Ζάκυνθος

Arwen

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Υποσχέθηκα στο φίλο μου lthanos μόλις γυρίσω από τις διακοπές μου στη Ζάκυνθο να ανεβάσω φωτογραφίες και να μοιραστώ εμπειρίες. Voila.

Η Ζάκυνθος είναι πολύ όμορφο νησί. Έχει πολύ πράσινο και πολύ όμορφες παραλίες. Άλλωστε τι άλλο ζητάει κανείς από ένα νησί, αν όχι όμορφες παραλίες. Τα νερά της βέβαια είναι πάντα πολύ κρύα έως και παγωμένα θα έλεγα σε ορισμένες παραλίες.
Έχει πάρα μα πάρα πολλές στροφές, αλλά το οδικό δίκτυο του νησιού είναι άψογο σε σχέση με άλλα. Ανεβοκατεβαίνεις συνέχεια βουνά και λαγκάδια. Έχει πολύ όμορφα και γραφικά χωριουδάκια.
Δεν κατάφερα να βγάλω πολλές φωτογραφίες δυστυχώς γιατί είχαμε κάποια απρόοπτα που μας έκαναν να χάσουμε 3 μέρες σχεδόν από τις διακοπές μας.

S6300045.jpg S6300046.jpg S6300047.jpg
Αυτή είναι η παραλία του Αγ. Νικολάου στο Βασιλικό. Είναι η πιο κοσμοπολίτικη παραλία του νησιού. Έχει σχεδόν τα πάντα από θαλάσσια σπορ και επειδή είναι ένας μεγάλος κόλπος όσο και να φυσάει δεν έχει σχεδόν ποτέ κύμα.

S6300078.jpg S6300080.jpg
Όποτε ήθελα να βγάλω μέρα τον Άγ. Διονύσιο η μηχανή μου έμενε από μπαταρία κι έτσι δεν τα κατάφερα ποτέ. Στη μία φωτό θα δείτε καπνούς. Είναι βεγγαλικά. Στις 12 το βράδυ που αλλάζει η μέρα και συγκεκριμένα μπαίνει 1 Αυγούστου, έχουν ένα έθιμο στη Ζάκυνθο. Ονομάζεται "της Μαλλιαρής". Τι είναι αυτό τώρα; Όταν λοιπόν η ώρα είναι 12 και μπαίνει η 1η Αυγούστου, χτυπάνε οι καμπάνες του Αγ. Διονυσίου, ρίχουν βεγγαλικά και βουτάνε στη θάλασσα για να πιάσουν τη "Μαλλιαρή". Μία απλή πέτρα δηλαδή η οποία έχει πάνω της χορταράκια. Υπάρχουν πολλές τέτοιες πέτρες στις περισσότερες θάλασσες, αλλά άντε να βρεις μέσα στα μαύρα σκοτάδια...

S6300082.jpg
Το άγαλμα του Διονίσιου Σολωμού στην κεντρική πλατεία του νησιού.

S6300087.jpg S6300088.jpg
Αυτή είναι η παραλία "Μακρύς Γιαλός". Βρίσκεται στο βόρειο μέρος του νησιού. Η διαδρομή είναι εκπληκτική για να φτάσεις.Είσαι για περίπου ένα τέταρτο μέσα σε βουνά. Βλέπεις αριστερά και δεξιά μόνο πράσινο. Ευτυχώς είναι ακόμα πράσινο και όχι μαύρο όπως σε πολλά δυστυχώς σημεία του νησιού.

S6300090.jpg S6300091.jpg S6300093.jpg S6300096.jpg S6300097.jpg S6300099.jpg S6300100.jpg S6300102.jpg
Αυτή είναι η θέα από το Καμπί. Δεν έχει παραλία για να κάνεις μπάνιο, μόνο να δεις την απίστευτη θέα. Ο σταυρός αυτός χτίστηκε απ' ότι μας είπαν εκεί οι ντόπιοι προς τιμής των πεσώντων Ζακυνθινών από τους Γερμανούς. Αν υπολογίσετε ότι από το σημείο που έχω τραβήξει τις φωτογραφίες που φάινονται τα βράχια, το ύψος που είναι ο Σταυρός είναι σχεδόν άλλο τόσο...

S6300120.jpg
Η θέα από το σπίτι μίας φίλης στο χωριό Λούχα.

S6300144.jpg S6300145.jpg S6300146.jpg S6300147.jpg S6300151.jpg
Εδώ βλέπετε το Λιμνιώνα. Λέγεται έτσι γιατί είναι σαν λίμνη. Δεν έχει παραλία φυσικά. Κατεβαίνεις ένα δρομάκι, βάζεις την πετσετούλα σου στα βράχια και βουτάς σε βάθος 10 μέτρων. Όποιος δεν τα πάει καλά με το κρύο ας μην το τολμήσει. Πρέπει να είναι -5 βαθμούς η θερμοκρασία του νερού. Παθαίνεις κάτι...

S6300152.jpg S6300153.jpg
Το σε όλους μας γνωστό φαντάζομαι Ναυάγιο.

S6300156.jpg S6300158.jpg S6300160.jpg
Η μεγαλύτερη Ελληνική σημαία του Κόσμου. Και όμως ναι κάναμε και εμείς οι Έλληνες κάτι.
Αναγράφονται στη βάση της σημαίας: "Εμπνευστής της ιδέας ο αρχιτέκτονας Σταμάτης Λιβέρης. Η ιδέα άρχισε να μας βασανίζει το 2004, κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Η απόφαση πάρθηκε το 2006, οπότε άρχισε και η κατασκευή. Ο ιστός είναι μεταλλικός, πάχους 12 χιλιοστών, γαλβανισμένος εν θερμώ και έχει ύψος 50 μέτρα. Η διάμετρος της βάσης του είναι ένα μέτρο και της κορυφής 25 εκατοστά. Έχει βάρος 6.500 κιλά και είναι δεκαεγωνικός. Η θεμελίωσή του έχει διαστάσεις 5x5x4,5 περίπου, είναι υπεροπλισμένη και έχει 4 γειώσεις για το αλεξικέραυνο. Κατασκευάστηκε στην Κίνα και ήλθε με κοντείνερ στη Ζάκυνθο. Το μοντάζ έγινε επιτόπου και διήρκησε 3 μήνες. Η σημαία είναι από ενισχυμένο συνθετικό ύφασμα, διαστάσεων 18,10x36,90 και έχει εμβαδόν 670 τετραγωνικά μέτρα. Ζυγίζει περίπου 80 κιλά και ενεβοκατεβαίνει με μοτέρ. Η πιστοποίηση για το Γκίνες΄έγινε στις 20 Μαίου 2007 καθώς και η επίσημη έπαρσή της στον ιστό." Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος της έτσι όπως την βλέπει το ανθώπινο μάτι, εκτός από τα νούμερα που δίνονται λέγοντάς σας ότι, φανταστείτε ότι η επιγραφή της ταμπέλας της ταβέρνας που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία είναι λίγο μικρότερη από το πλάτος μίας συρρόμενης εσωτερικής διπλής πόρτας που έχουμε οι περισσότεροι φαντάζομαι στα σπίτια μας που ενώνει συνήθως το σαλόνι με το το χωλ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί μέγεθος μιλάμε...

Φαντάζομαι ότι κάποιες πληροφορίες όσον αφορά το φαγητό θα φανούν χρήσιμες ίσως κάποια στιγμή.
Έχουμε και λέμε:
"Ο Αδερφός του Κώστα". Βρίσκετε στο Βασιλικό, έχει πολύ ωραίο Ζακυνθινό φαγητό και όχι μόνο, αλλά το καλύτερο απ' όλα είναι ότι ο αφερφός του Κώστα ο κ. Γιάννης πηγαίνει από τραπέζι σε τραπέζι με την κιθάρα του και τα δύο του παιδιά και κάνει καντάδες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

"Η Ταβέρνα του Νιόνιου". Είναι κάπου στην Χώρα της Ζακύνθου, δεν μπορώ να γίνω πιο κατατοπιστική γιατί μας πήγε ένας ντόπιος και δεν έχω ιδέα αν ξαναβρεθώ στη Ζάκυνθο πως να πάω. Μάλλον ρωτώντας. Έχει πολύ ωραίο φαγητό και πολύ καλές τιμές. Πάνε μόνο ντόπιοι που ξέρουν να τρώνε.

"Οι Αλτζερίνοι". Βρίσκετε στο χωριό Κοιλιωμένο στα βόρεια του νησιού. Μεγάλη προσοχή αν πάτε βράδυ γιατί η διαδρομή είναι μέσα από βουνα που δεν έχουν και τοβ καλύτερο φωτισμό. Έχει Ζακυνθινές βαριές γεύσεις. Και έχει και ζωντανή μουσική.

Για ποτό οπωσδήποτε στην Μπόχαλη. Είναι η παλιά πόλη του νησιού. Στο bar Movida. Τρομερή παραγματικά θέα.
Επίσης το Island στο δρόμο για Βασιλικό. Μικρό σχετικά μαγαζί αλλά πολύ ωραίο περιβάλλον.

Αν θέλετε κάτι σε club θα τα βρείτε όλα πηγαίνοντας στο Βασιλικό.

Και φυσικά κάθε πολή ή νησί που σέβεται τον εαυτό του δεν θα μπορούσε να μην έχει και μία μπουζουκλερί. Koutsis λοιπόν και αυτό στο δρόμο για Βασιλικό.

Αυτά λοιπόν από την όμορφη Ζάκυνθο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι οι ντόπιοι είναι πολύ φιλόξενοι, ευγενικοί, εξυπηρετικοί και πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες και ευχαριστούμε για το report! Μπήκες πολύ δυναμικά! :clap:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Welcome. Κράτησες την υπόσχεση :) :) :) (Arwen, χμμμ. Ο Άρχοντας ξαναχτυπά)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:clap:Ευχαριστω!!Λατρευω τη Ζακυνθο.Εχω παει...45 φορεs! Ενα καλοκαιρι ειχαμε παει τρια Σαβ/κα στη σειρα με παπακι χιχι.
Τον Ιουλιο πηγα ξανα και ευχαριστηθηκα μπανιο στον Αγιο Νικολαο , στο Relax beach bar , βουτιεs στο Πορτο Λιμνιωνα -ωραιο το ταβερνειο εκει που ξεκιναει ο Λιμνιωναs ε? - αν και εχειs δικιο για τα παγωμενα νερα.Στο Ναυαγιο νομιζειs οτι θα παθειs συγκοπη:haha: αλλά ειναι φοβερα τα νερα!
 

Arwen

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Welcome. Κράτησες την υπόσχεση :) :) :) (Arwen, χμμμ. Ο Άρχοντας ξαναχτυπά)
Με έχεις μυήσει σε πολλά πράγματα οπότε τι άλλο ψευδώνυμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. Σκεφτόμουν και το Αμάντα, αλλά δε νομίζω ότι μου ταιριάζει τόσο πολύ.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς πήγαμε για πρώτη φορά φέτος πρίν δύο εβδομάδες περίπου και μείναμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και ιδιαίτερα επείδη η σύζυγος είναι και πολύ φιλόζωη, νοικιάσαμε μία βάρκα με 20€ την ώρα απο το Κερί και πήγαμε στο κόλπο που κυκλοφορούν οι χελώνες καρέτα καρέτα.Το απίστευτο είναι ενω η άλλοι που γυρίζαν δεν είχαν δεί χελώνα η γυναίκα μου είχε απόλυτη εμπιστοσύνη οτι θα βλέπαμε.Και έτσι και έγινε, ήταν κάτι πολύ όμορφο και δεν περίμενα να είναι τόσο τεράστιες.Κολυμπήσαμε μαζί τους και σε δύο απο αυτές καταφέραμε να της χαιδέψουμε στο καβούκι. Φανταστικές ήταν και οι σπηλιές στο πίσω μέρος στο νησάκι που είναι οι χελώνες το μαραθονήσι.Πιστεύω το πιο ωραίο πράγμα που κάναμε ήταν που νοικιάσαμε την βάρκα και κάναμε μια υπέροχη βόλτα.:rolleyes:
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πανέμορφη όντως η Ζάκυνθος. Έχω πολύ καιρό να πάω παρόλο που έχω μακρινή καταγωγή από εκεί. Παραλίγο να πάω ένα σ/κ το Μάιο αλλά ήταν τότε που χάλασε ο καιρός και έβρεχε :(
Που θα μου πάει όμως ... θα βρω κάποιο σ/κ μετά τον Αυγούστο που ηρεμεί πάλι το νησί.

Μου κάνει εντύπωση που λέτε για κρύα νερά! Συνήθως έχει 2-3 βαθμούς πάνω από το αιγαίο ... έχετε δοκιμάσει τα νερά της Χίου και της Μυτηλήνης?!
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Ζάκυνθος για πάντα!

"Τι τσούφου και ξετσούφου να 'χες γαϊδάρους να πνιγες και λεμόνια να πούλαες"
Όπως καταλαβαίνετε οι καταβολές από τον έναν παππού είναι από τη Ζάκυνθο.
Το παραπάνω λογύδριο είναι το τέλος μιας ιστορίας για ένα μανάβη από την περιοχή Καλαμάκι της Ζακύνθου. Κάθε ευτράπελο στην Ζάκυνθο όπως και σε όλα τα Επτάνησα γίνονται "σουσούμια" (παρατσούλια) και ιστορίες.
Ωραία περιγραφή και καλή επιλογή στις τοποθεσίες! Μπράβο Arwen.
Να συμπληρώσω και εγώ με λίγες πληροφορίες για πράγματα που μπορείτε να κάνετε στο νησί του Κάλβου και του Σολωμού.
-Στο χωριό Γερακαρίο υπάρχει ένα ιδιαίτερο θεατράκι του Αβούρη που έχει φτιαχτεί με τα χέρια του ιδιοκτήτη. Όλο πέτρα. Ανεβαίνουν ενδιαφέρουσες παραστάσεις όλο το καλοκαίρι. Εκεί θα βρείτε και χειροποίητα εμβλήματα των Δήμων της Ζακύνθου.
-Στο χωριό καταστάρι επισκεφτείτε τον ναό της Αγίας Μαύρας με το μοναδικό ξυλόγλυπτο τέμπλο. Πιο πάνω θα βρείτε το μοναστήρι της Παναγίας της Ελευθερώτριας. Ο ηγούμενος είναι από τις λίγες μορφές της εκκλησίας που σέβομαι βαθύτατα.
-Ανεβαίνοντας πιο πάνω στο χωρίο Άγιο Λέωντα να αγοράσετε ντόπιο. Έτσι λέγεται το πιπεράτο λαδοτύρι της Ζακύνθου. Άλλη επιλογή για τυρί είναι στην πόλη πίσω από την νομαρχία.
-Ο Γέρακας το νοτιότερο σημείο του νησιού έχει μια παραλία μαγευτική. Προστατεύετε από το Θαλάσσιο Πάρκο της Ζακύνθου.
-Φαγητό σπιτικό θα βρείτε στην πόλη πίσω από το ξενοδοχείο Strata Marina. Η ταβέρνα του Ζωχιού. Έχει μόνο 5 τραπέζια και άλλα τόσα πιάτα. Μπουκιά και συχώριο! Επίσης στους Κήπους στην πόλη στην ταβέρνα του Μαλάνου.
-Παγωτό στο Πανόραμα. Πιάτο η Ζάκυνθος.
-Καντάδες στην "Αρέκια". Με παράσταση και παρόλες από τους ντόπιους. Αν πάει κάποιος ας μου πει αν ζει ακόμα ο " Βαηβαρούλας".
-Πρώτο ποτάκι στο Base στην πλατεία του Αγίου Μάρκου. Παύλο με έχεις καταστρέψει με τις Herradura!
-Club με μουσικές αξιώσεις στο Barrage. Όλοι οι γνωστοί dj's περνάνε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Αργάσι.
-Club με ελληνικά φυσικά στο MINIMA στο Αγράσι.
-Μπουζούκια στο Kutsis Club
Keep Going on Zakynthos!
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
-Στο χωριό καταστάρι επισκεφτείτε τον ναό της Αγίας Μαύρας με το μοναδικό ξυλόγλυπτο τέμπλο.
Μάλλον έχεις καιρό να έρθεις και τα μπέρδεψες. Η Αγία Μαύρα ειναι στο χωριό Μαχαιράδο. Οτι έχει μείνει δηλαδή γιατί όλος ο πλούτος αυτού του ναού χάθηκε στη φωτιά που εκδηλώθηκε πριν από μερικά χρόνια.
 

vvoum

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΖΑΚΥΝΘΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταβέρνα ο Νιόνιος

Παιδιά επειδή εγώ πάω πολύ συχνά στη Ζάκυνθο θα σας πω για την ταβέρνα του Νιόνιου που αναφέρεται πιο πάνω και αρχίζω....
Είναι στις Βαρρές! Μπορείς να πας και απο το δρόμο της πόλης που κατευθείνεται προς Τσιλιβή αλλά και απο το δρόμο που πάει απο την πόλη προς Γαϊτάνι. Και στις 2 περιπτώσεις έχει ταμπέλες τις ταβέρνας. Έχει πολύ καλό μαγειρευτό φαγητό που δεν τρώς οπουδήποτε στο νησί και απο τιμές άψογες. Ο Ταβερνιάρης Ο Νιονιος είναι καλόκαρδος και θα έρθει να κάτσει στο τραπέζι σου να σου πει ιστορίες με κέφι. Αυτα ότι χρειαστείται μην δοστάσετε να μου πειτε. Καλό φαγοπότι εύχομαι:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γενικα το νησι εχει πανεμορφα ταβερνακια με πολυ καλο φαγητο.
Μια που ειναι και Χριστουγεννα, θυμηθηκα οτι αποφασισαμε πριν τρια χρονια να παμε για τις γιορτες στο νησι που μεχρι τοτε πηγαιναμε μονο Πασχα-καλοκαιρι.
Περασαμε τελεια απολαμβανοντας το νησι χωρις το τσουρμο του καλοκαιριου με βολτες στην εξεδρα που εχει θεα το ναυαγιο και ζεστα βραδια με παρεα γυρω απο το τζακι. Τη μερα που ηταν να φυγουμε ομως ειχε απαγορευτικο για τα φερυ και αποκλειστηκαμε στο νησι:lol: , αλλα ποιος νοιαζεται οταν ειναι αποκλεισμενος στον παραδεισο? :clap:

Δε βλεπω την ωρα να ερθει το καλοκαιρι να ξαναπαω!
 

zante

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Βρε βρε! ολόκληρο θέμα για το νησάκι μου; Συγκινήθηκα! Πολύ ωραία, τα λέτε, θα ξαναδιαβάσω και θα δω αν μπορώ να προσθέσω κάποια αξιόλογη πληροφορία, για αυτόν που σκέφτεται να επισκεφτεί τη Ζάκυνθο. Προς το παρόν, θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε το .....χωριό μου, τα μαγευτικά Πηγαδάκια, όπου έχουμε ένα αρκετά ενδιαφέρον λαογραφικό μουσείο, το "Βερτζάγειο" και παραδίπλα είναι η πανέμορφη εκκλησίτσα του Αγίου Παντελεήμονα. Είναι πολύ κοντά στο Καταστάρι.
Α, και σήμερα 9/1/09 που διάβασα πάλι αυτά που προαναφέρθηκαν από τους αγαπητούς συμφορουμίτες, έχω να προτείνω και μία επίσκεψη στο πάρκο "Ασκός". Είναι στα βόρεια του νησιού, πέρα από τις Βολίμες, ένας μεγάλος χώρος με πολλά, πανέμορφα ζωάκια. Το εισιτήριο είναι λίγο "τσουχτερούλι" αλλά για εμένα αξίζει τον κόπο να πάτε, εκτός από τα ζωντανά, θα δείτε και πόσο όμορφα έχουν διαμορφώσει και τον περιβάλλοντα χώρο, με τεχνητές λιμνούλες, με παραδοσιακά αγροτικά αντικείμενα, με, με, με.......Επίσης, η διαδρομή προς τα εκεί, είναι υπέροχη. Όσο για το που να φάτε και που να πιείτε, εκτός από τα μέρη που έχετε προτείνει, ένα πολύ καλό και "τίμιο" εστιατόριο, με καλές και "τίμιες" επίσης τιμές, είναι ένα στη χώρα, μεταξύ πλατείας Σολωμού και Αγίου Μάρκου, απέναντι από τον ΟΤΕ. Λέγεται ή "Ζήσης" ή "Χρόνης", δεν είμαι σίγουρη. Κατά τα άλλα, εγώ είμαι μεγάλη φαν του Κόκκινου Βράχου (και ας λένε κάποιοι ότι είναι ζαχαροπλαστείο για παππούδες) στην πλατεία Σολωμού, του μπαρ "Πορτοκάλι" στο Αργάσι και πολλών πολλών άλλων που δεν μου έρχονται τώρα! Α, εκτός από το καλοκαίρι, έμαθα ότι έχει και ωραίο καρναβάλι στο Κερί (δεν έχω πάει ποτέ!) κι επίσης, πολύ ωραίο είναι και το Πάσχα μας. Για αγορές, για να ξεφύγετε από τα συνηθισμένα (μαντολάτο, παστέλι κλπ κλπ), σας προτείνω να πάρετε και τις παραδοσιακές κολώνιες, να πάρετε παξιμάδια από φούρνο από χωριό κι επίσης.....κρεμμύδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom