Γιατι να επισκεφτω τη Βαρκελωνη;

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:haha:

Ο σκοπός μου είναι πονηρός...:innocent:

Προσπαθώ να τους ξεσηκώσω, αν τα καταφέρουμε, να έρθουμε πολλοί....:clap:

ΥΓ. Και βέβαια, αν προκύψει, θα σου στείλω π.μ.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ εχω καταενθουσιαστει!!!!!!!!!!!ανυπομονο!!!!!εχω κλεισει για ιουλιο!!!!αραγε θα προλαβω να δω οοολαα αυτα τα υπεροχα που λετε!!;;;;!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ερωτηση:γιατι μου αρεσε η βαρκελωνη??
απαντηση:τι να πρωτο πω ρε παιδια....γιατι ειδα την sagrada και αντριχιασα με την προσοψη των παθων?γιατι απο την rambla del mar ειδα ενα υπεροχο ηλιοβασιλεμα και απο πισω μου ειχα τον λοφο του μονζουικ?γιατι ενα απλο συντριβανι με χρωματα κ μουσικη ενα βραδυ στα σκαλια του mnac με εκανε να νιωσω και παλι παιδι?γιατι πηρα φρουτοσαλατα κ κρασι απο την boqueria και εκανα πικ-νικ στο ciutadella? γιατι στo κεντρο της placa catalunya οταν εκλεισα τα ματια μου και τα ξανανοιξα ενιωσα τον αερα της πολης να με γεμιζει ελευθερια?γιατι δεν χορταινα να περπαταω στους δρομους της κ στα στενα της και να ανακαλυπτω αρχιτεκτονικα αριστουργημα?

απλα δεν μπορω να σταματησω....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
ερωτηση:γιατι μου αρεσε η βαρκελωνη??
απαντηση:τι να πρωτο πω ρε παιδια....γιατι ειδα την sagrada και αντριχιασα με την προσοψη των παθων?γιατι απο την rambla del mar ειδα ενα υπεροχο ηλιοβασιλεμα και απο πισω μου ειχα τον λοφο του μονζουικ?γιατι ενα απλο συντριβανι με χρωματα κ μουσικη ενα βραδυ στα σκαλια του mnac με εκανε να νιωσω και παλι παιδι?γιατι πηρα φρουτοσαλατα κ κρασι απο την boqueria και εκανα πικ-νικ στο ciutadella? γιατι στo κεντρο της placa catalunya οταν εκλεισα τα ματια μου και τα ξανανοιξα ενιωσα τον αερα της πολης να με γεμιζει ελευθερια?γιατι δεν χορταινα να περπαταω στους δρομους της κ στα στενα της και να ανακαλυπτω αρχιτεκτονικα αριστουργημα?

απλα δεν μπορω να σταματησω....

μη σταματας...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γιατι μου αρεσει η βαρκελωνη απαντηση νο 2(συνεχεια)

γιατι θελω να φαω patates braves και αλλες λιχουδιες απο τα Tapas bar και να πιω cerveza , γιατι θελω να ταξιδεψω στην επαρχια της καταλωνιας που ακομα και αυτη ειναι πολυ ομορφη και εχει τοσα πολλα να σου προσφερει, γιατι μια βολτα απλα στα μαγαζια της δεν αρκει, γιατι η καθε περιοχη της σου παρουσιαζει ενα διαφορετικο χρωμα, γιατι θελω να ramblajaro συνεχως ,γιατι ο λοφος του tibidabo ειναι υπεροχος ....

θανο ξεχναω κατι???
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ασυγχωρητη ,ξερω...

γιατι πρεπει να μπεις στο camp nou και να πανηγυρισεις με την θεα barca...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
τα έχετε πει όλα πια. Παρόλο που έχω πάει 2 φορές με την τελευταία τέλος Φεβρουαρίου με αυτά που μου θυμίζετε θέλω πάλι...... Να φανταστείτε ότι τη 2η φορά είπα φτάνει.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σάββατο, 25 Ιούλιος 2009
Οι παραλίες και η διαφορά νοοτροπίας διαφορά
Πρόσφατα επισκέφτηκα μια παραλία και πάλι στην ευρύτερη περιοχή της Βαρκελώνης και πιο συγκεκριμένα στο Ματαρό! Πήγαμε βραδάκι, για μπάνιο και να αράξουμε μετά για βραδινό και ένα ποτό εκεί. Ήμασταν μια αρκετά μεγάλη παρέα, πάνω από 10 άτομα. Φανταστείτε τι μπορεί να χρησιμοποιήσαμε 10 άτομα,από πιάτα, ποτήρια, φαγητό κτλ κτλ... Αφού φύγαμε, δεν υπήρχε πίσω ούτε χαρτάκι... Και αυτό δεν είναι τυχαίο για την συγκεκριμένη παρέα... Στην παραλία αυτή είχε τουλάχιστον 5-6 παρέες εκείνη την ώρα και φυσικά πάει κόσμος σχεδόν κάθε μέρα! Και όμως στην άμμο δεν βλέπεις τίποτα... Ούτε γόπες από τσιγάρα,ούτε κουτάκια μπύρας, ούτε χαρτιά από συσκευασίες παγωτού ούτε πλαστικά μπουκαλάκια και γενικά την συλλογή αποριμάτων που μπορεί κάποιος να θαυμασει σε πολλές από τις δικές μας παραλίες που ΔΕΝ είναι ελεγχόμενες από κάποιο ιδιώτη. Γιατί μιλάω για μία τεράστια παραλία η οποία δεν έχει ούτε ξαπλώστρα και είναι πεντακάθαρη, δηλαδή την συντηρεί έτσι ο κόσμος. Αυτό σημαίνει διαφορά νοοτροπίας!!! Στο ότι πολλές από τις δικές μας ελεύθερες παραλίες είναι γεμάτες από σκουπίδια δεν φταίει κανείς άλλος παρά οι γονείς μας και εμείς... Οι πρώτοι για την ανατροφή που μας δώσαν,και οι δεύτεροι για το ξερό μας το κεφάλι! Φανταστείτε λοιπόν ότι εδώ στην Βαρκελώνη,αλλά και στην Girona (Για την Βαρκελώνη είναι κάτι ενδιάμεσο από ότι είναι για μας η Κατερίνη και η Χαλκιδική) έχει πάρα πολλές παραλίες οι οποίες είναι τεράστιες σε μήκος, και είναι πεντακάθαρες! Έχουν ελάχιστες ξαπλώστρες (όσες από αυτές έχουν), έχουν ναυαγοσώστες και καθημερινή σημαία που υποδεικνύει την καταλληλότητα για κολύμπι, και έχουν ακόμα και δωρεάν πλαστικά σταχτοδοχεία τα οποία βυθίζονται στην άμμο και έχουν και καπάκι που κλείνει για να το παίρνεις μαζί σου, για τους καπνιστές,για να μην σβήνουν την γόπα στην άμμο! Όλα αυτά σε μία περιοχή όπου οι παραλίες από άποψη φυσικής ομορφιάς είναι πιο πίσω από τις δικές μας, όμως οι αρχές και η νοοτροπία των ανθρώπων εδώ,τις κάνουν να φαίνονται πολύ πιο μπροστά!
Πηγή:Thessaloniki - Barcelona
 

lila

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια
Θελω οπωσδηποτε να ξαναπαω για τρεις λογους!
Για να επισκεπτω το Πορτ Αβεντουρα - Θεματικο παρκο
το παρκο Ciutadella
και το μουσειο Νταλι στη Γιρονα - μακρια ισως, αλλα πιστευω αξιζει! Πηγα Βαρκελωνη τον προηγουμενο Οκτωβριο, αλλα δε προλαβαμε να παμε σε αυτα λογω ελλειψη χρονου και χρηματων!
Εντυπωσεις απο αυτα??
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Θελω οπωσδηποτε να ξαναπαω για τρεις λογους!
Για να επισκεπτω το Πορτ Αβεντουρα - Θεματικο παρκο
το παρκο Ciutadella
και το μουσειο Νταλι στη Γιρονα - μακρια ισως, αλλα πιστευω αξιζει! Πηγα Βαρκελωνη τον προηγουμενο Οκτωβριο, αλλα δε προλαβαμε να παμε σε αυτα λογω ελλειψη χρονου και χρηματων!
Εντυπωσεις απο αυτα??
το θεματικό πάρκο στην αβεντούρα δεν μπορέσαμε ούτε και μεις να το δούμε(στο επόμενο ταξίδι!) το μουσείο dali κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο!δεν έχει τα πολύ γνωστά του έργα,όμως έχει αρκετά καλά,έχει την κρεβατοκάμαρά του και μια αίθουσα μέσα στο κεντρικό μουσείο και μια δίπλα(μπαίνεις απο άλλη είσοδο)με τα κοσμήματα που είχε σχεδιάσει ο ίδιος για την gala!!εμένα με εντυπωσίασαν!είχε και διάφορα διακοσμητικά,όλα τρομερά κομφά και ευφάνταστα!μερικά κινούνταν,ήτανσαν ζωντανά!συνολικά το μουσείο είχε κάτι απο το ύφος του κα απέπνεε την ιδιαιτερότητα του dali.
τώρα και το πάρκο της ciutadella ήταν πολύ όμορφο!εκεί βρίσκεται ο ζωολογικός κήπος.αν πας αξιζει πολύ το σόου με τα δελφίνια(έχω ξεκινήσει να γράφω μια ιστορία για τον ζωολογικό κήπο,αλλά με βλέπω να αργώ να την δημοσιεύσω...)μ έσα στο πάρκο έχει κάποια μουσεία που δυστυχώς δεν τα είδαμε και μια λιμνούλα στην οποία κάνεις αν θες βαρκάδα!τέλειο για μικρά και μεγάλα παιδιά!!:pκαι εγώ θέλω να ξαναπάω!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Port Aventura έχει μερικά από τα πιο γρήγορα και πιο εντυπωσιακά rollercoasters στην Ευρώπη. Αν είστε λάτρεις τους, σαν εμένα, σίγουρα θα ενθουσιαστείτε. Βέβαια σε κάποια από αυτά είχε πάρα πολύ κόσμο όταν πήγαμε που έπρεπε να περιμένεις μέχρι και μία ώρα για να ανέβεις. Τα διάφορα σόου δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά τα τρενάκια σίγουρα αξίζουνε. Αν πάτε καλοκαίρι θα είναι ανοιχτό και το Aquatic Park που δεν το είδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.109
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom