Ενθύμια(Souvenirs)

Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ναι ναι και εμείς θέλουμε!!!
Έχει μεγάλη απήχηση ο χάρτης σου οπότε δείξε φώτο επειδή θέλω και εγώ να τον αγοράσω :)
Και'γω θέλω....από που τον αγόρασες;
ναι και φωτο θελουμε και που τον πηρες:D:D
φώτο παιδιά θα αργήσει κανά μήνα, μιας και είμαι Ελβετία τώρα και τέλη Οκτώβρη θα επιστρέψω πίσω, Ελλάδα.

Τον χάρτη δεν τον αγοράσαμε, αλλά τον φτιάξαμε! Πήραμε ένα μεγάλο κομμάτι λαμαρίνας, στις διαστάσεις που αναφέρω παραπάνω, και εκτύπωσα σε όσο το δυνατόν περισσότερες μεγαλύτερες διαστάσεις έναν χάρτη της Ευρώπης (τόσες ώστε να μην παραποιούνται οι διαστάσεις του), που έχει τις πρωτεύουσες και τις κύριες πόλεις (μπορείτε να βρείτε πολλούς στο διαδίκτυο) και τον έκανα αυτοκόλλητο. Έτσι, κόλλησα τον χάρτη πάνω στη λαμαρίνα και έγινε!

Βγήκε λίγο... τεράστιος, αλλά άξιζε τον κόπο! Συνολικό κόστος, καμιά 30ευρώ το πολύ.

Στο μέλλο θα κάνω και έναν αντίστοιχο για την Ελλάδα μόνο, και στο πιο μακρινό μέλλον, έναν για ολόκληρο τον κόσμο :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γιατί δεν το σκέφτεσαι να συνεχίσεις να φτιάχνεις μαγνητικούς χάρτες επαγγελματικά? Και μόνο από το travelstrories θα βγάλεις πολλά, όπως βλέπεις από το ενδιαφέρον.
Βέβαια πρέπει να μας κάνεις φιλικές τιμές :D
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Πολυ ωραιο θεμα!
Εγω απ οπου κι αν παω αγοραζω μαγνητακια και χιονομπαλες διαφορων μεγεθων...
και επειδη στα ταξιδια στο εξωτερικο ειμαι καινουρια αρχισα να αγοραζω και απο κατι απο τα hard rock cafe. Προς το παρων ενα t shirt απο Λονδινο και μια φουτερ ζακετα απο Βουδαπεστη...αλλα που θα παει? Θα μεγαλωσει η συλλογη!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Από Souvenirs να φάνε κι οι κότες...

Ξεκινώντας από την πτήση, ΠΑΝΤΑ 1-2 safety cards, το inflight magazine, την air-sickness bag και αν γίνεται το χάρτινο ή υφασμάτινο προσκέφαλο της θέσης. Εν συνεχεία τα κουταλοπίρουνα (μεταλλικά στις long haul) το σακουλάκι με τις ζαχαρες και σερβίτσιο στις απλές. Εχω και 2 κουβέρτες (swiss & Delta) κι ένα μαξιλάρι (swiss). Εξυπακούεται πως κρατάω τα boarding passes, για το λόγο αυτό κάνω web check-in και δίνω τα τυπωμένα, ενώ στο αεροδρόμιο ξανατυπώνω ΒΡ για να τα κρατήσω.

Από το ξενοδοχείο, απλά....τα παντα από τα bathroom amenities και μάλιστα σε υπερβολικές ποσότητες (είναι πάρα πολύ πρακτικά). Το πρώτο πραγμα που κάνω φτάνωντας σ' ενα μερος, είναι να αγοράσω από S/M αφρόλουτρο & shampoo τα οποία χρησιμοποιώ, ώστε να μου φέρνουν κάθε μερα καινούρια στο μπάνιο.

Μαγνητάκια δε μαζευω, αλλά κρατάω όλα τα εισητήρια, brochures κλπ και πάντα αγοράζω ένα μολύβι από τα μουσεία που επισκέπτομαι.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Από Souvenirs να φάνε κι οι κότες...

Ξεκινώντας από την πτήση, ΠΑΝΤΑ 1-2 safety cards,
M αρεσει που λεει να μην το αφαιρειτε απο το αεροσκαφος:haha::haha:

:shock::shock::haha::haha:

γενικα τυχεροι ειμαστε που δεν εχεις χωρο , γιατι σε βλεπω να επαιρνες και τα αεροπλανα για σουβενιρ :bleh::bleh:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ωραίο τόπικ Δημήτρη!!!

Εγώ συνήθως για τον εαυτό μου παίρνω κάτι μικρό, είτε ένα μπρελόκ, είτε (θα γελάσετε) αυτά τα "μαγνητάκια" που έχουν μπροστά κάποια αναπαράσταση του μέρους. Το ψυγείο μου είναι γεμάτο από κάτω μέχρι πάνω με αυτά τα διαόλια :haha:
Χαχαχα και το δικό μου ψυγείο!!! Και μην δεις και τα κλειδιά μου!!! :haha::haha:
Επίσης αυτό που μαζεύω εγώ εδώ και΄κάποια χρόνια είναι η σημαία της πόλης από όποια πόλη επισκέπτομαι!! Πάνω από το κρεβάτι μου ας πούμε έχω τη σημαία της Σιένα από την οποία Σιένα έκανα την υπερβολή και πήρα και τη σημαία της αγαπημένης μου contrada, της κουκουβάγιας ντε!! :)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Εγω εβγαλα τα μαγνητακια απο το ψυγειο γιατι καποιος μου εσπασε 1 (γκρρρρρρρ...) και τα εβαλα πανω σε μαγνητιους πινακες που πηρα απο το Jumbo!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδιά, οκ, όλοι μαζεύουμε διάφορα (βασικά πλέον δε μαζεύω τίποτα, εκτός τις χιονόμπαλες απο όπου πάω, ίσως και κανα περίεργο πιάτο), δε βρίσκεται ότι το να αγοράζουμε κάτι συγκεκριμένο απο κάθε μέρος, είναι λίγο ψυχαναγκασμός;
Θα μου πείτε ότι τα βρίσκουμε παντού, μαγνητάκια, κούπες, χιονόμπαλες, σιγά, αλλά και πάλι, δεν είναι λίγο ψυχαναγκασμός που σκεφτόμαστε ότι ''πρέπει να αγοράσω αυτό γιατί μαζεύω απο κάθε χώρα;''
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ρε παιδιά, οκ, όλοι μαζεύουμε διάφορα (βασικά πλέον δε μαζεύω τίποτα, εκτός τις χιονόμπαλες απο όπου πάω, ίσως και κανα περίεργο πιάτο), δε βρίσκεται ότι το να αγοράζουμε κάτι συγκεκριμένο απο κάθε μέρος, είναι λίγο ψυχαναγκασμός;
Θα μου πείτε ότι τα βρίσκουμε παντού, μαγνητάκια, κούπες, χιονόμπαλες, σιγά, αλλά και πάλι, δεν είναι λίγο ψυχαναγκασμός που σκεφτόμαστε ότι ''πρέπει να αγοράσω αυτό γιατί μαζεύω απο κάθε χώρα;''

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η διαδικασία του να ψάξω να βρω τη σημαία, το μαγνητάκι και το μπρελόκ τα βρίσκω πιο εύκολα αλλά και πάλι θα ψάξω για να πάρω το πιο όμορφο!!:bleh: Σε καμια περιπτωση δε το βλέπω ως ψυχαναγκασμό γιατί απλά στο μυαλό μου δεν έχω το "πρέπει να αγοράσω αυτό..." αλλά το "θέλω να αγοράσω αυτό.." ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εμένα προσωπικά μου αρέσει η διαδικασία του να ψάξω να βρω τη σημαία, το μαγνητάκι και το μπρελόκ τα βρίσκω πιο εύκολα αλλά και πάλι θα ψάξω για να πάρω το πιο όμορφο!!:bleh: Σε καμια περιπτωση δε το βλέπω ως ψυχαναγκασμό γιατί απλά στο μυαλό μου δεν έχω το "πρέπει να αγοράσω αυτό..." αλλά το "θέλω να αγοράσω αυτό.." ;)
Απαπαπα εγώ πάλι θα μπορούσα να βάλω άλλον να ψάχνει για μένα!!! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom