Παπούα Νέα Γουινέα Γη των Παπούα

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν υπάρχουν πλέον ανθρωποφάγοι Παπούα.
Τον τελευταιο ανθρωποφάγο, τον φάγανε πέρυσι....
καλό!!!!
:haha::haha::haha:δεν ήξερα ότι ήταν"δάκτυλος"Παπούα ή εξαφάνιση του(προφανώς τον ίδιο εννοούμε)...
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Καταπληκτικη ιστορια!Συγχαρητηρια!
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Σας ευχαριστώ για την...επιείκειά σας! Χαίρομαι όταν τα κείεμνά μου αγγίζουν τού αναγνώστες. Είναι η μεγαλύτερη χαρά για έναν γραφιά -διότι αυτό ακριβώς είμαι. ΄Ενας καταγραφέας εντυπώσεων και εκφράσεως συναισθημάτων από τα όποια ταξίδια αξιώθηκα να κάνω.
Μακάρι νά άκουγα τίς κρίσεις σας και για την Αγφρική την Πολυνησία και τα Φίτζι...
Σάς εύχομαι καλή Χρονιά
Φιλικά
Στ. Αδαμαντίδου
 

Haris L

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ, Ν. ΓΟΥΙΝΕΑ
Γη των Παπούα


Συγχαρητήρια! Ονειρεμένο ταξίδι και καταπληκτική αφήγηση. Το είχατε οργανώσει εκ των προτέρων (εννοώ τη διαμονή και τις ξεναγήσεις στην Νέα Γουινέα) ; Θα μπορούσατε να δώσετε τα στοιχεία του τοπικού πρακτορείου;
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Το οργανώναμε 2 μήνες, το Τράβελ Πλάν και εγώ!
΄Ημασταν οι πρώτοι Ελληνες που θα πηγαίναμε μέχΡι τα βάθη τού νησιού, και δεν θα μέναμε μονάχα στην πρωτεύουσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είχαμε ιδέαν πού θα πηγάιναμε, τί σόι υπηρεσίες θα βρίσκαμε, και, πρό πάντων, άν ήμασταν ΑΣΦΑΛΕΙΣ! ....' Ετσι, αποφασίσαμε να ζητήσουμε από τον πράκτορα που διαλέξαμε, εκτός από τίς αναγαίες πληροφορίες, να μάς στείλει και προσπέκτους των καταυλισμών που θα μεναμε. Η ενημέρωσή μας ήταν εκτπληκτική! ΄Εφτασαν σε μάς...σεντόνια ολόκληρα, όπου περιγράφονταν τα πάντα. Μήν ξεχνάτε ότι όλη η τουριστικη υποδομή ανήκει στην Αυστραλία.
Βέβαια κάποιοι κίνδυνοι υπάρχουν. Γι αυτό έχει σημασία ποιός θα αείναι ο "οικοδεσπότης" σας σε κάθε σημείο διαμονής. Εκεί σας εξη΄γούν τί πρέπει να προσέχετε, τι να αποφεύγετε, και πανω απ' όλα να μήν ξεμυτίζετε ολομόναχοι! Πάντα εις...μπουλούκι και με τον ντοπιο ξεναγό...
Για όποια άλλη πληροφορία, είμαι στη διάθεσή σας.
 

Haris L

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ, Ν. ΓΟΥΙΝΕΑ
Ευχαριστώ! Επειδή ακριβώς γνωρίζω τις δυσκολίες και τους κινδύνους του συγκεκριμένου ταξιδιού θα ήταν χρήσιμη η εμπειρία και η σύσταση κάποιου που το έχει κάνει. Δεν ξέρω αν έχετε κρατησει τη διεύθυνση του ντόπιου πρακτορείου με το οποίο θα μπορούσα να έλθω σε επαφή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μιάμισυ ώρα με πήρε το διάβασμα και δεν το κούνησα ρουπι (εντάξει μόνο για τσιγάρο). Πόσα τέτοια διαμάντια είναι κρυμένα και άγνωστα για μας τους νεότερους στο τράβελ στόρυς? Σε ευχαριστώ πολύ για την καταπληκτικη σου ιστορία και συγχαρητήρια για το κουραγιο σου!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μιάμισυ ώρα με πήρε το διάβασμα και δεν το κούνησα ρουπι (εντάξει μόνο για τσιγάρο). Πόσα τέτοια διαμάντια είναι κρυμένα και άγνωστα για μας τους νεότερους στο τράβελ στόρυς? Σε ευχαριστώ πολύ για την καταπληκτικη σου ιστορία και συγχαρητήρια για το κουραγιο σου!
Αν διάβαζες τις ιστορίες για να ψηφίσεις στους διαγωνισμούς θα την είχες ήδη ανακαλύψει :bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αν διάβαζες τις ιστορίες για να ψηφίσεις στους διαγωνισμούς θα την είχες ήδη ανακαλύψει :bleh:
Αυτό σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε ονομάζεται και "καρφί":bleh:
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Το καταλάβαμε! το καταλάβαμε!

Παιδιά σάς ευχαριστώ. Χαίρομαι να διαπιστώνω, κάθε φορά, ότι τα κείμενά μου είναι...διεγερτικά!!!(Και μήν πάει ο νούς σας, παρακαλώ, στο...πονηρό!) Και το λέω αυτό διότι, όσα ταξιδιωτικά βιβλία διάβασα στο βίο μου, για να με ξεσηκώσουν, ήταν εκτάκτως βαρετά. Με το ζόρι τα΄έβγαζα πέρα μαζί τους! Κι από τότε ορκίσστηκα ότι εγώ, άν ποτέ τολμούσα να γράψω, θα το έκανα με έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο...
Αν τό πέτυχα, είμαι ευτυχής!
Το όνομα τού Πρακτορείου που μάς ανέλαβε, δεν το θυμάμα πιά. ΄Ηταν το 1987! ΄Ομως, το Τράβελ Πλάν που έκανε αργότερα κάμποσα ταξίδια εκεί, θα έχει όλες τίς πληροφορίες που χρειάζεστε.
Καί πάλι σάς ευχαριστώ και σάς εύχομαι
Καλά και μακρυνά ταξίδια
Φιλικά
Στ. Αδαμαντίδου

ΥΓ. Αυτο το μήνυμα το απευθύνω σε όσους μού έγραψαν σχετικά. Αλλά μιά και δεν τα πολυκαταφέρνω με τούτο το μηχάνημα, δεν ξέρω άν πήγε σε όλους σε όσους το έστειλα. Μακά΄ρι να με πληροφορούσατε, άν γίνεται...Σάμπως ξέρω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom