Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Την κάρτα θα την βγάλεις στον φορέα που είσαι εσύ ασφαλισμένος. Στον δικό μου ζητήσανε το βιβλιάριο υγείας ΚΑΙ φωτοτυπία της πρώτης σελίδας, την ταυτότητα ΚΑΙ σε φωτοτυπία και μια αίτηση που σου την δίνουν εκεί.
:haha::haha:Μαρία δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη....
Είμαστε στο ίδιο ταμείο - εσύ βέβαια εισαι στη συμπρωτεύουσα- και μένα μου ζήτησαν μόνο την αίτηση και να δουν και το βιβλιάριο...
Γι αυτό κάντε οτι λέει η Ερση. Επικοινωνήστε μαζί τους.
ΥΓ. Σύντομα θα σας πω τι γίνεται και σε περίπτωση επανέκδοσης λόγω απώλειας.
Γιατί την έχασα ο άχρηστος (το ανακάλυψα μια μερα πριν φυγω για Σουηδία και ηταν και για ιατρικούς λόγους το ταξίδι...)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
:haha::haha:Μαρία δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη....
Είμαστε στο ίδιο ταμείο - εσύ βέβαια εισαι στη συμπρωτεύουσα- και μένα μου ζήτησαν μόνο την αίτηση και να δουν και το βιβλιάριο...
Κι όμως Βαγγέλη δεν είμαστε στο ίδιο ταμείο!!!! :bleh:
Εγώ έχω το ταμείο στο οποίο πρωτοασφαλίστηκα και εκεί συνεχίζω.
Η συμβουλή σου όμως παραμένει σωστή. Επικοινωνήστε με το ταμείο σας γιατί ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εξαρταται οντως απο ταμειο.Εμενα ουτε διαβατηριο ζητησαν,μονο τη (παλια) ταυτοτητα που εχω και το βιβλιαριο,βεβαια.
Αχρειαστη να ειναι.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλημέρα σας

να κάνω κι γω την ερωτηση μου

με την κάρτα αυτή, μπορώ να έχω δωρεαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψή στα Βαλκάνια? ή είναι μόνο για την ΕΕ.

ερωτώ γιατί στην Πολώνια διάβασα, πως με νέο νόμο ο πολωνός μπορεί με την κάρτα αυτή κι ένα δημόσιο έγγραφο (με το Ον/μο) να του παρέχουν δωρεάν ασφάλεια στα Βαλκάνια

ευχαριστώ πάρα πολλή
:)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
καλημέρα σας

να κάνω κι γω την ερωτηση μου

με την κάρτα αυτή, μπορώ να έχω δωρεαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψή στα Βαλκάνια? ή είναι μόνο για την ΕΕ.

ερωτώ γιατί στην Πολώνια διάβασα, πως με νέο νόμο ο πολωνός μπορεί με την κάρτα αυτή κι ένα δημόσιο έγγραφο (με το Ον/μο) να του παρέχουν δωρεάν ασφάλεια στα Βαλκάνια

ευχαριστώ πάρα πολλή
:)
Η κάρτα αφορά τις παρακάτω χώρες:

- Βέλγιο, Βουλγαρία, Τσεχική Δημοκρατία, Δανία, Γερμανία, Εσθονία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Κύπρος, Λεττονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Ουγγαρία, Μάλτα, Κάτω Χώρες, Αυστρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβενία, Σλοβακία, Φινλανδία, Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο·
- Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία
- και Ελβετία.

Δεν νομίζω να καλύπτει άλλη Βαλκανική χώρα.Για ποιές ενδιαφέρεσαι?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Κροατια, Βοσνια, Σερβια & Μαυροβουνιο

αυτό το ξέρω κι εγώ, αλλά μετά όταν διάβασα εκείνο το πολώνικο άρθρο, αρχίσα να το ψάχνω, για να μην αγοράζω άσκοπα ασφάλεια
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Κροατια, Βοσνια, Σερβια & Μαυροβουνιο

αυτό το ξέρω κι εγώ, αλλά μετά όταν διάβασα εκείνο το πολώνικο άρθρο, αρχίσα να το ψάχνω, για να μην αγοράζω άσκοπα ασφάλεια
Δεν θυμάμαι να είδα τίποτα σχετικό στην Ελλάδα.Αν έχεις κάρτα από Ελληνικό ασφαλιστικό φορέα,ρωτήσε τους άν καλύπτει και τις χώρες που λές.Αν βρείς άκρη καλοκαιριάτικα...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελευταία ερώτηση από'μένα λίγο πριν φύγω για Λονδίνο. Λοιπόν την κάρτα αυτή πήγα να τη βγάλω 4/8 γιατί ήξερα ότι βγαίνει σε μια βδομάδα και οκ πόσο νωρίτερα να πήγαινα... Πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ και μου είπαν πως θα έρθει σε 10 μέρες αλλά ακόμη δεν ήρθε. Και σαν εργάσιμες να το πάρουμε, έχουμε ξεπεράσει τις 10. Τέλος πάντων μου έδωσαν κι ένα άλλο χαρτί-βεβαίωση σε περίπτωση που έφευγα πριν έρθει η κάρτα. Θέλω να είμαι καλόπιστη κι ελπίζω ότι θα έρθει μέχρι να φύγω. Τους δίνω χάρισμα κι άλλες 10 μέρες. Αλλά...αν δεν έρθει; Το χαρτί αυτό είναι στα ελληνικά. Θα μπορέσω σίγουρα να εξυπηρετηθώ; Του έχει συμβεί κανενός κάτι παρόμοιο;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αχ mel τι με θύμισες :D
Μαύρη μέρα στη disneyland κ να τρέχω στο ιατρείο που έχουν!
Τελικά βρέθηκα στο νοσοκομείο δεν είχα καν την κάρτα αυτή γιατί τότε είχα την ασφάλιση των δικών μου κ έκανε 1 μήνα να έρθει!
Με το διαβατήριο με κοίταξαν κανονικά, δεν χρειάστηκαν τίποτα άλλο. Αυτά στη Γαλλία, για αλλού δεν ξέρω καλή τη πίστη πιστεύω-αχρείαστο να είναι- θα σε δουν αλλιώς να με πεις να τους μπουφλίσω :D
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ, Νένα. Ελπίζω κι οι Άγγλοι να έχουν την αβρότητα των Γάλλων, αν και πάνω απ'όλα εύχομαι να μη τη χρειαστώ (για καμιά δηλητηρίαση πάντα φοβάμαι στα ταξίδια) :D
υγ, ελπίζω να μη σου χάλασε το ταξίδι
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Τελευταία ερώτηση από'μένα λίγο πριν φύγω για Λονδίνο. Λοιπόν την κάρτα αυτή πήγα να τη βγάλω 4/8 γιατί ήξερα ότι βγαίνει σε μια βδομάδα και οκ πόσο νωρίτερα να πήγαινα... Πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ και μου είπαν πως θα έρθει σε 10 μέρες αλλά ακόμη δεν ήρθε. Και σαν εργάσιμες να το πάρουμε, έχουμε ξεπεράσει τις 10. Τέλος πάντων μου έδωσαν κι ένα άλλο χαρτί-βεβαίωση σε περίπτωση που έφευγα πριν έρθει η κάρτα. Θέλω να είμαι καλόπιστη κι ελπίζω ότι θα έρθει μέχρι να φύγω. Τους δίνω χάρισμα κι άλλες 10 μέρες. Αλλά...αν δεν έρθει; Το χαρτί αυτό είναι στα ελληνικά. Θα μπορέσω σίγουρα να εξυπηρετηθώ; Του έχει συμβεί κανενός κάτι παρόμοιο;
ξερεις τι γινετε πολλες φορες?μου ετυχε.η καρτα ειχε ερθει στο ικα ,αν και τις ταχυδρομουν ,αλλα κανεις δεν με ενημερωσε.πανε μια βολτα στο ικα να δεις μηπως εχει ερθει.εχω παει απο εκει και την πηρα.
 
  • Like
Reactions: mel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom