Ερώτηση για Μπάλο-Γραμβουσα - Χανια

Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
παιδιά θέλω την βοήθεια σας.. στον μπάλο-γραμβούσα να πάω με αμάξι που νοίκιασα ούτως συ άλλως ή με το καράβι?το καράβι παρεπιπτόντως θέλει κ 50 ευρώ για 2 άτομα που πήρα κ ρώτησα. βοηθήστε!! Κάτι σαν να διάβασα πιο πάνω όμως θέλω να μου πείτε όσοι ξέρετε τα θετικά κ τα αρνητικά κ των δύο επιλογών. ευχαριστώ πολύ.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
παιδιά θέλω την βοήθεια σας.. στον μπάλο-γραμβούσα να πάω με αμάξι που νοίκιασα ούτως συ άλλως ή με το καράβι?το καράβι παρεπιπτόντως θέλει κ 50 ευρώ για 2 άτομα που πήρα κ ρώτησα. βοηθήστε!! Κάτι σαν να διάβασα πιο πάνω όμως θέλω να μου πείτε όσοι ξέρετε τα θετικά κ τα αρνητικά κ των δύο επιλογών. ευχαριστώ πολύ.
Λοιπόν, αρνητικά με το καραβάκι: κουνάει και μπορεί να ανακατευτείς. Η τιμή ίσως για κάποιους να είναι υψηλή.
Θετικά: Πας και Γραμβούσα που έχει υπέροχη θέα και αφου σου βγει η γλώσσα για να ανέβεις στο κάστρο, σου σερβίρουν στο πλοίο κάτι ωραιότατα σουβλάκια και στανιάρεις!
Θετικά με το αμάξι (οχι απο προσωπική άποψη, αλλά απο φίλες) : Η θέα και η περιπέτεια, που στο τέλος λες : ΝΑΙ! Τα κατάφερα!
Αρνητικά: Η κούραση και το οτι δεν πας Γραμβούσα. Επίσης μπορεί να σου σκιστεί καμιά παντόφλα!! :p
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Πηγα χθες μπάλο αλλα πέρα απο το μέρος κτλ δε πιστεύω πως αξίζει ως παραλία σε σχεση με τις αλλες που πηγα(κερδοδασος κτλ). Ο δρόμος για μπάλο έχει διοδια 1 ευρω το άτομο οπως εχει αναφερθεί και αλλου. Σε ρωτάνε απο που εισαι μαλλον για να αποφασίσουν αν σε χρεώσουν. Οι γνωστοί περνάγαν ετσι. Μετάνιωσα παντως που απλα δε συνέχισα το δρόμο και πληρωσα.

Ο δρόμος ειναι καλός θα έλεγα απλα έχει πέτρες και αυτό είναι που τον κάνει δυσκολο.Δεν εχει αποτομες κλίσεις ουτε νεροφαγώματα κτλ. Και γενικά 1 στα 20 ήταν suv.Το παρκινγκ ειναι πολυ μικρο και παρκάρουν για μερικα χιλιομετρα τα αυτοκινητα το ενα πισω απο το αλλο. Ευτυχως βρηκα στο πάρκινγκ.

Για να κατέβεις είναι νομιζω απο τις δυσκολοτερες που εχω δει. Στη λευκάδα πχ με τα σκαλια ηταν πολυ πιο ευκολη. Βασικα το ανεβασμα ηταν πιο δυσκολο 3 η ωρα με ηλιο. Γενικα ομως μπορουν πιστευω ολοι να το κατεβουν εκτος αν εχεις τιποτα καρδιά ή πόνο σε γονατα/κοκκαλα κτλ.

Γενικα στο μεγαλυτερο μέρος υπάρχουν ξαπλώστες και ειναι οργανωμένα.Για ενα νερο περιμεναμε 30 λεπτα λογω της μεγάλης ουρας. Στην αριστερη λιμνοθαλασα που ειναι και κλειστη το νερο ειναι πολυ ρηχο στο μεγαλυτερο μέρος και καίει. Ειναι σα να κανεις μπανιο σε ζεστο νερο. Δεν ανανεώνεται και δε ξερω ποσο σοφο ειναι να καθεσε εκει.

Απο την αλλη πλευρα τα καλα σημεια ηταν πιασμένα απο ξαπλώστρες και πιο μετα εχει παρα πολλα φυκια και πετρες για να μπεις. Η θαλασσα ηταν γενικά ψιλοβρωμικη και πολυ ζεστή με φυσαλιδες και λιγο πετρέλαιο/λαδι πανω όχι τόσο καθαρή. Αν πηγαινες πιο μέσα τα πραγματα ηταν πιο καλα.

Γενικά πέρα απο το να αράξεις τη πέτσα σου και για κοινωνικους λόγους δε βρισκω λόγο κάποιος να πάει ξανα εκτος αν ειναι περιοδος με λίγο κόσμο ίσως.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
σε ποιο σημειο πλήρωσες ? δεν εχω πληρωσει ποτε! ειναι κατι καινουριο που δεν το πηρα χαμπάρι ! ?
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Πρεπει να μπηκε απο το 2011 μαλλον το εχω διαβασει και αλλου. http://www.haniotika-nea.gr/69969-teli-eisodou-ston-mpalo/
Και κατω οι πολλες ξαπλωστρες που εχουν ζητανε 7 ευρω απο 6 που ειχε η πινακιδα.Ειχαν κολησει απο πανω 7. Υπαρχει αυτη η πινακιδα στην αρχη
http://www.zarpa.gr/wp-content/uploads/2013/08/mpalos22-e1377422587112.jpg
..τρομαρα μας το κανανε δρυμο, νατουρα η οτι αλλο θελεις για να βαλουν εισητηριο 1 ευρω και να τσακωνονται οι δημοι για το ποιος θα τα παρει...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Παιδια καλησπερα, επειδή θα παω φετος ξανα στον μπαλο, εχει αλλαξει κατι? Βλέπω το καραβάκι εχει 25 το ατομο κ σε αφήνει για 2 ωρες στην γραμβουσα και 2.30 ωρες στον μπαλο. Με το αυτοκίνητο διαβασα οτι δεν θα πηγαίνει αλλα θα βαλουν λεωφορείαλεωφορε. Ισχύει κατι?
Σας ευχαριστώ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Παιδια καλησπερα, επειδή θα παω φετος ξανα στον μπαλο, εχει αλλαξει κατι? Βλέπω το καραβάκι εχει 25 το ατομο κ σε αφήνει για 2 ωρες στην γραμβουσα και 2.30 ωρες στον μπαλο. Με το αυτοκίνητο διαβασα οτι δεν θα πηγαίνει αλλα θα βαλουν λεωφορείαλεωφορε. Ισχύει κατι?
Σας ευχαριστώ
ετσι ακριβως , θα αφηνεις το αυτοκινητο στη Καλυβιανη και απο εκει με λεωφορειο και μετα με τα ποδια ως κατω..
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Υπάρχει δηλαδη ηδη το λεωφορείο στην καλυβιανη? Ξερουμε καθε ποτε εχουμε δρομολογια, κοστος κτλ. Καποιο website ή τηλέφωνο?
Σε ευχαριστώ πολυ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Υπάρχει δηλαδη ηδη το λεωφορείο στην καλυβιανη? Ξερουμε καθε ποτε εχουμε δρομολογια, κοστος κτλ. Καποιο website ή τηλέφωνο?
Σε ευχαριστώ πολυ
Ξεκινησαν χθες τα δρομολογια απο το ΚΤΕΛ Καστελιου εχει 9.30. 12.30 και 2.30 με 2,5 ευρω το εισητηριο η μια διαδρομη. Μπορεις να αφησεις λοιπον το αυτοκινητο στο Καστελι και να παρεις το λεωφορειο απο εκει η να εισαι στη Καλυβιανη ( περιπου 10 λεπτα θα χρειαστει το λεωφορειο απο Καστελι για Καλυβιανη) και παιρνεις το λεωφορειο απο εκει...

α το τηλε ειναι 2822022035 για περισσοτερες πληροφοριες..
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Ξεκινησαν χθες τα δρομολογια απο το ΚΤΕΛ Καστελιου εχει 9.30. 12.30 και 2.30 με 2,5 ευρω το εισητηριο η μια διαδρομη. Μπορεις να αφησεις λοιπον το αυτοκινητο στο Καστελι και να παρεις το λεωφορειο απο εκει η να εισαι στη Καλυβιανη ( περιπου 10 λεπτα θα χρειαστει το λεωφορειο απο Καστελι για Καλυβιανη) και παιρνεις το λεωφορειο απο εκει...
Ισως ειναι καλύτερα να το παρω απο καστελι για να βρω σηγουρα θέση
Καλυτερα που βαλαν λεωφορείο γιατι το εχω κανει με αυτοκίνητο κ δεν παλευοταν :)
Σε ευχαριστω κ παλι
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πωπω πως αλλαξαν τα πραγματα απο το 2009 που πηγα εγω ...τρελαθηκα τωρα !!!(παρεπιπτοντως αυτο ηταν το πρωτο -παρθενικο μου θρεντ στο τραβελστοριζ ..ετσι ανακαλυψα το φορουμ αυτο)
Διοδια ..λεωφορειο στο χωματοδρομο..ξαπλωστρες και ομπρελες με χρεωση ...κριμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom