Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
τι να πω???τότε ότι θέλουν γράφουν οι υπαλληλοι. εγω έχω βγάλει 2 φορές από δημόσιο και τώρα ετοιμάζομαι για τρίτη από ΟΑΕΕ (θεε βοηθα) και έχω δει και αλλες 5 τετοιες καρτες απο φίλους και ήταν σε ισχύ ως 31/12.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μήπως τότε λήγει και το βιβλιάριό σου?
Για το ΙΚΑ που γνωρίζω η καρτα εκδιδεται μεχρι την ημερομηνία ληξης θεώρησης του βιβλιαρίου ειχα παει στο ΙΚΑ αρχες δεκεμβρη έκανα αιτηση και μου ηρθε η καρτα στο σπίτι αλλα λήγει 28/2 γιατι μεχρι ήταν το βιβλιαριο μετα μου ηρθε το αυτοκολλητο με την νεα θεώρηση και λέω να ξαναβγαλω να υπάρχει δεν ξερεις ποτε θα κανεις κανενα ταξιδακι.....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
τι να πω???τότε ότι θέλουν γράφουν οι υπαλληλοι. εγω έχω βγάλει 2 φορές από δημόσιο και τώρα ετοιμάζομαι για τρίτη από ΟΑΕΕ (θεε βοηθα) και έχω δει και αλλες 5 τετοιες καρτες απο φίλους και ήταν σε ισχύ ως 31/12.
΄Εχω βγάλει δύο φορές από ΟΑΕΕ χωρίς κανένα πρόβλημα.Πάντα έχει ισχύ μέχρι 31/12.Τόν Δεκέμβριο έβγαλα μέχρι 31/12/2010.Τό μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει νά υποβάλεις τήν αίτηση στό περιφερειακό γραφείο πού ανήκεις καί νά πάρεις τήν κάρτα μετά 2-3 ημέρες από τά κεντρικά στήν Ακαδημίας.Αυτό ισχύει γιά τήν Αθήνα τουλάχιστον.

Ειναι από τά λίγα πράγματα πού κάνει σωστά ό ΟΑΕΕ.Σέ όλα τά άλλα ειναι Θεός βοήθα.Συμφωνώ απόλυτα:p:p:p
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για το ΙΚΑ που γνωρίζω η καρτα εκδιδεται μεχρι την ημερομηνία ληξης θεώρησης του βιβλιαρίου ειχα παει στο ΙΚΑ αρχες δεκεμβρη έκανα αιτηση και μου ηρθε η καρτα στο σπίτι αλλα λήγει 28/2 γιατι μεχρι ήταν το βιβλιαριο μετα μου ηρθε το αυτοκολλητο με την νεα θεώρηση και λέω να ξαναβγαλω να υπάρχει δεν ξερεις ποτε θα κανεις κανενα ταξιδακι.....
α μπράβο, κι εγώ αυτό ήξερα. Ότι λήγει είτε 31/12 αν το βιβλιάριο είναι οκ, είτε μέχρι να λήξει το βιβλιάριό σου. Σκεφτόμουν να πάω να βγάλω κάρτα το Δεκέμβρη, μου είπαν κάτι φιλοι ότι αφού λήγει 31/12 να το βγάλω τον Ιανουάριο, αλλά πήγα έκανα πρώτα και μια ανανέωση το βιβλιάριο (τους ζήτησα αντί για Φεβρουάριο που ήταν η σειρά μας, να μου το ανανεώσουν τώρα γιατί θα έφευγα εξωτερικό) και μόλις μου το θεώρησαν, πήγα και έβγαλα και την κάρτα, που είναι μέχρι 31/12/2010:clap:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σήμερα πήγα να βγάλω την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στο ΙΚΑ. Το μόνο που χρειάζεται είναι η ταυτότητα και να συμπληρώσεις μια αίτηση με τα στοιχεία σου και τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ. Μου είπαν ότι η κάρτα θα έρθει στο σπίτι μου σε περίπου 15 μέρες και ότι ανεξάρτητα από το πότε τη βγάζεις ισχύει μέχρι την τελευταία μέρα του Φεβρουαρίου του επομένου έτους, μια και τότε "λήγουν" τα βιβλιάρια του ΙΚΑ και χρειάζεται να τα θεωρήσεις για να έχεις ασφάλιση και το επόμενο έτος. Άρα η κάρτα θα ισχύει μέχρι τις 29 Φεβρουαρίου του 2012, ανεξάρτητα του πότε την έχει βγάλει κανείς. Μου έδωσαν όμως ένα "προσωρινό πιστοποιητικό" που ισχύει μέχρι να παραλάβω την κάρτα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης για τους ασφαλισμένους του δημοσίου(ΟΠΑΔ) λήγει πάντα στις 31/12 κάθε χρόνου..τώρα αν την βγάλεις Αύγουστο προφανώς θα έχει ισχύ 6 μηνών.αλλά αν την βγάλεις αρχές του χρόνου θα έχει ισχύ για ένα χρόνο.
για κάθε ασφαλιζόμενο μέλος βγάζεις διαφορετική κάρτα.
Πας στα γραφεία τους με το βιβλιάριο(ή τα βιβλιάρια αν έχεις και ασφαλιζόμενα μέλη),συμπληρώνεις μια αίτηση που σου δίνουν και σου βγάζουν τη κάρτα(ή τις κάρτες) σε 10'..
τόσο απλό!(για να μη παραπονούμαστε μόνο σ΄αυτή τη χώρα):)
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
συμπληρώνεις μια αίτηση που σου δίνουν και σου βγάζουν τη κάρτα(ή τις κάρτες) σε 10'..
τόσο απλό!(για να μη παραπονούμαστε μόνο σ΄αυτή τη χώρα):)
Πράγματι σε 10΄, αλλά για να φτάσεις στο γκισέ, θέλει 4 ώρες (ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκη, πρίν 15 μέρες).
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
την εχω βγαλει την καρτουλα 4 φορες και οταν μου χρειαστηκε στην Ολλανδια ηταν πολυ αψογη αφου δεν πληρωσα την επισκεψη στον τουριστικο γιατρο-ειδικος γιατρος για τουριστες-οργανωση οι Ολλανδοι!!!!!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πράγματι σε 10΄, αλλά για να φτάσεις στο γκισέ, θέλει 4 ώρες (ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκη, πρίν 15 μέρες).
Και ΟΠΑΔ Ανατολικής Αττικής 4,5 ώρες μέχρι να φτάσεις στο γκισέ.
Μήπως είναι τελικά προτιμότερο να κάνεις ταξιδιωτική ασφάλιση που να σε καλύπτει και για ακύρωση ή καθυστέρηση .. :rolleyes:
(Για Ευρώπη οι τιμές είναι πολύ χαμηλές)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πράγματι σε 10΄, αλλά για να φτάσεις στο γκισέ, θέλει 4 ώρες (ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκη, πρίν 15 μέρες).
εγώ όσα χρόνια την βγάζω,δεν έκανα ποτέ περισσότερο από 10-15΄..
αυτά στη Πάτρα..στις άλλες περιοχές δεν ξέρω..:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
στον ΟΠΑΔ στη Μακεδονίας στην Αθήνα δεν έχει σχεδόν ποτέ κόσμο το συγκεκριμένο γκισέ..όποτε έχω πάει δεν έχω πετύχει παραπάνω από 2 άτομα μπροστά μου..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δυστυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει τον τελευταίο καιρό στα ασφαλιστικά ταμεία...
Οι μισοί υπάλληλοι συνταξιοδοτήθηκαν και όσοι έχουν μείνει δεν επαρκούν με αποτέλεσμα να εξελίσσονται καθημερινά απίστευτες σκηνές και ταλαιπωρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom