Γερμανία Γερμανια -Ελλαδα οδικως

sofia flokou

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ποιος ξερει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα- Αφρικη
καλησπερα......μπορει να μου πει καποιος ποιες απο τις παρακατω χωρες χρειαζεται διαβατηριο για να περασω με το αυτοκινητο προς ελλαδα????? τσεχια......σλοβενια.....ουγγαρια.....ρουμανια.....βουλγαρια. ειμαι γερμανια και θελω να κατεβω οδικως στην ελλαδα αλλα εχω μονο την ταυτοτητα μου και δεν γνωριζω αν χρειαζεται καποια απο αυτες τις χωρες διαβατηριο.....οποια βοηθεια δεκτη......ευχαριστω;)
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
καλησπερα......μπορει να μου πει καποιος ποιες απο τις παρακατω χωρες χρειαζεται διαβατηριο για να περασω με το αυτοκινητο προς ελλαδα????? τσεχια......σλοβενια.....ουγγαρια.....ρουμανια.....βουλγαρια. ειμαι γερμανια και θελω να κατεβω οδικως στην ελλαδα αλλα εχω μονο την ταυτοτητα μου και δεν γνωριζω αν χρειαζεται καποια απο αυτες τις χωρες διαβατηριο.....οποια βοηθεια δεκτη......ευχαριστω;)
Καμια απο αυτες,Ουγγαρια-Σλοβενια εχω περασει και ειμαι 100% σιγουρος,Ρουμανια-Βουλγαρια ειναι στην ΕΕ και πρεπει να ειναι το ιδιο με Ουγγαρια-Σλοβενια,μονο αν μπεις απο Σερβια-Μακεδονια ελεγχουν διαβατηρια.
Ενας αλλος τροπος ειναι με φερρυ απο Τεργεστη η Βενετια προς Ηγουμενιτσα-Πατρα.Ειναι και πιο οικονομικος με το φερρυ,μονο που ειναι περισσοτερες ωρες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καμια απο αυτες,Ουγγαρια-Σλοβενια εχω περασει και ειμαι 100% σιγουρος,Ρουμανια-Βουλγαρια ειναι στην ΕΕ και πρεπει να ειναι το ιδιο με Ουγγαρια-Σλοβενια,μονο αν μπεις απο Σερβια-Μακεδονια ελεγχουν διαβατηρια.
Ενας αλλος τροπος ειναι με φερρυ απο Τεργεστη η Βενετια προς Ηγουμενιτσα-Πατρα.Ειναι και πιο οικονομικος με το φερρυ,μονο που ειναι περισσοτερες ωρες.
Mα ανάμεσα στη Μακεδονία και τη Σερβία μεσολαβεί η FYROM.Στη FYROM ζητούν διαβατήρια?Γιατί έχω περάσει πολλές φορές μόνο με ταυτότητα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε ζητάνε διαβατήρια! Πουθενά στα Βαλκάνια!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Καμια απο αυτες,Ουγγαρια-Σλοβενια εχω περασει και ειμαι 100% σιγουρος,Ρουμανια-Βουλγαρια ειναι στην ΕΕ και πρεπει να ειναι το ιδιο με Ουγγαρια-Σλοβενια,μονο αν μπεις απο Σερβια-Μακεδονια ελεγχουν διαβατηρια.
Ενας αλλος τροπος ειναι με φερρυ απο Τεργεστη η Βενετια προς Ηγουμενιτσα-Πατρα.Ειναι και πιο οικονομικος με το φερρυ,μονο που ειναι περισσοτερες ωρες.
πως το βρίσκεις πιο οικονομικό ?έχεις δει τιμές του ferry ?το έχεις κάνει?


μονο αν μπεις απο Σερβια-Μακεδονια ελεγχουν διαβατηρια. - Δε ζητάνε διαβατήρια
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ρουμανία και Βουλγαρία υπάρχει έλεγχος διαβατήριων/ταυτότητων
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Με φερρυ παντα ταξιδευω απο Αυστρια για Κερκυρα κατεβαινοντας πρωτα Ηγουμενιτσα.Ποτε δεν εχω παει μεσω Σλοβενιας-Κροατιας-Σερβιας-Μακεδονιας (FYROM),αλλα ψαχνομαι να παω καμια φορα,αλλα τα maps στο ιντερνετ μου βγαζουν τα ιδια εξοδα,χωρις να ξερω ακριβως ποσο ειναι τα διοδια.
Πρεπει να στοιχιζει το ιδιο με το φερυ.Υποψιν στο φερρυ δεν παιρνω καμπινα,ενω αγοραζω και τα εισητηρια της επιστροφης που εχουν 30% εκπτωση αν τα αγορασεις ολα μαζι.
Εχω ακουσει απο αλλους,οτι και στην Σερβια και στην Μακεδονια (FYROM) γινεται ελεγχος και διαβατηριων και αποσκευων.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ρουμανία και Βουλγαρία υπάρχει έλεγχος διαβατήριων/ταυτότητων
Σιγουρα?Γιατι αυτες οι χωρες ειναι στην ΕΕ οπως και η Ουγγαρια-Σλοβενια οπου μπαινεις χωρις κανεναν ελεγχο,οπως οταν μπαινεις Ιταλια.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Ρουμανία και η Βουλγαρία είναι στην ΕΕ, άλλα όχι στην συνθήκη Σέγκεν. Για αυτό το λόγο, θα πρέπει να περάσεις έλεγχο διαβατηρίων/Ταυτότητας στα σύνορα
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ξερεις κανεις για τα διοδια Κροατιας-Σερβιας-Μακεδονιας(FYROM)?
Πρεπει να αγορασεις βινιετα οπως ισχυει σε Σλοβενια-Ουγγαρια η πληρωνεις στην διαδρομη σε σταθμους διοδιων,γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει.
Πρεπει να πληρωσεις στο νομισμα τους η μπορεις και σε ευρω.
Μπορεις να πληρωσεις σε βενζιναδικο στην εθνικη οδο Σερβιας σε ευρω?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
nikiforos111 said:
Ξερεις κανεις για τα διοδια Κροατιας-Σερβιας-Μακεδονιας(FYROM)?
Πρεπει να αγορασεις βινιετα οπως ισχυει σε Σλοβενια-Ουγγαρια η πληρωνεις στην διαδρομη σε σταθμους διοδιων,γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει.
Πρεπει να πληρωσεις στο νομισμα τους η μπορεις και σε ευρω.
Μπορεις να πληρωσεις σε βενζιναδικο στην εθνικη οδο Σερβιας σε ευρω?
Τα διόδια είναι όπως στην Ελλάδα. Δέχονται κι ευρώ αλλα εμάς προσωπικά δν μας έδωσαν ρέστα οταν δίναμε ευρώ. Ούτε απόδειξη. Ό,τι και τους δίναμε το θέλανε... Επίσης σε σερβικά βενζινάδικα δέχονται ευρώ απλα κοίτα την ισοτιμία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom