Ερώτηση για Μπάλο-Γραμβουσα - Χανια

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γεια σας παιδιά, είμαι νέο μέλος και βρήκα το site σε ένα από τα περιοδικά που διαβάζω και όντως είναι φανταστικό

ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και θα κάνω ένα ταξίδι στα χανιά, θέλω να παω στον Μπάλο και ειδα ότι υπάρχει δρόμος για αυτοκίνητο
θέλω να μου πείτε οποιος ξέρει αν ο δρόμος είναι προσβάσιμος με ένα απλό IX (Citroen C4) και ποσα km χωματόδρομος είναι...

επίσης φτάνοντας στο parking ξέρω ότι υπάρχει ένα μονοπάτι για να κατέβεις κάτω, ποσα μετρα περίπου είναι και πόση ώρα θα μας κάνει να το κατεβουμε και κύριος να το ανεβούμε??

sorry αν σας κούρασα αλλα τις χρειάζομαι αυτές τις πληροφορίες....
σας ευχάριστω πολύ
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γραμβούσα .

γεια σου jose . μπορείς να πας μέχρι το σημείο που αφήνεις το αυτοκίνητο ,με τα πόδια .μονοπάτι ένα χιλιόμετρο περίπου .έχει και κάτι σκαλάκια στο τέλος για να πας στην παραλία .λίγο κουραστικό στο ανέβασμα . με το αυτοκίνητό σου νομίζω οτι πας μια χαρά ,αν πηγαίνεις αργά .ειναι καλός ο δρόμος ...υπάρχει μια εναλλακτική ,να αφήσεις το αυτοκινητο στο λιμάνι που ειναι έξω απο την κωμόπολη κίσαμος ή καστέλι ,και να πατε με το πλοιάριο που φεύγει κάθε μέρα ,για μπάλο -γραμβούσα,σταματάει σε απίθανα για μπάνιο σημεία .θάλασσα καραιβικής ...κοστίζει 22 ευρώ το άτομο ,και σε μεταφέρει σε 1 ώρα και κάτι ίσως .
έτσι δεν θα κουραστέιτε καθόλου :p
αν πας με το αυτοκινητο ,θα δείς μονο το μπάλο που ναι μέν ειναι πολύ ωραίο αλλα τα νερά σαν λιμνοθάλασσα και αν σου αρέσουν τα πιο βαθιά ,θα απογοητευτείς .
το πλοίο λέγεται γραμβούσα ,προς το παρόν το κανει 3 φορές την βδομάδα .φευγει 9.45 το πρωί και επιστρέφει στις 5 το απογευμα .να κρατάτε ξηρή τροφή και νερο οπως και να πατε .στο πλοίο θα βρείτε και σνάκ.
καλα να περάσετε .
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Jose καλησπέρα κι από μένα! Εμείς είχαμε κάνει τον χωματόδρομο με ένα ATOS και δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. Εννοείται ότι δεν τρέχεις. Μόλις φτάσεις στο πάρκινγκ, όπως είπε και η Ρενάτα, έχει ένα μονοπάτι που στην επιστροφή είναι λίγο δύσκολο αλλά γενικά είναι ΟΚ. Η θέα του τοπίου σε αποζημιώνει με το παραπάνω! Αξίζει πραγματικά λίγη ταλαιπωρία κατά την γνώμη μου! Δες και τη φώτο που πήραμε από το μονοπάτι!
 

Attachments

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Συμφωνω με τους προλαλησαντες, να συμπηρωσω μονο, οτι αν πας μα τα ποδια να πας νωρις για να προλαβεις να δεις το μερος χωρις κοσμο.Γιατι με το που φτανει το καραβακι, γεμιζει ολος ο τοπος με κοσμο.......
Να κρατας ομπρελα, γιατι δεν εχει εκει να νοικιασεις, το ενα καραβακι δεινει δωρεαν στους επιβατες του.
Υπηρχε εως περσυ, (φετος δεν εχω παει ακομα για να το τσεκαρω) μια καντινα που νοικιαζει σκηνες μεγαλες και στημενες και σου μαγηρευει κατι απλο , αν θες να μεινεις το βραδυ, αλλά να ξερεςι οτι δεν εχει ρευμα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Σε ποιο περιοδικό βρήκες το site, έτσι από περιέργεια;

ΥΓ. Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Κρήτης.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Jose καλησπέρα κι από μένα! Εμείς είχαμε κάνει τον χωματόδρομο με ένα ATOS και δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. Εννοείται ότι δεν τρέχεις. Μόλις φτάσεις στο πάρκινγκ, όπως είπε και η Ρενάτα, έχει ένα μονοπάτι που στην επιστροφή είναι λίγο δύσκολο αλλά γενικά είναι ΟΚ. Η θέα του τοπίου σε αποζημιώνει με το παραπάνω! Αξίζει πραγματικά λίγη ταλαιπωρία κατά την γνώμη μου! Δες και τη φώτο που πήραμε από το μονοπάτι!
μπράβο η φωτο τα λέει ολα !!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σου και καλώς ήρθες. Σε ποιο περιοδικό βρήκες το site, έτσι από περιέργεια;

ΥΓ. Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Κρήτης.
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Το site το βρήκα στο PC World

O χωματόδρομος ποσα km είναι?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Αν θυμάμαι καλά, εμείς με το ATOS και πηγαίνοντας αργά κάναμε κανά 20λεπτο για να φτάσουμε στο πάρκινγκ.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
:lol:γεια.κανενα μισαωρο εκανα εγω για να φτασω,αλλα η συμβουλη να πας με το πλοιο ειναι η καλυτερη. μενω στο ηρακλειο της κρητης και εχω παει αρκετες φορες σε αυτον τον επιγειο παραδεισο που μετατρεπεται αυτιματα σε κολαση οταν πλακωσουν οι ορδες των "βαρβαρων". αν πας αυτη την εποχη ειναι ονειρο εγω βρεθηκα το περασμενο σαββατο εκει χωρις να το περιμενω απο μια αποφαση της στιγμης και εζησα ενα παγωμενο ονειρο. αν ερθεις χανια και ψαχνεις τετοιες παραλιες να πας στο κεδροδασος κοντα στο ελαφονησι
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
:lol:γεια.κανενα μισαωρο εκανα εγω για να φτασω,αλλα η συμβουλη να πας με το πλοιο ειναι η καλυτερη. μενω στο ηρακλειο της κρητης και εχω παει αρκετες φορες σε αυτον τον επιγειο παραδεισο που μετατρεπεται αυτιματα σε κολαση οταν πλακωσουν οι ορδες των "βαρβαρων". αν πας αυτη την εποχη ειναι ονειρο εγω βρεθηκα το περασμενο σαββατο εκει χωρις να το περιμενω απο μια αποφαση της στιγμης και εζησα ενα παγωμενο ονειρο. αν ερθεις χανια και ψαχνεις τετοιες παραλιες να πας στο κεδροδασος κοντα στο ελαφονησι

Δυστυχώς η άδεια αργεί, έτσι θα επισκεφθώ τον Μπαλο τον Αύγουστο που μάλλον θα υπάρχουν και πολλοί βάρβαροι όπως λες..

Φυσικά θα πάω και στο ελαφονησι. Βέβαια έχω ξανα πάει πριν 2 χρόνια αλλά την παραλία στο κεδροδασος δεν την ξερω, εαν μπορείς δώσε μου μερικές πληροφορίες ώστε να πάω.
Θα κάτσω 2 βδομάδες στην Κρήτη, 1 βδομάδα στα Χανιά και μια στον Αγ Νικόλαο.

Τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ στον νομό Χανίων είναι , μπαλος, ελαφονησι, Καλαθας. Σταυρός, Φαλασαρνα , και να κατέβω χωρά Σφακιων Φραγκοκαστελο και τελος φεύγοντας από Χανιά να κατευθυνθώ προς Ματαλα και μετα προς Λασίθι.

Λιγο κουραστικό αλλα κάπως ετσι το εχω σκεφτεί…
Αν έχετε να μου προτεινετε και αλλα μέρη θα με βοηθούσατε .

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Τα μέρη που θες να επισκεφτεις ειναι απο τα ωραιοτερα του Νομου, μονο πιθανο προβλημα θα ειναι η πολυκοσμια. Αλλά και παλι το πρωι ειναι ολα αδεια. Καλα να περασεις.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Θα σου προτινα να βαλεις και την Παλιοχωρα στην βολτα σου. Αν προλαβαινεις φυσικα. Εξω απο το χωριο στους Ανυδρους ή στο γραμμενο ή στον Κριο εχει μοναδικες παραλιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom