Ζαγοροχωρια

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
H Δρακολίμνη απ το μικρό Πάπιγκο είναι 8 ώρες περίπου πήγαινε-έλα.Η διαδρομή είναι για άνοιξη και μετά.Σαυτό το ηψόμετρο σαφώς και θα κάνει πολύ κρύο και λογικά θα έχει χιόνια.
Θέλει εμπειρία και εξοπλισμό να γίνει η ανάβαση τέτοια εποχή.

Οπότε αφήστε το για τώρα,πάτε να χαλαρώσετε και πάτε στην δρακολίμνη μια άλλη εποχη να χαρείτε και το τοπίο.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
καποιο ξενοδοχειο,δωματιο?ποιο προτεινετε?εχω βρει κ εγω ενα στην Αριστη...
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
καλησπερα,

πείτε μου σας παρακαλώ...θέλουμε να επισκεπτουμε τα ζαγοροχωρια....που να μείνουμε????.....θα ήθελα μία πρόταση για ένα όμορφο χωριό....

ευχαριστώ πολύ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η διαμονή εξαρτάται από το τί θέλεις να κάνεις.Επισκέφτηκα για 5 μέρες τα Ζαγοροχώρια το καλοκαίρι και θεωρώ ότι είναι απο τα μαγευτικότερα μέρη στην Ελλάδα.Για μένα Ζαγοροχώρια ίσον πεζοπορία!Αν δεν τα περπατήσεις δε βλέπεις τίποτα!Όμως επειδή δεν αρέσει σε όλους το περπάτημα θα σου πρότεινα το εξής.Αν θέλεις να μείνεις σε ένα χωριό για χαλαρές βόλτες,φαγητό,καφέ και γενικά για ρηλάξ επέλεξε Μικρο ή Μεγάλο Πάπιγκο.Αναμφίβολα είναι τα ωραιότερα χωριά.Όμως αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κι άλλες δραστηριότες όπως πεζοπορίες,ράφτινγκ,ιππασία και γενικά να γυρίζεις με το αυτοκίνητο όλη μέρα το Πάπιγκο είναι σχετικά μακρια και απομονωμένο οπότε θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα άλλο χωριό πιο κεντρικά.Η Αρίστη προσωπικά δε μου άρεσε,είναι όμως πιο κοντά σε όλες τις δραστηριότητες που σου έγραψα.Το Μονοδέδρι είναι καλή επιλογή κι έχει μικρές και έυκολες πεζοπορίες όπως για το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής και ένα σημείο για να δεις το φαραγγι του Βίκου από ψηλα.Το Τσεπέλοβο ωραίο αλλά απομακρυσμένο,ισχύει ότι έγραψα και για το Πάπιγκο με τη ζυγαριά να γέρνει στο δέυτερο.Εγώ εμεινα στα Άνω πεδινά σ'αυτό τον πανέμορφο ξενώνα ..:: Ξενώνας Πρίμουλα | Δωμάτια στο Ζαγόρι | Άνω Πεδινά Ζαγορίου ::.. και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Το χωριό αυτο είναι κοντά στον περιφερειακό για Κόνιτσα οπότε μπορείς να το συνδυάσεις και με μια επίσκεψή εκεί όπως και να πας γρηγορότερα σε κάποια χωριά όπως η Αρίστη.Επίσης είναι πολύ κοντά στο Δίλοφο,στην Ελάτη,στο Μονοδέδρι όπου θα βρεις καλό φαγητό!Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Έχετε βρεθεί στα Ζαγοροχώρια για Πρωτοχρονιά? Έχετε κάποια πρόταση για το ρεβεγιόν? Σε ποιο χωριο θα έχει την πιο "ζωντανή" Πρωτοχρονιά?
Ευχαριστώ!
 

almond*

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Εκλεισα κι εγω για μεσα στις γιορτες,χωρις να το πολυ-ψαξω! Στο Μονοδενρι θα μεινουμε, ακολουθησα τυφλα τις συμβουλες του φορουμ. Και τωρα ξεκιναει η μελετη
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια καλησπερα και απο εμενα!!!Σκεφτομαστε φετος με την συζυγο νανπαμε φετος πρωτοχρονια προς Ζαγοροχώρια!!!Το μοναδικο μου άγχος ειναι που να μεινουμε..Και δεν εννοω η διαλογή ενος καταλύματος,αλλά σε ποιο χωριο!!Θελω να μεινω καπου οσο γινεται κεντρικά..Για εξορμησεις σ οσα χωρια θα μπορουμε..Εχω ξεχωρισει το Μονοδενδρι να σας πω την αληθεια..Ειναι καλή η επιλογή μου;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Παιδια καλησπερα και απο εμενα!!!Σκεφτομαστε φετος με την συζυγο νανπαμε φετος πρωτοχρονια προς Ζαγοροχώρια!!!Το μοναδικο μου άγχος ειναι που να μεινουμε..Και δεν εννοω η διαλογή ενος καταλύματος,αλλά σε ποιο χωριο!!Θελω να μεινω καπου οσο γινεται κεντρικά..Για εξορμησεις σ οσα χωρια θα μπορουμε..Εχω ξεχωρισει το Μονοδενδρι να σας πω την αληθεια..Ειναι καλή η επιλογή μου;
Με το κριτήριο που θέτεις το Μονοδένδρι είναι όντως καλή επιλογή.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Με το κριτήριο που θέτεις το Μονοδένδρι είναι όντως καλή επιλογή.
Να σου πω την αλήθεια στην αρχη λεγαμε για δίλοφο αλλα αν ειναι να θελουμε να πιουμε ενα καφε και να τρεχουμε σ αλλα χωρια τι να το κανεις;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Να σου πω την αλήθεια στην αρχη λεγαμε για δίλοφο αλλα αν ειναι να θελουμε να πιουμε ενα καφε και να τρεχουμε σ αλλα χωρια τι να το κανεις;
Με την αναφορά που έκανες στο Δίλοφο, μου θύμησες την προ ετών επίσκεψή μου στο χωριό, όταν έψαχνα την απάντηση στο εξής αγωνιώδες ερώτημα:
Ποιό χωριό στο Ζαγόρι, έχει την ωραιότερη πλατεία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom