Ενθύμια(Souvenirs)

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν μαζεύω λεει!!!!!!!!οπου πηγαίνω χώνομαι στο πρώτο βρωμομάγαζο να ανακαλύψω τιποτα περίεργο .....συνήθως με χάνουν οι φίλοι μου στις βόλτες ,και ξετρυπώνω σε λίγο ένα σωρό τρόπαια!!!! το σπίτι μου ειναι εντελώς έθνικ .εκτός απο ένα καναπέ οτιδήποτε άλλο ειναι απο τα ταξίδια μου .μένω πολύ στα αντικέ κοσμήματα ,και κουβαλάω και πέτρες ημιπολύτιμες οπως πχ απο μαδαγασκάρη οπου τις πουλάνε στον δρόμο σε απιστευτα χαμηλές τιμές ...επειδή γενικά δεν φοβάμαι ,τρυπώνω σε καταγώγια ,υπόγεια ,πιάνω κουβέντα με γέρους ,ζητάω πληροφορίες και ολο και κάτι μαθαίνω .δεν μου αρέσει το έτοιμο της βιτρίνας ..κάποτε στην φέζ του μαροκου ,παζάριαζα ενα κιλίμι ,οχι οτι ήταν ακριβο΄αλλα για το παιχνίδι ,και ήπια γύρω στα 27 τσάγια .στο τέλος πήρα και το κιλίμι και μου χάρησαν και τα φλυτζανάκια ...σας λέω αν δεν μπαίνομε στο πνεύμα του ντόπιου και να ενσωματονόμαστε με αυτόύς ,θα γυρνάμε αδιάβαστοι!!!!!!!εμπρός λοιπόν ...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συμπληρωνω οτι κι εγω κραταω εισιτηρια μουσειων,καρτες''κλειδια''ξενοδοχειων,μπουκαλακια σαμπουαν και σαπουνακια απο τα hotels που μενω,οπως και τουριστικα εντυπα που εχω χρησιμοποιησει για καθε χωρα.Και καλα ολα αυτα δεν μου στοιχιζουν τιποτα εχω ομως την Ξενια(συζυγος) που το χομπυ της ειναι πιο ακριβο απο το δικο μου και εχουμε ξεσηκωσει ολα τα τραπεζοκαρε,τραπεζομαντηλα,σεμεδακια και ριχταρια της Ευρωπης και της Μεσης Ανατολης!!!:haha:

ΥΓ.Ειμαι ο μοναδικος που δεν μαζευω μαγνητακια για το ψυγειο,σκεφτομαι ομως να αρχισω να μαζευω ψυγεια!!!:haha::haha:
:p:p:pέσκασα στο γέλιο με τα ψυγεία .....φοβεροοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Βεντάλιες(μικρές και μεγάλες) από Μαγιόρκα, κούκο(ρολόι τοίχου) από Γερμανία, σουγιά από Ελβετία καθώς και σκουλαρίκια από swarovski(πολύ swarovski στην Ελβετία), πίνακα ζωγραφικής από Κούβα, μεγάλο για το σαλόνι, μόνο 60 ευρώ.Στην Αβάνα υπάρχει παζάρι που εκτός από τα συνηθησμένα souvenirs βρίσκεις φοβερούς πίνακες σε μεγάλη ποικιλία. Πούρα φυσικά από Κούβα καθώς επίσης και κάτι μάσκες κεραμικές.Λεμοντσέλο(λικέρ από λεμόνι) από Ιταλία. Από τις εκδρομές μου στην Ελλάδα μου αρέσει να αγοράζω κοσμήματα babylonia τα οποία είναι φτιαγμένα από ασήμι και κλωστή, το έχω σαν φετίχ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κωνσταντίνα διαπιστώνω ότι οι συνονόματες
έχουμε ως φετίχ τα ασημένια κοσμήματα και τους πίνακες.:clap:
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Ωραία!!!! Τώρα λοιπόν που πλησιάζει η γιορτή μας ξέρουν τι θα μας κάνουν δώρο!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.353
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτη τη φορα απο Φιλιππινεs εφερα μονο ενα (ντροπη!) μαγνητακι με τουs σοκολατενιουs λοφουs του Μποχολ το οποιο πηρε την υψηλοτερη θεση στο ψυγειο :).
Εφερα ομωs πολλα μπρελοκ με κιθαρεs ζωγραφισμενεs με ομορφα τοπια που μου αρεσαν πολυ.
 

vivi

Banned
Μηνύματα
10
Likes
0
Και εγώ μαζεύω μαγνητάκια από τις εκδρομές μου στις ελληνικές πόλεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το οποιο πηρε την υψηλοτερη θεση στο ψυγειο
θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε καμια φωτογραφία απο το ψυγείο αυτό με ολα τα μαγνητάκια σουβενίρ :clap::lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.353
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω παει σε πολλα μερη Θανο :( 5 μαγνητακια εχω ολα κι ολα.
Φανταζεστε να παω στη Μπορα-μπορα ή σε κανενα μικρο τροπικο νησι και να μην εχουν μαγνητακια?:shock:
Μην το γελατε , εδω στιs Φιλιππινεs ειχα ξεχασει να παρω μαζι μου χτενα κι εψαχνα παντου.Δεν υπηρχε πουθενα μια χτενα! Δεν ξερω πωs χτενιζονται εκει , εγω εμεινα 10 μερεs αχτενιστη.Οταν τελικα βρηκα χτενα τη φυλαξα σαν πολυτιμο αντικειμενο και φυσικα ηρθε στην Ελλαδα οπου και εκτιθεται σαν Φιλιππινεζικο ειδοs προs εξαφανιση!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
θα πρωτοτυπήσω και έγω...κάνω συλλογή μαγνητάκια και κούπες!!αλλά δεν έχει γεμίσει όλο το ψυγείο ακόμη!!!! δεν βλέπω την ώρα να το γεμίσω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom