Ρωσία Διαδικαστικα για Μοσχα

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Καλησπερα σε ολους!! Τον Δεκεμβρη εχω κλεισει εισιτηρια για Μοσχα και ξεκιναω σιγα σιγα να ξεκαθαρισω τα διαδικαστικα ωστε να μην ψαχνω τελευταια στιγμη!! Εχω βγαλει καποια ακρη αλλα θελω μια βοηθεια απο οποιον εχει παει. Ξεκιναω λοιπον απο τα βασικα..θα πω τι εχω δει οτι χρειαζεται και οτι μπορειτε διορθωνετε η συμπληρωνετε:

-Βιζα: Διαβατηριο εχω ηδη που αργει να ληξει. Για τη βιζα απο οτι εχω καταλαβει χρειαζεται την προσκληση την οποια φανταζομαι οτι το οενοδοχειο μου δε θα παρεχει δωρεαν μιας και σκοπευω να κλεισω χοστελ λογω μικρου budget! Οποτε αγοραζω ονλαιν την αιτηση με περιπου 15 ευρω. Επειτα αυτη την αιτηση την εκτυπωνω και την πηγαινω στο προξενειο μαζι με το διαβατηριο, φωτογραφια, ασφαλιση υγειας που βγαζω διπλα με 2 ευρω/μερα και πληρωνω εκει παραβολο 56 ευρω απο οτι μου ειπαν. Και βγαινει σε καποιες μερες. Σωστα αυτα ως προς τη διαδικασια και το που καταθετω τα χαρτια; Αν οχι διορθωστε με.

- σκοπευω να μεινω 3 μερες μοσχα και 3 Αγια Πετρουπολη οποτε πρεπει να δηλωσω ονοματα ξενοδοχειων και για τις δυο πολεις οταν θα κανω την αιτηση για τημ προσκληση; Ξενοδοχεια δε θα κλεισω απο τωρα!

- η μεταφορα μου προς και απο Αγια πετρουπολη θα γινει με τρενο. Ξερω οτι το σαπσαν ειναι το γρηγορο αλλα θελω να παω και τη μια φορα εστω με βραδυνο οποτε αν καποιος εχει εμπειρια απο καποιο οικονομικο βραδυνο τρενο μου λεει.

Ας ξεκινησω με αυτα και οποιος μπορει βοηθαει!! Σορρυ αλλα μου φαινεται οτι ειναι περισσοτερες διαδικασιες και απο οταν πηγα αμερικη και δεν το περιμενα!! Και εννοειται οτι οποιαδηποτε αλλη πληροφορια-βοηθεια μπορειτε τη λετε!! Ευχαριστω προκαταβολικα
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
-Βιζα: Διαβατηριο εχω ηδη που αργει να ληξει. Για τη βιζα απο οτι εχω καταλαβει χρειαζεται την προσκληση την οποια φανταζομαι οτι το οενοδοχειο μου δε θα παρεχει δωρεαν μιας και σκοπευω να κλεισω χοστελ λογω μικρου budget! Οποτε αγοραζω ονλαιν την αιτηση με περιπου 15 ευρω. Επειτα αυτη την αιτηση την εκτυπωνω και την πηγαινω στο προξενειο μαζι με το διαβατηριο, φωτογραφια, ασφαλιση υγειας που βγαζω διπλα με 2 ευρω/μερα και πληρωνω εκει παραβολο 56 ευρω απο οτι μου ειπαν. Και βγαινει σε καποιες μερες. Σωστα αυτα ως προς τη διαδικασια και το που καταθετω τα χαρτια; Αν οχι διορθωστε με.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%F3%E7%F2-visa-%E3%E9%E1-%F1%F9%F3%DF%E1.html
το παραβολο νομιζα 35 αλλα αν σου ειπαν ετσι οκ...

- σκοπευω να μεινω 3 μερες μοσχα και 3 Αγια Πετρουπολη οποτε πρεπει να δηλωσω ονοματα ξενοδοχειων και για τις δυο πολεις οταν θα κανω την αιτηση για τημ προσκληση; Ξενοδοχεια δε θα κλεισω απο τωρα!
Nαι θα πρεπει να τα δηλωσεις...


ζηλευω το ταξιδι σου.... i miss Moscow:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σορρυ αλλα μου φαινεται οτι ειναι περισσοτερες διαδικασιες και απο οταν πηγα αμερικη και δεν το περιμενα!!
Αυτό δεν είναι τίποτα. Έχω περάσει 3-4 επίπεδα δυσκολίας παραπάνω, προσπαθώντας, όντας ο ίδιος στην Αγ. Πετρούπολη, να εκτελωνίσω το περιεχόμενο μιας βαλίτσας μου που έφτασε με καθυστέρηση από το Παρίσι στη Μόσχα, με τους τελωνειακούς, φυσικά, να μη μιλάνε γρι Αγγλικά, Γαλλικά ή Γερμανικά.... Η ρωσσική γραφειοκρατία που έχουν στις βίζες είναι αστειότητα μπροστά σ' αυτή που έχουν στα τελωνεία...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εγω δε θα μιλήσω περί βίζας και τα σχετικά. Τα έχουμε γράψει αναλυτικά σε αλλα θρεντς
Θα σου πω μόνο ότι 3 μέρες στη Μόσχα , εκτός απο το ότι θα δεις ελάχιστα , θα σου βγει και η γλώσσα για να τα προλαβεις.
Βάλε 2 μέρες παραπάνω για να έχεις μια καλη εικόνα της τεράστιας αυτής πόλης
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
7 μερες ειναι συνολο ολοκληρες, οποτε ελεγα να μεινω 3+1 μερες μοσχα, να φυγω το βραδυ της τεταρτης μερας με το τρενο για Αγια πετρουπολη και επιστροφη ξηκερωματα της 8ης για αναχωρηση απο μοσχα και παλι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
7 μερες ειναι συνολο ολοκληρες, οποτε ελεγα να μεινω 3+1 μερες μοσχα, να φυγω το βραδυ της τεταρτης μερας με το τρενο για Αγια πετρουπολη και επιστροφη ξηκερωματα της 8ης για αναχωρηση απο μοσχα και παλι.
Προετοιμάσου καλά και ξεκίνα εντατική γυμναστική απο τώρα! :haha:
Στην Αγ.Πετρούπολη ήταν το μόνο 3,5ήμερο που έβγαλα φουσκάλες απ'το περπάτημα... εννοείται με αθλητικά παπούτσια (με αυτά δηλαδή που κάνω kick boxing 2 ώρες και δε νοιώθω τίποτα).
Πιστεύω βέβαια ότι πήρα πολύ καλή άποψη της εικόνας, είδα όσα ήθελα να δώ, αλλά σου λέω τα φτύσαμε!
Μόσχα δεν έχω πάρει, αλλά όπως σε ενημερώνει η ευαγγελία απο πάνω, το ίδιο είναι!

Υ.Γ. Φαντάζομαι θα πάς στο Ερμιτάζ, ε; Αν και λογικά δε θα γίνεται τοσος πανικός όταν πας, κλείσε εισιτήριο online τώρα! Εμείς δεν είχαμε κλείσει και περιμέναμε πάνω απο 1 ώρα στην ουρά και κάτω απο τον ήλιο. Όσοι έχουν αγορασμένο εισιτήριο μπαίνουν απο άλλη είσοδο.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Επισης επειδη το μονο τηλεφωνο που μου εδωσαν απο την πρεσβεια παρολο που τονισα οτι θελω να τα κλεισω μονος μου και οχι μεσω πρακτορειου, ειναι ενα τηλ του κεντρου βιζας, στο οποιο μου λενε οτι μονο εκει πλεον βγαζουν βιζα με 56 ευρω και ακομα και αν παω στο προξενειο θα με στειλουν εκει. Οπως ειπε αυτη ειναι το κεντρο βιζας εκει και μονο εκει πλεον βγαινει γιατι συνεργαζονται επισημα με το πρακτορειο. Λιγο μου βρωμαει αυτο γιατι τοσο ξερω οτι παιρνουν στα πρακτορεια που βγαζουν τη βιζα. Ξερεις κανεις αν ακομα βγαζουν κανονικα βιζα στο προξενειο στο Χαλανδρι με 35 ευρω;
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Καλημερα Αντωνη! Εννοειται θελω να παω..εχω καιρο ακομα μεχρι τοτε αν και νομιζα γενικα οτι θα ειναι τουριστικη περιοδος τοτε λογω Χριστουγεννων κτλ αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει τοσο τουρισμο τοτε!! Μαλλον ολοι γοβουνται το κρυο!! Οποτε οπως καταλαβαινεις αφου δε φοβαμαι το κρυο, δε με φοβιζει ουτε το περπατημα!! Ξερω οτι και οι αποστασεις της ειναι τεραστιες
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημερα Αντωνη! Εννοειται θελω να παω..εχω καιρο ακομα μεχρι τοτε αν και νομιζα γενικα οτι θα ειναι τουριστικη περιοδος τοτε λογω Χριστουγεννων κτλ αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει τοσο τουρισμο τοτε!! Μαλλον ολοι γοβουνται το κρυο!! Οποτε οπως καταλαβαινεις αφου δε φοβαμαι το κρυο, δε με φοβιζει ουτε το περπατημα!! Ξερω οτι και οι αποστασεις της ειναι τεραστιες
Εγώ βίζα έβγαλα τέλος Μαΐου απ'το Προξενείο Θεσ/νίκης με 35?, αν έχει αλλάξει κάτι, δε το γνωρίζω. Μήπως εννοούν ότι σου βγαίνει 56? με την ασφάλεια; Δεν ξέρω...

Πάντως όταν σιγουρέψεις το ταξίδι, κλείσε Οnline για το Ερμιτάζ, να'σαι σίγουρος!
Επίσης, μην πληρώσεις 200 ρούβλια για φωτογραφίες, τραβάς έτσι κι αλλιώς, αυτά τα 200 είναι για κάτι πιο επαγγελματικό νομίζω.

Αν θές πληροφορίες για Αγ.Πετρούπολη, ρώτησέ με όσο ''θυμάμαι'' ακόμη.

(μην χάσεις το peterhoff αν και δεν ξέρω πως θα είναι Δεκέμβριο)
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Να σου πω εγω πως θα ειναι!! Συντριβανια, κηποι και σκαλες θα εχουν γινει ενα ολα απο το χιονι!! :D αν και ειναι πολυ γραιο και θελω να το δω και αυτο!! Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι θα εχει λιγες ωρες ηλιοφανεια τοτε!!
Οτι θες να πεις για Αγια πετρουπολη ελευθερα!! Δε μου ερχεται κατι να ρωτησω αλλα καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!! Μονο για τα τρενα Μοσχα-Αγια πετρουπολη εχω αποριες αλλα φανταζομαι δε θα πηρες! Οσο για τα 56 ευρω ειναι χωρις την ασφαλεια..απλα εχω ακουσει οτι σε προωθουν κατευθειαν σε τουριστικα γραφεια που βγαζουν τη βιζα με επιπλεον 21 ευρω..προφανως για να παιρνουν καμια προμηθεια και απο εκει! Αφου εβγαλες στο προξενειο τον Μαιο προφανως ισχυει ακομα!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επισης επειδη το μονο τηλεφωνο που μου εδωσαν απο την πρεσβεια παρολο που τονισα οτι θελω να τα κλεισω μονος μου και οχι μεσω πρακτορειου, ειναι ενα τηλ του κεντρου βιζας, στο οποιο μου λενε οτι μονο εκει πλεον βγαζουν βιζα με 56 ευρω και ακομα και αν παω στο προξενειο θα με στειλουν εκει. Οπως ειπε αυτη ειναι το κεντρο βιζας εκει και μονο εκει πλεον βγαινει γιατι συνεργαζονται επισημα με το πρακτορειο. Λιγο μου βρωμαει αυτο γιατι τοσο ξερω οτι παιρνουν στα πρακτορεια που βγαζουν τη βιζα. Ξερεις κανεις αν ακομα βγαζουν κανονικα βιζα στο προξενειο στο Χαλανδρι με 35 ευρω;
Εμείς βγάλαμε τον Μάρτη από το Χαλάνδρι με 35 ευρώ..Ήταν εύκολη η διαδικασία και ήταν εξυπηρετικοί..
 

marychristop

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια! Επειδή κι εγώ ετοιμάζομαι να κάνω το ίδιο ταξίδι φέτος τον Ιανουάριο, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά με τη βίζα και τα τρένα από μόσχα για αγία πετρούπολη αλλά και την online αίτηση που αναφέρεις πως αγόρασες; ευχαριστώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.435
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom