Ηνωμένο Βασίλειο Γλασκώβη: η παρεξηγημένη Σκωτσέζα

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οκ,έχεις δίκιο,τα ψωνια δεν με ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο ταξιδι,οπότε καλύτερα west end για βόλτα το πρωί..αλήθεια απόπλου παίρνω μετρό για West end?και που κατεβαίνω?θα μένω κοντά στον κεντρικό σταθμό τραίνων.
Από St Enoch και κατεβαίνετε είτε Hillhead, είτε Kelvinbridge ή Kelvinhall. Ο πιο κεντρικός είναι ο Hillhead.

Highlands εννοείς την ημερήσια Με lochness - glencoe?είναι πιο μεγάλη διαδρομή απ την lochmond και κάπου διάβασα ότι η lochmond είναι καλύτερη...σε ζαλισα!!!
Κι εγώ είμαι μεγάλη φαν της Loch Lomond! Απλά σε αυτή μπορείς να πας εύκολα και οικονομικά μόνος σου με τραίνο ή λεωφορείο. Αν είναι να κάνεις tour καλύτερα κάτι πιο μακρινό και δυσπρόσιτο (για μένα!). Και στο tour των Highlands βλέπεις απίστευτα τοπία και εναλλαγές. Η Loch Ness είναι το λιγότερο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Λίγο Glaswegian accent

Είδα αυτό το βίντεο προ ολίγου και θυμήθηκα κι αυτή την ταλαίπωρη ιστορία που ευελπιστώ να αξιωθώ κάποτε να τελειώσω!

Για όποιον θέλει να γελάσει, πάρτε λίγη γλασκωβέζικη προφορά! :haha:

 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πλακα με κανεις !
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιουμπλιάνα
Όσο θα ψάχνω τα κιτάπια μου και τις παλιές μου φωτός, μπορείτε να πάρετε μια πρώτη γεύση από την πόλη βλέποντας μια από τις αγαπημένες μου ταινίες, το «Ae Fond Kiss» του Ken Loach, μια ταινία που καθρεφτίζει πολύ ωραία τα διαφορετικά πρόσωπα και το πολυπολιτισμικό γαϊτανάκι της Γλασκώβης. Και επανέρχομαι!
Το "Ae Fond Kiss" είναι και για μένα αγαπημένη ταινία και ένας βασικός λόγος για να επισκεφθώ τη Γλασκώβη όταν βρεθώ προς Σκωτία μεριά. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για την πόλη. Να είσαι καλά! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το "Ae Fond Kiss" είναι και για μένα αγαπημένη ταινία και ένας βασικός λόγος για να επισκεφθώ τη Γλασκώβη όταν βρεθώ προς Σκωτία μεριά. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για την πόλη. Να είσαι καλά! :)
Χαίρομαι που σου αρέσει! :D
Ναι, είναι τόσο ωραία ταινία!

Και ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια!
Άντε, τώρα που θα πάω θα βγάλω και τις απαραίτητες φωτός για να ολοκληρώσω την ιστορία μου! :)
 

Sia85

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Underwater καλησπερα,θα ηθελα τη βοηθεια σου! προσπαθησα να σου στειλω pm ομως λεει οτι δεν μπορω γιατι ειμαι νεος χρηστης και δεν εχω κανει δημοσιευσεις..αν μπορεσεις επικοινωνησε μαζι μου στο mail μου γιατι δεν βρισκω πουθενα το δικο σου..Σε ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Sia85

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μαλλον ουτε εσυ θα μπορεσεις να επικοινωνησεις μαζι μου δεν φαινεται καπου το μειλ μου...πως θα γινει να συνεννοηθουμε????:((((
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
μαλλον ουτε εσυ θα μπορεσεις να επικοινωνησεις μαζι μου δεν φαινεται καπου το μειλ μου...πως θα γινει να συνεννοηθουμε????:((((
Σου έστειλα pm με το mail μου μόλις τώρα, το έλαβες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom