Ισπανία Εκδρομές από Βαρκελώνη

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Καλησπέρα.
Αρχές Ιουλίου θα βρεθώ στη Βαρκελώνη για 6 μέρες. Θέλω να κάνω κάποιες εκδρομές, ημερίσιες, απο εκεί, αλλά δεν ξέρω πού... Μόνη προυπόθεση να είναι προσβάσιμα μέρη είτε με τρένο είτε με λεωφορείο και σε απόσταση που να καλύπτεται εντός 3ωρου πχ.
Εχω δει το μοναστήρι Monseratt και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλλον το κρατάω.
Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω το τρένο για Γαλλία και να πάω Perpignan. Αξίζει να το κάνω; Ή ακόμα και πιο μακριά, Μονπελιέ εστω κι αν χρειαστεί να διανυκτερεύσω σ αυτό το δεύτερο.
Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, που έχετε πάει, ίσως κάτι πιο ψαγμένο; Στις γύρω μεγάλες πόλεις έχω παει, εκτός απ´τη Χιρόνα. Θα την προτείνατε;
Το να παω σε ενα μερος που εχει απλά θάλασσα για μπάνιο δεν μ ενδιαφέρει.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Χιρονα οπωσδηποτε,ειναι πολυ γραφικη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Figueres για Μουσείο Νταλί και Χιρόνα.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Χιρόνα λοιπόν.
Αν υπαρχουν κι άλλες προτάσεις, περιμένω...
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Figueres για το σπίτι-μουσείο του Νταλί, αν βέβαια σ' ενδιαφέρει το θέμα... Πολύ γραφική και συμπαθητική βρήκα επίσης την Tossa del Mar.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγώ ήμουν στην περιοχή ένα μήνα πριν αλλά είχα νοικιάσει αυτοκίνητο. Πήγα λοιπόν σε μια απίστευτα όμορφη μεσαιωνική μικρή πόλη (μάλλον χωριο) μετο όνομα Besalu. Ψαξε να δεις φωτογραφίες. Δεν ξέρω όμως πως πάνε με τα μέσα συγκοινωνίας. Γι αυτο και δεν το έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Απέχει από τη Figueres γύρω στα 25χμ προς τα δυτικά, στους πρόποδες των Πυρηναίων.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σκέφτομαι να επισκεφθώ το μουσείου του Νταλί στη Figueres κι έχω βρει τη συγκεκριμένη εκδρομή https://www.getyourguide.com/barcel...6323eb211d54dc6f4be9&referrer_view_position=0

Νομίζω ότι από το να μπερδευτούμε ποιο τραίνο πρέπει να πάρουμε και να προλάβουμε δε συμφέρει καλύτερα μία τέτοια εκδρομή;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Αγγλικά γνωρίζω, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει; είμαστε 2 άτομα και θα είμαστε Βαρκελώνη 28/02-03/03
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και πάλι! Ελπίζω να μη σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις! :)

Θέλω μια γνώμη για το κατά πόσο αξίζει με δεδομένο ότι θα έχουμε 3 γεμάτες μέρες (Δευτερα-Τεταρτη) και 2 μισές λόγω των απογευματινών πτήσεων, μια επίσκεψη έξω απ' τη Βαρκελώνη και που.

Με βάση και αυτά που βλέπουμε στις προηγούμενες σελίδες παίζει πολύ Figueres και Dali museum, αλλά επίσης είδαμε και μας άρεσε πολύ και η Girona σαν περιοχή. Πιστεύετε ότι χωράει εστω ένα από τα 2 στο πρόγραμμα και αν ναι ποιο;
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπέρα,

Θα πάω τέλη Γενάρη 2020, Βαρκελώνη για ενα συνέδριο. Θα εχω τα απογεύματα ελεύθερα και θα ηθέλα να μου πειτε τι μπορω να δω. Εκτός αυτου σκέφτομαι να κάτσω 3 ημέρες παραπανω και να παω παρα εξω. Οπότε σκέφτομαι για Girona, Figueres, στο abbey de montserrat besalu και στην γύρω περιοχή. Τι με προτείνετε ? Επίσης αξίζει τις 3 ημέρες να μείνω εκτός Βαρκέλωνης , κα΄που αλλου, και την τελευταία ημερα να επιστρέψω Βαρκελώνη για αεροδρόμιο ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom