Ζαγοροχωρια

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Με την αναφορά που έκανες στο Δίλοφο, μου θύμησες την προ ετών επίσκεψή μου στο χωριό, όταν έψαχνα την απάντηση στο εξής αγωνιώδες ερώτημα:
Ποιό χωριό στο Ζαγόρι, έχει την ωραιότερη πλατεία?
Και την είχε το Δίλοφο;!;Πωπωωω....Αδελφε έχουμε καιρο που θελουμε ν ανεβουμε σε κείνα τα μέρη!Αλλά αν σου πω τι μας ώθησε στο να τελεσιδηκήσει η αποφαση μας θα γελάσεις..Πριν απο κάποιο διάστημα είδαμε σ επανάληψη το αγγιγμα ψυχής και είχαμε πάθει την πλάκα μας..Τραγικο λίγο αλλα είναι αλήθεια..Τελικά έκλεισα στο Μονοδένδρι
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Και την είχε το Δίλοφο;!;
Οι απόψεις φυσικά διαφέρουν. Προσωπικά -από τα χωριά που έχω επισκεφθεί- μου άρεσε λίγο περισσότερο αυτή στο Τσεπέλοβο!

Αλλά αν σου πω τι μας ώθησε στο να τελεσιδηκήσει η αποφαση μας θα γελάσεις..Πριν απο κάποιο διάστημα είδαμε σ επανάληψη το αγγιγμα ψυχής και είχαμε πάθει την πλάκα μας
Φυσικά θα γελάσω γιατί κάποτε επισκεφθήκαμε την Καρυά Αργολίδος, επειδή την βλέπαμε στο <<καφέ της Χαράς>> και μας άρεσε!

..Αδελφε έχουμε καιρο που θελουμε ν ανεβουμε σε κείνα τα μέρη!
Είναι υπέροχα μέρη φίλε. Αν δεν προλάβετε να πάτε σε κάποιο από αυτά που έχετε προγραμματίσει, μην στεναχωρηθείς. Το Ζαγόρι δεν είναι προορισμός που πας, μία φορά.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Οι απόψεις φυσικά διαφέρουν. Προσωπικά -από τα χωριά που έχω επισκεφθεί- μου άρεσε λίγο περισσότερο αυτή στο Τσεπέλοβο!


Φυσικά θα γελάσω γιατί κάποτε επισκεφθήκαμε την Καρυά Αργολίδος, επειδή την βλέπαμε στο <<καφέ της Χαράς>> και μας άρεσε!


Είναι υπέροχα μέρη φίλε. Αν δεν προλάβετε να πάτε σε κάποιο από αυτά που έχετε προγραμματίσει, μην στεναχωρηθείς. Το Ζαγόρι δεν είναι προορισμός που πας, μία φορά.
Εχουμ μπροστα μας 5ημέρες..Τα γύρω χωρια πρωτα ο θεος θα τα γυρισουμε και φυσικα οσα περισσοτερα μπορουμε..Αισιοδοξω οτι θα τα καταφερουμε!!Θελω να ψαξω το τι ακριβως μπορουμε να δουμε ετσι ωστε να συνδυαστουν ολα!!!Αισιοδοξω!!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Εχουμ μπροστα μας 5ημέρες..Τα γύρω χωρια πρωτα ο θεος θα τα γυρισουμε και φυσικα οσα περισσοτερα μπορουμε..Αισιοδοξω οτι θα τα καταφερουμε!!Θελω να ψαξω το τι ακριβως μπορουμε να δουμε ετσι ωστε να συνδυαστουν ολα!!!Αισιοδοξω!!!
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα κα μην ξεχάσεις ότι ένα από τα ομορφότερα μέρη του Ζαγορίου, θα το έχεις δίπλα σου. Την χαράδρα του Βίκου-μονή αγίας Παρασκευής.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα κα μην ξεχάσεις ότι ένα από τα ομορφότερα μέρη του Ζαγορίου, θα το έχεις δίπλα σου. Την χαράδρα του Βίκου-μονή αγίας Παρασκευής.
Εχω ηδη διαβασει γι αυτα τα αξιοθεατα και θα ειναι απο τα πρωτα που θα δουμε!!Εκει ποδαρατο δεν πας και στα 2?
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Είναι ουσιαστικά ο ίδιος προορισμός. Η μονή βρίσκαται στην χαράδρα του Βίκου.
Όταν φθάσεις στο μοναστήρι βλέπεις και την -απίστευτη- θέα.
Μια χαρά..!!!!Ήδη προσπαθω να συλλεξω οσες πληροφοριες μπορω περισσοτερες ετσι ωστε να παμε οργανωμενοι οσο γίνεται..Αξιοθεατα,βολτες,φαγητο...5 ημέρες ειναι ικανοποιητικες πιστεύω..Ο καιρος ευελπιστω να ειναι καλός..Όσο γινεται φυσικά..
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Αν σας ρωταγα 5-6 βασικα πραγματα που πρεπει να δεις στα Ζαγοροχωρια κανείς ποια ειναι αυτα που θα ερχονταν πρωτα στο μυαλό σας;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αν σας ρωταγα 5-6 βασικα πραγματα που πρεπει να δεις στα Ζαγοροχωρια κανείς ποια ειναι αυτα που θα ερχονταν πρωτα στο μυαλό σας;
Μεγάλο και μικρό Πάπιγκο. Ως χωριά αλλά και για την θέα προς τους <<πύργους>> της Γκαμήλας.
Περίπατος στις όχθες του Βοιδομάτη, στην Αρίστη.
Αυτά συνδυάζονται.
Τα προαναφερθέντα σημεία θέας στο φαράγγι του Βίκου, στο Μονοδένδρι.
Τα γεφύρια,Κόκορη και Καλογερικό, κοντά στους Κήπους.
Οι Κήποι, το Δίλοφο και το Τσεπέλοβο.
Το λαογραφικό μουσείο του Αγάπιου Τόλη στους Κήπους.
Βόλτα στο Γυφτόκαμπο και την Σαρακατσάνικη στάνη.

Υ.Γ Δεν έχω αναφέρει επίτηδες την Βωβούσα και την Βάλια Κάλντα επειδή είναι μακρυά από το Μονοδένδρι και θεωρώ ότι είναι αποτελεί ξεχωριστή εκδρομή.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Μεγάλο και μικρό Πάπιγκο. Ως χωριά αλλά και για την θέα προς τους <<πύργους>> της Γκαμήλας.
Περίπατος στις όχθες του Βοιδομάτη, στην Αρίστη.
Αυτά συνδυάζονται.
Τα προαναφερθέντα σημεία θέας στο φαράγγι του Βίκου, στο Μονοδένδρι.
Τα γεφύρια,Κόκορη και Καλογερικό, κοντά στους Κήπους.
Οι Κήποι, το Δίλοφο και το Τσεπέλοβο.
Το λαογραφικό μουσείο του Αγάπιου Τόλη στους Κήπους.
Βόλτα στο Γυφτόκαμπο και την Σαρακατσάνικη στάνη.

Υ.Γ Δεν έχω αναφέρει επίτηδες την Βωβούσα και την Βάλια Κάλντα επειδή είναι μακρυά από το Μονοδένδρι και θεωρώ ότι είναι αποτελεί ξεχωριστή εκδρομή.
Να σου πω την αληθεια φιλε μ αυτα που εχω διαβασει αυτα ειχα στο μυαλο μου..Και θεωρω οτι ειναι αρκετα για να πεις οτι οκ πηγα στα ζαγοροχωρια!νομιζω πως ησουν περιεκτικος και συναμα κατατοπιστικοτατος!!
Εισαι σσσωραιος φιλε μου!!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Να σου πω την αληθεια φιλε μ αυτα που εχω διαβασει αυτα ειχα στο μυαλο μου..Και θεωρω οτι ειναι αρκετα για να πεις οτι οκ πηγα στα ζαγοροχωρια!νομιζω πως ησουν περιεκτικος και συναμα κατατοπιστικοτατος!!
Εισαι σσσωραιος φιλε μου!!!
Δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο φίλε. Επιβεβαίωσα απλώς ότι αυτά που προτείνει ο οποιοσδήποτε ταξιδιωτικός οδηγός, όντως αξίζουν.
.Και θεωρω οτι ειναι αρκετα για να πεις οτι οκ πηγα στα ζαγοροχωρια
Να πεις ότι πήγες, συμφωνώ. Μην πεις ότι τα έχεις δει ! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom