Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Πριν δέκα μέρες που πήγα στο ΙΚΑ για να ανανεώσω την κάρτα μού ζήτησαν ταυτότητα και το βιβλιάριο ασθενείας για να δουν το ΑΜΚΑ και τον Α.Μ.Α (Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου). Οπότε, ίσως, αν έχεις αυτά τα δυο νούμερα και τους εξηγήσεις την κατάσταση, μπορέσεις να βγάλεις την κάρτα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Δυστυχώς μου είπαν όχι, πρέπει να έχω βιβλιάριο στα χέρια μου...Έλεος..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Στη Λαρισα και στη Φλώρινα που βγάλαμε πριν ενα μήνα κάνεις την αίτηση (με βιβλιαριο και ταυτότητα) περιμένεις δεκα λεπτά και σου τη δίνουν. Δεν τη στέλνουν σπίτι....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λοιπόν δε συνηθιζω να κάνω παράπονα και να μουρμουραω , αλλα σήμερα έστειλα άτομο του στενού οικογενειακού μου περιβάλλοντος( το οποίο δε γνωρίζει αγγλικά ) στο ΙΚΑ για να βγάλει την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης .
Εκτός από την απροθυμία των υπαλλήλων στο να το βοηθήσουν , αντιμετώπισε και το χλευασμό τους στο άκουσμα του ότι δεν γνωρίζει αγγλικά και δυσκολεύεται να γράψει στα Λατινικά το όνομα . Αρνήθηκαν να το γράψουν αυτοί και της είπαν να πάρει το χαρτί στο σπίτι και να το φέρει την επόμενη μέρα συμπληρωμένο
Τελικά βρέθηκε ένας κύριος ( όχι υπάλληλος φυσικά ) και βοήθησε
Δε ξέρω αν κάνω καλα που το γράφω εδώ , αλλα πραγματικά νευριασα...
Και ενώ παλαιότερα την έπαιρνα επι τόπου την κάρτα , τώρα είπαν ότι ίσως έρθει σε 10 μέρες ταχυδρομικώς
Εδωσαν ένα αντίγραφο της αίτησης γραμμένο στα ελληνικά και είπαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτο αντί της κάρτας




Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επιεικώς απαράδεκτο!
Και το προσώρινό χαρτί είναι στα ελληνικά!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ντροπή τους... Και ισως θα έπρεπε να περάσεις μια βόλτα από εκεί και γραπτώς να αναφέρεις το περιστατικό στη διοίκηση της υπηρεσίας.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ντροπή τους... Και ισως θα έπρεπε να περάσεις μια βόλτα από εκεί και γραπτώς να αναφέρεις το περιστατικό στη διοίκηση της υπηρεσίας.
Εχε χάρη που το μητρώο ανοίγει στις 11 το πρωί και δε μπορώ


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εάν δεν έχει αλλάξει κάτι, μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε ΚΕΠ και να κάνει έγγραφη καταγγελία.
Όσο πιο πολλά στοιχεία έχεις , τόσο καλύτερα. Θεωρητικά θα κινηθεί διαδικασία για πειθαρχική δίωξη. Δεν σου λέω οτι θα σας πιστέψουν και θα τον απολύσουν άμεσα, αλλά είναι ευθύνη μας να αναφέρουμε τέτοια γεγονότα.
Είχα κάνει τέτοια καταγγελία πιο παλιά (σε ΚΕΠ) και μου ήρθε και έγγραφη απολογία απο το τμήμα μετά απο καιρό.

Άντε, να συμπληρώνονται σιγά σιγά οι λίστες διαθεσιμότητας. Όσο περισσότεροι τέτοιοι μπαίνουν, τόσο λιγότεροι σοβαροί θα απολύονται.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Επιεικώς απαράδεκτο!
Και το προσώρινό χαρτί είναι στα ελληνικά!!!
Τελικά πήρα κι εγώ σήμερα το προσωρινό χαρτί..Είναι πραγματικά κωμικοτραγικό..Σχεδόν όλο είναι στα ελληνικά (άντε να καταλάβει ο Ευρωπαίος τι στο καλό λέει) και ακόμα και η σφραγίδα που είναι με λατινικούς χαρακτήρες γράφει "IDRIMA KOINONIKON ASFALISEON"...
Έλεος...
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικά πήρα κι εγώ σήμερα το προσωρινό χαρτί..Είναι πραγματικά κωμικοτραγικό..Σχεδόν όλο είναι στα ελληνικά (άντε να καταλάβει ο Ευρωπαίος τι στο καλό λέει) και ακόμα και η σφραγίδα που είναι με λατινικούς χαρακτήρες γράφει "IDRIMA KOINONIKON ASFALISEON"...
Έλεος...
Καλά και δεν τους είπες "Τί να το κάνω τώρα τούτο? Να τυλίξω καμμιά σαρδέλα?"

Μπανανία, μπανανία!
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Αν κάποιος δεν έχει κρατική ασφάλιση αλλά μόνο ιδιωτική, μπορεί να βγάλει τη συγκεκριμένη κάρτα κάπως;
 

evgi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Είμαι έμμεσα ασφαλισμένη μεσω του πατέρα μου στο ΤΣΜΕΔΕ.
Θελω να ρωτησω όποιον έχει βγάλει ΕΚΑΑ μεσω ΤΣΜΕΔΕ πρόσφατα:
Πού πηγαίνουμε για να κάνουμε αίτηση; Τι δικαιολογητικα χρειάζονται; Πόσο καιρό κάνει να βγει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom