Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Θελω να κάνω την απαιτούμενη προετοιμασία ώστε να είμαι έτοιμος για μελλοντικά ταξίδια, και για τον λόγο αυτό, αρχάριος γαρ στο σπορ, σκέφτηκα να κάνω εγγραφες στο booking.com και στο airtickets.gr, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και ακούσει.
Είναι καλη ιδέα κατά τη γνώμη σας; Ξενοδοχεία και αεροπορικά εισητήρια, τι άλλο;

Θα με ενδιέφερε βεβαια αν υπήρχε και ένα υπέρ-πορταλ, για κρατήσεις εισητηρίων με όλες τις ακτοπλοϊκές εταιρίες, στο στυλ του airtickets για τις πτήσεις. Υπάρχει όμως κάτι τέτοιο;

Επίσης θα με ενδιέφερε αν υπήρχε και ένα υπέρ-πορταλ για ενοικιάσεις αυτοκινητων παντού. Όχι να πρέπει να πάω στο site του κάθε αεροδρομιου, να δω ποιες εταιρίες νοικιάζουν στο συγκεκριμένο, μετά να πάω στο site της εταιρίας ενοικιάσεων κλπ

Εδώ άνοιξα το θέμα για να μου πείτε αν πρέπει κάτι να προσέξω, κατά την εγγραφή σε κάθε site.

Στο booking, είδα ότι μπορεί να γινει login και μέσω του yahoo, αλλα δεν ξέρω αν βολεύει τελικά αυτό ή είναι καλύτερη μια εγγραφη από την αρχή. Στο yahoo, πέρα από το όνομα-email, όλα τα αλλα είναι ψεύτικα δηλωμένα, καθώς είμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημένος για το που δίνω τα προσωπικά μου στοιχεια.
Τι να κάνω λοιπόν με το booking? Τι να προσέξω; Μπορώ να ελπίζω ότι με την εγγραφη μου εκεί, ως μη ψαγμένος και ως μην έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις περί διαμονής-ταξίδιων, ότι σχεδόν πάντα θα με καλύπτει με καλά & φτηνά δωμάτια ανά την Ευρώπη και όχι μόνο; Ή τρέφω πολλές προσδοκίες;

Όσον αφορά το airtickets, αν και μπήκα στο site να δω περί εγγραφής, τελικά δεν βρήκα καπου να γίνεται αυτό. Τελικά χρειάζεται εγγραφή ή όχι; Αν όχι, πως διεκπεραιώνεται η κράτηση; Απλά στο τέλος δίνω τα στοιχεια μου; Αν ναι, τι να προσέξω κατά την εγγραφή στο airtickets? Θα με βολέψει για εύρεση αεροπορικών εισητηριων για Ελλάδα και Ευρώπη;

Γενικά να μπείτε στο πνεύμα που κινούμαι περί των ταξιδιών που θα προκύψουν, λέω ότι ειμαι της λογικής 'minimal hassle', δηλαδή θέλω αποτελεσματικότητα στην εύρεση, αξιοπιστία, ταχύτητα, και φυσικά καλές τιμές! Ψάξιμο επί ψαξίματος, registrations σε καμια 10αρια sites, και χίλιες δυο διατυπώσεις, απλα δεν είναι στην λογική μου.

Περιμένω την βοήθειά σας, τις διευκρινήσεις σας επί των ανωτέρω και επικουρικά βέβαια και τυχόν σχολιασμό.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
cool δες και το travelplanet24.gr.Το site αυτο εχει τα παντα,αεροπορικα,ακτοπλοικα,ξενοδοχεια,κλπ.Εγω ξεκιναω με booking,βλεπω το site του ξενοδοχειου,διαβαζω tripadvisor,κανω συγκριση στο trivago.gr,διαβαζω κριτικες,και φυσικα παιρνω γνωμες απο travelstories!Eτσι εχω μια ολοκληρωμενη εικονα και κατοπιν παιρνω την αποφαση.Το δυσκολο ειναι να βρεις φτηνα αεροπορικα.Τα ξενοδοχεια ειναι πιο ευκολο ζητημα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Δεν χρειάζεται να γραφτείς ούτε στο booking.com ούτε στο airtickets.gr κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιείς θα δίνεις το e-mail σου και θα σου στέλνουν την επιβεβαίωση της εκάστοτε κράτησης. Τώρα όσον αφορά τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων εκτός από τα site των εταιρειών ενοικιάσεως (π.χ avis, hertz, sixt, budget), κάποια χρήσιμα είναι τα:
www.economybookings.com
www.europcar.com
www.traveljigsaw.gr
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
cool δες και το travelplanet24.gr.Το site αυτο εχει τα παντα,αεροπορικα,ακτοπλοικα,ξενοδοχεια,κλπ.Εγω ξεκιναω με booking,βλεπω το site του ξενοδοχειου,διαβαζω tripadvisor,κανω συγκριση στο trivago.gr,διαβαζω κριτικες,και φυσικα παιρνω γνωμες απο travelstories!Eτσι εχω μια ολοκληρωμενη εικονα και κατοπιν παιρνω την αποφαση.Το δυσκολο ειναι να βρεις φτηνα αεροπορικα.Τα ξενοδοχεια ειναι πιο ευκολο ζητημα
Καλα τα λες. Αν βρισκω χρονο, ισως να το κανω κι εγω...
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Δεν χρειάζεται να γραφτείς ούτε στο booking.com ούτε στο airtickets.gr κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιείς θα δίνεις το e-mail σου και θα σου στέλνουν την επιβεβαίωση της εκάστοτε κράτησης. Τώρα όσον αφορά τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων εκτός από τα site των εταιρειών ενοικιάσεως (π.χ avis, hertz, sixt, budget), κάποια χρήσιμα είναι τα:
www.economybookings.com
www.europcar.com
www.traveljigsaw.gr

Δηλαδη δεν απαιτειται registration για την χρηση των υπηρεσιών τους;

--
Το www.economybookings.com και το www.traveljigsaw.gr ειναι μεταμηχανες που ψαχνουν σε πολλες εταιριες ενοικιασεων ταυτοχρονως, για διαθεσιμοτητα και συγκριτικα στις τιμες;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Οπως βλεπω, το Αεροπορικά Εισιτήρια, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά | travelplanet24.com τα έχει σχεδον ολα. Ξενοδοχεια, αεροπορικα, αυτοκινητα, ακτοπλοϊκά! Αξιοπιστο κι αυτο;

Αν και γνωστοι μου χρησιμοποιουν κατα κορον booking.com και airtickets, οποτε εχω κι εγω μια τάση, μαλλον να ξεκινησω με αυτα, χωρις ομως να αποκλειω κι αλλα.
Απλα δεν θελω να ξανοιχτω πολυ (χαος το internet γεματο επιλογες) και να ψαχνω με τις ωρες.
Μια ματια και στο tripadvisor πριν το booking, ενδεικνυται, σωστα;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ερωτησεις....

Αληθεύει ότι οι τιμές ενός ξενοδοχείου στο booking, με την αντίστοιχη ιστοσελίδα του ξενοδοχείου, μπορεί να μην ταυτίζονται, και καλύτερα να κάνει κάποιος την κράτηση από οπου βρει το δωμάτιο φτηνότερα? ή από το booking ή από το site του ξενοδοχείου;


Για τις όποιες κρατήσεις κάνω, το αποδεικτικό είναι το email που μου στέλνουν, και αυτό είναι η επιβεβαίωση και τέλος;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οπως βλεπω, το Αεροπορικά Εισιτήρια, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά | travelplanet24.com τα έχει σχεδον ολα. Ξενοδοχεια, αεροπορικα, αυτοκινητα, ακτοπλοϊκά! Αξιοπιστο κι αυτο;

Αν και γνωστοι μου χρησιμοποιουν κατα κορον booking.com και airtickets, οποτε εχω κι εγω μια τάση, μαλλον να ξεκινησω με αυτα, χωρις ομως να αποκλειω κι αλλα.
Απλα δεν θελω να ξανοιχτω πολυ (χαος το internet γεματο επιλογες) και να ψαχνω με τις ωρες.
Μια ματια και στο tripadvisor πριν το booking, ενδεικνυται, σωστα;
Φιλε μου τετοιες σελιδες εχει παρα πολλες. Αν εχεις ροπη προς τις σελιδες που αναφερεις, αλλα τι μας ρωτας δεν καταλαβαινω; Εγραψες ολοκληρο σεντονι για να μας ρωτησεις αν πρεπει να γραφτεις στο newsletter τους; Αφου τα θες ολα γρηγορα και πατ κιουτ μια χαρα σελιδες ειναι αλλα μην περιμενεις τις καλυτερες τιμες. Αν εχεις χρονο και ορεξη για λιγη περισσοτερη αναζητηση θα βρισκεις το ιδιο προιον σε καλυτερες τιμες συνηθως...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Ερωτησεις....

Αληθεύει ότι οι τιμές ενός ξενοδοχείου στο booking, με την αντίστοιχη ιστοσελίδα του ξενοδοχείου, μπορεί να μην ταυτίζονται, και καλύτερα να κάνει κάποιος την κράτηση από οπου βρει το δωμάτιο φτηνότερα? ή από το booking ή από το site του ξενοδοχείου;


Για τις όποιες κρατήσεις κάνω, το αποδεικτικό είναι το email που μου στέλνουν, και αυτό είναι η επιβεβαίωση και τέλος;
Το e-mail είναι το αποδεικτικό για την κράτηση σου απο airtickets η booking.Αλλοι(travelplanet ή otel.com) στέλνουν voucher σαν συνημμένο που ζητούν να το εκτυπώσεις και να το δώσεις στο ξενοδοχείο στην άφιξη σου.Απλά είναι,ακολουθείς τις οδηγίες.Μήν αγχώνεσαι με μικρολεπτομέρειες.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Για ακτοπλοϊκά ταξίδια, εντός και εκτός ελλάδας (με αφετηρία την ελλάδα πάντα), θα προτείνατε καποιο site συγκεκριμένα, που να τα έχει ολα συγκεντρωτικά;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom