Επίσκεψη και ξενάγηση στη Βεργίνα στις 12/02/2017

Δήλωση συμμετοχής στην ξενάγηση στη Βεργίνα


  • Total voters
    33
  • Poll closed .

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Και σαν δική μου μικρή συμβολή, θα δω μήπως μπορέσω να σου/μας εξασφαλίσω τον καλύτερο ξεναγό της Ελλάδος (αν είναι ελεύθερος εκείνη την Κυριακή για Βεργίνα, ή για Θεσ/νίκη ό,ποτε είσαι εδώ).
Update:
Πριν λίγο επικοινώνησα με τον ξεναγό που μόλις επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη από Βοστώνη.

Το όνομά του είναι Κωνσταντίνος Σφήκας και η σελίδα του στο facebook είναι αυτή:
https://www.facebook.com/constantinos.sfikas/about?lst=100001213942849:676732968:1481027553
Η ιστοσελίδα του είναι αυτή:
http://www.expertguides.gr/

Τον γνωρίζω προσωπικά πολλά χρόνια και ξέρω το επίπεδο της δουλειάς του. Ν' αναφέρω ενδεικτικά ότι ήταν αυτός που ξενάγησε πέρυσι τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, είναι ο επίσημος ξεναγός του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης και έχει ξεναγήσει μεταξύ άλλων τους Τζων Μάλκοβιτς, Όλιβερ Στόουν (με ειδικό αίτημά του γι αυτό), Τζιμ Τζάρμους, κ.ά.

Για την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου αυτή τη στιγμή δηλώνει διαθέσιμος. Δεν πρόκειται να πάρει άλλη δέσμευση πριν τον ενημερώσουμε αν θέλουμε να μας ξεναγήσει στη Βεργίνα (και όχι μόνο) ή όχι.

Εφόσον κινηθούμε με λεωφορείο, οπότε θα είμαστε όλοι μαζί, θα μπορέσει να μας πει πράγματα καθ' οδόν. Εφόσον κινηθούμε ιδιωτικά με ΙΧ, πριν μπούμε στον αρχαιολογικό χώρο, θα καθήσουμε κάπου για έναν καφέ, όπου θα μας πει όσα θα μας έλεγε στο λεωφορείο. Η ξενάγηση στη Βεργίνα θα είναι τουλάχιστον μιάμισυ ώρα.

Η αμοιβή του για την Κυριακή είναι 160 ευρώ + ΦΠΑ.

Επειδή το κόστος θα επιμερισθεί στους συμμετέχοντες, θα πρέπει να αποφασίσουμε - κατ' αρχήν - εάν θέλουμε ξεναγό ή όχι και, εάν ναι, ποιοί θα είναι σίγουρα παρόντες ώστε να έχουμε μια ιδέα για την επιβάρυνση κατ' άτομο.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ένας εγώ, το θέλω τον ξεναγό, να μαζευτούμε μερικοί μη χρεοκοπήσουμε, αλλά τον θέλω, το θέλω πολύ, μ' έχει φάει.

 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η δικιά μου ιδέα ήταν να μας ξεναγήσουν οι ίδιοι άνθρωποι που τα έσκαψαν και να δούμε πράγματα που δεν βλέπουν οι απλοί επισκέπτες όπως τον τάφο Ευριδίκης ή την αναστήλωση του ανακτόρου, περίπου όπως το κάναμε ήδη στην Αιανή πριν μερικά χρόνια. Αλλά και ο ξεναγός όπως είπατε είναι μια χαρά. Εγώ δεν μπορώ να μετρήσω στο λεωφορείο και την ξενάγηση γιατί μάλλον θα έρθω από Κοζάνη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Ελπίζω ότι θα καταφέρω να είμαι και γω εκεί. Είναι καλή ιδέα ο ξεναγός, μιας και φαντάζομαι ότι θα είμαστε καμιά εικοσαριά άτομα τουλάχιστον.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η δικιά μου ιδέα ήταν να μας ξεναγήσουν οι ίδιοι άνθρωποι που τα έσκαψαν και να δούμε πράγματα που δεν βλέπουν οι απλοί επισκέπτες όπως τον τάφο Ευριδίκης ή την αναστήλωση του ανακτόρου, περίπου όπως το κάναμε ήδη στην Αιανή πριν μερικά χρόνια.
Αυτό νομίζω ότι θα ήταν ακόμη καλύτερη ιδέα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ελπίζω ότι θα καταφέρω να είμαι και γω εκεί. Είναι καλή ιδέα ο ξεναγός, μιας και φαντάζομαι ότι θα είμαστε καμιά εικοσαριά άτομα τουλάχιστον.
Αν είμαστε 20 άτομα θα είναι μια χαρά - 10 ευρώ ο καθένας για την ξενάγηση. Για το μέσον θα το δούμε - ανάλογα με τον συνολικό αριθμό συμμετεχόντων (από Θεσ/νίκη).
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Λοιπόν,
όσον αφορά τον ξεναγό είμαι μέσα, αλλά μου αρέσει και η ιδέα δίπλα του να είναι κάποιος από τις ανασκαφές (αυτό που αναφέρει ο Κ.) μπας και τον τάφο αυτόν δεν θα τον έχω δει αν είναι κλειστός για το ευρύτερο κοινό. Δεν πιστεύω ούτε ο ξεναγός ούτε οι άνθρωποι που αρχαιολογικού να έχουν πρόβλημα, τι λέτε;

Επίσης, αν είναι να μαζευτούμε στις 12/2 για αυτόν τον σκοπό, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επιτυχημένες και οι 2 συναντήσεις - Πίτα και αυτό, και προτείνω να τις συγχωνεύσουμε σε μια για να είμαστε και περισσότεροι.
Να συγκεντρωθούμε στη Βεργίνα και μετά να πάμε κάπου κοντά να κόψουμε την πίτα (Ελένη έλεγε για κάποια οινοποιεία κλπ).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Λοιπόν, έχω νέα, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση για ξενάγηση από αρχαιολόγους σε τόσο μεγάλο γκρουπ, θα τον στείλουν στα δικαστήρια οι ξεναγοί, επίσης δεν υπάρχει φύλακας που θα ανοίξει τάφο για είκοσι συν άτομα, οπότε σόρυ για την παρέμβαση, νομίζω ότι ο ξεναγός είναι η καλύτερη ιδέα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ερωτήσεις:
1) Υπάρχει κάποιος (π.χ. Borealis) που μπορεί να κανονίσει να βρίσκεται και κάποιος απ' τις ανασκαφές; Εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα. Ίσως έχει ο ξεναγός. Να του θέσω το ερώτημα;
2) Είμαστε διατεθειμένοι να επωμιστούμε το επιπλέον κόστος;
3) Εάν μπορεί να βρεθεί (όχι πάντως απ' τον ξεναγό) ο άνθρωπος απ' τις ανασκαφές, θα προτιμούσαμε να μας συνοδεύσει μόνον αυτός;

Όπως και νά'χει, εγώ συμφωνώ σε ό,τι αποφασίσετε (+ κοπή πίτας κλπ.).

Edit: Με πρόλαβε για λίγο ο Borealis, οπότε άκυρες οι ερωτήσεις.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Borealis το πρόβλημα με ξενάγηση από μη πιστοποιημένα άτομα ισχύει όταν δεν είναι δίπλα επίσημος ξεναγός, αλλά αν είναι διαφορετικά δεν βλέπω αν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα αυτό γα τον φύλακα είναι άλλο θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom