Ιταλία Εκδρομή στην Ιταλία με αυτοκίνητο!

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σκεφτόμαστε με την παρέα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία!

Αρχικά να ξεκινήσουμε από την Πάτρα με το πλοίο με προορισμό το Μπάρι και από εκεί να πάμε στην Ρώμη για διανυκτέρευση και περιπλάνηση στην πόλη και τα αρχαία.Μετά από την Ρώμη θα πάμε στην Ανκόνα και από εκεί θα πάρουμε το πλοίο της επιστροφής για Πάτρα!

Επειδή αυτό το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο, θέλω από εσάς,όσοι θέλετε να μας συμβουλέψετε και να μας προτείνετε κάποιες ενδιάμεσες στάσεις ή ακόμα και πόλεις για διανυκτέρευση στις οποίες να μπορέσουμε να δούμε αρχαία ή κάτι το διαφορετικό!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!!!

πρώτα πρέπει να μας πεις πόσες μέρες θέλεις να επισκεφθείς τη γείτονα χώρα και τι ύφος θες να έχει το ταξίδι σας.
επίσης, διάβασε ό,τι είναι γραμμένο στο φόρουμ και στο σάιτ για τη Ρώμη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλως τον
δηλαδη θελετε να κανετε 2 διανυκτερευσεις στο πλοίο και μια στην Ρώμη:shock::shock:

εσυ η εισαι φίλος του samion ...η έμαθες οτι η ρωμη ειναι μια βρωμικη πόλη με κολώνες εδω και εκει και φοβασαι και δεν θες να κατσεις παραπάνω .....
αν εισαι το πρωτο ....ας πρόσεχες !!!
αν εισαι όμως το δευτερο , σε βρισκω απίστευτα ψαγμένο !!!!! μπραβο :clap:
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Εχεις δίκιο φίλε μου!

Υπολογίζουμε 3-4 μέρες! Επίσης λέμε να πάμε μετά από την Ρώμη στην Περούτζια και από εκέι στην Ανκόνα! Μπορεί να χρειαστεί να μείνουμε στην Περούτζια γιατί υπάρχει μια λίμνη έξω από την Περούτζια η λίμνη Τρασιμέντο όποτε ωραίο θα ήταν να περάσουμε και απο εκεί!

Το ύφος της εκδρομής μας είναι περιπλανητικό με ένα αυτοκίνητο 4 άτομα!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Η λιμνη δεν ειναι κατι εξαιρετικο και το βραδυ δεν μπορεις καλα-καλα να δεις τη μυτη σου απο τεραστια πετουμενα που μοιαζουν με ακριδοκουνουπα! Η Περουτζια απο την αλλη ειναι ομορφη και συνδυαζεται με βολτα στην Ασιζη. Για ποια περιοδο το λετε; Yπαρχουν ενδιαφεροντα φεστιβαλ στην περιοχη τους καλοκαιρινους μηνες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκεφτόμαστε με την παρέα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία!

Αρχικά να ξεκινήσουμε από την Πάτρα με το πλοίο με προορισμό το Μπάρι και από εκεί να πάμε στην Ρώμη για διανυκτέρευση και περιπλάνηση στην πόλη και τα αρχαία.Μετά από την Ρώμη θα πάμε στην Ανκόνα και από εκεί θα πάρουμε το πλοίο της επιστροφής για Πάτρα!

Επειδή αυτό το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο, θέλω από εσάς,όσοι θέλετε να μας συμβουλέψετε και να μας προτείνετε κάποιες ενδιάμεσες στάσεις ή ακόμα και πόλεις για διανυκτέρευση στις οποίες να μπορέσουμε να δούμε αρχαία ή κάτι το διαφορετικό!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
αν και ο καλύτερος συνδυασμός με τη Ρώμη είναι η Ναπολη (ειδικά για αρχαία) και η Ούμπρια ειναι κορυφαία επιλογή.
εκεί μετά την Περούτζια ωραιότερα μερη είναι η Assisi, και η λίμνη βέβαια. εδώ θα διαφωνήσω λίγο με τον προηγούμενο μια και πρόκειται για την ωραιότερη λίμνη της νότιας Ιταλίας. έχει το Castiglione del Lago (φοβερό φαγητό και κορυφαία fiorentina στο κέντρο). ακολουθούν με τη σειρά αυτή Gubbio, Spoleto (και τα δύο από τα ωράιότερα μεσαιωνικά χωριά της Ιταλίας-για μένα καλύτερα από Τοσκάνη), Todi (επίσης μεσαιωνικό) και για λίγο περισσότερο χρόνο Norcia (στο πάρκο των monti Sibillini με το ξακουστό προσούτο-άλλη εμπειρία..)
α γιατι η επιστροφή από Ανκόνα? θα στοιχίσει αρκετά παραπάνω.
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για το καλοκαιρι σκεφτομαστε! Δηλαδη δεν εχει κανενα ενδιαφερον να παμε στην λιμνη? Μηπως ξερετε ποσο κοστιζουν περιπου τα εισητηρια? Ειμαστε 3 φοιτητες και ενας ενηλικας + το αυτοκινητο ενα μικρομεσαιο polo! Μπορει κανεις να μου προτεινει κατι αλλο ή καποιο μερος για διαμονή?
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραία η προτασή σου! Θα ήθεμα πολύ να πάω στην Norcia στο πάρκο και για το φημισμένο προσούτο! Υπάρχει κάτι άλλο πού είναι αξιομνημόνευτο για να επισκεπτούμε? Ξέρει κανείς πόσο είναι τα εισητήρια για πάτρα-bari και ancona-πάτρα με 3 φοιτητικά,1 ενήλικα και ένα αυτοκίνητο μικρομεσαίου τύπου?
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Να ξέρεις ότι σας συμφέρει περισότερο (οικονομικά) να πάτε και να επιστρέψετε από Αγκόνα.
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ειναι πιο φθηνα τα εισητηρια? Αν σκεφτεις οτι το προγραμμα ελεγε Bari-Roma-Perugia-Ancona και το κανουμε Ancona-Perugia-Roma-Ancona ειναι κύκλος! Θα σπαταλήσουμε πιο πολλά χρήματα στην βενζίνη..έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Για το καλοκαιρι σκεφτομαστε! Δηλαδη δεν εχει κανενα ενδιαφερον να παμε στην λιμνη?
Εννοουσα πως δε χρειαζεται να μεινετε στη λιμνη- για βολτα ειναι ωραια.
Θα συμφωνησω με το Samion, η Ρωμη συνδυαζεται καλυτερα με Ναπολη και Πομπηια και δεν ανακατευεις την Ανκονα. Η Ουμπρια θελει μονη της πανω απο τεσσερις μερες, ιδιως το καλοκαιρι με το jazz music festival η να συνδυαστει με Τοσκανη. Σε μπερδεψαμε αρκετα η να συνεχισουμε;:haha:
Για διαμονη κοιταξε Hotels, hotel reservations, from luxury to cheap hotels - venere.com
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Όχι ίσα-ίσα με βοηθάτε πάρα πολύ γιατί δεν τα ξέρω και τόσο καλά!Είναι και το πρώτο μου μεγάλο οδικό ταξίδι με παρέα σε άλλη χώρα! Έχω βρεθεί στην Ιταλία,στο Bari και το Trani αλλά για 1 μέρα για δουλειά! Έχω πάει στο Παρίσι και στην Νορμανδία (Caen) αλλά με το σχολείο! Στο θέμα μας! Έχω ακούσει οτί η Napoli είναι κάπως επικίνδυνη σαν πόλη..ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι απλώς φήμες? δηλαδή τι θα μου προτείνατε κάτι πιο ολοκληρωμένο αφήνωντας την Ουμπρία και πιάνοντας λίγο Ρώμη και Νάπολι! Πόσα χρήματα πιστεύετε ότι χρειάζεται το όλο εγχείρημα? Εννοόντας εισητήρια,διαμονή και βενζίνες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom