Δωρεάν μπάνιο σε 20 άγνωστες παραλίες στην Αττική

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
οι Αγιοι Αποστολοι, προσωπικα, δεν μου αρεσαν...τπτ το ιδιαιτερο...
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
υπάρχουν άλλες τόσες παραλίες στην Αττικη απλά δεν ειναι οργανωμένες .Δυστυχώς τα Σαββατοκύριακα δεν υπαρχει ήσυχη παραλία σε ακτινα 100χλμ! και κυρίως καθαρή...:(
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
δεν προλαβα να διαβασω ολο το αρθρο, αλλα διαβασα το Νο1 και σοκαριστηκα..καστελλα?????????????????????????ποιος βουταει στην καστελλα?????:roll:
Τα ποντίκια μήπως?
που κυκλοφορούν ομαδικά στην παραλία ακόμα και τις ώρες αιχμής?
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ξέχασε και τον ντόκο #8 στο λιμάνι του Πειραιά...είναι ιδανικότατος για βουτιές,καθώς και τα ιαματικά μαζουτόλουτρα του Ασπρόπυργου.Εγκάθετος είναι ο τύπος και τα τσεπώνει από τους επιχειρηματίες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ποντίκια μήπως?
που κυκλοφορούν ομαδικά στην παραλία ακόμα και τις ώρες αιχμής?
Πριν μερικά χρόνια (δε θυμάμαι πόσα), αυτή η παραλία είχε πάρει γαλάζια σημαία...
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Αλήθεια, έχετε επισκεφτεί κάποια από αυτές τις παραλίες; Εντυπώσεις; Φίλοι μου που μένουν Αθήνα μου έχουν μιλήσει θετικά για το μαύρο λιθάρι!
Η αληθεια ειναι οτι στις περισσοτερες απο αυτες ουτε που θα το επιχειρουσα..
Μαυρο Λιθαρι το καλοκαιρι σφυζει απο κοσμο, και παροτι ειναι συμπαθητικη παραλια, μονο εισητηριο που δεν κοβεις για να βουτηξεις..

η ερωτοσπηλια ειναι ωραια οποτε δεν εχει πολυ κοσμο ..
Δλδ ποτε πλεον :D

Ετσι οπως εχει γινει η κατασταση ουτε Σουνιο δεν σωζει την κατασταση πλεον πλακα πλακα.. Πουντα Ζεζα προτιμουσα προς Λαυριο μερια, αλλα και αυτη χαλαει με τον καιρο..
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Πριν μερικά χρόνια (δε θυμάμαι πόσα), αυτή η παραλία είχε πάρει γαλάζια σημαία...
Έχεις δίκιο,πρέπει να ταν στα μέσα της δεκαετίας του 90,
τότε που διαφήμιζαν το βιολογικό καθαρισμό της Ψυττάλειας:haha:
Φυσικά το μόνο που είχε αλλάξει ήταν ,η σημαία.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωραίος μικρός κόλπος στο Πόρτο Γερμενό είναι το Προσήλι αν και τώρα τελευταία είναι πήχτρα τα ΣΚ. Ή πας πρωί πρωί να πιάσεις θέση ή πας καθημερινή να το χαρείς. Άν λέμε είσαι τυχερός και μπορείς. Η Ψάθα είναι συμπαθητική, έχει κρύα νερά και τις περισσότερες φορές καθαρά. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνονται!! Από την άλλη πλευρά είναι το Αλεποχώρι και συνεχίζοντας συναντάς τον Σχοίνο. Έχω καιρό να πάω εκεί αλλά έχει καθαρή θάλασσα όσο θυμάμαι και είναι και πιο ήρεμα. Επίσης μου αρέσει και το Λουτράκι, αν δεν φυσάει τα νερά είναι μια χαρά. Κάθεσαι κάτω από το μαγαζί waves κι ακούς κι ωραία μουσικούλα.

Για μια ωρίτσα και ούτε από την Αθήνα δεν είναι καθόλου κακές επιλογές
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω χρονια επισης να παω στην Κακια Θαλασσα Κερατεας.
Παλια δεν ειχε εισοδο ,τωρα εβαλαν μου φαινεται?
Ωραια παραλια για Αττικη ,ενδιαφερον νεαροκοσμος ..αλλα γινοταν απο τοτε ο κακος χαμος.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ωραίος μικρός κόλπος στο Πόρτο Γερμενό είναι το Προσήλι αν και τώρα τελευταία είναι πήχτρα τα ΣΚ.
Προσήλι: Το «σμαράγδι» της Δυτικής Αττικής

Συνεχίζοντας το αφιέρωμά μας στις παραλίες «στολίδια» που βρίσκονται στη Δυτική Αττική ή και λίγο πιο έξω, σας παρουσιάζουμε μια παραλία που πρόσφατα βρέθηκε στη δημοσιότητα, λόγω της επίσκεψης ενός καρχαριδοειδούς.
Ο λόγος για την Παραλία Προσήλι, το «σμαράγδι» της Δυτικής Αττικής.
Η παραλία Προσήλι ανήκει στον δήμο Βιλίων Αττικής. Βρίσκεται 1 χιλιόμετρο έξω από το Πόρτο Γερμενό, στους πρόποδες του Κιθαιρώνα. Είναι η πιο όμορφη παραλία της Δυτικής Αττικής και από τις καλύτερες της Ελλάδας.
Τα Μεγάλα Πεύκα που διαθέτει και που κυριολεκτικά γέρνουν προς το νερό, δίνουν ένα εξωτικό χαρακτήρα στην παραλία, ενώ το κρυστάλλινο σμαραγδί νερό της, καθηλώνει όποιον την επισκεφτεί και μετατρέπει το μπάνιο του σε εμπειρία.

Ο μικρός και εντελώς ακίνδυνος καρχαρίας που κολυμπούσε ανέμελος πριν λίγες μέρες στο Προσήλι, είναι η καλύτερη απόδειξη για την καθαρότητα των νερών, αλλά και για την αυθεντικότητα του φυσικού περιβάλλοντος.
Επισκεφθείτε λοιπόν το Προσήλι και απολαύστε άφοβα το μπάνιο σας σε μια πραγματικά παρθένα παραλία.
Φεύγοντας μην ξεχάσετε να πάρετε μαζί σας τα όποια απορρίμματα σας και φυσικά να προσέξετε μην τρομάξετε τον μικρό καρχαρία ο οποίος φοβάται πολύ.

Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι εσείς είστε ο επισκέπτης και όχι εκείνος.

Διαβάστε περισσότερα: Προσήλι: Το «σμαράγδι» της Δυτικής Αττικής | Magoulaonline ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ



:haha::haha::haha::haha: Μαρια, μηπως να εξηγουσες στο κοσμο που γεμιζει τη παραλια τα ΣΚ γι'αυτο το γλυκυτατο καρχαριακι;;;;; Prive θα την ειχες μετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom