Γουινέα-Μπισσάου Γουινέα Μπισσάου

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Αγαπητοι φιλοι αν θυμαστε περσυ αναζητουσα παρεα για ταξιδι στη Γουινεα Μπισσαο στη Δυτικη Αφρικη. Και τελικα πραγματοποιησα αυτο το ονειρικο ταξιδι τον Φεβρουαριο του 2012. Με πτησεις απο Αθήνα-Λισσαβώνα, διαμονή δυο μερες εκει στην ομορφη πρωτευουσα της Πορτογαλιας και εκδοση βιζας απο την πρεσβεια της Γουινεας Μπισσαο(ευκολοτατα). Απο Λισσαβωνα-Μπισσαο σε 4 ωριτσες και προσγειωση στο διεθνες αεροδρομιο Οσβαλντο Βιειρα στις 0200 τα ξημερωματα. Ολες οι πτησεις μου με Tap Portugal, παρα πολυ καλη εταιρεία και εμπειροι πιλοτοι ιδιως σε αυτους τους προορισμους.
Ανετα Boeing και καλο σερβις.

Λιγα πραγματα για τη χωρα :
Επισημη γλωσσα τα Πορτογαλικα (πρωην πορτογαλικη αποικια).
Νομισμα το φραγκο δυτικης αφρικης (cfa xof). Η ωρα τους ειναι 2 ωρες πισω απο την ελλαδα. Θρησκεια ο ανιμισμος με 50%, ισλαμιστες 45% και χριστιανοι το υπολοιπο 5%. Καταλληλη εποχη για ταξιδι στη χωρα ειναι απο τελη Νοεμβριου εως και Φεβρουαριο.

Συνεχιζω τωρα την εμπειρια μου.
Απο το αεροδρομιο με παρελαβε τζιπ με οδηγο του ξενοδοχειου και με πηγε σε αυτο. Βγαινοντας στη λεωφορο και ακομα ξεκινωντας απο το παρκινκ του αεροδρομιου με μεθυσε η μυρωδια της Αφρικης....
Μια μοναδικη μυρωδια μια σπανια μυρωδια αναμεμειγμενη απο καμμενο χορτο με μυρωδια των μανγκο και των δενδρων και φυτων της Αφρικης..

Η Μπισσαο ειναι η πρωτευουσα της χωρας αλλα σε καμμια περιπτωση δεν την πιανει το ματι σου για πρωτευουσα. Ασφαλτοστρομενοι δρομοι μονο οι κεντρικοι και οι υπολοιποι χωματοδρομοι με λακουβες και πολλες μα πολλες λιμνουλες με λιμναζοντα πανβρωμικα στασιμα νερα.
Καποια αξιοθεατα αλλα κυριως τα αποικιακα παμπαλαια κτιρια και σπιτια, ο κοσμος και η κουλτουρα τους που φαινεται αμεσως στο δρομο.
Πηγα και καποιες εκδρομουλες σε καποια χωρια και πιο μικρες πολεις και μπηκα πιο πολυ στο πετσι της Δυτικης Αφρικης και των ανθρωπων της.

Φαγητο??? Μονο στο ξενοδοχειο που εμενα οπου εκει ετρωγαν καθημερινα ολοι οι υπαλληλοι των Ηνωμενων Εθνων και καποιων αλλων υπηρεσιων.

Απαραιτητα εμβολια για το ταξιδι στη χωρα, αυτα του κιτρινου πυρετου, ηπατιτιδας Α και Β, απαραιτητως.

Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση παρα το οτι το ειχα διαβασει και σε ξενα φορουμ ηταν η καλοσυνη και η χαλαροτητα των ντοπιων. Ανθρωποι με το χαμογελο στα χειλη καθημερινα παρα τη δυσκολη κατασταση διαβιωσης τους και ετοιμοι να σε εξυπηρετησουν αμεσως. Φυσικα ημουν ο μονος τουριστας-ταξιδιωτης γιατι η χωρα δεν ξερει τι σημαινει ακομα τουρισμος. Εχει πολλους λευκους αλλα εργαζονται εκει στο κτιριο των Ηνωμενων Εθνων , σε ιεραποστολες και σε αλλες υπηρεσιες.
Βρηκα αμεσως ξεναγο και μεσο μεταφορας για τις αποδρασεις μου και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα ασφαλειας ή οτιδηποτε αλλο.

Μπορω να σας διηγουμαι σελιδες αρκετες αλλα θα σας κουρασω.
Ενα σας λεω. Οποιος μπορει να παει εκει ενα ταξιδι θα βιωσει μοναδικες εμπειριες. Μην νομιζετε οτι ειναι ιδιαιτερο ακριβο ταξιδι τελικα.
Μου κοστισε συνολικα με πτησεις,ξενοδοχεια και φαγητα : 1.900 ευρω.
Πρακτορειο μου ζητουσε 5000!!!!
Φυσικα τα εκλεισα ολα απο το ιντερνετ μονος και μονος ημουν στη μικροσκοπικη αυτη χωρα της Μαυρης ηπειρου. Και επαναλαμβανω δεν αισθανθηκα τον παραμικρο φοβο. Οταν κατεβαινω Ομονοια νυχτα....εκει....φοβαμαι...

Απολαυστε και μερικες φωτο απο το ταξιδι...

SANY0240.JPG


SANY0247.JPG


SANY0255.JPG


SANY0253.JPG



SANY0291.JPG


SANY0313.JPG
 

Attachments

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Εξαιρετική ιστορία και πληροφορίες, εκπληκτικές εικόνες! Νομίζω οι πρώτες πληροφορίες που έρχονται από την συγκεκριμένη χώρα..;

(Η τελευταία φώτο μπαίνει άνετα και στο θέμα "Παιδιά του κόσμου" ;) )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι δεν κουραζεις ..ισα ισα οι περισσοτεροι μας θα ηθελαν να διαβασουν περισσοτερες εμπειριες -εντυπωσεις για τη χωρα αυτη.Δεν υπαρχουν πολλα εδω μεσα ....δεν θυμαμαι κ καλα ..ο Yorgos ειχε παει σε αυτη τη χωρα αναμεσα στις αλλες που γυρισε στη Δυτικη Αφρικη ?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Συμφωνω με Κλεο, δεν κουραζεις, ισα ισα που θα θελαμε περισσοτερες λεπτομερειες!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πλάκα μας κάνεις - Εδω δεν κουραζόμαστε να διαβάζουμε για μέρη που έχουμε πάει 2 + 3 φορές κ θα μας κουράσεις εσυ ?
Δώσε ιστορίες στο λαό !!!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Περιμένουμε κι άλλα, μη νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες τόσο εύκολα, ε; :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η πρωτεύουσα προφέρεται Μπισσάο ή Μπισσάου;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περιμένουμε κι άλλα, μη νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες τόσο εύκολα, ε; :D
+1!

Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι κανένας πιστεύει ότι τώρα ξεμπέρδεψες! Αυτό θα είναι απίστευτο...

Λοιπόν, πρέπει να πείς λεπτομέρειες, τα πάντα, πως βγάζεις βίζα, πόσο κοστίζει, που ακριβώς έμεινες, πόσες μέρες νομίζεις ότι χρειάζεται κανείς και και και χίλια δυό!
Μην πάει και εξαφανιστείς απότομα, τουλάχιστον θα έχεις πεί και κάτι...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες, αυτός είναι ένας προορισμός για τον οποίο δεν γνωρίζουμε τίπτα! Οπότε συνέχισε την ιστορία σου με αναλυτικές λεπτομέρειες!
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Λοιπον φιλοι,καταρχήν η πρωτεύουσα προφέρεται Μπισσάου.
Μερικες πληροφοριες ακομα. Για τη βιζα πηρα σαφεστατες πληροφοριες απο το thorn tree lonely planet. Ολοι οι υπολοιποι φορεις....μαυρα μεσανυχτα!! Την βιζα την βγάζεις απο την Πρεσβεία της χώρας που υπάρχει στη Λισσαβώνα,πολυ ευκολα.Οταν φτάνεις βλέπεις μια ουρά απο ανθρώπους που περιμένουν για ανανέωση ή αλλαγή διαβατηρίου αλλα εσυ πάς πρώτος στο γκισέ στην ομορφη παχουλή μαυρουλα και σου δινει να συμπληρωσεις μια αιτηση η οποια ειναι στα Πορτογαλικα μονο!! Κουτσα στραβα γραφεις το ονομα σου και οτι αλλο σου προκυψει(εγω εγραψα οτι ειμαι δασκαλος....χαχαχαα). Η ουσια ειναι τα 70 ευρω και παιρνεις τη βιζα τσακ μπαμ. Ειναι ο καλυτερος τροπος να παρεις βιζα για εμας τους Ελληνες γιατι συμφερει καλυτερα να πας Λισσαβωνα.Ετσι βλεπεις και καμμια μερα την πανεμορφη Λισσαβωνα. Εγω εμεινα σε ενα μινι χοτελι στο κεντρο με 30 ευρω το δωματιο καθαροτατο, ανετο και με ανετοτατη προσβαση στα παντα της πολης(residensial villa nova). Εμεινα Λισσαβωνα 2,5 μερες να τη δω λιγο και μετα αναχωρησα για Μπισσαου οπου εμεινα 5 μερες. Πιστευω οτι με 5 μερες εχεις δει τα παντα στη Γουινεα Μπισσαου και δεν χρειαζεται παραπανω γιατι δεν εχει και τιποτε ουσιωδες να δεις εκτος απο φυση,ανθρωπους,ηθη και εθιμα και κουλτουρα αφρικανικη.
Λοιπον Αντωνη εσεις ρωτατε εγω απανταω....ειμαι στη διαθεση σας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λεπτομέρειες κι από μένα παρακαλώ
Όσο κι αν αισθάνομαι προνομιούχος που έχω δει ήδη τις φωτό σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom