Ηνωμένο Βασίλειο Γλασκώβη: η παρεξηγημένη Σκωτσέζα

bt- bell

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Underwater πραγματικά ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρέχεις! Τέτοιου είδους input χρειάζεται κάθε ταξιδευτής για την εκάστοτε πόλη. Εκτός όμως από ταξιδιωτικές οδηγίες μας δίνεις και πολύ χρήσιμα γενικά στοιχεία. Στη Γλασκώβη θα βρεθώ από Σεπτέμβρη. Πάω και εγώ για μεταπτυχιακό στο Glasgow University και θα χαιρόμουν πολύ εάν μου έδινες περισσότερες πληροφορίες τόσο για τις γειτονιές όσο και για το πανεπιστήμιο. Καταπληκτική δουλειά από όλους, μπράβο για την προσπάθεια, συνεχίστε έτσι!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.215
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Underwater πραγματικά ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρέχεις! Τέτοιου είδους input χρειάζεται κάθε ταξιδευτής για την εκάστοτε πόλη. Εκτός όμως από ταξιδιωτικές οδηγίες μας δίνεις και πολύ χρήσιμα γενικά στοιχεία. Στη Γλασκώβη θα βρεθώ από Σεπτέμβρη. Πάω και εγώ για μεταπτυχιακό στο Glasgow University και θα χαιρόμουν πολύ εάν μου έδινες περισσότερες πληροφορίες τόσο για τις γειτονιές όσο και για το πανεπιστήμιο. Καταπληκτική δουλειά από όλους, μπράβο για την προσπάθεια, συνεχίστε έτσι!
Σε ευχαριστώ πολύ bt-bell! Χαίρομαι που σου φάνηκαν χρήσιμες οι πληροφορίες μου. Θα επανέλθω λίαν συντόμως και με καινούριες! Καλή επιτυχία στις σπουδές σου στο Glasgow! :D Αν θελήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς φυσικά να επικοινωνήσεις και εσύ μαζί μου με pm.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Και εγώ φανατική οπαδός σου!!!!!
Δώσε ότι έχεις για Σκωτία να 'χουμε να πορευόμαστε.......
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.215
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και εγώ φανατική οπαδός σου!!!!!
Δώσε ότι έχεις για Σκωτία να 'χουμε να πορευόμαστε.......
Ευχαριστώ πολύ! Από Δευτέρα που θα είμαι πίσω αρχίζω εντατικό γράψιμο! Παίζει και η Κρακοβία που θέλω να τα γράψω πριν τα ξεχάσω, έχω και ένα deadline για τις 29, να δω με τι θα πρωτοκαταπιαστώ. :D
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ! Από Δευτέρα που θα είμαι πίσω αρχίζω εντατικό γράψιμο! Παίζει και η Κρακοβία που θέλω να τα γράψω πριν τα ξεχάσω, έχω και ένα deadline για τις 29, να δω με τι θα πρωτοκαταπιαστώ. :D
Σ' εμπιστευόμαστε....θα τα καταφέρεις.
Οι φίλοι άλλωστε μπορούν να κάνουν υπομονή.
Μέρες δύσκολες που περνάμε, προηγούνται οι υποχρεώσεις :)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Underwater η ιστορία σου είναι υπέροχη και οι φωτογραφίες σου πραγματικά πανέμορφες! Ευχαριστούμε πολύ για την απίστευτη ξενάγηση που μας κάνεις με τόσο μεγάλη αγάπη για τη Γλασκώβη :clap:...Λαχταρώ να επισκεφτώ Σκωτία :D!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.215
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Underwater η ιστορία σου είναι υπέροχη και οι φωτογραφίες σου πραγματικά πανέμορφες! Ευχαριστούμε πολύ για την απίστευτη ξενάγηση που μας κάνεις με τόσο μεγάλη αγάπη για τη Γλασκώβη :clap:...Λαχταρώ να επισκεφτώ Σκωτία :D!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ωραία λόγια! Να την επισκεφτείς τη Σκωτία, θα σε αποζημιώσει. :D
 

Kostas-cfu

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου,ευχαριστούμε,πάμε την επόμενη εβδομάδα απο Κέρκυρα απ ευθείας,σκοπεύουμε να κλείσουμε στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού,θα βολέψει να πεταχτουμε και μέχρι το μαδεργουελ να δούμε και τον Παναθηναϊκό,περίπου 20 λεπτά με το τραίνο είναι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.215
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου,ευχαριστούμε,πάμε την επόμενη εβδομάδα απο Κέρκυρα απ ευθείας,σκοπεύουμε να κλείσουμε στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού,θα βολέψει να πεταχτουμε και μέχρι το μαδεργουελ να δούμε και τον Παναθηναϊκό,περίπου 20 λεπτά με το τραίνο είναι...
Κρίμα που την έχω βάλει λίγο στο pause την ιστορία επειδή έχω πολλές ακόμα πληροφορίες να δώσω! Εύχομαι έστω κι αυτές να βοηθήσουν. Καλά να περάσετε! Το σίγουρο είναι ότι θα δροσιστείτε! :D
 

Kostas-cfu

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Εμείς φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα οπότε βάσει όσων έχω διαβάσει το προγράμμα στο μυαλο μου είναι κάπως ετσι:Δευτέρα βράδυ βόλτα west end,τριτη βόλτα στο κέντρο,μετα με τραίνο Motherwell κι επιστροφή βράδυ προς merchant city έξοδος...λέω για Τετάρτη ημερήσια με Rabies στο stirling,loch lomond και whiskey...βραδινή έξοδος δεν ξέρω που?αναχωρηση Πέμπτη για επιστροφη απο prestwick...αν έχεις χρόνο να γραψεις :μέχρι την αλλη εβδομάδα κάθε πρόταση σου ευπρόσδεκτη!!!!
:clap:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.215
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμείς φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα οπότε βάσει όσων έχω διαβάσει το προγράμμα στο μυαλο μου είναι κάπως ετσι:Δευτέρα βράδυ βόλτα west end,τριτη βόλτα στο κέντρο,μετα με τραίνο Motherwell κι επιστροφή βράδυ προς merchant city έξοδος...λέω για Τετάρτη ημερήσια με Rabies στο stirling,loch lomond και whiskey...βραδινή έξοδος δεν ξέρω που?αναχωρηση Πέμπτη για επιστροφη απο prestwick...αν έχεις χρόνο να γραψεις :μέχρι την αλλη εβδομάδα κάθε πρόταση σου ευπρόσδεκτη!!!!
:clap:
Μια χαρά είναι το πρόγραμμά σου. Όσον αφορά τα rabbies tours είναι καλό πρακτορείο, το είχα επιλέξει κι εγώ, αν και πάνε σχεδόν 6 χρόνια από τότε. Παρ' όλα αυτά, εγώ μάλλον θα προτιμούσα το tour που κάνουν στα Highlands.

Για βραδυνές εξόδους το west end και η merchant city είναι must. Στο πρώτο μπορείς να βρεις πιο εναλλακτικά μπαράκια, όπως την περίφημη εκκλησία-μπαρ/πολυχώρο Òran Mór), ενώ ενδιαφέρον έχει και η Aston Lane, ένα τρίγωνο από γραφικούς πεζόδρομους με μπαράκια, φαγάδικα και σινεμά (3' περπάτημα από το σταθμό μετρό Hillhead). Όσο για τη merchant city είναι κάπως πιο κυριλέ. Ωραία μπαράκια και φαγάδικα μπορείς να βρεις στο κέντρο και στην Sauchiehall street (κάποια από αυτά υπόγεια! :D ).

Επίσης, εγώ στη θέση σου δεν θα έκανα το πρωί βόλτα στο κέντρο (εκτός κι αν θες να ψωνίσεις), αλλά θα πήγαινα West End που είναι πιο ωραία, πράσινα και έχει πιο πολλά να δεις (μουσεία, το Πανεπιστήμιο, ποτάμι, πράσινο-Kelvingrove Park και Botanic Gardens).

Αν θες να ρωτήσεις και κάτι πιο συγκεκριμένο ευχαρίστως να βοηθήσω! :D

Ζηλεύω! :D
 

Kostas-cfu

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Οκ,έχεις δίκιο,τα ψωνια δεν με ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο ταξιδι,οπότε καλύτερα west end για βόλτα το πρωί..αλήθεια απόπλου παίρνω μετρό για West end?και που κατεβαίνω?θα μένω κοντά στον κεντρικό σταθμό τραίνων.
Highlands εννοείς την ημερήσια Με lochness - glencoe?είναι πιο μεγάλη διαδρομή απ την lochmond και κάπου διάβασα ότι η lochmond είναι καλύτερη...σε ζαλισα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom