Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Να προσθέσω και εγώ το Stauffenberg στη γερμανική βερσιόν με πρωταγωνιστή τον Sebastian Koch......συγκλονιστική ταινία...ουδεμία σχέση με την αμερικανική βερσιόν με τον θωμά κρουαζιέρα (τομ κρουζ). Κρίμα που δεν έχει έρθει στην Ελλάδα.
Επίσης Ολλανδική-Γερμανική παραγωγή είναι και η Μαύρη λίστα...(Zwartboek)...επίσης με τον Sebastian Koch.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Die Falscher, οντως! Πως την ξεχασα? Πολυ καλη ταινια! Απο τις λιγες με θεμα το τριτο ραιχ που μου αρεσαν! Στο Sophie Scholl βαρεθηκα λιγο. Την Πτωση θελω πολυ να την δω, αλλα δεν το εχω κανει ακομα. Εχω δει αρκετες αλλες που μου αρεσαν, αλλα δεν ξερω αν εχουν κυκλοφορησει καν στην Ελλαδα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
1.000 Μιλια Ερωτα...

δεν ειναι ακριβως γερμανικη, αλλα βιογραφικη ταινια μιας γερμανιδας...
ταξιδιαρικη, μποεμικη και χαρουμενη...

αν δεν το ειδατε το προτεινω ανεπιφυλακτα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επισης Το Κυμα...απλα επειδη ειναι γερμανικη...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εμένα μου άρεσε η ταινία με την Πριγκίπισσα Σίσυ που ήταν σε ένα ποσοστό γερμανική παραγωγή.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.851
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εμένα μου άρεσε κ μου αρέσει ακόμα das Traumschiff, η γερμανική τηλεοπτική σειρά που ...διαφημίζει τις κρουαζιέρες και τους εξωτικους ταξιδιωτικους προορισμούς!!!:cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Α χα χα...κι εμένα μου αρέσουν πολλά από τότε, αλλά δεν θυμάμαι τίτλους και δεν γνωρίζω καν αν είναι γερμανικές παραγωγές!

Ρε παιδιά, την Heidi δεν αναφέραμε! :clap::clap::clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.851
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κ μερικές ακόμη ευχάριστες τηλεοπτικές αναμνήσεις:


Y.Γ.: μια επισήμανση: ο καλύτερος τροπος για να ανεβάζουμε τα βιντεάκια απο το γιουτουμπ ειναι να κανουμε copy το url link και στην συνέχεια στο παραθυρο που κανουμε το ποστ, παταμε το κουμπι του youtube και μέσα στις αγκυλες κάνουμε paste to url και μετά οτι υπαρχει αριστερά του = το αφαιρούμε:cool:)
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γεια σας και απο μενα!
Μου αρεσαν οι πρωτες ταινιες του Βιμ Βεντερς οπως η Αλικη στις πολεις, ο Αμερικανος Φιλος, Η Κατασταση των Πραγματων, Παρισι-Τεξας, και το ποιητικο Der Himmel uber Berlin, που για μενα ειναι η καλυτερη γερμανικη ταινια και δεν εχει καμια σχεση με το αμερικανικο remake "City of Angels".
Μια αλλη ταινια που μου αρεσε την ειχα δει σε DVD και την ειχα παρει απο την Χρυση Ταινιοθηκη της Καθημερινης: Με ελληνικο τιτλο: "Πουθενα στην Αφρικη" και γερμανικο Nirgendwo in Afrika. Την εχει γυρισει η Caroline Link και το 2002 απεσπασε το Orcar της καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας. Eχει αυτοβιογραφικο θεμα: Μια οικογενεια γερμανοεβραιων καταφευγει στην Αφρικη προκειμενου να σωθουν απο τον ναζισμο. Η ιστορια ειναι ειδωμενη μεσα απο το βλεμμα της μικρης κορης.
Πιανει αν αναφερω και ως παλαιοτερο σκηνοθετη τον Billie Wilder ο οποιος εκανε καριερα στην Αμερικη αφου λογω πολεμου εγκατελειψε την Γερμανια; Και ποιος δεν εχει γελασει με το "Μερικοι το προτιμουν καυτο";
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.851
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αγαπημένη κ γνωστή ειναι και η σειρά ταινιών με τον δρ. Mabuse με τον Φριτζ Λάνγκ να εχει σκηνοθετήσει 3 ταινίες!

Doctor Mabuse - Wikipedia, the free encyclopedia

και μιας κ εγινε λογος για τον Φριτζ Λανγκ:
το αριστούργημά του:
Metropolis
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.407
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom