Γιατι να επισκεφτω τη Βαρκελωνη;

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Καλώς σας βρήκα λοιπόν στους Βαρκελωνόπληκτους κι εγώ.Θα πάω σε ένα μήνα Βαρκελώνη για πρώτη φορά και θα μείνω 5 μερούλες..Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των μουσείων,οπότε δε με πολυενδιαφέρουν σ αυτό το ταξίδι..Η ερώτησή μου είναι αν έχει πάει κάποιος από εσάς στο PortAventura ,και εάν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήματα που θα χρειαστεί να διαθέσουμε για να πάμε.Γενικά μ'αρέσουν τα τρενάκια (space mountain ήταν η καλύτερή μου :D ),αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά "υπερπαραγωγές" αυτά που έχει εκεί ώστε να αξίζουν!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλώς σας βρήκα λοιπόν στους Βαρκελωνόπληκτους κι εγώ.Θα πάω σε ένα μήνα Βαρκελώνη για πρώτη φορά και θα μείνω 5 μερούλες..Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των μουσείων,οπότε δε με πολυενδιαφέρουν σ αυτό το ταξίδι..Η ερώτησή μου είναι αν έχει πάει κάποιος από εσάς στο PortAventura ,και εάν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήματα που θα χρειαστεί να διαθέσουμε για να πάμε.Γενικά μ'αρέσουν τα τρενάκια (space mountain ήταν η καλύτερή μου :D ),αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά "υπερπαραγωγές" αυτά που έχει εκεί ώστε να αξίζουν!
Από τη σελίδα του στο ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που είδα, το PortAventura φαίνεται εντυπωσιακό... Δεν ξέρω βέβαια αν πράγματι αξίζει μια και δεν έχω πάει, αλλά φέτος που θα ξαναπάω στη Βαρκελώνη σκέφτομαι να το επισκεφθώ (ύστερα από πρόταση της Pandora) μια και θα είμαι με την ανιψιά μου η οποία, αντίθετα από μένα, λατρεύει όλα αυτά τα extreme "παιχνίδια". Βέβαια εννοείται ότι θα δούμε και όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα της Βαρκελώνης.:lol:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Καλώς σας βρήκα λοιπόν στους Βαρκελωνόπληκτους κι εγώ.Θα πάω σε ένα μήνα Βαρκελώνη για πρώτη φορά και θα μείνω 5 μερούλες..Γενικά μ'αρέσουν τα τρενάκια (space mountain ήταν η καλύτερή μου :D ),
καλώς ήρθες στην παρέα Στέλιο και καλά να περάσετε στην Καταλωνία....

αν σου αρέσουν τα τρενάκια,
θα πρότεινα και επισκεψη στο Μονσερά, που έχει συνολικά 3 τρενάκια.
Montserrat,
Montserrat Visita Virtual,
1 που σε οδηγεί από την πεδιάδα στο Μοναστήρι του Μονσερά,

1 που σε οδηγεί από την πλατεία του μοναστηριού στο βουνό ψηλά
aimg697.imageshack.us_img697_6894_img1642640x425.jpg , aimg718.imageshack.us_img718_6831_img1682640x425.jpg
και
1 που σε οδηγεί από την πλατεία του Μοναστηριού στο εξωκλήσι του Μονσερά Santa Cova
aimg704.imageshack.us_img704_9323_img1691640x425.jpg


Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οσους τυχαίνει να βρισκονται Βαρκελώνη και έχουν πρόθεση να κανουν μονοήμερη εξόρμηση στα πέριξ της Βαρκελώνης!!!

Υ.Γ.: ρενατούλα κουνουπιδοφάγα, τι χαζομάρες γράφεις....:bleh:
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
καλώς ήρθες στην παρέα Στέλιο και καλά να περάσετε στην Καταλωνία....

αν σου αρέσουν τα τρενάκια,
θα πρότεινα και επισκεψη στο Μονσερά, που έχει συνολικά 3 τρενάκια.
Montserrat,
Montserrat Visita Virtual,
1 που σε οδηγεί από την πεδιάδα στο Μοναστήρι του Μονσερά,

1 που σε οδηγεί από την πλατεία του μοναστηριού στο βουνό ψηλά
,
και
1 που σε οδηγεί από την πλατεία του Μοναστηριού στο εξωκλήσι του Μονσερά Santa Cova

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οσους τυχαίνει να βρισκονται Βαρκελώνη και έχουν πρόθεση να κανουν μονοήμερη εξόρμηση στα πέριξ της Βαρκελώνης!!!
Ευχαριστώ για την απάντηση:p
Απλά εννοούσα ότι μ αρέσουν τα τρενάκια που τρέχουν σαν τρελλά όπως πχ το space mountain,δηλαδή λουναπαρκοτρενάκια:haha:
Αυτά που δίνεις είναι απλά για περιήγηση και τα 3 έτσι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απλά εννοούσα ότι μ αρέσουν τα τρενάκια που τρέχουν σαν τρελλά όπως πχ το space mountain,δηλαδή λουναπαρκοτρενάκια:haha:
Και δεν έχει στην Αθήνα τέτοια? Πρέπει να ξενιτευτείς για να τα βρεις?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν ξέρω τι προτεραιότητες έχεις και πόσο θα μείνεις στη Βαρκελώνη Stelios για να σου πω αν αξίζει να πας ή όχι, πάντως νομίζω ότι το Port Aventura είναι αρκετά υπερπαραγωγή σε σχέση με ό,τι αντίστοιχο υπάρχει στην Ελλάδα. Ειδικά το Furius Baco είναι το τρενάκι με την μεγαλύτερη επιτάχυνση στην Ευρώπη και το Dragon Khan θα σε κάνει να δεις τον κόσμο ανάποδα όσο δεν πάει άλλο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Από τη σελίδα του στο ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που είδα, το PortAventura φαίνεται εντυπωσιακό... :lol:
Το PortAventura είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακό και σε κοντινή απόσταση.Το επισκέφτηκα όταν είχα πάει Βαρκελώνη και είχα την τύχη να είμαι στο πάρκο την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του επονομαζόμενου Έχει πολλά και "δυνατά" μηχανήματα αλλά να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλες ουρές -εκτός αν εγώ ήμουν πολύ άτυχος εκείνη τη μέρα- και αποφάσισε εκ των προτέρων που θα μπεις γιατί αποκλείεται να τα προλάβεις όλα.Καλή εμπειρία είναι και το ξύλινο Rollercoaster όπου από το τράνταγμα νομίζεις ότι το βαγόνι θα εκσφενδονιστεί,όπως και το Dragoh Khan (τεράστια ουρά στην οποία λυπόμουν να υποβάλλω τη σύζυγό μου που δεν μπαίνει ούτε για πλάκα σε τέτοια εργαλεία).
 
Last edited by a moderator:

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Και δεν έχει στην Αθήνα τέτοια? Πρέπει να ξενιτευτείς για να τα βρεις?
Space Mountain,όχι δεν έχει στην Αθήνα.Και ναι,πρέπει να ξενιτευτώ για να βρω κάτι που να μου αρέσει.
Γι αυτό ρωτάω αν αξίζει να πάω Port Aventura,αν δηλαδή έχουν τεράστιες διαφορές με τα εδώ τρενάκια ώστε να αξίζει να θυσιάσω τη μία μέρα που θα είμαι βαρκελώνη γι αυτό.

@maltakias,mariath ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Οπότε είναι 3 τα τρενάκια από ότι καταλαβαίνω που αξίζουν πραγματικά..Θα το σκεφτώ αν θα πάω καθώς θα πρέπει να σκάσω και το 50αρι της εισοδου και τα μεταφορικά.Αναλόγως την όρεξη :D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όχι,δεν αξίζουν μόνο 3 "τρενάκια" αλλά δεν μπορώ να κάτσω να γράψω όλα τα μηχανήματα του πάρκου.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Ξέρει κανείς τι μέρες/ώρες παίζει το συντριβανοπανυγύρι??
Μπήκα στο σάιτ αλλά δε φαίνεται να πολυπαίζει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom