Ερχεται και μενα η κουλουρα στο κεφαλι!

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
χεχεχε πραγματικα αν σου αρεσε κατι στην ζακυνθο σε σχεση με αυτη την παραλια δεν υπαρχει. τι σου αρεσε περισσοτερο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ζωή Bayahibe ξεκινάει το video από Δομήνικο;;; Πωπωω τι μου θύμησες τώρα... :snorkel:
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]-->Το βιντεο ξεκιναει με την πειρατικη μπαντανα που φοραγα!:haha:
Ναι , ειναι το Bayahibe...εμενα να δεις τι μου θυμισα!
awww.myemoticons.com_images_hobbies_leisure_water_snorkel.gif


..ενω ειχα χαρει πολυ με το μπαλι αρχιζω και το αποκλειω τωρα... διαβασα και για θολα νερα και τα λοιπα....
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> Στο Μπαλι δεν εχω παει , αλλα απ’οτι λενε τα παιδια που εχουν παει ειναι μοναδικο νησι , απλα οι παραλιες δεν ειναι το χαιλάιτ του. Ινδονησια δεν ειναι μονο το Μπαλι παντως..
Μια παραλια που θα τη θυμοσουν για παντα ειναι η Λευκη παραλια στο Μπορακάι (Φιλιππινες). Το αναφερω σαν πιο οικονομικη επιλογη αν δε σου βγαινει για καραιβικη , αλλα ειναι για χαλαρωση σε παραλια και τιποτα περισσοτερο.


<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> Για τη Ζακυνθο συμφωνω αφου δηλωνω ερωτευμενη με το νησι και εχω παει απειρες φορες με φουσκωτο απο Πορτο Βρωμη στη χρυση ακτη , στο πρεφουντο και στο Ναυαγιο (δεν μενω στο νησι , αλλα εχω δεσμους και δεν υπαρχει καλοκαιρι που να μην παω εστω για Σ/Κ). Πραγματικα ειναι ονειρο , αλλα μην υποτιμας καθολου το Μεξικο.
Οσο για τα βιντεο μου , δε μπορεις να κρινεις μια ολοκληρη περιοχη απο ενα βιντεο , το οποιο ειναι απο ενα μονο παρκο στο Xcaret , το εβαλα για να παρεις γευση και δεν αντιπροσωπευει ολες τις παραλιες του Γιουκαταν οι οποιες ειλικρινα ειναι για να μαζευεις το σαγωνι σου απο την αμμο. Και να προσθεσω οτι το καλυτερο ειναι αυτο που δε φαινεται στο βιντεο , γιατι απλα η καμερα μου δεν ειναι υποβρυχια....

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> Ισχυει αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο ποστ μου , οτι ο Δομηνικος πλην του Σαντο Ντομινγκο με την αποικιακη ζωνη που ειναι η παλαιοτερη πολη του Νεου Κοσμου , απο κει και περα δεν εχει κατι αλλο να δειξει σε ιστορικα μνημεια. Το Γιουκαταν απλως βριθει απο αρχαιολογικους χωρους στην πλειοψηφια τους μεσα σε ζουγκλες και φοβερη φυση.
Απο παραλιες , δραστηριοτητες και εκδρομες δε θα σου λειψουν οποιο προορισμο κι αν διαλεξεις.
Μεξικο ή Δομηνικο
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
εχεις παει και στα δυο?στο μεξικο το κοστος ποσο ειναι?οι αποστασεις ειναι κοντινες η πρεπει να ταξιδευω ωρες?στον αγιο δομηνικο λογικα πρεπει να ειναι κοντα και εσυ εμεινες απολυτα ικανοποιημενη απο το μερος?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]-->...οποιο προορισμο κι αν διαλεξεις.
Μεξικο ή Δομηνικο
Θα πω τίποτα μεσημεριάτικα και δε κάνει...:D
Λυπηθείτε κι εμάς που δεν θα πάμε ταξίδι...(εκτός αν ξαναπαντρευτούμε πολύ σύντομα :haha:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εχεις παει και στα δυο?στο μεξικο το κοστος ποσο ειναι?οι αποστασεις ειναι κοντινες η πρεπει να ταξιδευω ωρες?στον αγιο δομηνικο λογικα πρεπει να ειναι κοντα και εσυ εμεινες απολυτα ικανοποιημενη απο το μερος?
Φοβάμαι πως όπου και να πας, παραλίες σαν του Ιονίου (τουλάχιστον από πλευράς διαύγειας νερών) δε θα βρεις. Τώρα σε αυτό που ρωτάς, αν στο Μεξικό περιοριστείτε στη χερσόνησο Γιουκατάν (που κατά πολλούς είναι και το πιο ενδιαφέρον κομμάτι), οι αποστάσεις είναι πολύ ανθρώπινες, οι δραστηριότητες πάμπολλες, από ιστορία και αρχιτεκτονική έχει μπόλικο πράγμα και γενικώς έχουν και πολύ καλό σερβις. Για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης Μεξικού και Rep.Dom, μακράν καλύτερο το πρώτο.
 
  • Like
Reactions: GTS

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.
Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη, έχω πάει
Bali / Phuket / Santo Domingo
Λοιπόν...
Bali:
Θετικά: Σούπερ εκδρομές, απίστευτη φυσική ομορφιά, ωραία ενεργεία σαν τόπος, ευγενικός λαός, ωραία κουλτούρα, κάθε εικόνα στο Bali προδίδει πως βρίσκεσαι πολύ μακριά από το σπίτι, άλλος κόσμος!!!
Αρνητικά: Πέφτει λίγο μακριά, οι παραλίες!

Phuket
Θετικά: σχεδόν τίποτα
Αρνητικά: Θα κουραστώ να γράφω!

Santo Domingo
Θετικά: Νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που λέμε Card Postal, απίστευτη βλάστηση, πολύ χορός, πολύ ποτό :p
Αρνητικά: Θα μπορούσε να έχει πιο πολλές εκδρομές, πέφτει λίγο μακριά!

3.000? με αεροπορικά & ξενοδοχείο? χμμμ... δύσκολο!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Φοβάμαι πως όπου και να πας, παραλίες σαν του Ιονίου (τουλάχιστον από πλευράς διαύγειας νερών) δε θα βρεις.
Με διπλη καταγωγη απο το Ιονιο το οποιο και λατρευω θα επρεπε να σε ευχαριστησω για αυτη σου τη δηλωση.
Αλλα αν θελω να ειμαι ειλικρινης (ξυπναει και ο παραλιοκυνηγος μεσα μου:haha:) εχω δει σε αλλα μερη -σε αυτα τα λιγα που εχω καταφερει να παω - οχι απλα πανεμορφες παραλιες , αλλα και απιστευτα διαυγη νερα σε διαφορα μερη του κοσμου. Για να μην αναφερω τα πολυχρωμα ψαρια που κολυμπουν διπλα σου σχεδον απο το πρωτο βημα στο νερο..
Δεν αντιλεγω οτι εχουμε ομορφα νησια και παραλιες , απλα αυτο το 'οπου και να πας' ειναι υπερβολικο. Ειδικα οταν πας και εξαιτιας αυτης της διαυγειας των νερων δεις και ιδιαιτερα ενδιαφεροντα σκηνικα υποβρυχιως..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Συμφωνώ με την κυρία από πάνω...τα έχουμε πει χίλιες φορές, έχουμε κορυφαίες παραλίες σίγουρα, αλλά τις κορυφαίες παραλίες στο κόσμο, ούτε κατά διάνοια...τι να πούμε για άμμο, βλάστηση, τοπία, υποβρύχιο κόσμο, ηρεμία, τι, τι....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
εχεις παει και στα δυο?στο μεξικο το κοστος ποσο ειναι?οι αποστασεις ειναι κοντινες η πρεπει να ταξιδευω ωρες?στον αγιο δομηνικο λογικα πρεπει να ειναι κοντα και εσυ εμεινες απολυτα ικανοποιημενη απο το μερος?

Ναι εχω παει και στα δυο και υπαρχουν ταξιδιωτικες ιστοριες μου εδω:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%EA-%ED%FC%F4%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/181-%F0%DC%EC%E5-%EC%E5%EE%E9%EA%FC.html και http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5-%E1%E3%E9%EF-%E4%EF%EC%E7%ED%E9%EA%EF.html

Για τις αποστασεις στη χερσονησο Γιουκαταν ειναι οπως λεει και ο Yorgos ανθρωπινες , διαλεγεις για διαμονη σε βολικη περιοχη και εισαι μια χαρα.
Ο Αγιος Δομηνικος ειναι ενα μεγαλο νησι , εξαρταται παλι που θα μεινεις. Για μενα η χερσονησος Σαμανα ειναι οτι καλυτερο για να εισαι κοντα στις καλυτερες παραλιες , τις εκδρομες και δραστηριοτητες.
Το κοστος εξαρταται απο το ταξιδι που θα κανεις , που θα μενεις , που θα τρως. Παντως και τα δυο μου φανηκαν πιο οικονομικα απο Ελλαδα και ο Δομηνικος ειναι απο τα πιο οικονομικα νησια στην καραιβικη.

Ναι εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απο τον Αγιο Δομηνικο , παραμενει το ωραιοτερο μερος που εχω παει απο αποψη φυσικης ομορφιας.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ΑΣΧΕΤΟ αλλα τι τι θελεις τις παραλιες αφου εισαι απο Ζακυνθο;;; Πατε να δειτε κανενα μακρινο μερος που δεν θα εχετε τη δυνατοτητα (οικονομικη) να πατε αργοτερα.... π.χ. Αμερικη ;;; Νεα Υορκη ;;; Βρισκετε και προσφορες σε εισιτήρια με λιγο ψαξιμο

Ή καμια Κουβα;
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.
Συμφωνώ με την Ειρήνη2, πριν λίγες μέρες ήρθα από ΝΥ/Washington, ήταν απλά ΟΝΕΙΡΙΚΑ!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
τι να παω να δω ουρανοξυστες και αμερικανικη κουλτουρα?θα γυρισω ολο τον κοσμο και μετα εκει. τωρα θελω να παω καπου εξωτικα και η go2dbeach μου εδωσε κατι σημαντικο οτι ο αγιος δομινηκος ειναι το ομορφοτερο μερος του κοσμου που εχει παει και θα την εμπιστευτω γιατι νομιζω οτι για δραστηριοτητες με ιστορια θα παω καποτε στο περου κτλ... απλα τωρα εχω αποκλεισει εκεινη την πλευρα του κοσμου μπαλι ταιλανδη σε σχεση με καραιβικη και μεξικο ψαχνω ακομα δεκτα ολα και απο ολους για συγκεντρωση πληροφοριων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom