Τουρκία Διακοπες για βουτιες στην Τουρκια

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα μεταφέρω τη προσωπική μου εμπειρία από κρουαζιέρα με γολέτα που είναι πολύ διαδομένη στην Τουρκία κι αξίζει αν πρόκειται για μια μεγάλη παρέα. Για 7 ημέρες θυμάμαι πριν χρόνια είχαμε πληρώσει κάπου λιγότερο από 300 ευρώ το άτομο με εξαιρετικό πρόγευμα, μεσημεριανό και δείπνο. Η διαδρομή ήταν από Fethiye ως σχεδόν το Oludeniz (το οποίο δεν είδαμε) Ήταν οι πιο τεμπέλικες διακοπές της ζωής μου. Ξάπλα, μπάνιο, φαί. Από αυτά που είδα καμμία παραλία της τουρκίας δεν με ενθουσίασε, εξ'ου και νομίζω ότι καλλιέργησαν αυτού του είδους διακοπές όπου απλά βουτάς από τη γολέτα (μιας και έχουν υποδομές σε μαρίνες).
Κι εκεί μη νομίσετε, τουρισμός φθηνού πακέτου πάει κατά κανόνα, μας έκαναν παράπονα πράκτορες. Πάντως από παραλίες, Ελλάδα και πάλι Ελλάδα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
κοίτα δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι πολλοί πηγαίνουν στο αϊβαλί στην παραλία (Σαρίμσακλι)...είναι όμορφα, σχετικά φθηνά και με πάρα πολύ καλή νυχτερινή ζωή!!
Σαρίμσακλι ούτε στον χειρότερο εφιάλτη μου δεν θέλω να το ξαναδώ. Παραλία επιπέδου Καμένων Βούρλων και πολύ λέω. Ούτε να το σκέφτεστε. Όποιος πήγε και το ευχαριστηθηκε, μάλλον δεν έχει πάει ποτέ του σε θάλασσα της προκοπής.
Δεν έχω πάει στις νότιες ακτές της Τουρκίας, αλλά το κομμάτι απέναντι από τα ελληνικά νησιά δεν έχει σύγκριση με τις αντίστοιχες δικές μας. Φυσικά η Τουρκία έχει χίλιες δυο ομορφιές και αξίζει το ταξίδι και με το παραπάνω αλλά όχι για τις παραλίες της.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το διαβολάκι δε μπορεί παρά να ξεμυτίσει...αν αυτό που ζητάς είναι παραλίες, ήλιος, θάλασσα, ακόμα και καλύτερα να προσφέρει η Τουρκία, δε σκέφτεσαι τουλάχιστον φέτος να ενισχύσεις με τα λεφτά σου λίγο την Ελλάδα; Εννοώ..αφού δεν πρόκειται να πας σε κάτι εξωτικό ή σε κάτι διαφορετικό, γιατί να μη βοηθήσουμε λίγο την κατάσταση εδώ;
Κατήχηση τέλος...απλώς μ'έχει πιάσει το απαισιόδοξό μου για το μέλλον της χώρας..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αν ο φίλος δεν θέλει να περιοριστεί στο Αιγαίο, πιστεύω η καλύτερη επιλογή είναι η Μεσογειακή Τουρκία π.χ. Ölüdeniz
 

panoz

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το διαβολάκι δε μπορεί παρά να ξεμυτίσει...αν αυτό που ζητάς είναι παραλίες, ήλιος, θάλασσα, ακόμα και καλύτερα να προσφέρει η Τουρκία, δε σκέφτεσαι τουλάχιστον φέτος να ενισχύσεις με τα λεφτά σου λίγο την Ελλάδα; Εννοώ..αφού δεν πρόκειται να πας σε κάτι εξωτικό ή σε κάτι διαφορετικό, γιατί να μη βοηθήσουμε λίγο την κατάσταση εδώ;
Κατήχηση τέλος...απλώς μ'έχει πιάσει το απαισιόδοξό μου για το μέλλον της χώρας..
Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου αλλα η αληθεια ειναι πως οχι δεν νιωθω καμια υποχρεωση να ενισχυσω οικονομικα κανεναν... Ειχα την ευκαιρια τους να με κανουν " πελατη" τους χρονια τωρα αλλα δεν θελησαν. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωθω ασχημα που δεν τους προτιμω τωρα πια.

Αγαπω παρα πολυ τα ελληνικα νησια και την θαλασσα. Δεν ειναι πατριωτικο ομως το θεμα. Ναι εχουμε ωραια νησια αλλα ας δουμε και κατι αλλο απο την πονηρια πρωην βοσκων που το γυρισαν στις ξενοδχειακες επιχειρησεις σε ενα βραδυ...

...και ζητουν και οτι θελουν γιατι δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους και τι γινεται γυρω τους...



Μια σκεψη λοιπον για αλλαγη ηταν τα τουρκικα παραλια. Απο οτι διαβασα και απο τις απαντησεις που πηρα μαλλον δεν καλυφθηκα απο την αποψη ποιοτητας παραλιας-θαλασσας.

Ετσι κι αλλιως ο λογος ηταν λιγες μερες βουτιων πριν τις κανονικες μου διακοπες. Φετος βλεπετε θα φυγω εξω και θα ειναι σε πολη. Παραθαλασσια μεν αλλα πολη... Ειπα λοιπον μπας και υπηρχε οικονομικοτερος τροπος απο αυτον που γνωριζω να ριξω τις βουτιες μου για 4-5 μερες.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ειπα λοιπον μπας και υπηρχε οικονομικοτερος τροπος απο αυτον που γνωριζω να ριξω τις βουτιες μου για 4-5 μερες.
Εγώ μπάνια είχα κάνει μόνο στο Κουσάντασι, όπου πέρασα με καραβάκι από Σάμο (γύρω στις 2 ώρες). Φτηνή διαμονή, φαϊ και διασκέδαση, θάλασσες συμπαθητικές, όχι κάτι αξιομνημόνευτο. Από 'κει μπορείς να κάνεις ωραίες εκδρομές, αλλά αν κατάλαβα καλά δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Αν βρεις φτηνά αεροπορικά δε σκέφτεσαι και την Κύπρο; Είναι κάπως πιο οικονομικά από εδώ και έχει αρκετές ωραίες παραλίες. Και θα νιώσεις ότι είσαι Ελλάδα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου αλλα η αληθεια ειναι πως οχι δεν νιωθω καμια υποχρεωση να ενισχυσω οικονομικα κανεναν... Ειχα την ευκαιρια τους να με κανουν " πελατη" τους χρονια τωρα αλλα δεν θελησαν. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωθω ασχημα που δεν τους προτιμω τωρα πια.

Άσχημα σίγουρα όχι...Εξάλλου εσύ κουράστηκες να βγάλεις τα λεφτά αυτά όλο το χειμώνα, έχεις ήδη ενισχύσει τη χώρα με φόρους κλπ, σου αξίζει να τα ξοδέψεις οπουδήποτε..Άσε που πάλι πληρότητα θα έχουν τα ελληνικά νησιά και να μην πάμε εμείς!

Μια σκεψη λοιπον για αλλαγη ηταν τα τουρκικα παραλια. Απο οτι διαβασα και απο τις απαντησεις που πηρα μαλλον δεν καλυφθηκα απο την αποψη ποιοτητας παραλιας-θαλασσας.

Και όμως, οι παραλίες που έστειλε η mfish φαίνονται καταπληκτικές!


Φετος βλεπετε θα φυγω εξω και θα ειναι σε πολη. Παραθαλασσια μεν αλλα πολη...

Που, που;
(αυξάνω κατά 10 χαρακτήρες..)
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
για θερινες διακοπες και μπανια αν παει ο ελληνας στα παραλια θα απογοητευθει..ειναι προτιμοτερο να ψαξει να βρει καποιο φτηνοτερο μερος εδω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom