Εδεσσα-Ταξιδι στο χρονο

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στον Παλαιο Αγιο Αθανασιο μπορεις να φας στην Καλυβα (του Ταρσουνα). Ειναι απο τις πιο παλιες και εχει αρκετα καλο φαγητο. Αυτες τις μερες ομως εχει τοσο κοσμο, που σιγουρα θα χρειαστεις κρατηση. Αρχαια Πελλα με αυτον τον καιρο δεν λεει. Ειναι καλυτερα να την αφησεις για την Ανοιξη. Εξαρταται βεβαια και απο που ερχεσαι. Αν ερχεσαι απο Θεσσαλονικη ειναι πανω στο δρομο, αλλα και παλι μπορεις να την δεις ανετα καποια αλλη στιγμη σε μια ημερησια εκδρομη.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Στον Παλαιο Αγιο Αθανασιο μπορεις να φας στην Καλυβα (του Ταρσουνα). Ειναι απο τις πιο παλιες και εχει αρκετα καλο φαγητο. Αυτες τις μερες ομως εχει τοσο κοσμο, που σιγουρα θα χρειαστεις κρατηση. Αρχαια Πελλα με αυτον τον καιρο δεν λεει. Ειναι καλυτερα να την αφησεις για την Ανοιξη. Εξαρταται βεβαια και απο που ερχεσαι. Αν ερχεσαι απο Θεσσαλονικη ειναι πανω στο δρομο, αλλα και παλι μπορεις να την δεις ανετα καποια αλλη στιγμη σε μια ημερησια εκδρομη.
Ευχαριστώ, Δέσποινα. Μάλλον την αρχαία Πέλλα θα την αφήσουμε αυτή τη φορά. :xmas_confused:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
7. Εκδρομες στο νομο (βορεια)

α. Λουτρα Πόζαρ. Κοντα στην πολη της Αριδαιας βρισκονατι τα γνωστα για τις θεραπευτικες τους ιδιοτητες λουτρα. Εδώ εχει κανεις πολλες επιλογες για το τι να κανει. Υπαρχουν εσωτερικες μικρες και μεγαλες πισινες και χαβουζες με ιαματικο νερο, μια εξωτερικη ρηχη πισινα με πετρες στην οποια ρεει και ενας καταρρακτης και μια μεγαλη εξωτερικη πισινα, το καλυτερο μερος να κολυμπησει κανεις όταν η περιοχη είναι χιονισμενη και το νερο αχνιζει. Αν φοβαστε ότι θα κρυωσετε απλα πιειτε τον καφε σας στο παρακειμενο καφε η περπατηστε στο μονοπατι που καταληγει στο δασος. Αν πεινασατε προτεινω φαγητο στην ταβερνα στην κεντρικη πλατεια του χωριου Ορμα, σε πολύ μικρη αποσταση από τα λουτρα ή στην κεντρικη πλατεια της Αριδαιας, σε ένα απιστευτο τσιπουραδικο με απιθανους ωαρομεζεδες κυριως (σκουμπρι, καβουροσαλατα και άλλες νοστιμιες).
1ον) μηπως θυμάται κανείς πως το λένε αυτο το τσιπουράδικο;
2ον) μήπως κυκλοφορεί καμιά λίστα με ονοματα και τηλέφωνα από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια στην περιοχή Λουτρακίου η Αριδαίας. Με ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα για δωμάτια, όχι για ξενοδοχεία η ξενώνες

ευχαριστώ προκαταβολικά!;)
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
1ον) μηπως θυμάται κανείς πως το λένε αυτο το τσιπουράδικο;
2ον) μήπως κυκλοφορεί καμιά λίστα με ονοματα και τηλέφωνα από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια στην περιοχή Λουτρακίου η Αριδαίας. Με ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα για δωμάτια, όχι για ξενοδοχεία η ξενώνες

ευχαριστώ προκαταβολικά!;)
Για το 1, αν δεν κάνω λάθος ο axinos εννοεί το ταβερνάκι από την πλευρά της εκκλησίας. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να το βρεις, δυστυχώς δεν έχω προσέξει ποτέ το όνομα... Πάντως αυτόν που το έχει τον λένε στο επίθετο Αναστασιάδη οπότε όπου και να ρωτήσεις που είναι η ταβέρνα του κυρίου αυτού, θα σου πουν.

Για το 2 δυστυχώς δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.355
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραία , και σκέφτομαι να πάω το παιδάκι μου στα Λουτρά και στην Εδεσσα να δει τους καταρράχτες πρώτη φορά στη ζωή του ...!
Αλήθεια, ποιος από εμάς τους βορειοελλαδίτες δεν έχει φωτογραφία που είναι παιδί μπροστά στους καταρράκτες ;
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Πολύ καλή ερώτηση Fenia, τι μου θυμίζεις τώρα.... εγώ έχω.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.355
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Last edited by a moderator:

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Καλησπερα σε ολους σας.
Αν και σας παρακολουθω καιρο, αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα.
Θελω να παω αυτο το ΣΚ με την οικογενεια μου (4 ατομα, 2 ενηλικες + 2 παιδακια) στην Εδεσσα.
Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο ξενοδοχειο;
Εχω υποψιν μου το ξενια και το αιγαι.
Ποια η γνωμη σας.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλησπερα σε ολους σας.
Αν και σας παρακολουθω καιρο, αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα.
Θελω να παω αυτο το ΣΚ με την οικογενεια μου (4 ατομα, 2 ενηλικες + 2 παιδακια) στην Εδεσσα.
Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο ξενοδοχειο;
Εχω υποψιν μου το ξενια και το αιγαι.
Ποια η γνωμη σας.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Varosi 4 seasons. Ισως το καλύτερο στην πόλη. Αψογη τοποθεσία, καλαίσθητο, ρομαντικό, φινετσάτο. Καλή διαμονή
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Σε ευχαριστω για την προταση σου.
Εχω διαβασει στο σαιτ οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη...
ομως δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.
Καμια αλλη προταση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Σε ευχαριστω για την προταση σου.
Εχω διαβασει στο σαιτ οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη...
ομως δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.
Καμια αλλη προταση;
Ξενώνες "Χαγιάτι" και "Βαρόσι Παραδοσιακό". Και τα δύο δοκιμασμένα. Εξαιρετική συμπεριφορα ιδιοκτητών και σπιτικα πρωινά. Λίγα μέτρα από το "4 Seasons" και χωρίς τη θέα, αλλά στην ίδια γραφική γειτονιά και λογικότατες τιμές.
 

Edessa 72

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Αλλες προτάσεις..... Ξενοδοχείο "αιγαι" λιγο έξω από την Έδεσσα και το "άλφα" μέσα στην πόλη .....
Καλή διαμονή !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom