Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
εγώ όσα χρόνια την βγάζω,δεν έκανα ποτέ περισσότερο από 10-15΄..
αυτά στη Πάτρα..στις άλλες περιοχές δεν ξέρω..:)
Κι εγώ το ίδιο.Δύο φορές έχω βγάλει και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου ( που είναι η θεώρηση ) καθώς και φωτοτυπία ταυτότητας και είσαι οκ.Στη στέλνουν μετά απο λίγες μέρες στο σπίτι.

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν άτομα που είναι ασφαλισμένα λόγω ειδικών συνθηκών στην Πρόνοια έχουν κάποια αντίστοιχη κάρτα για το εξωτερικό;Γενικώς είναι καλύμμένα να πάνε έξω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μου είπαν ότι η κάρτα θα έρθει στο σπίτι μου σε περίπου 15 μέρες
η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης για τους ασφαλισμένους του δημοσίου(ΟΠΑΔ) λήγει πάντα στις 31/12 κάθε χρόνου..
την εχω βγαλει την καρτουλα 4 φορες
θεωρήσεις βιβλιαρίων, ανανεωσεις καρτών..Τρίτος κόσμος. 4η ταχύτητα στην Ευρώπη.
 
  • Like
Reactions: GTS

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη!
Εγω την εβγαλα στο ΙΚΑ Ηρακλειου(Κρητης) οντως την καρτα μου την εστειλαν στο σπιτι μετα απο 2 εβδομαδες και ισχυει για ενα χρονο ακριβως απο τη μερα που εκανα την αιτηση.. και μεχρι να ερ8ει η καρτα μου ειχαν δωσει ενα χαρτι που μπορουσα να χρησιμοποιησω και ισχυε για ενα μηνα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εγω την εβγαλα στο ΙΚΑ Ηρακλειου(Κρητης) οντως την καρτα μου την εστειλαν στο σπιτι μετα απο 2 εβδομαδες και ισχυει για ενα χρονο ακριβως απο τη μερα που εκανα την αιτηση.. και μεχρι να ερ8ει η καρτα μου ειχαν δωσει ενα χαρτι που μπορουσα να χρησιμοποιησω και ισχυε για ενα μηνα.
Το χαρτί ("πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης της ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας"), έχεις δίκιο ισχύει για ένα μήνα από τη στιγμή που έκανες την αίτηση. Για κοίταξε την κάρτα σου, όμως. Η κάρτα ισχύει μέχρι τη στιγμή που είναι θεωρημένο το βιβλιάριο ασθενείας σου. Τα βιβλιάρια ασθενείας του ΙΚΑ είναι σε ισχύ μέχρι τη τελευταία μέρα του Φεβρουαρίου του επόμενου έτους, άρα και η κάρτα ισχύει μέχρι τότε. Ακόμα και αν τη βγάλεις τον Οκτώβριο για πχ, δεν μπορεί να ισχύει πέρα από αυτήν την ημερομηνία γιατί απλούστατα μέχρι τότε είσαι ασφαλισμένος. Για να συνεχίσεις να είσαι ασφαλισμένος και από 1η Μαρτίου και μετά (και κατά συνέπεια να δικαιούσαι την κάρτα) πρέπει να έχεις 80 (αν δεν κάνω λάθος) ένσημα κατά το προηγούμενο έτος. Οπότε και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία για να πάρεις νέα κάρτα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
έχω την εντύπωση ότι η ισχυς της είναι ετήσια συνήθως και όχι εξαμηνιαία. Αλλά όπως είπες, εξαρτάται και από τον φορέα...
Μία ακόμη προσθήκη: βγαίνει εκείνη την ώρα. Στον ΟΠΑΔ της Θεσσαλονίκης, πας στο γραφείο χωρίς να χρειάζεται αριθμός προτεραιότητας, συμπληρωνεις την αιτηση και στη δίνουν εκείνη την ώρα.

μαλλον εχεις καιρο να πας στον ΟΠΑΔ.
αν λοιπον θελει καποιος καρτα απο τον ΟΠΑΔ της Θεσσαλονικης, θα κανει το εξης:
1. βαζεις το ξυπνητηρι σου κατα τις 6...
2. βρισκεσαι στον ΟΠΑΔΑ καπου 6.30 το αργοτερο
3. ανεβαινεις επανω και βρισκεις ενα χαρτι, το οποιο προφανως θα εχει ενας μπαρμπας συνταξιουχος που ηρθε απο τις 5
4. γραφεις το ονομα σου στο χαρτι αυτο.
5. κατεβαινεις κατω πινεις εναν καφε, τρως κατι και...περιμενεις
6. κατα τις 7.30 ανοιγει το γκισε.
7. επειδη εκει που βγαζεις καρτες ειναι ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ, ΣΥΝΤΑΓΟΛΟΓΙΩΝ κλπ, συνεχιζεις να περιμενεις....και παρακαλας μην βρεθει κανας που εχει ξεχασει το ονομα, ΑΔΤ κλπ της κορης του, και παιρνει τηλεφωνο οταν ειναι η σειρα του να το μαθει κλπ κλπ κλπ
8. μαλωνεις με 2-3 που ερχονται κατα τις 9.30 (ναι εχει παει ηδη 9,30) και εχουν την απαιτηση να εξυπηρετηθουν ΑΜΕΣΑ γιατι χρειαζονται την καρτα για την επομενη ημερα...
9. ερχεται η σειρα σου και ανακαλυπτεις οτι απλα εχασες 3-4 ωρες για να δωσεις τις αιτησεις και σε 45 δευτερολεπτα να τελειωσεις
10 ερχεσαι μετα ΑΠΟ ΔΥΟ (2) ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ να παρεις την καρτα σου (χωρις να χρειαζεται να περιμενεις ομως)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εναλλακτικα υπαρχει και μια αλλη λυση...κανεις μια ταξιδιωτικη ασφαλιση (112 ευρω μου κοστισε για ενα ετος για ολα τα μελη της οικογενειας) και τους ριχνεις μια μουτζα
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
από περιέργεια, επειδή πριν 5-6 χρόνια είχα πάει στο ταμείο μου και έβγαλα Ε-111, δλδ τον νονό της κάρτας, για ταξίδι που θα έκανα στη σκωτία, και αφού μου το έδωσαν διάβασα στην πίσω σελίδα πως ΔΕΝ ίσχυε για ΗΒ/βόρεια ιρλανδία και κάτι άλλα ψιλά, η κάρτα ισχύει σε ΟΛΗ την ευρώπη? και στο ΗΒ?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
εναλλακτικα υπαρχει και μια αλλη λυση...κανεις μια ταξιδιωτικη ασφαλιση (112 ευρω μου κοστισε για ενα ετος για ολα τα μελη της οικογενειας) και τους ριχνεις μια μουτζα
Ξέχασες να αναφέρεις ότι με αυτά τα λεφτά έχεις και αποζημίωση σε περίπτωση ακύρωσης και αποζημίωση για σεισμό, ηφαίστειο, πλημμύρα και απεργία!!!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλημέρα σε όλους,

Θα χρειαστώ την κάρτα οπωσδήποτε, επειδή τη ζητάνε από το πανεπιστήμιο που θα σπουδάσω από το φθινόπωρο. Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, επειδή διάβασα πολλές και διάφορες απόψεις σε αυτό το topic:

Πού πιστεύετε ότι θα ήταν προτιμότερο να βγάλω την κάρτα (από χρονικής άποψης πάντα); Στο ΙΚΑ, στον ΟΠΑΔ πού; Εξαρτάται από το πού είμαι ασφαλισμένος σωστά; Δεν έχω ασφάλιση ΙΚΑ, υπάγομαι σε άλλο ταμείο, το κάθε ταμείο βγάζει την κάρτα για τους δικούς του ασφαλισμένους;

Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι μαζί μου για να μην πηγαίνω και μου λένε ότι κάτι ξέχασα (όπως μου χει συμβεί αρκετές φορές στις δημόσιες υπηρεσίες...);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Την κάρτα θα την βγάλεις στον φορέα που είσαι εσύ ασφαλισμένος. Στον δικό μου ζητήσανε το βιβλιάριο υγείας ΚΑΙ φωτοτυπία της πρώτης σελίδας, την ταυτότητα ΚΑΙ σε φωτοτυπία και μια αίτηση που σου την δίνουν εκεί.
Η κάρτα έκανε μια εβδομάδα για να εκδοθεί.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο για τα δικαιολογητικά.
Στο δικό μου ταμείο, μου δίνουν μια αίτηση να την συμπληρώσω και όλα τα άλλα τα βρίσκει η υπηρεσία.
Στο ταμειο του άντρα μου θέλουν και της παναγιάς τα μάτια.
Όπου πέσεις είναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom