Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Πρόσφατα πήγα με φίλους στο ιρανικό εστιατόριο Αναχίτα στο Χαλάνδρι. Καλή κουζίνα και πάρα πολύ φτηνό (τρώγαμε, πίναμε και μας ήρθε κάτω από 15?/άτομο), must για όσους γυρίσουν από το Ιράν με νοσταλγία για κασκ μπαντεμτζούν.
λοιπόν, πήγα κι εγώ χθες στο αναχίτα και επιβεβαιώνω τα σχόλια του γιώργου! πολύ καλή περσική ταβέρνα, με φιλικό κλίμα και πολύ ωραίο φαγητό! μερίδες ικανοποιητικές και πολύ οικονομικές τιμές :D

εμείς πήραμε για πρώτα: σαλάτα κραφς (με ραπανάκι, μήλο & σέλερι) και ναζ χατούν (γιαούρτι με ψητή μελιτζάνα)... ήταν νοστιμότατα και άκρως δροσερά για καλοκαίρι! (α και επίσης περσικό ψωμι!)
και για δεύτερα: ορές τε φεσεντζούν (ρύζι με γλυκόξινη σάλτσα από καρύδια, πελτέ ροδιού & κεφτεδάκια) και ζερέσκ πολό (κοτόπουλο με ρύζι και φραγκοστάφυλο, φιστίκι αιγίνης & αμύγδαλο)... εξαιρετικά επίσης!

όλα αυτά με 2 κοκα-κόλες, μόλις 15 ευρώ το άτομο!

την προτείνω για επίσκεψη σε όλους!

Xρυσοστόμου Σμύρνης 3, Χαλάνδρι, 210 68 91 222

(δείτε και μερικές πολύ ωραίες φωτό από τα πιάτα - και τα περισσότερα από αυτά που πήραμε όλως τυχαίως! χιχι! εδώ http://www.estiatoria.gr/product.asp?gid=621)
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Δεν εχει ευχαριστω για να σου βαλω! Παντως καλο φαινεται...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι πολύ συμπαθητικό μαγαζάκι! άνετα ξαναπήγαινα! :)

(αν και το χαλάνδρι μού πέφτει λίγο μακρούτσικα η αλήθεια αλλά οκ)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
λοιπόν, πήγα κι εγώ χθες στο αναχίτα και επιβεβαιώνω τα σχόλια του γιώργου! πολύ καλή περσική ταβέρνα, με φιλικό κλίμα και πολύ ωραίο φαγητό! μερίδες ικανοποιητικές και πολύ οικονομικές τιμές :D

εμείς πήραμε για πρώτα: σαλάτα κραφς (με ραπανάκι, μήλο & σέλερι) και ναζ χατούν (γιαούρτι με ψητή μελιτζάνα)... ήταν νοστιμότατα και άκρως δροσερά για καλοκαίρι! (α και επίσης περσικό ψωμι!)
και για δεύτερα: ορές τε φεσεντζούν (ρύζι με γλυκόξινη σάλτσα από καρύδια, πελτέ ροδιού & κεφτεδάκια) και ζερέσκ πολό (κοτόπουλο με ρύζι και φραγκοστάφυλο, φιστίκι αιγίνης & αμύγδαλο)... εξαιρετικά επίσης!

όλα αυτά με 2 κοκα-κόλες, μόλις 15 ευρώ το άτομο!

την προτείνω για επίσκεψη σε όλους!

Xρυσοστόμου Σμύρνης 3, Χαλάνδρι, 210 68 91 222

(δείτε και μερικές πολύ ωραίες φωτό από τα πιάτα - και τα περισσότερα από αυτά που πήραμε όλως τυχαίως! χιχι! εδώ http://www.estiatoria.gr/product.asp?gid=621)
ωραια φαγαμε ναι , όχι συγκλονιστικά!
εχει ωραιο ψωμί , αιράνι & ενα φανταστικο πιατο πρωτο που λεγεται μελιτζάνα με καρύδι!
για το ζερεσκ πολο για το οποιο τοσα ειχα ακουσει - δεν τρελλαθηκα.. (σε αλλους ισως αρεσει .. υποκειμενικες ειναι και οι γευσεις)

πηγαμε χειμωνα , καθομασταν στη γωνια και ειχαμε ξυλιάσει ... πρεπει να ειπα στο παιδι ( γιο του μαγαζατορα ) 5 ή 6 φορές οτι κρυώνω και να ανοιξει το air condition - λιγο πριν φυγουμε αποφασισε να το ανοιξει!
στο τελος της βραδιας τους ειπα οτι φαγαμε καλά αλλα οτι ξεπαγιασαμε.. αρχισαν να μας ζητανε συγγνωμη - τι να το κανω ομως οταν καθόλη τη διαρκεια του γευματος τουρτουρίζαμε.. !

οποτε πηγαινετε τωρα που ειναι καλοκαιρι!
 
Last edited by a moderator:

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
το καλύτερο & αυθεντικότερο ινδικό ( τωρα που εκλεισε το pak indian) ειναι το dhaka palace στη γερανιου στην ομονοια..
μεχρι να φτασουμε κοντεψαμε να παθουμε καρδιακή προσβολή ( οποιος περπατησει εκει το σουρουπο θα καταλάβει..) , ερχοντουσαν διαφοροι αλλοδαποί τυποι και μας λεγανε* Θελετε κοκα? * και διαφορα αλλα..
μεσα το μαγαζι ειναι πολυ απλό ... στην πρωτη σαλα καθονται ινδοί και πακιστανοί και τρωνε βλεποντας ινδικά κουιζ show και μεσα εχει μια αλλη σαλα πιο περιποιημενη - εχει τοιχογραφια και το Ταζ Μαχαλ..
αν πατε παρεα του ζητατε να σας φτιαξει μπουφε - πληρωνετε 10 ευρω το ατομο χωρίς τα ποτά και τρωτε βασιλικά..
αφου σκεφτομουνα να κανω εκεί bollywood party για τη γιορτή μου ..
το φαγητό ειναι πολύ καλό , εχει απ'όλα τα καλά.. εσεις του λετε ποσο καυτερά τα θέλετε!
μαλιστα ο ιδιοκτητης με ρωτησε αν εχω καμια κοπελα που να χορευει ινδικά - για να χορευει στο μαγαζί.. καμια εθελόντρια???
highly recommended , value for money , απλά σας προειδοποιησα για τη γειτονιά... μην λετε μετά οτι δεν σας τα¨πα!


Γερανίου 26, Ομόνοια, 210 5228604, 6945668633
Αυθεντικό ινδικό εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, με πληθωρικό διάκοσμο και αυθεντικά ινδικά πιάτα. Ανοιχτό από το μεσημέρι. / ?
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
αλλο value for money γαλλικο αυτη τη φορά εστιατόριο ειναι το μικροσκοπικό αγαπημένο μου Chez Lucien , βρισκεται στην οδό Τρωων στα Πετραλωνα..
δεν κανει κρατησεις οποτε να ειστε εκει στις 8.30 αλλιως δεν προκειται να βρειτε τραπεζι - με το που ανοιγει η πορτα συνηθως ορμουν μεσα γκρουπ με γαλλους που μενουν στην αθήνα ..
γιατι που αλλου τρωει κανεις 3 πιατα γαλλικα με 20 ευρω & πινει εξαιρετικα κρασακια με 5 ευρώ το ποτήρι!?
εγω συνηθως παιρνω κρεμμυδόσουπα , παπια confit ( η παπια που εκτρεφουν για το φουά γκρά) με πατατούλες φούρνου ή μπριζόλα & είτε το πιατο με τα γαλλικά τυριά ή την creme brulee , εχει ταριφα τα 20 ευρώ , αλλα μπορειτε να παραγγειλετε και a la carte!
νομιζω απο του χρονου θα κανονισω μια συναντηση με το γκρουπ - ερωτευμενοι με το παρισι..
διαβαστε και μια κριτική εδώ που με βρίσκει σύμφωνη..
Athens As It Really Is: Chez Lucien - Άνω ΠΡτράλωνα HOT

CHEZ LUCIEN Τρώων 32, Άνω Πετράλωνα 210-3464236

μην ξεχάσετε να ειστε εκει στις 8.30 !!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ωραια φαγαμε ναι , όχι συγκλονιστικά!
εχει ωραιο ψωμί , αιράνι & ενα φανταστικο πιατο πρωτο που λεγεται μελιτζάνα με καρύδι!
για το ζερεσκ πολο για το οποιο τοσα ειχα ακουσει - δεν τρελλαθηκα.. (σε αλλους ισως αρεσει .. υποκειμενικες ειναι και οι γευσεις)
αχ το ζερεσκ πολο το πηρε ο φίλος μου! του άρεσε, αλλά πιο πολύ του άρεσε το δικό μου... :bleh:

κοιτα, συγκλονιστικό ούτε εγώ θα το έλεγα, αλλά τρως πολύ καλά, όχι συνηθισμένα πιάτα και πληρώνεις ελάχιστα. πολύ σημαντικά όλα αυτά... :)


tnx για το γαλλικό.. έχω ακούσει κι εγω τα καλύτερα και θα το επισκεφτώ σύντομα! (για το ινδικό επιφυλάσσομαι λόγω μη λατρείας στα καυτερά :rolleyes:)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αλλο value for money γαλλικο αυτη τη φορά εστιατόριο ειναι το μικροσκοπικό αγαπημένο μου Chez Lucien , βρισκεται στην οδό Τρωων στα Πετραλωνα..
δεν κανει κρατησεις οποτε να ειστε εκει στις 8.30 αλλιως δεν προκειται να βρειτε τραπεζι - με το που ανοιγει η πορτα συνηθως ορμουν μεσα γκρουπ με γαλλους που μενουν στην αθήνα ..
γιατι που αλλου τρωει κανεις 3 πιατα γαλλικα με 20 ευρω & πινει εξαιρετικα κρασακια με 5 ευρώ το ποτήρι!?
εγω συνηθως παιρνω κρεμμυδόσουπα , παπια confit ( η παπια που εκτρεφουν για το φουά γκρά) με πατατούλες φούρνου ή μπριζόλα & είτε το πιατο με τα γαλλικά τυριά ή την creme brulee , εχει ταριφα τα 20 ευρώ , αλλα μπορειτε να παραγγειλετε και a la carte!
νομιζω απο του χρονου θα κανονισω μια συναντηση με το γκρουπ - ερωτευμενοι με το παρισι..
διαβαστε και μια κριτική εδώ που με βρίσκει σύμφωνη..
Athens As It Really Is: Chez Lucien - Άνω Ξ*Ρτράλωνα HOT

CHEZ LUCIEN Τρώων 32, Άνω Πετράλωνα 210-3464236

μην ξεχάσετε να ειστε εκει στις 8.30 !!!!
πολύ καλή η ιδά σου αυτή η συνάντηση πρέπει να γίνει... (ερωτευμένοι με το παρίσι)
πάπια-πατάτες φούρνου-τυριά-κρασί-st.germain-καλή παρέα... κάτι μου θυμίζει όλο αυτό;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πολύ καλή η ιδά σου αυτή η συνάντηση πρέπει να γίνει... (ερωτευμένοι με το παρίσι)
πάπια-πατάτες φούρνου-τυριά-κρασί-st.germain-καλή παρέα... κάτι μου θυμίζει όλο αυτό;)
οργανωσε το εσυ!!!παριζιανοι του φορουμ, ενωθειτε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom