Ζαγοροχωρια

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο φίλε. Επιβεβαίωσα απλώς ότι αυτά που προτείνει ο οποιοσδήποτε ταξιδιωτικός οδηγός, όντως αξίζουν.

Να πεις ότι πήγες, συμφωνώ. Μην πεις ότι τα έχεις δει ! :D
Φιλε καλημερα!!Σου εχω αλλη μια ερωτηση..Με το θεμα της βενζινης απανω στα χωρια τι παιζει?
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα. Ετοιμάζουμε ταξιδάκι την εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα για Ζαγοροχώρια και Γιάννενα. Θέλω να ρωτήσω για Ζαγοροχώρια την γνώμη σας, όποιος έχει πάει. Είμαστε σε δίλημα, να κλείσουμε σε Πάπιγκο ή στην Αρίστη; Ποιο έχει περισσότερη ζωή; Το φαντάζομαι κάπως ότι την μέρα θα είμαστε στην γύρα και μόλις νυχτώνει θα θέλουμε να πιούμε κι ένα ποτάκι (όχι μπαράκια, χαλαρά,ίσα να ίσα για την έξοδο). Απ'ότι έχω καταλάβει η Αρίστη δεν έχει τίποτα. Όταν νυχτώνει υπάρχει πρόσβαση από το ένα χωριό στο άλλο; Για θέμα πάγου στον δρόμο το λέω.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Οι απόψεις φυσικά διαφέρουν. Προσωπικά -από τα χωριά που έχω επισκεφθεί- μου άρεσε λίγο περισσότερο αυτή στο Τσεπέλοβο!
Το Ζαγόρι δεν είναι προορισμός που πας, μία φορά.
Τα χω γυρίσει πλέον όλα (σε 3 δώσεις), και με μάγεψε το περισσότερο το Δίκορφο το οποίο σπάνια το επισκέπτεται ο κόσμος (είναι λίγο απόμερο).
Το επόμενο είναι το Τσεπέλοβο.

Μεγάλο και μικρό Πάπιγκο. Ως χωριά αλλά και για την θέα προς τους <<πύργους>> της Γκαμήλας.
Περίπατος στις όχθες του Βοιδομάτη, στην Αρίστη.
Τα γεφύρια,Κόκορη και Καλογερικό, κοντά στους Κήπους.
Οι Κήποι, το Δίλοφο και το Τσεπέλοβο.
Το λαογραφικό μουσείο του Αγάπιου Τόλη στους Κήπους.
Βόλτα στο Γυφτόκαμπο και την Σαρακατσάνικη στάνη.

Υ.Γ Δεν έχω αναφέρει επίτηδες την Βωβούσα και την Βάλια Κάλντα επειδή είναι μακρυά από το Μονοδένδρι και θεωρώ ότι είναι αποτελεί ξεχωριστή εκδρομή.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερα.
Καπέσοβο επίσης.



Φιλε καλημερα!!Σου εχω αλλη μια ερωτηση..Με το θεμα της βενζινης απανω στα χωρια τι παιζει?
απ ότι θυμάμαι πάντα ήταν πιο ακριβή η βενζίνη εκεί, έχε ένα βενζινάδικο στους Ασπραγγέλους.

Είμαστε σε δίλημα, να κλείσουμε σε Πάπιγκο ή στην Αρίστη;.
το δευτερο

Εχω μείνει στο Saxonis houses (καλό- πήγαμε το 2011) , Primoula στην Άνω Πεδινά (πολύ καλό αν και τοποθεσία δεν είναι τόσο τέλεια εκτός αν θες να γυρίζεις όλη την ώρα πήγαμε το 2011), ξενοδοχείο Drakolimni στο Τσεπέλοβο (καλό, πήγαμε το 2012) και στη Zarkada στο Μονοδένδρι (μέτριο για τα γούστα μου όπως και το Μονοδένδρι - πήγαμε το 2014).
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Επειδη εχει περισσότερες επιλογές να βγεις και να δεις κοσμο το βραδι, αλλά και την ημέρα, όντας το πιο τουριστικό είναι πιο ζωντανό. Μάλιστα αυτό δεν σημαίνει ότι έχει παρα πολυ κοσμο ούτε σε ένα, ούτε στο άλλο μέρος.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Είμαστε σε δίλημα, να κλείσουμε σε Πάπιγκο ή στην Αρίστη; Ποιο έχει περισσότερη ζωή;
Αν και έχω να πάω χρόνια, το Πάπιγκο. Εχει περισσότερους ξενώνες, άρα περισσότερες πιθανότητες να έχει κόσμο. Συνεπώς με το κριτήριο που θέτεις, κλείνεις στο Πάπιγκο.
Όταν νυχτώνει υπάρχει πρόσβαση από το ένα χωριό στο άλλο; Για θέμα πάγου στον δρόμο το λέω.
Το θέμα του πάγου στον δρόμο θα το δεις επιτόπου. Εξαρτάται από τις θερμοκρασίες. Μπορείς να ρωτήσεις και τον ξενοδόχο σου. Εννοείται ότι επειδή πας χειμώνα σε ορεινό μέρος πρέπει καλού κακού, να έχεις μαζί αλυσίδες. Αλλά και πάλι. Γιατί να μην μείνεις Πάπιγκο και να πρέπει να κάνεις δέκα χιλιόμετρα( η απόσταση Αρίστη-Πάπιγκο) στενού φιδωτού δρόμου μέσα στην νύκτα?
Μπορεί να θες να πιεις και δεύτερο ποτό, βρε αδελφέ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.844
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Πάπιγκο, αν και μου αρέσει πολύ σαν χωριό δεν θα το προτιμούσα για διαμονή γιατί είναι κάπως απομονωμένο. Θα έμενα στο Μονοδένδρι ή στη Βίτσα.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια καλημερα!!Δεν περνανε οι μερες να ανεβουμε απανω!!Ενθουσιασμος και μονο στην ιδεα οτι ανεβαινουμε απανω!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Δεν έχω μείνει σε κάποιο από αυτά.
Πολύ ευχαριστημένη ήμουν από το aberratio boutique hotel στην Αρίστη.Πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής. Κομψό,πεντακάθαρο,προσεγμένο με σπιτικό πρωινό.

Γενικά όμως υπάρχουν πολλοί καλοί ξενώνες και boutique ξενοδοχεία στα Ζαγοροχώρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.699
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom