Τσεχική Δημοκρατία Διαμονή στην Πράγα

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γεια σας, τα φώτα σας παρακαλώ. ;) Πρόκειται να επισκεφτω την Πραγα κατα τα τελη Μαρτιου και θα ήθελα να μου πείτε που προτεινετε καλύτερα για διαμονη. Στην παλια πολη?? Η αλλου? Γιατι εγω βασικα ψαχνω ενα ξενοδοχειο στο οποιο να μπορω να επιστρεψω με τα ποδια τα βραδια αν εχουν κλεισει τα μετρο, τραμ κτλ. Βρήκα ένα στην παλια πολη, το hotel Constans
Booking.com: Hotel Constans, Πράγα, Τσεχία - 370 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

και ένα το οποιο λέει πως είναι στο κεντρο της πολης, το Grand Htel Bohemia, αλλα από οτι ειδα στο google earth ειναι πολυ μακρια το ένα από το άλλο. Και μάλιστα σε αλλη πλευρα του ποταμου το μεν, στην αλλη το δε.
Booking.com: Grand Hotel Bohemia, Πράγα, Τσεχία - 385 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Αυτο που με μπερδευει ειναι πως και για τα 2 λεει πως ειναι στο κεντρο. Το κεντρο της Πραγας όμως ποιο ειναι? Δεν ειναι η παλια πολη? Για αυτο εμπειροι ταξιδευτες μου, περιμενω τα φωτα σας για το ποιο ειναι το καλυτερο μερος για να μεινει κανεις στην Πραγα ώστε να μπορεί να επιστρεψει με τα ποδια τα βραδια.

Επίσης εκλεισα και μια διανυκτερευση στο Τσεσκυ κρουμλοβ, ωστε να νοικιασουμε αυτοκινητο και να δουμε λιγο τσεχικη επαρχια (καρλοβι βαρι,
πιλσεν κτλ) και θα ηθελα και εδω καμια προταση. Το αυτοκινητο το παραλαμβανω πρωι της μιας μερας, διανυκτερευουμε στο τσεσκι και το παραδιδουμε το βραδυ της επομενης στο αεροδρομιο οπου και γυριζουμε πισω. Τι λετε να επισκεφτουμε?? (ειμαστε του τρεξιματος και μπορουμε όλη μερα να γυριζουμε χωρις πολλες πολλες στασεις)

Θα περιμενω με πολλη ανυπομονησια τις απαντησεις σας!!! :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
To Κονστάνς είναι στη Μάλα Στράνα, κατω από το κάστρο. Η περιοχή είναι πανέμορφη και όλοι οι τουρίστες κατευθύνονται εκεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, για το βράδυ δεν ξέρω τι γίνεται εκεί αλλά από τη δική μου εμπειρία η νυχτερινή ζωή είναι από την άλλη πλευρά του ποταμού και προς τη Βενεσλάς που είναι σχεδόν κοντά η δεύτερη επιλογή σου. Η Πράγα έχει φτηνά ξενοδοχεία και διαμερίσματα και αν είναι να ταιξιδέψεις τον Μάρτη δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς πριν το ψάξεις.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δύσκολο να ορίσεις Κέντρο της Πράγας, για άλλους είναι η παλιά πόλη, για άλλους η Πλατεία του Θεάτρου. η γνώμη, μου, η Πράγα περπατιέται εύκολα, την έχω επισκεφτεί 9 με 10 φόρες, κι πάντα έμενα δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμό (λόγο οικονομίας) κι από το παλιό κέντρο πάντα γύρναγα με τα πόδια στο ξενοδοχείο ;)
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Κι εγω οταν εμεινα στην Πραγα εμεινα κοντα στο σταθμο και πηγαινα παντου με τα ποδια. Η παλια πολη δεν ειναι μακρια αλλα ακομα και να ηταν ειναι τοσο ομορφα να περπατας στην Πραγα που δε σε νοιαζει τπτ...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Booking.com: Best Western Hotel P

check this! πας παντου με τα ποδια! κ τιμη σουπερ οπως και παροχες!
Κι εγώ σε αυτό έμεινα όταν πήγα στην Πράγα. οκ, δεν είναι κανένα πολυτελές ξενοδοχείο, αλλά είναι καθαρό, το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό, το πρωινό είναι καλό και η τιμή σούπερ όπως λέει και η elenara. Και φυσικά είναι κεντρικό και δε χρησιμοποίησα καθόλου μμμ για να μετακινηθώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
To Κονστάνς είναι στη Μάλα Στράνα, κατω από το κάστρο. Η περιοχή είναι πανέμορφη και όλοι οι τουρίστες κατευθύνονται εκεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, για το βράδυ δεν ξέρω τι γίνεται εκεί αλλά από τη δική μου εμπειρία η νυχτερινή ζωή είναι από την άλλη πλευρά του ποταμού και προς τη Βενεσλάς που είναι σχεδόν κοντά η δεύτερη επιλογή σου. Η Πράγα έχει φτηνά ξενοδοχεία και διαμερίσματα και αν είναι να ταιξιδέψεις τον Μάρτη δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς πριν το ψάξεις.
Καλή περιοχή είναι και ήσυχη, με μερικά καλά εστιατόρια και ελάχιστους τουρίστες (σε σύγκριση με την Παλιά Πόλη που γίνεται χαμός). Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι λίγο ψηλά - αν γυρνάτε με τα πόδια θα λαχανιάσετε λιγάκι γιατί είναι ανηφορικά. Μακρυά πολύ δεν είναι, κάπου ένα 20-λεπτο με τα πόδια από τη γέφυρα του Καρόλου.

Πιο χαμηλά, προς τη γέφυρα, έχει αρκετές καλές επιλογές (σχέση ποιότητας/τιμής) και με καλύτερη πρόσβαση στα ΜΜΜ (στάση τραμ στην πλατεία του Αγ. Νικολάου, μετρό Malostranska). Μιας και υπάρχει αρκετός χρόνος, θα πρότεινα κι εγώ να το ψάξεις. Προσωπικά, στην περιοχή αυτή, έμεινα στο Waldstein Hotel που αποτελείται από δύο κτίρια - ουσιαστικά - (ένα παλιό του 17ου αιώνα κι ένα καινούργιο). Αξίζει να μείνεις στο παλιό - αν ψάχνεις ταυτότητα και χαρακτήρα. Και μόλις 5-10 λεπτά με τα πόδια από τη γέφυρα, 200μ. από το σταθμό του μετρό ή τη στάση του τραμ (εισιτήρια σου δίνουν κι απ' τη ρεσεψιόν).

Hotel Waldstein - Accommodation in Prague historical centre
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έκλεισα και γω για Πραγα για τις 15 Δεκεμβρίου..Το ξενοδοχειο είναι το Eurostars David..Λέει 15 λεπτά με τα πόδια από τη γέφυρα του Kαρόλου. Αρχικά είχα κλεισει στο NH Praha Radlicka αλλά το ακύρωσα γιατί στο χάρτη φαίνεται αρκετά μακρυα απ'το κέντρο και θα χρειαζόταν μετρό.. Ξέρει κανεις τα ξενοδοχεία αυτά; Καλά έκανα;
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
όταν πάω Πράγα, πάντα, μα πάντα θα τρωω εδώ
Pivnice U Milosrdn?ch | Speciality ?esk? kuchyn? | Poledn? menu | P??jemn? posezen? v centru Prahy

είναι φθηνό κι υπέροχο φαί. κυρίως είναι για τους Τσέχους, μιας κι έχουν Μενού στα Τσέχικα, άλλα το πρωσοπικό μιλάει αγγλικά ;)

ειδικά, κάθε μέρα έχουν διαφορετικό σετ μενού, πρως 3 ή 4 ευρώ με σούπα, 2 πιάτο κι μπύρα ;)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Κι εγώ στο Best Western Hotel Pav έμεινα και στο προτείνω ανεπιφύλακτα! Καθαρό, περιποιημένο, κεντρικότατο και σε πολύ καλή τιμή (50? περίπου το δίκλινο αν κάνεις την κράτηση σχετικά νωρίς). Ούτε εγώ χρησιμοποιήσα καθόλου μέσα μαζικής μεταφοράς, πήγαινα παντού με τα πόδια. Η Πράγα είναι πανέμορφη πόλη και ειδικά την εποχή που θα πας δε θα έχει τόσο κρύο και θα την απολαύσεις στο έπακρο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom