Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.142
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Λοιπον, σημερα δοκιμασα το Μπαρ Μπεε Κιου στον Πειραια.
https://www.facebook.com/mparmpeekiou.gr
Για λατρεις των american style burgers το συνιστω ανεπιφυλακτα.
Μπορει το σημειο που βρισκεται να ειναι αδιαφορο, η διακοσμηση και το περιβαλλον basic, αλλα τα burgers του ειναι κολαση.
Μεριδες τεραστιες, ο κιμας ολοφρεσκος, τα μπιφτεκια ζουμερα, οι τηγανητες πατατες φρεσκες και καλοτηγανισμενες. Οι δε τιμες, για την ποιοτητα και ποσοτητα του φαγητου, πολυ καλες.
Δεν ειναι τυχαιο οτι ενω ξεκινησε σαν ενα συνοικιακο μαγαζι, εχει καταληξει να μαζευει κοσμο απο ολες τις περιοχες της Αθηνας.
Αυτά ελπίζω να τα διαβάζει η paefstra.
Εκτός από τα μπέργκερ τα μπουτι κοτοπουλο σε φιλετο αλλά και τα μπριζολακια είναι πολύ καλά, ιδιαίτερα το κοτόπουλο.
Επίσης αρκετά και γευστικά ορεκτικά είτε σε συνδυασμό πατάτας/ αυγού/ τυριού είτε αντί για πατάτα με κιμά.
Απλά το μόνο ελάττωμα είναι πως αργούν λιγάκι να σου τα φέρουν αλλά αυτό γίνεται επειδή τα ψήνουν εκείνη την ώρα.
Καθώς με πήγε ο δρόμος μου την Τρίτη στον Πειραιά, βρήκα την ευκαιρία και έκανα κι εγώ μια επίσκεψη στο φημισμένο του μπεργκεράδικο. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τα καλά σχόλια. Μου άρεσε πάρα πολύ!
Πήρα ένα burger κόλαση, το μπιφτέκι ζουμερό και γεμιστό με τυρί, ενώ οι σάλτσες και τα λοιπά υλικά ήταν χειροποίητα και πολύ εύγευστα και το ψωμάκι εξαιρετικό με κάμποσο σουσάμι!
Οι πατάτες καλές και φρέσκιες, χωρίς όμως να ενθουσιαστώ.
Πολύ καλή και η σαλάτα που πήραμε, με ποιοτικά υλικά, αν και αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα σπιτικά κρουτόν! Δύο burgers, μία σαλάτα και δύο μπύρες γύρω στην 30αρού.

Με χάλασε που ενώ δεν είχαμε τελειώσει την μπύρα μας πέταξαν την απόδειξη στο τραπέζι, σαν έμμεση παρότρυνση να την κάνουμε. :p Η αλήθεια είναι ότι μαζεύει πολύ κόσμο και ανά φάσεις η ουρά γίνεται μεγάλη. Εμείς ευτυχώς πήγαμε κατά τις 18.40 και βρήκαμε στο τσακ να κάτσουμε.
Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι κανένα μαγαζί δεν αξίζει να στέκεσαι στην ουρά, όσο καλό κι αν είναι. Αφού δεν δέχεται κρατήσεις, προσωπικά θα ξαναπήγαινα μόνο αν έβρισκα άμεσα να κάτσω.

Αμέσως εσύ να βγάλεις το χωριό μας σκάρτο. :p By the way ακουσα καλά λόγια για το "Κουκουνάρι" που βρίσκεται στη Μεσογείων κοντα στο Ιασώ. Το 'χω στα άμεσα σχέδια αλλά είναι για άκαπνους.
Επισκέφτηκα πρόσφατα το Κουκουνάρι. Πολύ καλές γεύσεις σε ένα όμορφο και τελείως άκαπνο περιβάλλον (πολιτισμός!) με εξαιρετικό value for money. Την κουζίνα θα την χαρακτήριζα μεσογειακή, με πινελιές τόσο από Ελλάδα, όσο και από άλλες χώρες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Εχω τιμησει τη Σπονδη προ κρισης, ωστοσο πιστευω οτι παραμενει κορυφαιο ετιατοριο, τη Hytra πολυ καλο επισης και το Αθηρι το οποιο ομως ενω την πρωτη φορα με ενθουσιασε τις επομενες μου φανηκε οτι εχει χασει κατι απο την ποιοτητα και την πρωτοτυπια του. Θελω να παω στο Funky που ειναι και αναμεσα στα κορυφαια παγκοσμιως αλλα πολυ φαρμακειο οι τιμες...
"Πρό κρίσης" τα τιμάγαμε όλοι..

Στο Funky δεν πήγα γιατί πέρα από τις τιμές θεωρούσα την κουζίνα του πολύ πρωτοποριακή για τα γούστα μου(το ίδιο σε ένα βαθμό και για τον Botrini).Επίσης μερικοί φίλοι(κοινοί θνητοί..) που πήγαν Funky είχαν αντιμετώπιση σνόμπ και αφ' υψηλού.Παλαιότερα βέβαια δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα.
Αυτό είναι το εκνευριστικό γενικότερα με αυτά τα εστιατόρια πέρα από τα χρήματα.Η σνόμπ σε πολλές περιπτώσεις αντιμετώπιση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Το Οικείο απο την αλλη πλευρά ειναι μια σταθερή αξία στο Κολωνάκι . Απλές γεύσεις , ελληνική κουζίνα , όμορφο ντεκόρ.
Για δες! Δε θα μου πήγαινε το μυαλό ποτέ. Το ΄χα καπως σαν μαγαζί της γειτονιάς.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Επισκέφτηκα πρόσφατα το Κουκουνάρι. Πολύ καλές γεύσεις σε ένα όμορφο και τελείως άκαπνο περιβάλλον (πολιτισμός!) με εξαιρετικό value for money. Την κουζίνα θα την χαρακτήριζα μεσογειακή, με πινελιές τόσο από Ελλάδα, όσο και από άλλες χώρες.
Εχω πάει ήδη δυο φορές στο Κουκουνάρι και φυσικά θα ξαναπάω διότι απ' ότι κατάλαβα κάθε τόσο ψιλοαλλάζει το μενού! Συμφωνώ 1000% στα υπόλοιπα που γράφεις για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Παιδιά σόρρυ, αλλά όταν με 100 ευρώ το άτομο μπορείς να πετάξεις σε ένα σωρό προορισμούς στην Ευρώπη δεν τρελλάθηκα να τα δώσω για ένα μόνο γεύμα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
"Πρό κρίσης" τα τιμάγαμε όλοι..

Στο Funky δεν πήγα γιατί πέρα από τις τιμές θεωρούσα την κουζίνα του πολύ πρωτοποριακή για τα γούστα μου(το ίδιο σε ένα βαθμό και για τον Botrini).Επίσης μερικοί φίλοι(κοινοί θνητοί..) που πήγαν Funky είχαν αντιμετώπιση σνόμπ και αφ' υψηλού.Παλαιότερα βέβαια δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα.
Αυτό είναι το εκνευριστικό γενικότερα με αυτά τα εστιατόρια πέρα από τα χρήματα.Η σνόμπ σε πολλές περιπτώσεις αντιμετώπιση.
Στη Σπονδη παντως σε εκαναν να αισθανεσαι λες και ησουν υπουργος τουλαχιστον!! :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Επειδή έχει ατονίσει λίγο το thread να κάνω μια μίνι ανταπόκριση από ένα μαγαζάκι πραγματική έκπληξη!

Fatima's Μεζεδοκαφενές

Κάπου στους Αγίους Αναργύρους η Φατίμα, που πριν 26 χρόνια άφησε τη Φεζ για την Αθήνα και αφού για κάποια χρόνια μοιραζόταν τις γεύσεις της πατρίδας της μαγειρεύοντας σε αντιρατσιστικά φεστιβάλ, έχει ανοίξει το μαγαζάκι της.
Το όνομα του δηλώνει αυτό ακριβώς αυτό που είναι...ένας καφενές διακοσμημένος με μαροκινά στοιχεία και μεζέδες που βρίσκεις σε όλα τα κλασσικά μεζεδοπωλεία.
Όμως και όσα μαγειρικά έμαθε από τη μητέρα της δεν πήγανε χαμένα μιας και στο μενού υπάρχουν και εξτρά πιάτα αραβικής και μαροκινής κουζίνας.
Πιο συγκεκριμένα έχουμε αραβικά φαλάφελ, χούμους, ταμπουλέ και μακλούμπα (κοτόπουλο με ρύζι και ξηρούς καρπούς)
και μαροκινά ταζίν: με μοσχάρι και δαμάσκηνα, κοτόπουλο με λεμόνι τουρσί κι ελιές και τέλος ταζίν με κεφτέδες, καθώς και εξαιτερική ζααλούκα (καυτερή μελιτζανοσαλάτα με πιπεριές).
Δεν μαγειρεύει κάθε μέρα τα πάντα για προφανείς λόγους μιας και δε θέλει να της περισσεύει φαγητό αλλά με ένα τηλέφωνο μπορείτε να της ρωτήσετε τι έχει, ακόμα και να της ζητήσετε τι θέλετε να σας ετοιμάσει.

Εμείς φάγαμε ταμπουλέ, ζααλούκα
20160122_213051.jpg


Μακλούμπα
20160122_213042.jpg


Ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα και αμύγδαλα
20160122_221720.jpg


Και ταζίν κοτόπουλο με μαροκινά λεμονάκια τουρσί και ελιές
20160122_213036.jpg


Τιμές πάρα πολύ τίμιες και εξαιρετικό χύμα κρασί από το Οινοποιείο Λαφαζάνη (όχι μην πάει ο νους σας στον γνωστό αλλά σε τιμή που παραπέμπει!:D)

Μην περιμένετε γκουρμεδιές αλλά τέτοιες προσπάθειες αξίζουν στήριξης, μπορεί να τραβηχτείτε στους όχι και τόσο in Αγίους Αναργύρους αλλά τουλάχιστον θα φάτε σπιτικό φαγητό από τα χέρια ενός ανθρώπου που νοσταλγεί την πατριδα του και θέλει να μοιράζεται τα αρώματα της μέσω του φαγητού!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Ξεχαστε τo Κοhenoor που γνωριζαμε και αγαπουσαμε...
Εχει μετονομαστει σε India Bollywood και ενω, υποτιθεται, παραμενει η ιδια διευθυνση, μενου κ.λ.π., ωστοσο εχει "μεταμορφωθει" σε οτι πιο τραγικο εχω επισκεφθει στη ζωη μου...
Τα τραπεζια για φαγητο εχουν περιοριστει μετα βιας σε 6 και οοολα τα υπολοιπα προσφερονται για ποτο και ναργιλε... Για να φτασεις στα ελαχιστα τραπεζια που πλεον σερβιρουν φαγητο νιωθεις οτι περνας μεσα απο εναν παρακμιακο τεκε. Το χάλι συμπληρωνει ενας dj που παιζει, οχι απλως εκκωφαντικα αλλα σε σημειο να φτανεις στα ορια του εγκεφαλικου, ανατολιτικους αμανεδες, καποια ξωφαλτσα μπολυγουντ χιτς και ολα αυτα διανθισμενα με Παολα και τα τραγουδια του συχωρεμενου του Παντελιδη...Επισης βγαινει μια ασχετη χορευτρια για χορο της κοιλιας...
Εννοειται ΔΕΝ μπορεις να μιλησεις με τον διπλανο σου, εννοειται ΔΕΝ μπορεις καν να φας, απλα δεν βλεπεις την ωρα να φυγεις.
Το μενου εχει περιορισει τα πιατα στο μισο και εχουν κανει και μειωση στις τιμες ... γενικα, οπως μας ειπε περιχαρης και ο ιδιοκτητης, θελουν να το κανουν στεκι λιγοτερο για φαγητο και περισσοτερο για διασκεδαση (what??). Τι διασκεδαση τωρα ηταν αυτη δεν ξερω... Ισως να ειναι μακρυα κι απο μενα η ολη φαση... αλλωστε ημαστε η μονη ελληνικη παρεα, ολοι οι αλλοι -πακιστανοι, μπαγκλαντεσιανοι και απο τις περιξ χωρες που βρισκονταν εκει- ηταν στα "καγκελα"... κωλο δεν εβαλαν κατω, χορευαν, τραγουδουσαν, ερωτοτροπουσαν... τι να λεμε... αξεχαστη βραδυα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για να φτασεις στα ελαχιστα τραπεζια που πλεον σερβιρουν φαγητο νιωθεις οτι περνας μεσα απο εναν παρακμιακο τεκε. Το χάλι συμπληρωνει ενας dj που παιζει, οχι απλως εκκωφαντικα αλλα σε σημειο να φτανεις στα ορια του εγκεφαλικου, ανατολιτικους αμανεδες, καποια ξωφαλτσα μπολυγουντ χιτς και ολα αυτα διανθισμενα με Παολα και τα τραγουδια του συχωρεμενου του Παντελιδη...Επισης βγαινει μια ασχετη χορευτρια για χορο της κοιλιας...
ολοι οι αλλοι -πακιστανοι, μπαγκλαντεσιανοι και απο τις περιξ χωρες που βρισκονταν εκει- ηταν στα "καγκελα"... κωλο δεν εβαλαν κατω, χορευαν, τραγουδουσαν, ερωτοτροπουσαν... τι να λεμε... αξεχαστη βραδυα!
Πολύ cult!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Για εμπειρια και φωτογραφηση ισως ναι... Για φαγητο με τιποτα... Να φανταστεις ΔΕΝ τελειωσα το φαγητο μου ... ποιος? εγω! που το 'χω για κακο να μην επιστρεφω αδειο και αστραφτερο το πιατο μου, η κοιλιοδουλη... :D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ούτε ένα ινδικό δεν μπορείς να φας πια με την ησυχία σου, τστστσ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom