Ερώτηση για διαμονή στη Κρήτη..

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
να και τα ξενοδοχεια που εχω σταμπαρει.αναμεσα σε αυτα τα δυο ειμαι.
Booking.com: ξενοδοχείο Mediterranea Apartments, Κάτω Δαράτσο, Ελλάδα - 104 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: ξενοδοχείο Jasmine Village, Πλατανιάς, Ελλάδα - 30 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

85 ευρω το πρωτο ποιο φτηνο.την τοποθεσια βεβαια δεν την γνωριζω.μαζι με τα ταχι το βραδυ θα μου βγει συνολικα οσο κοστιζει το δευτερο ξενοδωχειο.και απο κει και περα ειναι θεμα τοποθεσιας που βρισκοντε και ποση συχνης συγκυνωνιας.καθε ποσο συνα περναει κτελ αστικο και ποτε ειναι το πρωτο και το τελευταιο δρομολογιο. δειτε και το πρωηγουμενο μνμ και πειτε μου την γνωμη σας.την χρειαζομαι αμεσα.....αν δεν εχεις αμαξι αναγκαστικα την ψαχνεις αλλιως ....
 

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
..η ζωη ειναι στο πλατανια ..για τη ακριβεια στο mercedes..λιγο πιο πανω απο ΑΓΙΑ μΑΡΙΝΑ ΠΡΟς ΠΛΤΑΝΙΑ..Κατω δαρατσο ειναι αρκετα πιο οικογενειακο στλ.. .Εχει κτελ και αστικα λεωφορεια απο Χανια προς Κατω Σταλο-Αγια Μαρινα και Πλατανια. Για Δαρατσο παει αυτο προς Γαλατα η κατεβαινεις στο κεντρικο και το κοβεις με τα ποδια αν πας πανω Δαρατσο.. το κατω Δαρατσο ειναι ακριβως στο κεντρικο που περνα το λεωφορειο..δεν ειναι μακρια αρκει να μην κουβαλας πραγματα.. Παντως αν μενεις πλατανια.. αφιερωσε και κανενα βραδυ στο ροκ χαους..παλια ροκ μουσικη...
δηλαδη για κατω δαρατσο περναει η γραμμη χανια σταλος αγια μαρινα πλατανια μαλεμε γερανι η οποια εχει δρομολογια συνεχως μεχρι αργα το βραδυ? η ειναι καποια αλλη γραμμη?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δηλαδη για κατω δαρατσο περναει η γραμμη χανια σταλος αγια μαρινα πλατανια μαλεμε γερανι η οποια εχει δρομολογια συνεχως μεχρι αργα το βραδυ? η ειναι καποια αλλη γραμμη?
..
..ναι..ειναι μια γραμη Χανια-Γαλατας-Δαρατσο και η αλλη Χανια- κομβος για Δαρατσο-Γαλατα(κατεβαινεις) Σταλος- Αγια Μαρινα-Πλατανιας.
 

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
καλημερα!!!!αιντε 4 και σημερα και πεταω για κρητη...εκλεισα χανια για 6 μερεσ στο πλατανια και 2 μερεσ μεσα στο ρεθυμνο.
Μπορειτε να μου προτεινετε μερη,παραλιες,ταβερνες,beach bar,αξιοθεατα και για τουσ δυο νομους?
γνωριζω οτι ειναι τοσα πολλα που αποκλειεται να τα γυρισω ολα αλλα τουλαχιστον τα ποιο καλα και ομορφα κατα την δικη σας αποψη συμφωνα με τισ μερες της διαμονης μου?
στη πρεβελη αξιζει να παω η εχει χασει την ομορφια της μετα την φωτια?
 

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
..
..ναι..ειναι μια γραμη Χανια-Γαλατας-Δαρατσο και η αλλη Χανια- κομβος για Δαρατσο-Γαλατα(κατεβαινεις) Σταλος- Αγια Μαρινα-Πλατανιας.
καλημερα!!!!αιντε 4 και σημερα και πεταω για κρητη...εκλεισα χανια για 6 μερεσ στο πλατανια και 2 μερεσ μεσα στο ρεθυμνο.
Μπορειτε να μου προτεινετε μερη,παραλιες,ταβερνες,beach bar,αξιοθεατα και για τουσ δυο νομους?
γνωριζω οτι ειναι τοσα πολλα που αποκλειεται να τα γυρισω ολα αλλα τουλαχιστον τα ποιο καλα και ομορφα κατα την δικη σας αποψη συμφωνα με τισ μερες της διαμονης μου?
Για Χανια εχω σταμπαρει μερικες παραλιες οπως ελαφονησι,μπαλος,φαλασαρνα.απο beach bar αυτα που ειναι στη αγια μαρινα,απο περιοχες την παλαιοχωρα.
για ρεθυμνο το μονο πυ ξερω ειναι η πρεβελη και η αγια γαληνη.
εσεισ ομωσ ξερετε καλυτερα και ποιο ψαγμενα πραγματα.
 

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
καλημερα!!!!αιντε 4 και σημερα και πεταω για κρητη...εκλεισα χανια για 6 μερεσ στο πλατανια και 2 μερεσ μεσα στο ρεθυμνο.
Μπορειτε να μου προτεινετε μερη,παραλιες,ταβερνες,beach bar,αξιοθεατα και για τουσ δυο νομους?
γνωριζω οτι ειναι τοσα πολλα που αποκλειεται να τα γυρισω ολα αλλα τουλαχιστον τα ποιο καλα και ομορφα κατα την δικη σας αποψη συμφωνα με τισ μερες της διαμονης μου?
Για Χανια εχω σταμπαρει μερικες παραλιες οπως ελαφονησι,μπαλος,φαλασαρνα.απο beach bar αυτα που ειναι στη αγια μαρινα,απο περιοχες την παλαιοχωρα.
για ρεθυμνο το μονο πυ ξερω ειναι η πρεβελη και η αγια γαληνη.
εσεισ ομωσ ξερετε καλυτερα και ποιο ψαγμενα πραγματα.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
καλημερα!!!!αιντε 4 και σημερα και πεταω για κρητη...εκλεισα χανια για 6 μερεσ στο πλατανια και 2 μερεσ μεσα στο ρεθυμνο.
Μπορειτε να μου προτεινετε μερη,παραλιες,ταβερνες,beach bar,αξιοθεατα και για τουσ δυο νομους?
γνωριζω οτι ειναι τοσα πολλα που αποκλειεται να τα γυρισω ολα αλλα τουλαχιστον τα ποιο καλα και ομορφα κατα την δικη σας αποψη συμφωνα με τισ μερες της διαμονης μου?
Για Χανια εχω σταμπαρει μερικες παραλιες οπως ελαφονησι,μπαλος,φαλασαρνα.απο beach bar αυτα που ειναι στη αγια μαρινα,απο περιοχες την παλαιοχωρα.
για ρεθυμνο το μονο πυ ξερω ειναι η πρεβελη και η αγια γαληνη.
εσεισ ομωσ ξερετε καλυτερα και ποιο ψαγμενα πραγματα.
καλησπερα!
θα περασεις πολυ ωραια στην Κρητη.επεστρεψα απο Χανια πριν μερικες μερες και περασαμε φανταστικα!!!!!!λοιπον ξεκινωντας απο παραλιες.να επισκεφτεις σιγουρα αυτες που αναφερεις.η φαλασαρνα εχει συχνα κυμα,οποτε πρεπει να πετυχεις την καταλληλη μερα.εμεις πηγαμε 3 φορες για να την πετυχουμε χωρις αερα.στο μπαλο πας με καραβακι(φευγει απο κισσαμο-κοντα σχετικα στον πλατανια,το πιο φθηνο εισιτηριο 15 ευρω πηγαινε ελα).στον μπαλο πας και με αμαξι αλλα ο δρομος χαλια.ελαφονησι να πατε οσο πιο νωρις μπορειτε γιατι κατα το μεσημερι γινεται χαμος απο τον κοσμο(στο ελαφονησι εχει πολυ ομορφο ηλιοβασιλεμα,αν ειστε εκεινη την ωρα απολαυστε το!!).
απο φαγητο προτιμηστε ορεινα χωρια.στο θερισο στην πρωτη δεξια ταβερνα οπως μπαινεις στο χωριο(το χωριο βρισκεται 14 χλμ απο τα Χανια).μια πολυ ωραια ταβερνα,υπαρχει επισης απο την φαλασαρνα(δε θυμαμαι ονομα).εμεις ειχαμε μεινει χανια.πλατανια ειχαμε παει ενα βραδυ και να σου πω την αληθεια δεν εντυπωσιαστηκα.στα χανια αν βρεθεις βραδυ,μπορειτε να πατε για φαγητο στο παλιο λιμανι σε ενα πολυ καλο μεζεδοποωλειο που λεγεται ΄΄τα χαλκινα΄΄.για ποτο μεσα στα στενακια εχει καποια καλα μπαρακια.ενα απο αυτα που μας αρεσε πολυ λεγεται το μοναστηρι του καρολου.ρωτηστε αν ειναι για να σας πουν που βρισκεται ακριβως.εξωτερικα δε δειχνει κατι τρελο,αλλα η εσωτερικη αυλη σε αποζημειωνει!

αυτα μου ερχονται τωρα.θα σκεφτω ο,τι αλλο ενδιαφερον,σου γραφω!!!:)
 

vaggos3

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
καλημερα παιδια!!!μια και σημερα και πεταω για κρητη.2 μερεσ ρεθυμνο κια 6 θα μεινω χανια στο πλατανια.εχω διαβασει το τοπικ για ολιγοημερες διακοπες στα χανια και οτι και να πω για την βοητηεια που δινετε σε ολουσ εμας ειναι τεαραστια.το εχω αγαπησει αυτο το νησι πριν παω καν.και αυτο οφειλεται σε σας σε μεγαλο βαθμο.επειδη δεν εχω χρονο (πρεπιει να αρχισω να εοιμαζω τισ βαλιτσες σιγα σιγα)μπορειτε να μου δωσετε συνοπτικα καποιες πληροφοριες?
1)στις 2 μερες που θα ειμαι στο ρεθυμνο σε ποια μερη να παω να δω?τομονο που γνωριζω ειναι πρεβελη,αγια γαληνη και αργυρουπολη(απο αυτα που προλαβα και διαβασα)
2)υπαρχει καποιο καραβακι που να κανει το γυρο του νησιου η τουλαχιστον την ανατολικη κρητη?
3)καποιο καλο πανυγιρι το 15 αυγουστο στα χανια?παραδοσιακο?
4)καποιο πολυ ομορφο μερος το οποιο να ειναι ακρως παραδοσιακο να θυμιζει πολυ κρητη ειτε στα χανια ειτε στο ρεθυμνο?

Υ.Γ.οι μετακινησεις μου θα γινονται αποκλιστικα με κτελ και ταχι οποτε να ειναι προσβασιμα τα μερη με τα λεωφορεια.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλημερα παιδια!!!μια και σημερα και πεταω για κρητη.2 μερεσ ρεθυμνο κια 6 θα μεινω χανια στο πλατανια.εχω διαβασει το τοπικ για ολιγοημερες διακοπες στα χανια και οτι και να πω για την βοητηεια που δινετε σε ολουσ εμας ειναι τεαραστια.το εχω αγαπησει αυτο το νησι πριν παω καν.και αυτο οφειλεται σε σας σε μεγαλο βαθμο.επειδη δεν εχω χρονο (πρεπιει να αρχισω να εοιμαζω τισ βαλιτσες σιγα σιγα)μπορειτε να μου δωσετε συνοπτικα καποιες πληροφοριες?
1)στις 2 μερες που θα ειμαι στο ρεθυμνο σε ποια μερη να παω να δω?τομονο που γνωριζω ειναι πρεβελη,αγια γαληνη και αργυρουπολη(απο αυτα που προλαβα και διαβασα)
Σπήλι, Κροπυταλιώτικο φαράγγι, Πλακιάς και περίχωρα

2)υπαρχει καποιο καραβακι που να κανει το γυρο του νησιου η τουλαχιστον την ανατολικη κρητη?

3)καποιο καλο πανυγιρι το 15 αυγουστο στα χανια?παραδοσιακο?

σ
το ιστορικό μοναστήρι στις Γωνιές Κισσάμου στην Γιωργιούποληγίνεται το μεγαλύτερο πανηγύρι στο νομό

4)καποιο πολυ ομορφο μερος το οποιο να ειναι ακρως παραδοσιακο να θυμιζει πολυ κρητη ειτε στα χανια ειτε στο ρεθυμνο?

Αμάρι ρεθύμνου, φαράγγι Πατσός

Υ.Γ.οι μετακινησεις μου θα γινονται αποκλιστικα με κτελ και ταχι οποτε να ειναι προσβασιμα τα μερη με τα λεωφορεια.
νιοίκιασε αν μπορείς
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
καλα τα λες αλλα κατα την δικη μου αποψη θα χρειαστεις αυτοκινητο ,
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για το 4) επειδή έχω και μια αδυναμία ιδιαίτερη....θα σου προτείνω κάτι παραδοσιακό, βουνίσιο, με υπέροχη διαδρομή κατά μέρη δύσκολη αλλά αποζημιώνεσαι από το φαγητό, την πλατεία, τη βόλτα και τους ανθρώπους.
Πήγαινε Ανώγεια. Η Κρήτη δεν είναι μόνο παραλίες...Θα το διαπιστώσεις..
Και οπωσδήποτε χρειάζεται αυτοκίνητο, μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα, βγάλε πολλά από το πρόγραμμα και επικεντρώσου σε έναν νομό, μη σου πω και σε μια περιοχή με γύρω γύρω μικρά χωριά να επισκεφθείς.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ΜΗΝ ξεχασεις και το χωριο διπλα στα Ανώγεια ΖΩΝΙΑΝΑ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom