Τσεχική Δημοκρατία Διαμονή στην Πράγα

gaidouri

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!

Σας διαβάζω καιρό, ιδικά σε περιόδους που ετοιμάζουμε κάνα ταξιδάκι αλλά σήμερα αποφάσισα να κάνω account :)
Δεν ανοίγω νέο thread μιας και βλέπω ενεργή εδώ την συζήτηση και περί διαμονής στην Πράγα είναι η ερώτησή μου!

Σε 10 μέρες πάω λοιπόν Πράγα για 4 ημερες!

Έκανα όμως (νομίζω) ένα λαθάκι! :lol:

Έχοντας υπ όψιν ότι:

1) Το ταξί είναι ακριβό από αεροδρόμιο
2) Οι περισσότεροι ταξιτζήδες είναι απατεώνες και δίνουν ρέστα άλλα βουλγάρικα νομίσματα
3) Υπάρχει στο πλάνο και μια μονοήμερη ίσως στο Κάρλοβυ Βάρυ

Βρήκα ένα αμαξάκι παραλαβή/παράδοση αεροδρόμιο 95 ευρώπουλα και παρορμητικά το έκλεισα :bleh: πριν καλά καλά κλείσω ξενοδοχείο :clap:

Βλέπω όμως τώρα, κατόπιν εορτής, ότι το αμάξι μάλλον θέλει το δικό του μονόκλινο στο ξενοδοχείο, αν υπολογίσουμε ότι θέλει άλλα 25-30 ευρώ parking την ημέρα.....

Το μοναδικό hotel που έχω βρει με δωρεάν parking και να το λέει ξεκάθαρα, είναι το Boat Hotel που έχει στον ποταμό. Διαβάζω πάρα πολύ καλά σχόλια, είναι και 4ων αστέρων και δεδομένου ότι έχει δωρεάν πάρκινγ είναι στα οικονομικά όρια που έχουμε θέσει για ξενοδοχείο (75 τη βραδιά). Θα προτιμούσα να έβρισκα κάτι φθηνότερο με 40-50 τη βραδιά, αλλά τι να το κάνω αν πρέπει να δώσω άλλα 20-30 για παρκινγ..

Και η ερώτησή μου είναι η εξής:

Έχω κάνει μεγάλη πατάτα που έκλεισα αμάξι; :bleh: Τι να κάνω; Να κλείσω το botel να τελειώνω; Να ψάξω ξενοδοχείο λίγο πιο έξω από την Πράγα μπας και δεν έχει ελεγχόμενη στάθμευση; Σε πολλά ξενοδοχεία διαβάζω ότι "ενδέχεται να υπάρξουν χρεώσεις" για τη στάθμευση.. Ενδέχεται δηλαδή και να μην υπάρξουν; :p

Γενικά κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Ιδικά αν κάποιος έχει πάει Πράγα με αμάξι!

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ! :clap:
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Αφού δεν είσαι σίγουρος αν θα βγεις από την Πράγα, τότε η ενοικίαση του αυτοκινήτου ήταν εντελώς περιττή. Βρες κάποια ξενοδοχεία που σου αρέσουν και στείλε τους e-mail , ρωτώντας για τις χρεώσεις στάθμευσης.
 

gaidouri

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έτσι όπως το θέτεις, και με την σκέψη ότι έχω κάνει λάθος και έχω πετάξει λεφτά, θα μπει μονοήμερη στο πρόγραμμα 100% να λέω ότι έπιασαν τόπο τα 100 ευρώ + parking :bleh:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Έτσι όπως το θέτεις, και με την σκέψη ότι έχω κάνει λάθος και έχω πετάξει λεφτά, θα μπει μονοήμερη στο πρόγραμμα 100% να λέω ότι έπιασαν τόπο τα 100 ευρώ + parking :bleh:
Μήπως είναι εύκολο να ακυρώσεις το αυτοκίνητο;
Και να είσαι πλέον ελεύθερος να μείνεις σε όποιο ξενοδοχείο θέλεις;
Η Πράγα είναι μικρή πόλη...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μήπως είναι εύκολο να ακυρώσεις το αυτοκίνητο;
Και να είσαι πλέον ελεύθερος να μείνεις σε όποιο ξενοδοχείο θέλεις;
Η Πράγα είναι μικρή πόλη...
Συμφωνώ. Ακύρωσε το, αν δεν έχεις προπληρώσει όλο το ποσό.

Σε ποιο Boat Hotel αναφέρεσαι;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica

gaidouri

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Όπου διαβάσω για Πράγα, λένε για τα ταξί ότι είναι κλέφτες.
Σε κάνουν γύρους να γράφει η ταρίφα, αν είναι βράδυ σου δίνουν ρέστα άλλα νομίσματα κλπ κλπ.
 

gaidouri

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Συμφωνώ. Ακύρωσε το, αν δεν έχεις προπληρώσει όλο το ποσό.

Σε ποιο Boat Hotel αναφέρεσαι;
εεεε, το έχω προπληρώσει.. :(

Boat Hotel Matylda

Boat Hotel Matylda - Κρατήσεις ξενοδοχείων,φτηνά δωμάτια,χαμηλές τιμές ξενοδοχείων - Hotels.com[0].numberOfAdults=2&roomno=1&validate=false&previousDateful=false&reviewOrder=date_newest_first

Σε αυτό το hotel αναφέρομαι. Στο booking.com τελείεωσαν τα "φθηνά" δωμάτια και έχει μόνο τα ακριβά. Στο hotels.com έχει ακόμα 2 διαθέσιμα. Έχει super σχόλια απ όλους και πρωινό στη τιμή και free parking... Και θα είναι κάτι ξεχωριστό :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ξεχωριστό θα είναι σίγουρα, αλλά μόνο αυτό. Δεν έχει δωρεάν πάρκινγκ. Δες εδώ τις παροχές του:
Booking.com: Boat Hotel Matylda, Πράγα, Τσεχία - 743 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Αν ακυρώσεις το αυτοκίνητο χάνεις όλο το ποσό που προπλήρωσες?
Αν όχι, μπορεί να σε συμφέρει να το ακυρώσεις.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για τα boat hotels (ειδικά αυτά που είναι σχετικά μικρά), λάβε υπόψη σου και την πιθανότητα κάποιος από εσάς να έχει ευαισθησία και να παθαίνει εύκολα και με το παραμικρό ναυτία. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε δεν είναι καλή ιδέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.249
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom