Γεωργία Γεωργία

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η Γεωργία είναι ανεξάρτητο κράτος που βρίσκεται στον Καύκασο και βρέχεται από τη Μαύρη Θάλασσα και την Κασπία θάλλασσα.

Η περιοχή της σύγχρονης Γεωργίας κατοικείται συνεχώς από τη λίθινη εποχή. Κατά την κλασσική περίοδο άκμασαν τα πρώτα τοπικά βασίλεια της Κολχίδας και της Ιβηρίας. Και τα δύο ήταν από τα πρώτα κράτη στον ευρύτερο Καύκασο που υιοθέτησαν τον χριστιανισμό (το 337 ή το 319 μ.Χ.). Κατά την ελληνική μυθολογία, στην Κολχίδα βρισκόταν το χρυσόμαλλο δέρας που αναζήτησε ο Ιάσονας και οι Αργοναύτες. Το δέρας πιθανώς να αναφέρεται στην τοπική τεχνική χρήσης δερμάτων για τη συλλογή χρυσού από τα ποτάμια.

το κράτος παρέμεινε ανεξάρτητο μέχρι τον 16ο αιώνα, οπότε και κατακλύστηκε από τους Οθωμανούς. η Γεωργία εκτεινόταν σε ένα σημαντικό τμήμα του νότιου Καυκάσου, περιλαμβάνοντας τις βορειοανατολικές περιοχές και τις βόρειες ακτές της σημερινής Τουρκίας.

Στο Γκόρι της Γεωργίας γεννήθηκε το 1878 ο μετέπειτα ηγέτης της ΕΣΣΔ Ιωσίφ Στάλιν. Σήμερα στην πόλη αυτή μπορεί κανείς να δει το σπίτι στο οποίο γεννήθηκε ο Ιωσίφ Τζουγασβίλι, το τρένο με το οποίο ταξίδευε καθώς και το μουσείο με όλα τα προσωπικά του αντικείμενα.

Το 1991 η Γεωργία αποσχίσθηκε από την ΕΣΣΔ.

Στην Γεωργία υπάρχουν πολλές περιοχές ακόμη και σήμερα όπου ζουν Έλληνες (Τσάλκα, Σόχουμι). ίσως το παρακάτω ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ1 να σας τραβήξει την προσοχή. Αφορά τον απόδημο Έλληνισμό της Γεωργίας.

ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο

ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο

Πρωτεύουσα του κράτους είναι η Τιφλίδα. Οι ντόπιοι το ονομάζουν Τμπίλισι που σημαίνει ''ζεστή πηγή''.

Αξίζει πραγματικά να επισκευθεί κανείς την εγκαταλελημένη πόλη ''Βάρτζια'' που είναι μια ολόκληρη πόλη χτισμένη μέσα σε βράχους και σπυλιές, καθώς και την περιοχή Σβάνετι για να θαυμάσει τα κάστρα. Στην περιοχή Μπακουριάνι μπορεί κανείς να κάνει σκι. Φυσικά οι Έλληνες επισκέπτες δεν πρέπει να χάσουν την ευκαιρία να δουν το σημείο από το οποίο σύμφωνα με την μυθολογία κλάπηκε το χρησόμαλλο δέρας.

Η Γεωργία Βρέχεται από πολλά ποτάμια και λίμνες. Στην πόλη Μπάτουμι μπορεί κανείς να απολαύσει τη μαύρη θάλασσα με όλες τις τουριστικές υποδομές ευρωπαικών προδιαγραφών.

Η Γεωργία έχει τον επιβλητικό καύκασο, η οροσειρά του χωρίζει την Ασία από την Ευρώπη και οι χώρες της περιοχής θεωρούνται ότι ανήκουν είτε στη μία είτε και στις δύο ηπείρους. Το ψηλότερο σημείο είναι το όρος Ελμπρούς (5,642 μ) το οποίο είναι το ψηλότερο σημείο στην Ευρώπη. Σύμφωνα με την Ελληνική μυθολογία, ο Καύκασος ήταν ένας από τους πυλώνες που στήριζαν τον κόσμο. Εκεί αλυσοδέθηκε ο Προμηθέας από τον Δία.

Θα έλεγα πως η Γεωργία είναι η χώρα του κρασιού. Μόνο μην βάλετε στοίχημα για το αν μπορείτε να πιείτε περισσότερο από έναν Γεωργιανό (πιστέψτε με δεν σας συμφέρει). Η τοπική κουζίνα είναι πολύ γευστική, μην παραλήψετε να δοκιμάσετε το ''χίνκαλι'' το ''βίτσινα'' το ''σάτσιβι'' και το ''μτβάντι''.

Επίσημη γλώσσα είναι τα Γεωργιαννά. Μπορεί όμως κανείς να συνενοηθεί αν γνωρίζει Ρώσικα ή Αγγλικά.

Οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα φιλόξενοι, πραγματικά αν δεν έχετε κάπου να μείνετε μην δυστάσετε να χτηπίσετε οποιαδήποτε πόρτα, να είσαστε σίγουροι πως θα ανοίξει διάπλατα, η οικοδέσπινα θα σας φιλέψει, ο οικοδεσπότης θα σας μεθήσει και εσείς θα ζήσετε μία αξέχαστη εμπιρία.

Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω για αυτή τη μικρή αλλά πραγματικά όμορφη χώρα. Με χαρά όμως θα σας απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις που θα έχετε αν μπορώ φυσικά.

Αν έπρεπε με μία πρόταση να πω την γνώμη μου για την Γεωργία θα έλεγα πως είναι ο παράδεισος για τους φυσιολάτρες.

Υπόσχομαι το καλοκαίρη που θα ξαναπάω να ανεβάσω πολλές φωτογραφίες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βρήκα το άνθρωπό μου!!!!!!!
Λοιπόν εκτενές ρεπορτάζ για τα πολλά αξιοθέατα της χώρας και ξεκινάς από Svaneti
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Βρήκα το άνθρωπό μου!!!!!!!
Λοιπόν εκτενές ρεπορτάζ για τα πολλά αξιοθέατα της χώρας και ξεκινάς από Svaneti

το σβάνετι είναι μια περιοχή στον καύκασο όπου μένουν οι βουνίσιοι Γεωργιανοί. τα σπίτια τους είναι σαν κάστρα οπότε βλέπεις ολόκληρα χωριά με κάστρα. είναι εκπληκτικό θέαμα. λένε ότι στα παλαιά τα χρόνια όταν πήγαινε κανείς στο σβάνετι ο οικοδεσπότης τον έβαζε να κοιμηθεί στο ίδιο κρεβάτι με την γυναίκα του μόνο που ανάμεσα τους υπήρχε ένα σπαθί... με αυτό θέλουν να σου πουν πως οι ανθρωποι εκεί δείχνουν εμπιστοσύνη αλλά αν την εκμεταλευτείς την μπιιιιιιπ.... για να καταλάβεις οι σβάνεμποι είναι κάτι σαν τους κριτικούς της Ελλάδος. σήμερα είναι η πρώτη μου μέρα εδώ. θα προσπαθήσω να βρω φωτο να βάλω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
το σβάνετι είναι μια περιοχή στον καύκασο όπου μένουν οι βουνίσιοι Γεωργιανοί. τα σπίτια τους είναι σαν κάστρα οπότε βλέπεις ολόκληρα χωριά με κάστρα. είναι εκπληκτικό θέαμα. λένε ότι στα παλαιά τα χρόνια όταν πήγαινε κανείς στο σβάνετι ο οικοδεσπότης τον έβαζε να κοιμηθεί στο ίδιο κρεβάτι με την γυναίκα του μόνο που ανάμεσα τους υπήρχε ένα σπαθί... με αυτό θέλουν να σου πουν πως οι ανθρωποι εκεί δείχνουν εμπιστοσύνη αλλά αν την εκμεταλευτείς την μπιιιιιιπ.... για να καταλάβεις οι σβάνεμποι είναι κάτι σαν τους κριτικούς της Ελλάδος. σήμερα είναι η πρώτη μου μέρα εδώ. θα προσπαθήσω να βρω φωτο να βάλω
Την γνωρίζω τη περιοχή από σχετική μελέτη. Καλό θα ήταν προς ενημέρωση και των υπολοίπων να μας βάλεις μερικές φωτογραφίες της περιοχής όπου υπάρχει το χωριό (όπως εικάζεται) στο μεγαλύτερο υψόμετρο της Ευρώπης. Δεν ξέρω πόσο προς το καλύτερο έχει αλλάξει η μετακίνηση προς το Svaneti. Παλιά ήταν μια μικρή περιπέτεια και θεωρείτο σχετικά επικίνδυνο. Τώρα το βλέπω όλο και πιο συχνά σε προγράμματα ντόπιων πρακτορείων. Δεν ξερω αν μπορείς να μετακινηθείς ανεξάρτητα..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε ευχαριστούμε πολύ για το άρθρο σου.
Αλήθεια, προτείνεις να πάει κανείς οδικώς ; Δεδομένου ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί Γεωργιανοί μετανάστρες , τα δρομολόγια με λεωφορείο είναι τακτικά. Θεωρώ πως θα ήταν μια καλή και ολίγον cult εμπειρία να συνταξιδέψει κανείς μαζί τους διασχίζοντας παράλληλα όλη την Τουρκία.
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σε ευχαριστούμε πολύ για το άρθρο σου.
Αλήθεια, προτείνεις να πάει κανείς οδικώς ; Δεδομένου ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί Γεωργιανοί μετανάστρες , τα δρομολόγια με λεωφορείο είναι τακτικά. Θεωρώ πως θα ήταν μια καλή και ολίγον cult εμπειρία να συνταξιδέψει κανείς μαζί τους διασχίζοντας παράλληλα όλη την Τουρκία.

εγώ θα πάω το καλοκαίρι με το αμάξι μου. θα κάνω στάση και στην κωνσταντινούπολη που εχω ξαναπάει και στην αντριανούπολη (εδιρνέ). πραγματικά θεωρώ πως θα εκπλαγείς με το πόσο ωραία θα περάσεις. το ταξίδι με το μέσω που εσύ λες έχει το εξης καλό... πραγματικά βιώνεις το τι θα πει γλέντι σε όλο το δρόμο έχει όμως και κάτι κακό... φουσκομένα πόδια καθώς είναι 2 μέρες δρόμος με λίγες στάσεις.
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Την γνωρίζω τη περιοχή από σχετική μελέτη. Καλό θα ήταν προς ενημέρωση και των υπολοίπων να μας βάλεις μερικές φωτογραφίες της περιοχής όπου υπάρχει το χωριό (όπως εικάζεται) στο μεγαλύτερο υψόμετρο της Ευρώπης. Δεν ξέρω πόσο προς το καλύτερο έχει αλλάξει η μετακίνηση προς το Svaneti. Παλιά ήταν μια μικρή περιπέτεια και θεωρείτο σχετικά επικίνδυνο. Τώρα το βλέπω όλο και πιο συχνά σε προγράμματα ντόπιων πρακτορείων. Δεν ξερω αν μπορείς να μετακινηθείς ανεξάρτητα..
είσαι πολύ καλά ενημερωμένος. είναι δύσβατη περιοχή αλλά αν έχεις τζιπάκι πας :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
προς τιμήν της γεωργιανής γλώσσας από τις παλιότερες που υπάρχουν
 
Last edited by a moderator:

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
προς τιμήν της γεωργιανής γλώσσας από τις παλιότερες που υπάρχουν

με εκπλήσεις συνεχώς :). μπράβο σου. εγώ έχω πατέρα Γεωργιανό και μάνα Ελληνίδα, από τους Ελληνες τις Γεωργίας και ξέρω τη γλώσσα, εσύ όμως φίλε μου που λογικά δεν έχεις κανέναν Γεωργιανό είσαι πράγματι πολύ καλά ενημερωμένος
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγώ θα πάω το καλοκαίρι με το αμάξι μου. θα κάνω στάση και στην κωνσταντινούπολη που εχω ξαναπάει και στην αντριανούπολη (εδιρνέ). πραγματικά θεωρώ πως θα εκπλαγείς με το πόσο ωραία θα περάσεις. το ταξίδι με το μέσω που εσύ λες έχει το εξης καλό... πραγματικά βιώνεις το τι θα πει γλέντι σε όλο το δρόμο έχει όμως και κάτι κακό... φουσκομένα πόδια καθώς είναι 2 μέρες δρόμος με λίγες στάσεις.
Φαντάσου ότι αυτό το πρόβλημα το έχω πάντα :( και το αντιμετωπίζω σε καθημερινή βάση. Αφού κάθε βράδυ πρέπει να βάζω τα πόδια μου πάνω σε 3 μαξιλάρια .
Πάντως θα ταν πολύ ωραία εμπειρία. Κοντά στη γειτονιά μου έχει πρακτορεία που πάνε Γεωργία. Μια απόφαση είναι .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λίγο ακόμα και είχα επισκεφθεί τα πατρογονικά σου. Είχα μελετήσει αρκετά τον Lonely planet για τη Γεωργία. 15 μέρες χρειάζεται μίνιμουμ κανείς για να απολαύσει τη χώρα αυτή και για να κάνει έστω μια διαδρομή σε πιο απομονωμένα μέρη (πχ Svaneti, Tusheti). Δυστυχώς η κρίση στην Αμπχαζία, Ν.Οσετία μου στέρησε τη χαρά
Υπάρχουν πολλά αξιοθέατα τα οποία όμως σου σφήνω την πρωτοβουλία να μας τα παρουσιάσεις σιγά σιγά ώστε να γνωρίσουν περισσότεροι την ενδιαφέρουσα αυτή χώρα.
Απλώς να αναφέρω ότι 3 μνημεία θεωρούνται ήδη UNESCO και άλλα 15 είναι στην λίστα. Αυτό για να αντιληφθούμε τον πολιτιστικό πλούτο της Γεωργίας
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Λίγο ακόμα και είχα επισκεφθεί τα πατρογονικά σου. Είχα μελετήσει αρκετά τον Lonely planet για τη Γεωργία. 15 μέρες χρειάζεται μίνιμουμ κανείς για να απολαύσει τη χώρα αυτή και για να κάνει έστω μια διαδρομή σε πιο απομονωμένα μέρη (πχ Svaneti, Tusheti). Δυστυχώς η κρίση στην Αμπχαζία, Ν.Οσετία μου στέρησε τη χαρά
Υπάρχουν πολλά αξιοθέατα τα οποία όμως σου σφήνω την πρωτοβουλία να μας τα παρουσιάσεις σιγά σιγά ώστε να γνωρίσουν περισσότεροι την ενδιαφέρουσα αυτή χώρα.
Απλώς να αναφέρω ότι 3 μνημεία θεωρούνται ήδη UNESCO και άλλα 15 είναι στην λίστα. Αυτό για να αντιληφθούμε τον πολιτιστικό πλούτο της Γεωργίας

επιφυλλάσομαι λοιπόν το συντομότερο δυνατόν να επανέλθω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom