ροδανι, :haha: καλο αυτο θα γραφεις και καλα ταξιδιωτικα! :welcome:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καλώς ήρθες στην παρέα μας.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
2)Κούβα!!! Χρόνια τη σκέφτομαι και θέλω πολύ να πάω... αν και διαβάζοντας κάποια ταξιδιωτικά ομολογώ ότι προσγειώθηκα κάπως ανώμαλα... δεν είναι και τόσο σούπερ όσο νόμιζα... ή κάνω λάθος;;;
Καλως ήρθες!
Εξαρτάται τι εννοείς σούπερ! Αν θες να είσαι ξάπλα σε μία παραλία της Καραϊβικής όλη μέρα, φαντάζομαι πως έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις. Όμως αν πας Κούβα κ περιοριστείς σε αυτό χάνεις την ουσία της χώρας. Η Κούβα είναι η ιστορία της κ όταν λέμε ιστορία εννοούμε την σύγχρονη. Βλέπεις πως λειτουργεί το σύστημα εκεί, για μένα ήταν εμπειρία ζωής! Όσο είσαι εκεί το μυαλό σου σκέφτεται, βλέπεις γύρω σου κ καμία εικόνα δεν περνάει απαρατήρητη.

Διάβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί εδώ, ψάξε κ άλλες πληροφορίες κ δες αν σου ταιριάζει σαν ταξίδι.

Όσο για ΝΥ, όπως κ παντού άλλωστε, επίσης εξαρτάται από εσένα.
Μπορείς να βρεις φτηνό εισιτήριο, τα ξενοδοχεία είναι ακριβά (εμείς που κοιτάζαμε όσα έκαναν από 100 ευρώ κ κάτω (2κλινο) είχαν κοινό μπάνιο με άλλα δωμάτια). Ίσως κάποιος άλλος εδώ να μπορεί να προτείνει κάποια άλλη λύση (airbnb; )

Απο κει κ πέρα. Η ΝΥ έχει θέατρα τα οποία είναι ακριβούτσικα (είχαμε δώσει γύρω στα 75$ το άτομο στο Mamma mia κ αυτό ήταν με έκπτωση, ο spiderman έκανε 100+) αν όμως δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο εξοικονομείς κάτι απο εκεί. Φαγητό βρίσκεις κ πολύ φτηνό κ ακριβό. Ψώνια σε ενδιαφέρει να κάνεις; Στα μουσεία μπορείς να κάνεις όσα $ δωρεά θες κ μπαίνεις.

Για τα υπόλοιπα μέρη που ρωτάς δεν ξέρω :confused: ίσως μπορέσει να βοηθήσει κάποιος άλλος!
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Καλώς σας βρήκα παιδιά!

Χαχαχα ναι αν έχω όρεξη γράφω, οπότε θα έχετε ταξιδιωτικά :D

Demie σ'ευχαριστώ για την εκτενή απάντησή σου. Για να ξεκαθαρίσω λίγο το κατεβατό που πόσταρα, όχι δεν εννοώ ότι θέλω να αράξω σε μία αιώρα όλη μέρα και να μην κάνω τίποτα, εννοείται ότι θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα και να πάρω τα μέγιστα (όσο γίνεται). Απλά δε με ενδιαφέρει το τρελό κλάμπινγκ και ο αχαλίνωτος καταναλωτισμός δυτικής ας πούμε νοοτροπίας. Σίγουρα κάτι θα ψωνίσεις όταν πας σε άλλη χώρα/ήπειρο αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλώς ήρθες λάγνο μπιφτέκι :haha:
Από τα μέρη που αναφέρεις, μόνο Μεξικό και Δομήνικο γνωρίζω και τα δύο είναι ωραίες επιλογές.
Έχω κάνει μια σύγκριση των δύο σε αυτή τη συζήτηση http://www.travelstories.gr/community/threads/Καραϊβική.38285/
Αλλά για το Μεξικό αναφέρομαι στην περιοχή του Γιουκατάν και μόνο.
Όσο για τη μουσική και το χορό, εγώ έμεινα με την εντύπωση οτι οι Δομηνικανοί είναι πιο χορευταράδες.
2)Κούβα!!! Χρόνια τη σκέφτομαι και θέλω πολύ να πάω... αν και διαβάζοντας κάποια ταξιδιωτικά ομολογώ ότι προσγειώθηκα κάπως ανώμαλα... δεν είναι και τόσο σούπερ όσο νόμιζα... ή κάνω λάθος;;;
Τι ήταν αυτό που σε προσγείωσε?
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Γειά σου και σένα! (δεν κατάλαβα, προς τι ο γέλωτας;;; έχει κάτι αστείο το nick μου;;; :p )

Σ'ευχαριστώ για το λινκ με βοήθησε πολύ μαζί με αυτό (που ήθελα να πάω στο φετινό αλλά δεν τα κατάφερα): http://internationalbachatafestival.com/

Μία ιστορία που και με ενέπνευσε και με χάλασε για την Κούβα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κούβα-μέσω-Μαδρίτης.24214/

Στον Άγιο Δομίνικο Ισπανικά δε μιλάνε; Ή την πέταξα;
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γειά σου και σένα! (δεν κατάλαβα, προς τι ο γέλωτας;;; έχει κάτι αστείο το nick μου;;; :p )
Σ'ευχαριστώ για το λινκ με βοήθησε πολύ μαζί με αυτό (που ήθελα να πάω στο φετινό αλλά δεν τα κατάφερα): http://internationalbachatafestival.com/
Μία ιστορία που και με ενέπνευσε και με χάλασε για την Κούβα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κούβα-μέσω-Μαδρίτης.24214/
Στον Άγιο Δομίνικο Ισπανικά δε μιλάνε; Ή την πέταξα;
Λοιπόν lagno mpifteki :D αφου σκεφτόσουν για bachata festival, μάλλον ο Δομήνικος είναι ο επόμενος προορισμός σου. Ναι μιλάνε ισπανικά και το νησί είναι πολύ όμορφο :)
Την ιστορία αυτή από την Κούβα δεν τη θυμάμαι καν :icon_redface: πιθανόν γιατί η Κούβα δεν είναι και από τα μέρη που τρελαίνομαι να πάω.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι θελω να μου γνωρισεις τους φιλους σου.:bleh:
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Λοιπόν lagno mpifteki :D αφου σκεφτόσουν για bachata festival, μάλλον ο Δομήνικος είναι ο επόμενος προορισμός σου. Ναι μιλάνε ισπανικά και το νησί είναι πολύ όμορφο :)
Την ιστορία αυτή από την Κούβα δεν τη θυμάμαι καν :icon_redface: πιθανόν γιατί η Κούβα δεν είναι και από τα μέρη που τρελαίνομαι να πάω.
Για εκεί με/μας βλέπω... Βέβαια επειδή θα συνδυαστεί με το φεστιβάλ αν πάμε, αεροπορικά για τότε δε μπορώ να βρω αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση για ένα περίπου δεν είναι ακριβά...
Το φθινόπωρο τι θα κάνουμε είναι το θέμα που το χα δέσει ότι θα κάναμε κάτι και τώρα θα σκάσω :/ :p

Ναι ισπανικά μιλάνε όπως και σε όλη τη Δομινικανή Δημοκρατία.(Ο Άγιος Δομίνικος είναι η πρωτεύουσα).

Καλώς όρισες και καλά ταξίδια.
Σωστή παρατήρηση ;)
Σ'ευχαριστώ, να'σαι καλά κι εσυ το ίδιο :)

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι θελω να μου γνωρισεις τους φιλους σου.:bleh:
Έναν τον έχετε ήδη γνωρίσει, είναι γνωστός μου και τον πέτυχα τυχαία εδώ, τον ΜasterX λέω ;) :)
Ή αλλιώς έρχεσαι σε ένα λάτιν πάρτυ να μας γνωρίσεις και να σε χορέψουμε κιόλας :)
 
Last edited by a moderator:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
και να με φιλοξενουν μετα ...γιουπιιιιι:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom