Ενθύμια(Souvenirs)

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Συμπληρωνω οτι κι εγω κραταω εισιτηρια μουσειων,καρτες''κλειδια''ξενοδοχειων,μπουκαλακια σαμπουαν και σαπουνακια απο τα hotels που μενω,οπως και τουριστικα εντυπα που εχω χρησιμοποιησει για καθε χωρα.Και καλα ολα αυτα δεν μου στοιχιζουν τιποτα εχω ομως την Ξενια(συζυγος) που το χομπυ της ειναι πιο ακριβο απο το δικο μου και εχουμε ξεσηκωσει ολα τα τραπεζοκαρε,τραπεζομαντηλα,σεμεδακια και ριχταρια της Ευρωπης και της Μεσης Ανατολης!!!:haha:

ΥΓ.Ειμαι ο μοναδικος που δεν μαζευω μαγνητακια για το ψυγειο,σκεφτομαι ομως να αρχισω να μαζευω ψυγεια!!!:haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
με αφορμή αυτό το τοπικ,
θυμήθηκα που πριν απο μια δεκαετία περιπου
είχα ζητήσει απο φιλο να μου φέρει ως σουβενίρ
απο τα Κανάρια νησιά που ειχε επισκεφτει
...λίγη αμμο απο κάποια παραλία που επισκέφτηκε εκεί!!! :cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πωs ξέχασα τιs χιονόμπαλεs! Είναι οι αγαπημένεs μου.
Εφερα μια απο το Μπελίζ που μέσα έχει εναν ύφαλο με ψαράκια και πάνω φοίνικεs :D , στολίζει το γραφείο μου και όποιοs μπαίνει το κουνάει για να γίνει μπλε το νερό και να γυρίζουν τα ψαράκια σαν τρελλά.

Η Fellow traveller μου ζήτησε άμμο απο το Μπορακάι και τηs έφερα μια χιονόμπαλα με άμμο και κοχυλάκια και οταν την κουνάs εμφανίζεται μια ταμπελίτσα που λεει Μπορακάι. Η άμμοs δεν είναι τηs Λευκήs παραλίαs βέβαια , αλλά είπαμε take nothing but pictures!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
εγω απο τα ξενοδοχεια παιρνω τα χαρτια "do not disturb" που βαζουμε στις πορτες, εννοειται μαγνητακια, ημερολογια με φωτογραφιες του προορισμου, κουπες (η αγαπημενη μου ειναι αυτη που απεικονιζει τον πυργο της πιζας και γερνει οπως και ο πυργος) και εμφανισεις ποδοσφαιρικων ομαδων. το καλυτερο σουβενιρ απ'ολα ειναι ενα μικρο συντριβανι σοκολατας που εφερα απο το newcastle. καλεσα την παρεα μου στο σπιτι για φοντυ (δεν ειχαν ιδεα τι ηταν) και μολις εβγαλα μπροστα τους το συντριβανι ξετρελαθηκαν
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Λευτέρη

κρατάς συντριβάνι για την επόμενη συνάντηση.
Εμείς δηλαδή δεν δικαιούμαστε λίγο γέλιο?:haha:
 

manelego

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εγω μαζευω δακτυλιθρες απο καθε χωρα που πηγαινω και κασκολ των εθνικων τους ομαδων
καλησπερα σε ολη την παρεα
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Να πω και γω οτι είναι τέλειο το θέμα..
Ίσως είμαι η μόνη που δεν μαζεύει μαγνητάκια:( γιατί το ψυγείο που έχω δεν βοηθά είναι πλαστικό.
Μαζεύω όμως σφηνάκια από παντού έχω μια βιτρίνα ολόκληρη..
Από ξενοδοχεία παίρνω πάντα σαπουνάκια(ντρέπομαι λίγο αλλά το κάνω)
Μετά ανάλογα που πάω και τι θα με εμπνεύσει.
Από Βενετία έχω πάρει μια δαντελένια γόνδολα και 2 μικρές μάσκες, Από Φλωρεντία ένα πίνακα της πόλης από πλανόδιο ζωγράφο από Τολέδο σπαθάκια και ένα δισκάκι με τη πόλη, απο Μαδρίτη μικρες καρτες για καδράκια αντίγραφα από το μουσείο από μουράνο μουράνο διακοσμητικό.
Από Μεξικό μια ριγέ κουβερτούλα!! σαν αυτές που έχουν εκεί, σορτς μπλουζακι καργα τουριστικο, τασακια από ινδιάνους, ένα ινδιανικο ζακετακι, 1 παγουρι με δυο σφηνακια, ενα δαχτυλιδι με κεχριμπαρι, διαφορες μινιατουρες με τεκιλα και mezcal, βραχιολάκια και διάφορα άλλα.
Αυτά μου έρχονται πρόχειρα :Dστο μυαλό...
Στάνταρ καρτποσταλ και χαρτες πολλές μα πολλές φώτο και μια υπόσχεη παρεπιπτόντως.Μόλις πάρω κομπιούτερ στο σπίτι θα τις περάσω όλες να τις δείτε...
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
λοιπόν το θέμα τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μαζεύω ότι μου γυαλίσει όπως μαριονέτες από την τσεχία κραβούρες από σικελία μάλιστα τη συγκεκριμένη την βρήκα ταορμίνα σε ένα παλίο αντικαδικο και είχε ελληνικά γράμματα
μου έκανε τρομερή εντύπωση και την πήρα αμέσως.
συλλογή από ταρανδάκια από φινλανδία, βαρκελώνη βεντάλιες, σκεύη για τάπας κτλ...
νεα υόρκη εκτός από ρούχα κτλ πήρα την κλασική γυαλινη σφέρα με μουσική κτλ σας λές αυτα που μου έμειναν πιο πολύ
πάντως όσα ταξίδια και αν κάνς αυτο που ψαχνω και φέρνω πάντα είανι κουμπαραδες γουρουνακια με το όνομα της πόλης αυτη είνα η λόξα μου..................
το δωμάτειο μου όπως καταλαβένεται έχει γεμίσει με κουμπαράδες από όλα τα μέρη που πρανέφερα και σε όλα γενικά που έχς πάει...................
όποτε δεν κοροιδευω για μαγνυτάκια άλλωστε οι περισσοτεροι φίλοι μου αυτά φερνουν κουπες ο καθενασ οπως τη βρισκει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:gr01:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η τελευταια λοξα που απεκτησα ειναι, οταν επισκεπτομαι την Τουρκια συγκεκριμενα, να αγοραζω απο τα παλιατζιδικα παλια κλειδια, κυριως παλιων ελληνικων σπιτιων (η ισως να ειναι και εκκλησιων, γιατι συνηθως φερουν πανω τους σταυρο). Οταν γυριζω πισω αδειαζω πανω τους ενα μπουκαλι brasso και αποκτουν ξανα την μπρουτζινη λαμψη τους. (Μεχρι στιγμης αυτα που εχω αγορασει -ενα απο το Λεβισι, ενα απο τον Ασσο και δυο απο την Κωνσταντινουπολη, εχουν καθαρισει απο τη σκουρια τους και εχουν γινει πανεμορφα). Μου αρεσουν πολυ γιατι ειναι χειροποιητα με σκαλισματα και διαφορετικα σχεδια το ενα απο το αλλο. Ειναι μαρτυρες μιας εποχης που οι τεχνιτες ειχαν μερακι και για τα πιο απλα πραγματα. Θα εξακολουθησω αυτη τη συλλογη και οταν θα επισκεπτομαι αλλες χωρες, αμα φυσικα βρισκω τετοια ομορφα κλειδια.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Άμμο είχα πάρει από την Ιορδανία. Μόλις έμπαινες στην Πέτρα μπορούσες να δώσεις ένα όνομα (ή ό,τι άλλο ήθελες να γραφτεί) και όταν έβγαινες ήταν έτοιμο το μπουκαλάκι, γεμάτο άμμο σε διάφορα χρώματα. Η άμμος σχημάτιζε καμήλες, φοίνικες, το όνομα που είχες δώσει κλπ

Μετά που το καλοσκέφτηκα το μετάνιωσα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να καταστρέφουν τα μνημεία για να πάρουν την πολύχρωμη άμμο.
Τετοια μπουκαλακια με τα ονοματα μας εχω παρει κι εγω απο την Ιορδανια αλλα και 3-4 μπουκαλια αμμο απο την ερημο του wadi ram την εφερα μαζι μου.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom