Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι όπως θα λέει ο Θανάσης, φυσικά μπορεί να αυξηθεί κατά πολύ και να ξεπεράσει ακόμα και τις τιμές των regular για τα ίδια δρομολόγια. Γι'αυτό πριν κλείσεις τελικά ξανακάνε ένα check και σε άλλες εταιρείες για να δεις αν εξακολουθεί να σε συμφέρει περισσότερο η low cost.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πετάω με ryanair σε λίγες μέρες. Όταν έκλεισα τα εισιτήρια έβαλα ότι θα έχω βαλίτσα 15 κιλών. Τελικά θα είναι πιο βαριά. Θα με χρεώσουν πολύ στο αεροδρόμιο που θα ξεπεράσω το όριο; Πληρώνω εξτρά κάθε παραπάνω κιλό;
Δες αν μπορείς να βάλεις και κάποια πράγματα στην χειραποσκευή που μπορείς να πάρεις μαζί σου.Υπόψιν ότι αυτή πρέπει να ζυγίζει μέχρι 10 κιλά και να έχει διαστάσεις μέχρι 55χ40χ20 το πολύ.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
για κρατηση με ryanair η συνολικη τιμη ειναι αυτη που γραφει στο τελος στο πεδιο που περνας τα στοιχεια της καρτας η προσθετει και τπτ αλλο μετα στον λογαριασμο?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
για κρατηση με ryanair η συνολικη τιμη ειναι αυτη που γραφει στο τελος στο πεδιο που περνας τα στοιχεια της καρτας η προσθετει και τπτ αλλο μετα στον λογαριασμο?
Εκεί που περνάς τα στοιχεία της κάρτας και γράφει στα δεξιά ότι είανι τελικό ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ τελών διαχείρισης (θα στο βγάλει πριν επιβεβαιώσεις την κράτηση τελευταία φορά).
Δοκίμασε να δεις, κάθε τύπο κάρτας που βάζεις (mastercard, visa κλπ) σου αλλάζει ελαφρώς το άθροισμα στα δεξιά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
για κρατηση με ryanair η συνολικη τιμη ειναι αυτη που γραφει στο τελος στο πεδιο που περνας τα στοιχεια της καρτας η προσθετει και τπτ αλλο μετα στον λογαριασμο?
Μιλάμε για τη Ryanair. Προφανώς νέες επιπλέον χρεώσεις έρχονται συνέχεια και από παντού (από το τσεκίν, τις βαλίτσες, μέχρι και για τον καφέ στο αεροπλάνο θα προσθέσουν κάτι στο λογαριασμό).
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Εγώ που είμαι 1,93 θα την παλέψω 3 ώρες ταξίδι; Δεν θέλω τίποτα το ιδιαίτερο απλά τα πόδια να μην βρίσκουν στο μπροστινό κάθισμα... Π.χ. σε σχέση με aegean η ryanair έχει πολύ μικρότερο χώρα για τα πόδια; Τα γράφει πουθενά για τις διαστάσεις κλπ;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ που είμαι 1,93 θα την παλέψω 3 ώρες ταξίδι; Δεν θέλω τίποτα το ιδιαίτερο απλά τα πόδια να μην βρίσκουν στο μπροστινό κάθισμα... Π.χ. σε σχέση με aegean η ryanair έχει πολύ μικρότερο χώρα για τα πόδια; Τα γράφει πουθενά για τις διαστάσεις κλπ;
Δεν είναι αδιανόητα στενά, αλλά θα ζοριστείς. Όπως ξαναείπα, προσωπική συμβουλή να καθήσεις στις θέσεις της εξόδου κινδύνου που έχει άπλετο χώρο (εκτός αν έχεις κάποιο κινητικό πρόβλημα,γιατί απαγορεύεται)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Μιλάμε για τη Ryanair. Προφανώς νέες επιπλέον χρεώσεις έρχονται συνέχεια και από παντού (από το τσεκίν, τις βαλίτσες, μέχρι και για τον καφέ στο αεροπλάνο θα προσθέσουν κάτι στο λογαριασμό).
Επειδή διαβάζουν άτομα τα οποία δεν γνωρίζουν και θέλουν ακριβή ενημέρωση, καλό είναι να μη γράφουμε υπερβολές και ασάφειες. Η τελική τιμή που βγάζει κάτω δεξιά, αφού έχεις επιλέξει την κάρτα με την οποία θα πληρώσεις είναι και η τελική, ΑΝ ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα. Δηλαδή αν κάνεις το ηλεκτρονικό check in, αν εκτυπώσεις σε Α4 την κάρτα επιβίβασης, αν η χειραποσκευή σου είναι στις σωστές διαστάσεις και στο σωστό βάρος που περιγράφονται σαφέστατα στο site της Ryanair, αν δεν φέρεις αποσκευή που δεν έχεις δηλώσει για τσεκάρισμα κλπ. Επίσης σαφέστατο είναι (περιγράφεται και αυτό στους όρους αναλυτικά) ότι οτιδήποτε θελήσεις μέσα στο αεροπλάνο για φαγητό ή ποτό είναι επί πληρωμή. Άρα δεν υπάρχει κάποια χρέωση που θα έρθει ξαφνικά από κει που δεν το περιμένεις ή ότι θα σε παραπλανήσουν. Εν γνώσει σου κλείνοντας ένα τέτοιο εισιτήριο ξέρεις ότι πρέπει να είσαι απολύτως ακριβής στις οδηγίες της εταιρείας, αλλιώς θα το πληρώσεις.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
431
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
NIKOLETA05

τελικά τι έγινε ? πέταξες με την ryanair
Πω πω...είμαια απράδεκτη...τωρα το ειδα...Οχι δεν πεταξα γιατι τελικα πηγαμε Ζυριχη...αλλα γενικα τη φοβαμαι πολυ (ακόμα) απο αποψη ασφαλειας...

Να ρωτησω με τη σειρα μου κατι...ρωτησα εναν κυριο που κανει 3-4 επαγγελματικα ταξιδια καθε μηνα με διαφορες εταιρειες τη γνωμη του για τη ryan air και μου ειπε οτι το "παρατσούκλι" της μεταξυ αυτων που ταξιδευουν συχνα ειναι και P.I.A. Δηλαδή Perhaps I Arrive....

Από ασφάλεια τι εχει ακουστει γι αυτες τις low cost εταιρείες? Εγω σκεφτομαι το απλο,οταν προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι,φορτωνουν-στοιβαζουν απ ο,τι λετε παραπανω επιβατες,κανουν οικονομια στα παντα...πιστευετε οτι δεν θα κανουν στο σερβις των αεροσκαφών ή στην ποιοτητα των πιλότων ας πουμε?:roll:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Να ρωτησω με τη σειρα μου κατι...ρωτησα εναν κυριο που κανει 3-4 επαγγελματικα ταξιδια καθε μηνα με διαφορες εταιρειες τη γνωμη του για τη ryan air και μου ειπε οτι το "παρατσούκλι" της μεταξυ αυτων που ταξιδευουν συχνα ειναι και P.I.A. Δηλαδή Perhaps I Arrive....

Φαινεται ρωτησες τον Taver :haha:

Από ασφάλεια τι εχει ακουστει γι αυτες τις low cost εταιρείες?
Χαλια μαυρα

Εγω σκεφτομαι το απλο,οταν προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι,φορτωνουν-στοιβαζουν απ ο,τι λετε παραπανω επιβατες,κανουν οικονομια στα παντα..
Ετσι ακριβως

.πιστευετε οτι δεν θα κανουν στο σερβις των αεροσκαφών
Τα πανε στον μαστρομητσο της γειτονιας

ή στην ποιοτητα των πιλότων ας πουμε?
Κανουν οντισιον και παιρνουν τους αναπηρους,ειναι πιο φτηνοι.

Και για να σοβαρολογησουμε,δεν υπαρχει κανενα
προβλημα ασφαλειας σε καμια εταιρια που πετα στην Ευρωπη.
Kai αυτος που ειπε ΡΙΑ ειναι εντελως ανοητος
Εγω ξερω την Pakistan international airlines.
Kai την Pia Zadora.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να ρωτησω με τη σειρα μου κατι...ρωτησα εναν κυριο που κανει 3-4 επαγγελματικα ταξιδια καθε μηνα με διαφορες εταιρειες τη γνωμη του για τη ryan air και μου ειπε οτι το "παρατσούκλι" της μεταξυ αυτων που ταξιδευουν συχνα ειναι και P.I.A. Δηλαδή Perhaps I Arrive....

Φαινεται ρωτησες τον Taver :haha:

Από ασφάλεια τι εχει ακουστει γι αυτες τις low cost εταιρείες?
Χαλια μαυρα

Εγω σκεφτομαι το απλο,οταν προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι,φορτωνουν-στοιβαζουν απ ο,τι λετε παραπανω επιβατες,κανουν οικονομια στα παντα..
Ετσι ακριβως

.πιστευετε οτι δεν θα κανουν στο σερβις των αεροσκαφών
Τα πανε στον μαστρομητσο της γειτονιας

ή στην ποιοτητα των πιλότων ας πουμε?
Κανουν οντισιον και παιρνουν τους αναπηρους,ειναι πιο φτηνοι.

Και για να σοβαρολογησουμε,δεν υπαρχει κανενα
προβλημα ασφαλειας σε καμια εταιρια που πετα στην Ευρωπη.
Kai αυτος που ειπε ΡΙΑ ειναι εντελως ανοητος
Εγω ξερω την Pakistan international airlines.
Kai την Pia Zadora.
Γενικά κι εγώ υπερβολική τη βρίσκω τη γνωριμία σου! Λίγο ισοπεδωτικός ο κύριος...Άκου PIA. Εκτός - στη χειρότερη - αν είναι τόσο γκαντέμης και του έχουν τύχει καθυστερήσεις.
Θέμα ασφάλειας δε νομίζω ότι τίθεται - τουλάχιστον εγώ δε φοβάμαι, ούτε κατά τη διάρκεια της πτήσης νιώθεις ανασφάλεια με οποιοδήποτε τρόπο ότι κάτι γίνεται...λειψό. Εξάλλου έχουν έδρα σε ευρωπαϊκή χώρα, οπότε έχουν αυστηρές προδιαγραφές και ελέγχους (φαντάζομαι!)

Το μόνο πρόβλημα που έχω ακούσει ότι υπάρχει - και χωρίς να είμαι ειδική για να γνωρίζω αν είναι όντως τόσο τεράστιο πρόβλημα - είναι ότι οι πιλότοι έχουν περισσότερες ώρες πτήσεις απ'ότι αυτοί στις regular.

Άντε, κλείσε ένα εισιτήριο! Δεν είχαν κανένα ατύχημα, μη φοβάσαι!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λάθος παράθεση έκανα, στη Νικολέτα ήθελα να απαντήσω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom