Ερχεται και μενα η κουλουρα στο κεφαλι!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ξερεις απο την λα ρομανα ποση ωρα ειναι η μπαβαρο? λογικα απο οτι καταλαβα η μπαβαρο ειναι η παραλια της πουντα κανα? απο τις ιστοριες σας και τα λεγομενα σας θελω να διαλεξω 3 μερες ωστε να δω το νησι σαονα και τον αγιο δομινικο. τωρα αφου το λες ετσι λογικα πουντα κανα δεν θα παω καθολου αν δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω και ειναι και τοσο μακρια... απο την μποκα τσικα ποση ωρα ειναι το σανοα γιατι αν ειναι να μην εχει κατι αλλο η περιοχη να μην μεινω στην λα ρομανα και να κλεισω για την μποκα τσικα που ακουω καλα λογια.. αυτη ειναι η τελικη επιλογη μου και τα κλεινω για να παω στον παραδεισο!!οποτε απο μποκα τσικα και λα ρομανα ποιος κερδιζει?
La Romana-Punta cana ειναι 110 κμ.
Η Μπαβαρο ειναι μια μονο παραλια της περιοχης και απ’οτι λενε ειναι το πιο ομορφο κομματι γι’αυτο και ειναι ολα τα ξενοδοχεια μαζεμενα εκει. Διπλα και βορεια ειναι η El Cortecito , η Arena Gordo , η Macao. Βασικα ολη η περιοχη ειναι πανω απο 60 χιλιομετρα παραλιες.

Αν θυμαμαι καλα ειναι μιαμιση ωρα οδηγηση Μποκα τσικα- Bayahibe , το ψαροχωρι απ’οπου φευγουν οι βαρκες για Σαονα.
Θα ελεγα να μεινεις Boca chica ειδικα αν πεταξεις στο Λας Αμερικας να εισαι κοντα στο ξενοδοχειο σου (μολις 10 λεπτα ειναι η Μποκα τσικα). Η παραλια ειναι ομορφη , απλα καποιες μερες μαζευει κοσμο και σε ενοχλουν λιγο οι πωλητες. Ενα κολπο ειναι να απαντας στα ελληνικα ‘φιλε μου δεν καταλαβαινω λεξη’ και την επομενη φορα σε θυμουνται και δε σε ενοχλουν πια. Οκ δε σε πρηζουν κιολας , εχει τη φαση της η παραλια με τα γκρουπακια που περνανε απο τα μαγαζια και παιζουν μουσικη , τα τρικυκλα μαναβικα με τις καρυδες και τις μπανανες , τα μαγαζακια με τις ξυλινες εξεδρες διπλα στο νερο. Ειναι καλα για να παρεις την πρωτη γευση του νησιου.

Επιπλεον εισαι κοντα στο Σαντο Ντομινγκο και μπορεις τη μερα που θα αφιερωσεις στην πρωτευουσα το απογευμα δεις μια αλλη παραλια αρκετα κοντα 10 λεπτα απο Μποκα τσικα, (μαλλον αυτη που σου ειπε και ο φιλος σου) που πανε περισσοτερο ντοπιοι , η playa Caribe ή αλλιως Embassy beach.


awww.juandolioliving.com_wp_content_uploads_2010_03_embassybeach1_copia.jpg

Και το βραδακι πετιεσαι στο Juan Dolio (ειναι ελαφρως πιο κυριλε απο τη Μποκα τσικα) για φαγητο.
Βεβαια μπορεις και να αφιερωσεις ολη τη μερα στην πρωτευουσα , εχει ομορφη αποικιακη ζωνη και καποια παρκα. Το απογευματακι κανε βολτα με αμαξα στη Μαλεκον και το βραδυ σε κανενα κλαμπακι για χορο..
Ή κανε αυτο που σου ειπα πριν... Θα ειναι δυσκολο να επιλεξεις...εχω αρχισει να σε λυπαμαι φτωχε συμφορουμιτη...
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εγω εχω τρελαθει με εσενα με την βοηθεια που μου προσφερεις.. απλα σε υπερευχαριστω!! οσο για αυτο που ειπες :Η Μπαβαρο ειναι μια μονο παραλια της περιοχης και απ’οτι λενε ειναι το πιο ομορφο κομματι γι’αυτο και ειναι ολα τα ξενοδοχεια μαζεμενα εκει. ελπιζω να εννοεις της πουντα κανα γιατι , συμφωνα με τα λεγομενα σου , αν ειναι να ταξιδεψω με το αμαξι τοσες ωρες απλα για να δω μια παραλια που δεν ειναι καλυτερη απο τις παραλιες της σαμανα δεν θα το κανω θα παω μια μερα σανοα αλλη μια στην πρωτευουσα και αλλη μια να μεινω μποκα τσικα και την παραλια που μου προτεινες παραπανω απο οτι διαβασα δεν εχει κατι παραπανω σε εκεινο το κομματι. λες να προλαβω σε 3 διανυκτερευσεις η να το κανω 4?ενας αλλος φιλος μου ειπε να μην παω πουερτα πλατα καπως ετσι εσυ τι λες?και το θεμα με μενα ειναι οτι θελω να τα γυριζω ολα! αφου η γυναικα λεει οτι εμεις δεν παμε διακοπες κανουμε αγωνα δρομου!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ειναι υπερ αρκετο για ευχαριστω οταν επιστρεψεις και μπεις στο σαιτ , να μας πεις δυο λογια , να βαλεις καμια φωτογραφια...
Η Μπαβαρο ειναι μια παραλια στην Πουντα κανα , ειναι ομορφη , αλλα σαν αυτη θα δεις πολλες γυρω απο το Λας Τερενας και μαλιστα χωρις τα ριζορτ του Μπαβαρο.

Εγω θα ελεγα να μην κοψεις ουτε μια μερα απο τη Σαμανα για το νοτο. Αν μπορεις προσθεσε 1-2 μερες ακομα στο ταξιδι σου για να εισαι πιο ανετα. Μια φορα θα πας , οπως λες κι εσυ.
Συμφωνω με το φιλο σου να μην πας Πουερτο πλατα , ειναι ενα ασχημο λιμανι και κοντα εχει μετριες παραλιες. Τα παντα ολα στη Σαμανα!! Μην κανεις βημα , θα το μετανιωσεις!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
λοιπον 3 βραδιες στην μποκα τσικα και 7 στην σαμανα στο λας τερρενας το λεω στον φιλο μου και αυριο πιστευω να κλεισουν οριστικα. σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και εσενα go2dbeach λιγακι παραπανω!ειστε ολοι υπεροχοι και ειμαι τυχερος απο τοτε που μπηκα σε αυτο το φορουμ η ζωη μου εχει γινει πολυ πιο ευκολη στο να παιρνω πληροφοριες και να διαλεγω μερη και να βγαζω το γουστο μου που ειναι το τα ταξιδια να ειστε ολοι καλα!
τωρα θα μπω στο κομματι στο να οργανωσω το προγραμμα το 10ημερο εκεινο!!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
Πως μπορω να ανεβασω φωτο για να δειτε την χρυση ακτη που λεγαμε μιας και επεστρεψα εχθες σπιτι?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ξερει κανεισ αν θα μπορω να νοικιασω αμαξι cash και οχι με καρτα?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
οχι πας μονο με σκαφος και ειναι πριν το ναυαγιο απο την μερια του πορτο βρωμη σε ενα κολπο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οταν πατησεις επεξεργαστης κειμενου ..μετα επελεξε το συνδετηρα -attach-και μετα ακολουθησε τις οδηγιες για το πως θα ανεβασεις τη φωτο μεσα στο ποστ σου.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
θα το κανω στο σπιτι! ευχαριστω!!!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
οχι πας μονο με σκαφος και ειναι πριν το ναυαγιο απο την μερια του πορτο βρωμη σε ενα κολπο[/quote για την ιδια παραλια μαλλον μιλαμε και εγω με βαρκα εχω παει αλλα ειναι χαμηλα προς κερι οχι ψηλα στο ναυαγιο.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
οχι δεν λεμε την ιδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.154
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom